reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak Flashnout špatnej BIOS

Pavel Boček (4169)|1.12.2007 23:20
Tak, od johny__g mám desku Soltek SL-85ERV2-L, kterou prý zkoušel a nic, asi BIOS. Mi to háže s jedním CPU chyby (3x dlpuhej píp nebo 3x krátkej píp) ať měním cokoliv (grafika, paměti), s druhým CPU nic. Nemůžu s jistotou říct, jestli jsou to paměti, všechny co má jsou značený jako vadný, ale na deskách Intel 845 GLAD a GVAD2 (jedna už je dnes po smrti :)) nějak šly. Ještě nějaký kupuju, tak uvídím, každopádně to vypadá na to, že s druhým CPU to jede, ale BIOS je mimo. Jak to Flashnout...? Je někde pěknej postup jak vytvářet samoflashovací disketu...? A nějak jsem nenašel o té desce nic, vč. BIOSu (ačkoliv přímo ten sem moc nehledal, každopádně řada odkazů půjde na Soltek a tomu už web nejde), tzn. stejně nevím čím a co flashovat. Nemá někdo...?
Nettle (128)|1.12.2007 23:38
No jenom takova dementni otazka zkousel si restartovat nastaveni biosu (cmos).
Je divny ze s jednim CPU deska reaguje a s druhym ne.
Jinak se flashnout bios da - pokud je vyndavaci tak np pokud je na desce napevno tak pres nejakou specialni kartu (MSI TL46 DD)
Pavel Boček (4169)|1.12.2007 23:43
[QUOTE=Nettle;67699]No jenom takova dementni otazka zkousel si restartovat nastaveni biosu (cmos).
Je divny ze s jednim CPU deska reaguje a s druhym ne.
Jinak se flashnout bios da - pokud je vyndavaci tak np pokud je na desce napevno tak pres nejakou specialni kartu (MSI TL46 DD)[/QUOTE]

Reset jsem zkoušel. BIOS je naštěstí vyndavací, napadl mě stejný postup jak někdo navrhoval s grafikama (výměna za chodu; mám tu ještě jednu tu bílou desku od Solteku úplně bez BIOSu, shodou okolností má náš náš admin ve škole stejnou ve vitrínce v učebně, takže budu sourcovat, ale taky nevím v jakým je BIOS stavu), nicméně jde to i bez toho ? Deska po osazení druhým CPU nepíská, ale je černo. Tak bude to vůbec bootovat, pokud tam vrazím disketu (vyzkouším, nicméně se ptám kvůli tomu, jestli to není zbytečná snaha) ?
Nettle (128)|1.12.2007 23:49
No jestli je upne cerno tak to nenajede. Nektery desky pokud najede bootblock (na obrazovce se objevi hlaska o spatnym biosu) tak jsou schopny bios flashnout z ty diskety ale tady je asi pryc celej bios (pokud je to teda biosem - coz se mi moc nezda protoze pokud deska zapipa tak problem bude asi nekde jinde) zkusil bych se mrknout na beep kody biosu nevim jakej ta deska ma bios award a ami maj ty beep kody odlisny ale da se to vyhledet.

Edit: jinak pokud bys chtel zkusi hot flash tak je to mozny sehnat si stejnou desku a ty biosy za chodu vymenit.
Pavel Boček (4169)|1.12.2007 23:53
[QUOTE=Nettle;67709]No jestli je upne cerno tak to nenajede nektery desky pokud najede bootblock tak jsou schopny bios flashnout z ty diskety ale tady je asi pryc celej bios (pokud je to teda biosem - coz se mi moc nezda protoze pokud deska zapipa tak problem bude asi nekde jinde) zkusim bych se mrknout na beep kody biosu nevim jakej ta deska ma bios award a ami maj ty beep kody odlisny ale da se to vyhledet[/QUOTE]

No jak řikám, paměti mám s negarantovanou funkčností, musím sehnat další (zrovna dražím na Aukru). Každopádně pokud je to BIOSem, tak asi zbývá jedině možnost sehnat stejnej BIOS stejné desky, nechat tam (nebo vyměnit za provozu a správně Flashnout). Někde jsem taky našel, že by šlo ten čip narvat za chodu do jiné desky a tam to nahrát správně. Je potřeba mít nějak konekrétní čipy nebo stačí, když sedí balení...?
Nettle (128)|1.12.2007 23:57
Mela by sedet volataz 5V nebo 3,3V - modernejsi desky uz jenom 3,3V a taky velikost.
Jinak bych rek ze to muze byt jakykoliv ale ruku do ohne bych za to nedal
Pavel Boček (4169)|2.12.2007 00:12
[QUOTE=Nettle;67714]Mela by sedet volataz 5V nebo 3,3V - modernejsi desky uz jenom 3,3V a taky velikost.
Jinak bych rek ze to muze byt jakykoliv ale ruku do ohne bych za to nedal[/QUOTE]

