reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jakou distribuci pro notebook?

HonzaSi (142)|28.11.2007 22:20
Chtěl bych vyzkoušet a možná i přejít na Linux. Jakou distribuci byste mi doporučili na kancelářské programy, přhrávání filmů a mp3? Menší komplikaci vídím v tom, že mám starší notebook HP nx6110, jak by to bylo s ovladači? Už jsem zkoušel live verze Ubuntu a Mandriva a ani u jednoho jsem nebyl schopen nastavit síťové připojení Díky
mech13 (5526)|28.11.2007 22:22
dalsi uzivatelsky privetivy distro je Suse - urcite vyzkousej
Intri (3490)|29.11.2007 23:32
Je možné, že ovladače pro Linux na tvoji síťovku jednoduše nejsou. Z distribucí, co znám ( DSL, Ubuntu, Debian a RedHat ) mi přijde Ubuntu nejautomatizovanější ( čili nejvíce OS ). Ale pokud ani ono nezvládlo automaticky nastavit síťovku, budeš se muset ujistit, že máš ovladače pro tu svou. A pokud je máš a stejně to nejede, budeš to muset nastavit ručně, ale bohužel ti neporadím, jak. S Linuxem si moc netykám ( resp. vůbec ), nikdy se mi nedaří si zapamatovat postupy v něm.
odb (505)|30.11.2007 08:41
Skor je to trochu vyhoda, ze mas trochu starsi notebook :) Osobne nepredpokladam, zeby Linux tvoju sietovku nenasiel a nemal pre nu ovladac (ja som mal problem len s prehistorickou siet. kartou, ktorej ovladac uz nebol sucastou linuxu ale dal sa pridat). Na 99,9% ju urcite nasiel a nainstaloval. Cely problem bude v nastaveni IP adresy, brany a DNS. Pouzivas DHCP na nastavenie tychto parametrov? Pri Live distribuciach som mal trosku komplikacie aby mi to vzdy fungovalo. Tiez moze byt problem, ak notebook ma rozhranie FireWire , OS (win aj linux) ho berie ako sietovu kartu a ak zobral ako prvu sietovku FireWire, tak ona je aktivna (primarna) a ju sa snazi nastavit. Aby nepouzival FireWire ale orig. sietovu kartu, tak systemu musis trochu pomoct :) Napr ja mam v PC FireWire (az 2x na doske a zvukovke SB Audigy), tak orig. sietovka je az ako tretia a napr. Debian pri instalacii sa ma opytal, ktoru chcem nastavit ako primarnu.
Je tazke radit v tomto nadialku. Skus si vyhradit nejake miesto na disku a nainstaluj si Linux, bud priamo na vyhradenu particiu alebo ako virtualny OS, cez VMWare alebo nieco podobne

Osobne pouzivam Debian a Fedoru. Ubuntu nieje zla a tiez OpenSuse je dobra distribucia. Kazdy ma rad tu svoju a je prenho ta najlepsia :)

Inac ake pripojenie pouzivas???
jeff78 (2)|1.12.2007 22:20
Ja jsem pouzival Mandriva Linux na notes Acer 3000 WLMi a mel jsem problem s ovladacema je pro sitovou kartu WIFI. To jsem, ale dodatecnym nahranim ovladacu vyresil. Takze jinak v pohode
HonzaSi (142)|4.12.2007 19:45
[Inac ake pripojenie pouzivas???[/QUOTE]

Jsem připojený kabelem na router - k poskytovateli připojen bezdrátově. Jinak v nastavení sítě IP adresu
zadávám ručně (nepoužívám volbu Získat IP adresu ze serveru DHCP automaticky) Teda jestli myslíš tohle.
RHBambus (155)|31.12.2007 13:21
Do notebooku bych si dal asi Ubuntu nebo SuSE ale rozhodně bych nevolil Gentoo je náročnější pokud by SuSE nevyhovoval úplně vyskoušel bych eště novell desktop což je skoro to samé sám sem to neskoušel...