reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s HDD - modrá smrt - inaccessible boot device

haniccka (77)|20.11.2007 07:20
mám v práci u jednoho uživatele HDD WD400JB. Včera pc vypnul, přestěhoval, zapnul.. Vše běželo ok. Potom prý utřel zezadu monitor a když přišel zase dopředu, tak na něj svítila modrá obrazovka a na té stálo STOP: 0x0000007B (0x82051E50, 0xC0000032, 0x00000000) inaccessible boot device. Při restartu se toto objeví hned na začátku bootování. Na pc jsou win2000. Bios detekuje disk správně, pak naskočí černá obrazovka, dole běžící čárka s nějakým textem o win2000 a pak najednou stop a modrá smrt . Ještě mi tam radí odpojit všechny nově zapojené hdd a řadiče, ale tam nic nového není. Když se pokusím najet přes F8 do nouzového režimu nebo do režimu s MS-DOS, tak to stejně skončí modrou smrtí. Poradí někdo? díky
mech13 (5526)|20.11.2007 08:36
pravdepodobne ten disk odesel, jestli to prenaseni bylo v teto zime a nemel dost dlouhou dobu na probrani se z te zimy predtim nez se PC zaplo, mohl odejit - nahle zmeny teploty nedelaji nicemu dobre a jestli se PC vyplo, sup s nim na mraz, a jakmile se dostalo do tepla se hned zaplo, tak mohl jit disk do kremikoveho nebe.

pri prenaseni mezi teplem a zimou je potreba to nechat aspon hodinu stat vyple nez se to trochu ohreje a probere. o kondenzovane vode ani nemluvim...

nebo to stehovani bylo jen v ramci jednoho domu? nebouchnul s tim nekde? HDD jsou dost citlive na narazy

byly na disku dulezita data? co dela disk kdyz se zapoji do jineho PC? chtelo by to nechat probehnout nejakou kontrolu povrchu
superdrooper (208)|20.11.2007 08:41
[QUOTE=haniccka;64663]STOP: 0x0000007B (0x82051E50, 0xC0000032, 0x00000000) inaccessible boot device. [/QUOTE]

Dobrý den,
zkuste si stáhnout Hirens BootCD (http://www.hiren.info/pages/bootcd) a nabootujte z CD. Zde najdete všechny potřebné programy k diagnostice a kontrole disku. Není na škodu zkusit spustit nějakou firemní utilitu na kontrolu disku či různé bootmanagery k opravě boot sektoru. Pokud bude disk hardwarově OK a jedná se jen o softwarovou chybu (např. poškozená MFT), tak data z disku dostanete, mě pomohl program GetDataBack.
tgfh (2985)|20.11.2007 09:31
Méně pravděpodobné, ale taky možnost je, že tam je vir v boot sektoru
Styryx (351)|20.11.2007 10:56
Spíš se mi nezdá, že by disk odešel, to by z něj asi ani nezačal bootovat ... ale mohla "odejít" partition, na NTFS se mi něco podobnýho stalo už několikrát a už několikrát jsem to opravoval i různě po známých.

Nejlíp ten disk vyndat a připojit do jinýho PC s Win a kouknout, jak vypadají data na tom disku, tj.:
- jestli rozpozná partition jako NTFS (nebo jenom jako nenaformátovanou jednotku)
- pokud ano, tak jestli je tam adresář Windows a dá se do něj dostat a jsou tam vidět soubory
- pokud ano, tak by to vypadalo, že došlo nějak k poškození registrů.

- po připojení do toho 2. pc je možný, že při spouštění bude chtít provést chkdsk (autochk) kontrolu disku, to doporučuju nejdřív stornovat, protože pokud je něco hodně špatně, mohla by ta kontrola na tom disku nadělat dost šerednou paseku

- pokud pude všechno přečíst a nebude tam nějaká viditelná chyba, tak nejdřív všechny důležitý data někam zkopírovat a pak teprv nechat provést kontrolu disku a zkusit nabootovat

