reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Voltage CPU a MEM

M3pI-IIsT0 (9)|26.8.2006 17:18
Dobry den, chcel by som sa Vas opytat kolko mozem na mojom procaku zvysit napatie a kolko na ram. Cital som ze pamate od OCZ uz sam vyrobca doporucuje zvysit napatie na 2,2 a ak uzivatel chce tak az na 2,4 a pritom vobec nestraca dozivotnu zaruku. Kolko doporucujete alebo ake mate skusenosti ?
Dakujem
P@pi (1519)|26.8.2006 17:49
Záleží na konkrétním CPU a pamětech, jednak na typu a jednak přímona tom, co ti prodaj.

Jinak vlastnosti pamětí se víceméňě odvíjejí od toho, co za čipy bylo použito, takže když vemu OCZ a A-Data a obě budou mít stejný čipy (zjistíš na stránkách výrobce nebo v recenzích), tak by teoreticky měli mít stejný potenciál na přetaktování i stejný výkon. Např. OCZ nemůže do čipu samotného nijak zasahovat, takže rozdíl mezi A-Data, Corsair a OCZ bude jen v jiném PCB, chladiči, nastavených latencích (IMHO je lepší mít levný paměti, který ti od defaultu běhaj na 5-5-5-18 a pak zlepšovat časování, než super značkový s 3-4-4-8 a 2,2V, protože některý desky mohou mít problémy právě s nastavením lepších latencí nebo napětím - viz. třeba nová Gigabyte DQ6), popř. další čipech/součástkách navíc, které jsou umístěny na PCB.

Jinak, co jsem většinou viděl, tak napětí se vyplatí zvedat, tak do 2,1/2,2V, potom už každá desetina sotva pomohla o 10MHz (někde v recenzi právě na ty OCZ). To je třeba pěkně vidět v nějakých Megarecenzích pamětí, kde např. Mushkin, OCZ a A-Data použijou stejný čipy a uvidíš, jak mají cca stejný výsledky i přetaktování a latence.

U CPU bych to moc nehrotil, tak nějak s rozumem, vždycky koukni kolik tak nějak dali ostatní a máš to :D.

EDIT: jestli ses ptal přímo na tvůj typ, tak já bych dal, tak těch 2,1V a testoval jestli to má smysl, u CPU taky tak nějak (hlavně abys to pak uchladil :D)
Obumbrata (57)|27.8.2006 02:58
heej ake ze to problemy s pametou u dq6-tky pac ju mam a kupujem k nej 2x1gb 800mhz corsairs 4-4-4-12. je mozne ze nubudu slapat? ? ?
M3pI-IIsT0 (9)|28.8.2006 01:02
A co je dobre pretaktovat na DDR2 pamatiach - tlacit MHz nahor alebo latenciu nadol ?
wizaard (913)|28.8.2006 08:11
[QUOTE=M3pI-IIsT0]A co je dobre pretaktovat na DDR2 pamatiach - tlacit MHz nahor alebo latenciu nadol ?[/QUOTE]
Já bych předpokládal, že by spíš pomohly latence, protože podle toho, co jsem četl, není např. mezi DDRII 533 a 800MHz téměř žádný rozdíl, proto bych spíš myslel ty latence, ale tam může být problém s deskami.
tgfh (2985)|28.8.2006 09:55
U Intelu pomůže zvyšování frekvence a u AMD pomuže snižování latencí! Tak jsem to četl už několikkrát.

Když vybíráš paměti k Intelu hleď na frekvenci.
když vybíráš paměti k AMD hleď na latence.
trodas (1753)|12.2.2008 18:15
No, to je pravda. Samo je nejlepsi reseni mit vysoke frekvence a nizke latence - nicmene to je nedosazitelny overclockersky sen jenz rychle narazi na astronomicke ceny ramek, u kterych by se mi jejich latence libily.

Sveho casu jsem miloval Mushkin Hi-Performance DDR ramky, ktery byly 2-2-2 :-D A to PC3200, takze na 200Mhz. 2,8V. A s temi genialnimi Winbond BH-6 cipy (skoda ze to nebyly BH-5...) jim stacilo dat 3,3V a razem to slo s 2-2-2 a stazenymi ostatnimi timingy na maximum na 250Mhz :D


http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=84643