Tak počkáme jestli taky někdo ještě něco neví :)
Pavel Boček (4169)|8.12.2007 17:19
Tak teda tu mám dva čipy, jeden Widbond W49002U12BN a druhej SST 39SF020A. Oba mají 2 MBit, jeden pracuje s napětím 4,5-5,5 V, druhej 5 V, jeden má odezvu (či co to) 45/75 ms, druhej 100 ms. Můžu to teda za běhu prohodit a zkusit Flashnout...? Neodrovnám něco...?
Pavel Boček (4169)|8.12.2007 19:22
Tak sem to zkusil, flash v poho, no samozřejmě zpátky sem dal čip blbě a vyzkratoval ho :mistake Pěkně se rozžhavil než sem si toho všiml...potom to zase pípá...asi bude v poho, jinak by nedělal nic. Nicméně mi to poznalo při flashování čipset SiS, v dotyčné desce je VIA. Může to dělat problém...? Nebo je to všechno OK a prostě chcíplo něco na desce/ty vadný paměti...
ICEBOSS (3435)|17.12.2007 20:35
vem to do GMka, na flashce si dones spravny bios a nech to naflashovat.
johny__g (6387)|17.12.2007 20:55
https://www.svethardware.cz/flashovani-biosu-jak-na-to/12462-3

není to ono? Myslím vytvoření té diskety pro automatický flash.
Pavel Boček (4169)|18.12.2007 12:21
Ta deska je stejně dead, už to nechám tak.
-HoNY- (557)|23.12.2007 22:32
[QUOTE=Pavel Boček;73027]Ta deska je stejně dead, už to nechám tak.[/QUOTE]
Jak to víš? Bojuj do konce, dokud není zcela prohráno. ;-)

Máš po ruce nějakou jinou desku s paticí? Napsal bych sem návod pro Hotflash s pomocí uniflashe.
Pavel Boček (4169)|23.12.2007 22:49
[QUOTE=-HoNY-;74583]Jak to víš? Bojuj do konce, dokud není zcela prohráno. ;-)

Máš po ruce nějakou jinou desku s paticí? Napsal bych sem návod pro Hotflash s pomocí uniflashe.[/QUOTE]

Jak jsem psal, zkoušel jsem BIOS prohodit a na jiné desce flashnout. Jenže všechny, které mi johny__g dal, mají i měněné kondíky, takže možná budou chyby někde jinde. Ale klidně to sem napiš, třeba to ještě zkusím :) Ono to taky poznalo jinou čipovou sadu, možná je problém tam...
-HoNY- (557)|24.12.2007 17:03
[QUOTE=Pavel Boček;74591]Ono to taky poznalo jinou čipovou sadu, možná je problém tam...[/QUOTE]
Jak jinou chipovou sadu?
Pavel Boček (4169)|25.12.2007 00:22
Jak jak. Vadná deska má VIA, na dobré je SiS. Tak jsem spustil AMIFlash či co, našlo to čipset SiS a Flashlo BIOS. Tak nevím, jestli to, že to našlo jiný čipset, taktéž nemohlo zapsat něco jiného. Chyba také může být v tom, že jsem tam pak BIOS špatně strčil a zkratoval ho :D Ale po správném osazení deska stále jen pípá, takže chyba asi nebude v BIOSu, ale v desce. Kdyby byl BIOS out, ani to nepípne.
-HoNY- (557)|26.12.2007 00:08
[QUOTE=Pavel Boček;74912]Jak jak. Vadná deska má VIA, na dobré je SiS. Tak jsem spustil AMIFlash či co, našlo to čipset SiS a Flashlo BIOS. Tak nevím, jestli to, že to našlo jiný čipset, taktéž nemohlo zapsat něco jiného. Chyba také může být v tom, že jsem tam pak BIOS špatně strčil a zkratoval ho :D Ale po správném osazení deska stále jen pípá, takže chyba asi nebude v BIOSu, ale v desce. Kdyby byl BIOS out, ani to nepípne.[/QUOTE]
:mistake Hotflash musíš dělat za pomoci UNIFLASHe!
Pavel Boček (4169)|26.12.2007 00:18
A to já jsem ještě tehdá zkoušel tak...

Taky jsi tu zatím nenapsal ten návod, jak na to ;)
manthink (1)|4.1.2008 16:55
dajte niekto návod ako na to. a prípadne aj ako sa to dá z CD