reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus P5K-E a speedfan

Lo (93)|20.11.2007 16:11
Jak rozjet speefan tak aby mohl regulovat otacky vetraku na Asus P5K-E?
Styryx (351)|21.11.2007 10:19
Zkus vypnout v Biosu Q-Fan, někde v diskusích jsem viděl někoho kdo tvrdil, že když se vypne Q-Fan, tak mu to pak šlo SpeedFanem regulovat. Jak to přesně nastavit ti nepovím, sice jsem tu desku měl, ale speedfanem jsem větráky nikdy regulovat nezkoušel.

Je otázka, jestli deska P5K-E vůbec má možnost regulovat otáčky větráku softwarově, páč to musí podporovat HW, takže záleží na tom, jestli to jednak podporuje senzor a jednak jestli to podporuje výrobce desky (víc tady, viz dole) - sice jak jsem řek jsem viděl v diskusi že to snad někomu šlo, ale kdo ví jak to je ... nevím jestli vůbec nějakej SW přímo od Asusu tohle umožňuje, počítám že Asus předpokládá spíš použití Q-Fan.

Osobně jsem taky využíval Q-Fan a neměl jsem s tím problém, speedfan používám jenom pro monitoring a logování (je IMHO vždycky lepší využít HW, pokud to lze, a nespolíhat na SW). Q-Fan má podle mě velmi slušný možnosti nastavení a umí dobře měnit rychlost větráků v závislosti na teplotě, takže pochybuju, že pomocí SpeedFanu to lze nějak výrazně zlepšit. Chce to si správně nastavit (tj. vyzkoušet různý) nastavení Q-Fan, tj. Profile ("tempo" zvyšování otáček), Fan Ratio (otáčky při nízký teplotě, tj. čim nižší, tim míň to bude v idle hučet) a Target Temperature (při jejím zvyšování bude docházet k nárůstu otáček pomalejc a pozdějc).
Lo (93)|21.11.2007 10:29
Nejsem hloupy a prave proto me qfan nedosatcuje, je to delano pro hloupe lidi, ve speedfanu si muuz nastavit co chci ja, neco si vyrobce desky mysli, ze bych mel chctit.

S vypnutym qfanem speefan stejne detekuje winbonda jako readonly ...
tgfh (2985)|21.11.2007 10:35
Styryx to napsal přesně. Q-Fan je hodně slušná věc. Pokud ti nefunguje nejnovější speedfan na nejnovějším BIOSu tak to nerozjedeš.
Styryx (351)|21.11.2007 11:03
Jak jsem říkal, je to otázka toho, jestli řízení SW deska vůbec podporuje (to nevím) a pokud ne, tak potom neexistuje možnost, jak to takto regulovat. A 2. varianta je, že to sice deska nějak podporuje, ale autor SpeedFanu se nedostane k dokumentaci, jak to zprovoznit (i v těch FAQ o tom píše, že prostě je k tomu potřeba informace od výrobce desky o konkrétním zapojení, a pokud jí výrobce neposkytne, tak to ve SpeedFanu těžko může naimplementovat).

Vypnul jsi Q-Fan pro obojí, tj. pro chasis i CPU? Pokud jo a je to pořád read-only, tak to vypadá, že skutečně to speedfan regulovat neumí; podívej se ještě, jestli máš poslední verzi speedfanu. Někde v nastaveních Fan by údajně taky mělo jít přepínat PWM (tj. jak se to bude regulovat), nemůžu vyzkoušet, pač jsem na nb kde speedfan neumí detekovat ventilátor.

Případně můžeš zkusit verzi 4.34 beta 34 (musí se registrovat, aby šla stáhnout), v diskusích jsou reporty že je stabilní. A má tam bejt spousta vylepšení.

Co se týče Q-Fan, ten má podle mě právě hodně široký možnosti, aby si to moh uživatel přizpůsobit tak, jak chce sám - kdyby to bylo tak, jak říkáš, tj. "jak si výrobce desky myslí, že bych měl chtít", tak by tam bylo jenom Q-Fan Enable/Disable a nic jinýho :)
pas!k (3765)|21.11.2007 11:09
[QUOTE=Lo;64976]Nejsem hloupy a prave proto me qfan nedosatcuje, je to delano pro hloupe lidi, ve speedfanu si muuz nastavit co chci ja, neco si vyrobce desky mysli, ze bych mel chctit.

S vypnutym qfanem speefan stejne detekuje winbonda jako readonly ...[/QUOTE]
Otazka je jestli to co si myslis ty je spravne .. JInak naprosty souhlas se Styryx.
Lo (93)|21.11.2007 13:43
Stejne je naprosta demence, ae nejnovejsi deska nepodporuje SW regulaci otacek, kdyz moje 10 let stara to mela, nechapu, ani v manualu o tom eneniz minka.

[quote=Styryx;64987]Jak jsem říkal, je to otázka toho, jestli řízení SW deska vůbec podporuje (to nevím) a pokud ne, tak potom neexistuje možnost, jak to takto regulovat. A 2. varianta je, že to sice deska nějak podporuje, ale autor SpeedFanu se nedostane k dokumentaci, jak to zprovoznit (i v těch FAQ o tom píše, že prostě je k tomu potřeba informace od výrobce desky o konkrétním zapojení, a pokud jí výrobce neposkytne, tak to ve SpeedFanu těžko může naimplementovat).

Vypnul jsi Q-Fan pro obojí, tj. pro chasis i CPU? Pokud jo a je to pořád read-only, tak to vypadá, že skutečně to speedfan regulovat neumí; podívej se ještě, jestli máš poslední verzi speedfanu. Někde v nastaveních Fan by údajně taky mělo jít přepínat PWM (tj. jak se to bude regulovat), nemůžu vyzkoušet, pač jsem na nb kde speedfan neumí detekovat ventilátor.

Případně můžeš zkusit verzi 4.34 beta 34 (musí se registrovat, aby šla stáhnout), v diskusích jsou reporty že je stabilní. A má tam bejt spousta vylepšení.

Co se týče Q-Fan, ten má podle mě právě hodně široký možnosti, aby si to moh uživatel přizpůsobit tak, jak chce sám - kdyby to bylo tak, jak říkáš, tj. "jak si výrobce desky myslí, že bych měl chtít", tak by tam bylo jenom Q-Fan Enable/Disable a nic jinýho :)[/quote]
Nastaveni quiet a target temperature je naprosto nedostatacne, nenabizi mi vypnuti vetraku, jako speefan ani dalsi detailnejsi nastaveni kdy a jak spinat vetrak, ale proste to NEJAK dela.

Podivam se jeste na to PWM.
Sinpa (11)|14.12.2007 18:06
Jak si nakonec dopadl s tím SpeedFanem?