reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zešílel mě HDD Samsung 501LJ, softík HDD Health nebo já? Help me.

xpetrp (40)|26.11.2007 23:48
Zdravím.

Mám tady jednu záhadu se SATA diskem Samsung HD501LJ (500GB).
Podotýkám, že disk je součástí nové sestavy, takže by měl být nový.
Sestava je 14 dní stará s OS = WinXP Professional.


Spustil jsem software HDD Health a málem mě klepla zubatá ... proč to vidíte na obrázcích.
Červená hodnoty, modré hodnoty a 2x TEC mě vyrazili dech. Že by můj HDD měl podle TEC skončit 5.12.2007 svojí pouť po měsíci života?

Tak jsem si vzal na pomoc další softíky a to Speed Fan a HD Tune.


HDD Health načte:
  • chybnou kapacitu disku (na místo 500GB načte 134,2GB viz. obrázek)
  • každou chvilku (cca 5 - 10 minut) se zobrazí hláška upozorňující na "nějakou chybu disku"!!! Vždy se nějaká hodnota změní.
  • Červená teplota? PC jsem zatím nijak nehonil, jen instaloval pár softíků. Nikdy nebyla ve Speed Fanu větší nežli 35 stupňů - standardně tak cca 28-30
  • Dva datumy ve sloupci TEC a to mě děsí!
Speed Fan a HD Tune načtou:
- shodné hodnoty jako HDD Health, ale nezobrazují žádnou položku červeně nebo modře
- HD Tune zobrazí u každé vyčtené položky Status OK :thumb
- V HD Tune jsem provedl Quick scan a OK :thumb


Benchmark:
V programu HD Tune jsem provedl Benchmark s těmito výsledky:
- přenosová rychlost minimální = 38,5 MB/s
- přenosová rychlost maximální = 78,2 MB/s
- přenosová rychlost průměrná = 62,5 MB/s (65,6 HD Tach)
- Access time = 14,2 ms
- Burst rate = 140,9 MB/s (240 MB/s HD Tach)
- CPU usage = 2,8%


Tak mě prosím Vás řekněte, jestli zešílel program HDD Healt nebo můj 14 dní "starý" disk.
Zatím jsem nepozoroval nějakou nestabilitu OS či jiného software.

Prohlédněte si obrázky.

Díky za Vaše připomínky.
xpetrp










Ještě provedu v HD Tune kompletní SCAN (ne ten Quick).

Ještě jednou moc díky.
boboco (1987)|27.11.2007 00:34
Zdravím, zkuste prosím pořídit screenshot z tohoto programu: https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=95
xpetrp (40)|27.11.2007 23:40
Zdravím.

Tak jsem si nainstaloval Vámi doporučený prográmek Hard Drive Inspector Professional nejnovější verze 260. Ihned po spuštění se zobrazila chybová hláška a po spuštění programu soft nenašel žádný HDD - viz 2 obrázky.






Nainstaloval jsem si tedy nižší verzi programu 245, která chodí naprosto korektně. Vyčtené SMART hodnoty jsou všechny OK.

HDD Health vyčítá shodné SMART hodnoty z disku jako výše uvedený program, ale některé parametry označí červeně a modře, přičemž varuje před zničením mého disku už za 8 dní (???).

HDD Tune a Hard Drive Inspector Professional mají všechna vyčtená data označena příznakem OK.

Takže co z výše uvedeného plyne?
Program HDD Health je buď špička nebo v aplikaci zešílel vyhodnocovací algoritmus.
Podle mě asi jo, protože nedokáže správně ani vyčíst velikost diku.

Jaký máte na to názor vy?

Budu vděčný za každé info.
xpetrp







Ještě přikládám mé teploty. které jsou myslím OK.




P.S.
Na linku:
http://inetmag.net/hdd-health-kdy-vam-umre-harddisk.html

je stručný přehled o programu HDD Health, který vyčetl z disku shodnou kapacitu jako mám já (to je ale náhodička).
Takže ten údaj 134,2GB je v aplikaci HDD Health zapsán chybně "natvrdo" nebo je vyčten nesprávně.
Pavel Boček (4169)|27.11.2007 23:47
Zkusil bych program od výrobce, nevím co má teda Samsung. Jinak by měl fungovat dobře i SeaTools. Běžně se to spouští z diskety, kupž. SeaTools zkonroluje S.M.A.R.T. na chyby a pak se dá provést test povrchu.
ICEBOSS (3435)|6.12.2007 09:47
Verim tomu, co rika HD Tune 2.53 nebo 2.54, pripadne speedfan, takze disk je imho OK. Teplota je taky v poradku.
eraser (0)|6.12.2007 10:01
[quote=xpetrp;66786]Takže ten údaj 134,2GB je v aplikaci HDD Health zapsán chybně "natvrdo" nebo je vyčten nesprávně.[/quote]No, vyzerá to tak, že daná verzia HDD Health nepodporuje 48 bitové adresovanie.