reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Překopání sekce Zdroje...?

Pavel Boček (4169)|13.11.2007 23:26
Napadlo mě překopat trochu sekci Zdroje, Jako další fóra máme vlákno Důležité téma: Precitajte si toto pred kupou noveho PC/zdroja, nicméně je tam jen několik kloudných příspěvků, zbytek zase diskuze. Řekl jsem si tedy, že by se to dalo trochu překopat, říct základní problematiku výběru, pak naházet linky na kalkulačky a hlavně testy zdrojů, s tím, že by se opět přispívaly jen hlavní věci k tématu (další linky na testy apod.). Pak by se zřídil FAQ, kde by se lidi konkrétně v případě nejasností ptali, hlavně ať tam není jako teď nepřehledná kupa vláken co vybrat sem a jaký zdroj tam...pokud je to schůdné, rád bych se toho osobně v blízké době ujmul :)
Pavel Boček (4169)|14.11.2007 18:52
Tak sem tam dal svůj příspěvek jak by to asi mohlo vypadat. Tak mi to zkritizujte, přece jen nejsem vševěd :) Snad tam nemám vyloženě voloviny...u těch hodně výkonnejch fakt sem úplně nevěděl co doporučit, cenový rozestupy jsou fakt velký a testy nikde, čili bych asi i navrhnul nějakej megatest zdrojů 800 - 1200 W, pže pokud se správně dívám na SHW nic takovýho není. si bych smazal současný příspěvky a nechal tam ten můj poslední, další odkazy na testy a případné vhodné zdroje bych asi doplňoval s tím, že by se to čas od času zahrnulo pod to, ať v tom není zmatek. Ufff, už sem z toho zničenej...bych nečekal že těch zdrojů je TOLIK :)
Potom sem založil i FAQ.
A ještě jedna věc, co vlastně LC-power ? Protože jsem koukal vyrábí i hodně výkonný zdroje, který nevypadají jako takový šmejdy, tak nevím. Pak co SilverStone, vypadá taky jako high-end. Ještě sem narazil na ASUS a Gigabyte, těm možná někdo dělá vnitřky ale taky nevím a pak RaptoX má pár výkonnějších a Xilence. Tak kam je rozhodit, jestli šmejdy, něco mezi nebo high-end (to aspíš ne).
tgfh (2985)|14.11.2007 19:03
LC-Power je šmejd
SilverStone neznám
ASUS bude vklidu
Gigabyte asi taky

Jinak k tomu megatestu 800-1200W zdrojů. Myslíš si, že by to bylo nutné? Já teda ne. Kolik lidí si koupí 1kW zdroj? Moc jich není a investovat peníze kvůli pár jedincům se fakt imo nevyplatí
Pavel Boček (4169)|14.11.2007 19:16
[QUOTE=tgfh;63097]LC-Power je šmejd
SilverStone neznám
ASUS bude vklidu
Gigabyte asi taky

Jinak k tomu megatestu 800-1200W zdrojů. Myslíš si, že by to bylo nutné? Já teda ne. Kolik lidí si koupí 1kW zdroj? Moc jich není a investovat peníze kvůli pár jedincům se fakt imo nevyplatí[/QUOTE]

