reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jde ignorovat (zakázat) v Biosu jeden HDD?

xpetrp (40)|1.12.2007 23:47
[FONT=Arial]Zdravím.

V PC mám:
- základní desku ASUS P5K-E Wifi
- 2x HDD Samsung HD501LJ (500GB)

V Biosu jsou volby:
- 1st Drive [HDD: PM - SAMSUNG HD5]
- 2st Drive [HDD: SM - SAMSUNG HD5]

Volnou z této nabídky mohu změnit ze kterého HDD se bude bootovat.
Funguje to OK.

Ve volbách 1st a 2st je ještě jedna a to DISABLE, tedy nezpůsobilý.
Pokud volbu DISABLE u jednoho HDD vyberu, tak bootování proběhne u HDD, které je PM.OK.
Ale v průzkumníku je HDD, který je označen DISABLE pořád vidět a dá se na něj i z něj kopírovat.

[/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Já bych potřeboval jestli někde v Biosu není volba, která vybraný disk bude ignorovat a po spuštění PC se tento disk vůbec NEROZTOČÍ (nebo alespoň HDD nesmí být v OS nikde vidět).

Moc Vám předem děkuji za info.
xpetrp[/SIZE][/FONT]
Pavel Boček (4169)|1.12.2007 23:49
Není to jen nastavení disků, ze kterých se dá bootovat (jako které budou vidět o menu dál v nastavení pořadí bootování) ? Jinak "vypnout" by mohly jít vypnutím příslušného SATA konektoru na řadiči. Taková volba by tam být měla.
xpetrp (40)|1.12.2007 23:58
to: Pavel Boček

No to byla rychlost.

Samo, že vypnutím napájení od HDD je také řešení. Přepínač jsem používal 5 let na ATA discích.
Myslel jsem, že u SATA to bude bez toho fyzického přepínání.

xpetrp
Pavel Boček (4169)|2.12.2007 00:00
[QUOTE=xpetrp;67715]...bez toho fyzického přepínání.

xpetrp[/QUOTE]

Však taky jo. Měla by tam někde být konfigurace SATA (tak to mám já), kde by měly taky jít vypnout/zapnout jedotlivé konektory (čili jejich funkce na desce).
xpetrp (40)|2.12.2007 00:09
[quote=Pavel Boček;67717]Však taky jo. Měla by tam někde být konfigurace SATA (tak to mám já), kde by měly taky jít vypnout/zapnout jedotlivé konektory (čili jejich funkce na desce).[/quote]


Aha, takto to bylo myšleno. No, zkusím se tím Biosem ještě prokousat.

Jinak díky.
Pavel Boček (4169)|2.12.2007 00:10
[QUOTE=xpetrp;67720]Aha, takto to bylo myšleno. No, zkusím se tím Biosem ještě prokousat.

Jinak díky.[/QUOTE]

Podle manuálu je to v Main menu > SATA Configuration (zkoušel jste je vypnout hned v hlavním menu ? zkuste napřed toto, kdyžtak pak až v tom SATA Configuration). Jen nevím, jestli je nejde vypínat jen když jsou v AHCI režimu :notsure Nejhorší možnost je potřebný disk přepnout na přídavnej řadič a vypínat ten.
Nettle (128)|2.12.2007 00:11
No SATA disk jde urcite vypnout ve Vistach. v biosu si nejsem jistej asi bude zalezet na desce.
Pri vypnuti toho SATA konektoru jde o to jestli se ten disk zastavi tam bych si nebyl tak jistej jinak v OS urcite videt nebude.
Pavel Boček (4169)|2.12.2007 00:13
[QUOTE=Nettle;67722]No SATA disk jde urcite vypnout ve Vistach. v biosu si nejsem jistej asi bude zalezet na desce.
Pri vypnuti toho SATA konektoru jde o to jestli se ten disk zastavi tam bych si nebyl tak jistej jinak v OS urcite videt nebude.[/QUOTE]

Samozřejmě disk pojede, jen se v případě vypnutého konektoru nenadetekuje. Pokud ho provozovat dlouhoboě nechcete, vyhodil bych ho z napájení (potom i z daťáku, jinak by se mohl dlouho detekovat !), ušetříte elektriku i hluk.
xpetrp (40)|2.12.2007 20:49
Tak jsem se na to ještě jednou juknul.

Žádnou volbu pro vypnutí SATA jsem ale nenašel.

Jedině toto:

1.
V Biosu v menu Main je položka s HDD:

SATA1 [SAMSUNG HD501LJ]
SATA2 [SAMSUNG HD501LJ]

Po vybrání položky SATA1 jsou k dispozici volby:
- AUTO (aktivní)
- NOT INSTALLED
- CDROM
- ARMD

Co by udělala volba NOT INSTALLED nevím.