- při horší variantě, že jednotku vůbec nerozpozná jako NTFS (tj. bude se tvářit jako nenaformátovaná jednotka), to znamená, že došlo k poškození boot sektoru partition (neplést s MBR), jedná se o 1. sektor tý daný partition na disku, opravoval jsem tuhle situaci už několikrát, NTFS je na to docela háklivej. To se dá vyřešit v disk editoru, tj. sehnat si nějaký bootovací CD nebo disketu s disk editorem (já jsem používal Norton DiskEdit) a je potřeba kalkulačka a najít kopii boot sektoru partition, kterej si NTFS naštěstí dělá v posledním sektoru partition (v diskeditoru = part. start + part. size - 1, měla by tam bejt vidět signatura NTFS) a celej ho zkopírovat zpátky do 1. sektoru partition (pozor, ne do 1. sektoru pevnýho disku!!!!) pak se NTFS jednotka komplet obnoví. A dát velkej pozor, co a kam se kopíruje!! (pro jistotu je dobrý si opsat partition tabulku, což jsou poslední 4 řádky v 1. sektoru na disku - radši opsat posledních 5, protože ty řádky jsou posunutý myslím o 2B dopředu).


- pokud tam všechno je a ani po opravě to nebude fungovat, mám ještě jednu takovou magickou fintu, která mi už několikrát zafungovala, když byl disk komplet zdravej ale přesto nešel: nastartoval jsem Linux (konkrétkě Fedora), připojil danou partition jako ntfs3g read-only a kouknul se na data, všechno bylo v poho a po restartu to najednou šlo. Dost dobře to nechápu (read-only, jenom prohlížení dat) ale nějakou magií se mi ta jednotka spravila, to už se mi stalo asi 2x.
haniccka (77)|20.11.2007 14:07
Děkuji všem za rady, problém je vyřešen. Nejdříve jsem se snažila najet systém jen v nouzovém režimu - nešlo to, pak jsem zkoušela najet ho jen v dosu, ani to nešlo. :( Pokaždé jsem skončila na modré smrti a zaboha se nemohla dostat na příkazový řádek. Nakonec jsem použila instalační CD s Win2000, v BIOSU zakázala bootování z hdd a z fdd, nechala bootování z CD a nastavila opravu dat. Ani nevím jak, ale nakonec jsem se dostala na příkazový řádek, kde jsem zadala chkdsk a díky tomu se mi podařilo disk proskenovat a opravit. Hlásil, že našel více než jednu chybu, kterou opravil. :D Po restartu jsem v Biosu opět povolila bootování z diskety a hdd a po dalším restartu už jede systém normálně. Až teď si říkám, že jsem měla asi dost štěstí, podle toho co jsem si až potom přečetla ve vašich příspěvcích. Nicméně všem moc děkuji za rady a doufám, že už je nebudu nikdy potřebovat. Ale to se mi při mé práci splní asi jen těžko :) Tak všem přeji pěkný den a hodně úspěchů
A pro pořádek, k výpadku došlo při vypnutém PC, kolega se přiznal, že utíral suchou prachovkou nejenom monitor, ale i vypnuté (ovšem ne ze sítě) PC. Takže podle mého došlo k poškození statickou elektřinou. Naštěstí to nebylo trvalé poškození a šlo to napravit.
pcmaker (354)|20.11.2007 21:05
Podle mne je disk nacaty a pujde brzy sr*t.
johny__g (6387)|20.11.2007 21:18
Mrkni co říká na ten disk SMART, jinak rozhodně doporučuji aby si user zálohoval data.
ICEBOSS (3435)|21.11.2007 19:09
kazdopadne bych se na ten smart disku mrknul a proscanoval povrch v HD tune.
readme (2)|3.12.2007 12:37
Přesně tak. U wd jb / bb / ab, jako je třeba tohle védečko naprosto typické. Problém je, že s podporou s.m.a.r.t.u u tohoto harddisku samosebou nemůžeš počítat, i když, pokud chceš, nejakou free montorovaci utilitku si můžeš sosnout, zagooglil jsem, třebas dirktem odsud http://www.zachrana-harddisku.cz/cz/harddisk-chlazeni.asp . A pozor, jedna pikantnost. WD jsou schopna detekce i v případě, že hlavy nečtou (např. nejsou vůbec vystavené). Detekce proběhne totiž pouze z elektroniky disku. Takže, ta detekce není za všech okolností vždy rozhodující. V každém případě doporučuji zááálohovat bržto může přijít velice rychlý konec..