Od LC myslíš že i ty 1kW zdroje jsou šmejdy...? Právě sem nikde neviděl test...jinak myslím že test by se hodil, myslím že to zajímá i celkem dost lidí, některý z těch zdrojů taky nestojí moc. Pak SHW by byl jedinej server s testem těchto zdrojů :)
FAJN-TOM (63)|3.12.2007 20:59
Mam LC-Power 550W a nestěžuji si, je tichý, taky moje sestava má odběr sotva 300W. Za tu cenu byl pro mě jasná volba
speedsnail (4876)|4.12.2007 01:00
[QUOTE=Pavel Boček;62831]Pak by se zřídil FAQ, kde by se lidi konkrétně v případě nejasností ptali[/QUOTE]
Nevim co si predstavujes pod pojmem FAQ, ale standartne je to thread ktery je lock a rozhodne neni urcenej na konkrétní dotazy.
No kdyz uz sem se do toho zamotal tak imho:
1.FAQ by melo obsahovat linky na specifikace, popis jednotlivych konektoru, napeti na žílách, asi obecny pokec o tom že 500W neni vždy 500W, odkaz na PSU kalkulačku, pokud by se sehnala tak nějaká tabulka s přibližným příkonem jednotlivých komponent (seznam příkonu GPU jsem nekde videl, a u CPU to bude jeste mensi problem (bacha na TDP Intel vs AMD)) aby si každý mohl zhruba odhadnout/zpočítat potřebný výkon, případně návod na spuštění zdroje bez PC.
2.Dalsi dulezite tema urcite "TESTY ZDROJů".. bud lock(s tim ze recenze bude pridavat moderator a v postu bude ze je lide maj posilat pres PM) a nebo pečlivě moderovat. Meli by tam byt jen recenze na úrovni a ne ve stylu "PC běželo hezky stabilně, napětí jsme odečítali ze speedfanu"
3. Nové posty v sekci zdroje které se týkají potřebného výkonu pro tu a kterou sestavu, stupidní dotazy a další věci které budou ve FAQ nebo TESTY moderovat stylem "viz FAQ, LOCK" at se tu netopime (jako ted) v desitkach podobnych dotazu.
Mate-li jiny pohled/nazor na vec tak sem s tim. Snad neco rozumneho vymyslime.
Pavel Boček (4169)|4.12.2007 01:04
[QUOTE=speedsnail;68397]...[/QUOTE]

Nechal bych to možná formou, jak je to teď, tedy že rady, testy, doporučení apod. jsou v jednom dredu, dotazy potom v dalšícm, ať toho není moc na více místech. Ale chtělo by to moderovat, trochu ten "Přečtěte si toto..." promazat a poupravit, teď je to vážně bída...jinak např. linky na testy tam zrovna jsou. Přidat se dají další, ale nemá to kdo zeditovat.
Lindows Hlista (161)|4.12.2007 01:07
imho chcelo by to hlavne aktívneho moda, nie ? :idea
speedsnail (4876)|4.12.2007 01:23
to PB.. nemůžeš to nechat jak to je ted. Nekdo bude hledat recenzi na zdroj a bude procitat desitky postu ktery ho vubec nezajimaj. Predstav si to za mesic, pul roku. Melo by to byt zvlast jako dulezite tema, idealne lock. Stejne jako FAQ (v podstate to co je v "precitajte si toto") ale na trosku jine urovni.
Pavel Boček (4169)|4.12.2007 13:25
[QUOTE=speedsnail;68402]to PB.. nemůžeš to nechat jak to je ted. Nekdo bude hledat recenzi na zdroj a bude procitat desitky postu ktery ho vubec nezajimaj. Predstav si to za mesic, pul roku. Melo by to byt zvlast jako dulezite tema, idealne lock. Stejne jako FAQ (v podstate to co je v "precitajte si toto") ale na trosku jine urovni.[/QUOTE]

FAQ byl zamýšlen jako dotazy. "Přečtět si toto" jsou ty obecné rady. A to, že je potřeba to promazat, tu říkám celou dobu :runaway
pas!k (3765)|4.12.2007 13:43
Ja bych si to predstavoval asi nasledovne ..

Jedno lock tema kde by byly vysvetleny veci jako fpc .. atd
pod tim by byla nejaka tabulka kde by bylo par osvedcenych znacek nejlepe i s odkazy a popisem proc je tento zdroj vhodny pro toto a toto .. z techto informaci by se mohl zorientovat i laik ktery nema ani paru o tom co to ta krabice do ktery se strka ten kabl je ..

Nakonec par informaci jako ze treba 400w znacky YX neni totez jako 400w znacky XY atd ..

