reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sítě: Spojení ADSL modemu a Wi-fi routeru

Neregistrovaný (0)|26.11.2007 11:20
Jméno tazatele: Marek Bajer

Znění dotazu:
Dobrý den. Mám ADSL modem Asus AM602 ADSL apotřeboval bych k němu připojit LINKSYS WRT54G. Problém je v tom že LinkSys nedostane od ADSL modemu přidělenou IP adresu (DHCP). Router je v pořádku. Když jej připojím u známe na kabelový modem IP adresu získa. Když se přímo k modemu připojí PC tak IP adresu získá.

Děkuji za odpověď.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
LINKSYS WRT54G
Asus AM602 ADSL
mech13 (5526)|26.11.2007 11:41
a je takovy problem nastavit IP adresu napevno?

u zname ten linksys pripojujes dratem a doma ho potrebujes pripojit bezdratove? nebo taky dratem a slouzi jako AP?
Styryx (351)|26.11.2007 12:00
Myslím že mám ten samej, ale ADSL modem jsem na něm zatím nepoužíval (používám ho zatím jenom k sesíťování PC po bytě + nb po wifi). Mám ale dojem, že v konfiguraci je nějaká položka, kterou se dá zapnout nebo vypnout, jestli má router získávat adresu přes DHCP nebo nikoli ...? ADSL modem samozřejmě musí bejt připojenej do WAN portu (to je jeden zvlášť, ale předpokládám, že to máš správně..)

// EDIT tak teď jsem koukal, že mám WRT54GL, ale je to podobný ... mělo by bejt zvolený v Setup/Basic Setup/Internet Connection Type jako "Automatic Configuration - DHCP" ... ale je to jako výchozí, takže jestli to tam navolený máš, tak problém může být ještě trochu jinde... potom ještě v Administration/Diagnostics lze testovat ping a traceroute na ostatní počítače (nevím ale, jestli obojí lokální i webový). Pokud je všechno nastavený správně, a přesto to nejde, bych zkusil reset routeru, případně se podívat, jestli už neni novější firmware (osobně jsem už firmware updatoval).
pas!k (3765)|26.11.2007 12:14
Ip adresy by mel pridelovat spis ten router ne ? Na routeru zapni dhcp .. modem pichni do wanu .. a v routeru naklonuj mac toho modemu .. a melo by to jet .. ostatni uz budes konfigurovat v routeru dle potreby..
Styryx (351)|26.11.2007 12:29
No nejde o přidělování adres lokálním počítačům, ty dělá router ... ale router by měl získat svojí IP adresu pro přístup na WAN port přes DHCP od poskytovatele (samozřejmě připojenýho přes WAN port) - rozsah lokálních adres pro lokální DHCP pak může bejt nezávisle úplně jinej. Ale teď jsem si všimnul, co jsem předtím přehlídnul, že píše, že router po připojení k jinýmu modemu funguje a IP adresu přes DHCP získá, takže nastavený to asi bude relativně správně.

Takže zkusit ten ping, tj. jestli jde pingnout na ten modem potažmo do inetu (což ovšem možná nepude, dokud nemá přidělenou IP adresu), a ještě případně zapnout v administraci Log - Incoming i Outgoing a kouknout se, jestli tam něco nebude (jako proč nemůže získat IP adresu nebo tak podobně).

A případně zkusit stáhnout nejnovější firmware, jestli tam neni poslední, lze to na stránkách Linksysu (aktuální verze firmware se zobrazuje ve webovým konfiguračním rozhraní). Na nějaký diskusi jsem teď zahlíd, že s některýma modemama měly starší verze FW problémy s drop-outama nebo něčím takovým, takže poslední FW by moh mít ledacos opravený.

Jinak samozřejmě jak říká mech13, pokud se IP adresa nějak často nemění, lze jí opsat (tj. jakou adresu získá PC, který se připojí k routeru) a zadat napevno, jako nouzový řešení.


//EDIT jo a teď mě napadlo, jestli ten ADSL modem čirou náhodou nekontroluje MAC adresu! (?) - v takovým případě by nefungovalo ani statický nastavení IP adresy!! - tenhle modem má klonování MAC adresy, tj. naklonovat MAC adresu (nebo zadat ručně) toho počítače, kterej po připojení modemu tu IP adresu přes DHCP získá (MAC adresa síťovky toho PC bude vidět třeba při "ipconfig /all").
To je jedna varianta, a druhá je, že se MAC adresa vyresetuje při restartu toho ADSL modemu, tj. ještě zkusit ten ADSL modem po odpojení od PC a před připojením do routeru restartovat (= vyndat napájení ze zásuvky by možná mohlo stačit), a pak by si možná moh načíst novou MAC adresu, jestli to tak je.