reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Router a zapojenie

kanes (7)|20.11.2007 12:41
Ahojte chystam sa kupit router uvazujem nad niecim od AirLive moje poziadavky su: pripojenie k internetu 2 PC cez LAN a NB cez WiFi. Ktory router by ste mi odporucili? Mam pripojenie cez wifi a stiahnute cez utp kabel dp PC.
jedna sa mi hlavne oto ze neviem aky mod by som mal nadstavit na routri aby mi smerovac rozdeloval internetovy signal sucastne na PC aj NB. Niektore routre maju mnoho modov ako napr. (WL-5460AP ma mody: AP, AP klient, Bridge, Repeater) bol by vhodny aj tento router alebo potrebujem nieco take ako je WT-2000R???dakujem za radu
Styryx (351)|20.11.2007 14:19
Jestli přes to chceš dělat připojení k internetu, tak ten první (WL-5460AP) podle popisu nemá přípojku na WAN (tj. další síťovej konektor pro připojení k internetovýmu modemu apod.), takže v tom případě vzít ten druhej (WT-2000R), kterej na to má další extra síťovej konektor pro připojení k vnější síti (kterej bude nejspíš chráněnej firewallem). Musím říct, že podle popisu vypadá fakt dobře, koupil jsem si nedávno Linksys s podobnýma funkcema a byl o dost dražší (asi 1700).

// EDIT jo a mod bude normálně access point (AP) a síť by měla bejt společná mezi klientama připojenýma kabelem a wifi.
Styryx (351)|20.11.2007 14:35
K tomu WT-2000R se doporučuju kouknout na diskusi na czechcomputer.cz, zdá se, že v některých případech jsou s nim problémy, nemám čas to čist celý, jestli se podařilo všechny problémy lidem vyřešit ... jinak já mám tenhle Linksys a jsem s nim spokojenej, funguje bezvadně.

Každopádně potřebuješ něco s portem WAN, abys měl kam zapojit ten původní UTP kabel, kterej teď máš do PC.
(lze to teda asi i bez toho, ale konfigurace by pak asi byla obtížnější)
kanes (7)|20.11.2007 16:16
jasne dik za radu...cital som aj tu recenziju dik za info...nemam so sietami az take skusenosti len sa ucim a nerad by som kupil nieco "zbytocne" :) Jasne mas pravdu som si nevsimol ze tam chyba WAN....takze proste potrebujem router s konektorom pre WAN tam sa pripoje interanet a potom pomocov LAN prepojim PC a cez wifi by sa mal pripojit NB to vsetko by malo ist pod modom AP...ak to dobre chapem...
Este jedna otazocka ten (WT-2000R) ma dva mody AP, WDS Repeater. Naco sluzi ten druhy mod
"WDS Repeater"? Dik
Styryx (351)|20.11.2007 16:49
To WDS slouží pokud vím pro propojení víc accesspointů do jedný větší sítě (tj. když je potřeba pro zvýšení dosahu přidat ještě další AP).

Zrovna v diskuziu toho OvisLinku (Google to najde jako první výsledek WDS Repeater) je tam tohle. Tj. že by teoreticky, pokud by byly dobrý podmínky, moh sloužit jako přijímač signálu od providera wifi (klient WAN) a zároveň jako AP pro domácí síť (server LAN). Což nevylučuje předchozí odstavec (IMHO je to v podstatě to samé), akorát by musel mít provider svůj AP taky v režimu WDS a musel by mít takovej dosah, aby to člověk chytil na tu malou anténku (nehledě na to, že by pak byl jakoby "v lokální síti" a nepoužíval by se firewall v routeru, protože by to nebylo připojený přes WAN port - zhruba asi jako v případě, že by se použil router bez WAN portu a WAN by se pak připojil jako "běžnej PC" v lokální síti).
kanes (7)|21.11.2007 10:39
dakujem za pomoc si odbornik musim uznat
eraser (0)|21.11.2007 11:46
Ohľadne pripojenia, resp. nastavenia, mám taký pocit, že v dôležitých témach sa článok DSL/Cable pripojenie a zdieľanie (+wifi) nachádza úplne zbytočne, inak by sa nemnožili podobné otázky.
Styryx (351)|21.11.2007 12:50
[QUOTE=kanes;64979]dakujem za pomoc si odbornik musim uznat[/QUOTE]

No za nějakýho velkýho odborníka na tuhle problematiku se nepovažuju, taky jsem před koupí routeru ledacos hledal a zkoušel pak lecjaký nastavení než to šlo všechno k plný spokojenosti :)
eraser (0)|21.11.2007 14:48
Tak som si pozeral tú odpoveď na CZC a neviem, či to stojí za komentár. Práve bridge, resp. WDS bridge je použitý providermi wifi sietí z dôvodu, aby skryli prístupnosť AP jednotlivých užívateľov. Prístup, resp. konfigurovanie AP je pri tomto type pripojenia možné len pomocou PC prepojeného s AP fyzicky, napr. UTP káblom.

Ďalej posunutie signálu je možné, avšak užívatelia zvyčajne používajú smerové antény so silnejším ziskom, takže pripojiť bezdrátového klienta je týmto veľmi limitované.
kanes (7)|22.11.2007 08:29
[QUOTE=eraser;64999]Ohľadne pripojenia, resp. nastavenia, mám taký pocit, že v dôležitých témach sa článok DSL/Cable pripojenie a zdieľanie (+wifi) nachádza úplne zbytočne, inak by sa nemnožili podobné otázky.[/QUOTE]

sorrac to som si fak nevsimol ale je to tam pekne spravene a vysvetlene.
pas!k (3765)|22.11.2007 10:00
No ono zase neni tak tezky si toho nevsimnout .. ja si myslim ze tahle vec stejne jako napriklad ostatni faq ohledne nefunkcnosti pc a co vsehcno proverit nez se zeptam by mela byt nekde hodne vyvesena na ocich napriklad misto te anktety na wallapery :) Tam by si toho vsiml kazdy ;)
Michal F (6)|26.11.2007 15:18
Víc bych se přikláněl k Linksysu ( výrobce je CISCO ), některý v sobě nemají DHCP server
eraser (0)|27.11.2007 10:56
To je len divízia firmy Cisco.