Napada vas jeste neco?
Pavel Boček (4169)|4.12.2007 13:45
[QUOTE=pas!k;68540]...[/QUOTE]

Tak tak...editoval by to pak MOD, kterýmu by lidi psali co by se dalo přidat a upravit...pak by byl dred na dotazy (už tu je). Ale chce to moda :runaway
pavel_p (993)|4.12.2007 18:00
Podle mě by mělo existovat průvodce výběrem komponentů, který by předešel otázkám jakou grafiku, jaký disk, jaký zdroj. Ohledně grafik: to co udržuje Smeli se mi velmi líbí - nic nevnucuje, jen poskytuje typy co je velmi dobré a co je vyložený nesmysl s krátkým a jasným zdůvodněním.
Přesně tohle bych čekal i u zdrojů a disků - na recenze a testy se pak lze odkázat. To znamená udělat rozpětí výkonu, s tím, že 350W zdroj stačí na 70% sestav, 450W na 90% a 800W utáhne v klidu 8x15kRPM diskové pole, dva procesory a 10 větráků nebo se hodí jen na šílenosti jako Quad-SLI a silně přetaktovaná celá sestava.
Pak to chce trochu ohodnotit značky a zdůvodnit proč je tak doporučován Fortron GLN a Seasonic ... pak jsou problematické značky jako Chieftec,GigaByte apod. ze značkových skříní z toho hlediska, že je s nimi málo zkušeností ... pak problémové značky jako EC ... zde to chce zase jasně napsat, že se to hodí jen pro nouzovky, jako staré počítače za 5000Kč, které mohou být v případě zničení nahrazeny a neobsahují na disku nenahraditelná data a proč jsou tyto zdroje 'nebezpečné'.
Ještě bych zmínil něco obecného o principu, A/PFC, tlačítku vzadu a vhodnosti vypínat počítač během dovolené a období bouřek úplně.
EDIT: dodám, že totéž se hodí i pro jiné komponenty jako disky (proč jsou teď vhodné WD,Hitachi 320-500GB), kdy má smysl raid, raptor,... kdy zvážit externí na zálohy) nebo chipsety
Nicméně tato témata mezi FAQ a průvodcem musí mít velmi vysokou kvalitu bez subjektivních názorů
FAJN-TOM (63)|4.12.2007 18:46
K těm zdrojům jak se tu bavíte mě napadá, napsat několik PC sestav od levných až po drahé (např. Athlon X2 5000+, 2GB DDR2, ATI HD 3850, atd...) a ke každé sestavě napsat že je pro ní dobrý např.
Forton 400W
EC 600W
LC-Power 550W
atd...
a kdyby chtěl někdo vědět jestli mu zdroj utáhne jeho PC sestavu tak by se kouknul na tyhle už napsaný sestavy a přirovnal by to k té nejvíce podobné a zjistil by jaký zdroj potřebuje
ICEBOSS (3435)|4.12.2007 18:50
[quote=speedsnail;68397]Nevim co si predstavujes pod pojmem FAQ, ale standartne je to thread ktery je lock a rozhodne neni urcenej na konkrétní dotazy.
No kdyz uz sem se do toho zamotal tak imho:
1.FAQ by melo obsahovat linky na specifikace, popis jednotlivych konektoru, napeti na žílách, asi obecny pokec o tom že 500W neni vždy 500W, odkaz na PSU kalkulačku, pokud by se sehnala tak nějaká tabulka s přibližným příkonem jednotlivých komponent (seznam příkonu GPU jsem nekde videl, a u CPU to bude jeste mensi problem (bacha na TDP Intel vs AMD)) aby si každý mohl zhruba odhadnout/zpočítat potřebný výkon, případně návod na spuštění zdroje bez PC.
2.Dalsi dulezite tema urcite "TESTY ZDROJů".. bud lock(s tim ze recenze bude pridavat moderator a v postu bude ze je lide maj posilat pres PM) a nebo pečlivě moderovat. Meli by tam byt jen recenze na úrovni a ne ve stylu "PC běželo hezky stabilně, napětí jsme odečítali ze speedfanu"
3. Nové posty v sekci zdroje které se týkají potřebného výkonu pro tu a kterou sestavu, stupidní dotazy a další věci které budou ve FAQ nebo TESTY moderovat stylem "viz FAQ, LOCK" at se tu netopime (jako ted) v desitkach podobnych dotazu.
Mate-li jiny pohled/nazor na vec tak sem s tim. Snad neco rozumneho vymyslime.[/quote]
tak nejak si to predstavuju i ja. o vikendu sem slibil ze na to sednu...