reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nefunkcni HDD

mylys (6)|20.11.2007 10:54
Mel bych dotaz,
mam cizi HDD s WinXP, ktery pri pripojeni k jakemukoliv PC jako slave zpusobi pri nabihani WinXP cernou obrazovku.
Po pripojeni k bezicimu systemu Win pres USB zpusobi zatuhnuti systemu, ktere pretrvava i po jeho odpojeni.
Na HDD jsou nejaka data, ktera potrebuji stahnout.
Zkusil jsem HDD pripojit do systemu PC-BSD, kde funguje. Nicmene nevidim Dokumenty, Local Settings - Data aplikaci apod.
Bohuzel majitel disku vse ukladal do Documents and Settings a jak jsem nekde zaslechl, k tem datum se uz nedostanu pokud byl ucet ve Win zaheslovan.
Poradite nekdo jak bych se k temto "neviditelnym" slozkam dostal nebo jak bych mohl HDD opravit tak aby se z neho treba jeste dalo nabootovat?
Styryx (351)|20.11.2007 11:16
Zkus to připojit do nějakýho Linuxu (třeba Fedora přes ntfs-3g, nebo nějaký Live-CD), tam jsem tyhle složky normálně v pohodě viděl. Linux ignoruje uživatelský oprávnění na NTFS, takže by se mělo dát dostat ke všem datům. Pokud to ani tam nepude, znamená to, že je ta NTFS nějak blbě poškozená (na což ovšem ukazujou i ty záseky pod Win). Jediný, co by nešlo přečíst, jsou data šifrovaný EFS (tj. šifrováním z Windows). Ale ty nepůjdou přečíst ani z jiných Windows, pokud nedokážeš obnovit správný certifikáty pro EFS a nemáš je někde uložený. Ale i v tom případě by složky měly bejt přístupný a viditelný.

// EDIT: to kryptování se neděje automaticky, tj. i když má uživatel heslo, data ve výchozím stavu nejsou kryptovaný, musí manuálně ve Vlastnostech složky nebo souboru zatrhnout "Šifrovat data". Tj. normálně by měly jít přečíst i soubory, který vytvořel uživatel s heslem a nezašifroval je.
odb (505)|20.11.2007 13:41
to Styryx : s tým linuxom dobrý nápad, pár krát mi v podobných prípadoch Linux pomohol. Na kontrolu diskov používam veľmi úspešne Linux (a nielen na to), kde win skončil, tam linux bez problémov pokračoval. Najnovšie distribúcie už majú v sebe zahrnutú podporu NTFS, len chce to ten Linux :)

Nenapadá ma lepšie riešenie ako navrhol Styryx.
mylys (6)|20.11.2007 16:25
Diky za rady.
Jak jsem psal - zkousel jsem to pres PC-BSD a nektere slozky nevidim.
Je v tomto pripade rozdil mezi BSD a GNU/Linux?
Styryx (351)|20.11.2007 16:38
S BSD konkrétně nemám zkušenosti, takže nevím. Zkusil bych třeba ještě nějaký jiný třeba LiveCD s podporou NTFS aby se vyloučilo, že to je nějakým špatným NTFS driverem v tom BSD.

Ještě teda adresář Documents and Settings\ vidět je, a v něm už Dokumenty a Data aplikací atd. vidět nejsou? Protože Linux se pokud vím s nějakýma právama na NTFS nezabejvá a i pokud by ty složky byly šifrovaný, tak by myslím byl vidět aspoň jejich název (a dokonce i soubory vevnitř, akorát by nešly přečíst).
mylys (6)|20.11.2007 19:15
Takze problem zda se vyresen.
SLAX mi prozradil, ze na poskozenem disku jsou 2 oddily - ten druhy PC-BSD vubec nevidi.
Dokuments and settings i nejaka dalsi dulezita data jsou i na tom druhem oddilu a ze SLAXu jdou bez problemu precist.

Diky vsem za rady.
pavel_p (993)|20.11.2007 19:41
Rozdíl mezi Linuxem a FreeBSD je. Je to úplně jiný operační systém. Obojí je z celkem početné rodiny Unixů, takže to vypadá zdánlivě podobně, ale jádro je jiné i když pod ním lze zprovoznit tytéž programy. Z uživatelského hlediska rozdílnost poznáš podle jinak pojmenovaných zařízení a jiných parametrů základních příkazů na konzoli. S BSD nemám téměř žádné zkušenosti, ale mám pocit, že má dokonce nějaký modul umožňující pouštět binární soubory z Linuxu. Skoro každý uživatel BSD tvrdí, že je BSD lepší než Linux a je nemožné to objektivně potvrdit nebo vyvrátit (dobré téma na flame). Každopádně je tento systém celkem vyjímečný a tak se jeho uživatelé (administrátoři) cítí nějak morálně nadřazeni. Jako nevýhodu bych viděl menší komunitu kolem a méně ovladačů pro příliš nový nebo exotický hardware.

Zkušenost s NTFS-3G je velmi dobrá, buď přečte vše nebo nezobrazí složky a soubory obsahující některé české znaky. Zápis nových souborů probíhá s oprávněním Everyone.