2.
V Biosu v menu MAIN\SATA CONFIGURATION jsou položky:

- ENHANCED (aktivní)
- Compatible
- Disabled (že by se tady dalo něco vypnout?)


3.
V Biosu v menu MAIN\SATA CONFIGURATION\CONFIGERE SATA jsou položky:

- IDE (aktivní)
- RAID
- AHCI (*)

* Na webu jsem vyčetl, že AHCI zapíná funkci NCQ, ale nárůst výkonu je minimální, takže volba IDE je prý OK.
Když jsem instaloval OS Xp, byla v Biosu volba IDE. Pokud bych chtěl AHCI, musel bych v Biosu tuto funkci aktivovat a přeinstalovat celý OS.

Je možné, že nějaké položky menu pro vypínání SATA se objeví až po aktivaci AHCI, ale to nevím na 100%.

Takže, když to "nejde" v Biosu, tak jsem zase nucen udělat vypínač napájecího napětí na každém disku, jak jsem to měl doposud na starém PC.
Ale tohoto mechanického řešení jsem se chtěl vyhnout. Jednak sehnat příslušné napájecí SATA redukce, což je zase pár kabelů v case navíc a při volbě HDD musím fyzicky vypnout PC, dvěma vypínači nastavit požadovaný HDD a opět spustit PC. Je to sice jednoduché, ale z Biosu by to bylo rychlejší a pro PC určitě ohleduplnější.

Kdyby jste na něco ještě přišli, tak mě to sem naklapejte.
Moc díky za Vaše rady.

xpetrp
Pavel Boček (4169)|3.12.2007 00:41
[QUOTE=xpetrp;67966]1.
V Biosu v menu Main je položka s HDD:

SATA1 [SAMSUNG HD501LJ]
SATA2 [SAMSUNG HD501LJ]

Po vybrání položky SATA1 jsou k dispozici volby:
- AUTO (aktivní)
- NOT INSTALLED
- CDROM
- ARMD[/QUOTE]

To je ono, zkus nenainstalováno. Btw, proč vlastně chceš vypínat disk...? Třeba ti poradíme, že to ani nebude třeba :)
pas!k (3765)|3.12.2007 07:01
Nechapu uplne ten duvod proc chces ten disk vypinat ale nejlip udelas kdyz otevres skrin a proste znej vytahnes napajeni .. pak se ti nebude zobrazovat ani v biosu ;)
husky14 (4214)|3.12.2007 11:34
[QUOTE=pas!k;68054]Nechapu uplne ten duvod proc chces ten disk vypinat ale nejlip udelas kdyz otevres skrin a proste znej vytahnes napajeni .. pak se ti nebude zobrazovat ani v biosu ;)[/QUOTE]Nebo si pred napajeci molex vlozit vypinac a ten dat dopredu na case.... muze ho vypinat bez otevirani bedny :p
pas!k (3765)|3.12.2007 11:35
Jasne a nebo k tomu pripojit senzor na dalkove ovladani a muze to vypinat i z koupelny.
Petr S. (1220)|3.12.2007 17:56
U disku, který chceš vypnout stačí, když vypneš SATA kanál, ke kterému je připojen. Takže nastav u např. SATA1 nebo SATA2 nastav Disabled. Rozhodně se Ti ale i tak točit bude, protože napájení k němu bude připojeno stále...

Jinak jen dodám, že AHCI je technologie Intelu, která dovoluje pevným diskům využívat některých pokročilejších vymožností. Tedy nejen technologie NCQ, ale třeba i hot-swap, která je skvělá především u externích disků. S její pomocí totiž nemusíš při připojování nebo odpojování disku vypínat počítač...

pas!k: Nebo si zbastlit zařízení a s připojeným mobilem ten disk vypínat třeba na dálku SMSkou :) Ale radši bych počkal na vyjádření tazatele :D
xpetrp (40)|3.12.2007 21:41
Wow... tady je to samej "klenot" a vtipálek. Ale co, legrace je dobrá věc, hlavně na nervy... Ale občas by to chtělo i ždibec poradit?:cry

to: pas!k[LIST=1]
  • Hmm... na "Klenota mezi kameny" to nebyla zrovna kvalitní rada nemyslíš? Vyrvat napájecí kabel ze SATA disku by zvládla i blondýnka (jasně, že po hodinovém školení). Ale co by tomu řekl konektor disku za půl roku? Asi už nic. Byl by mrtvej.
  • Otevřít case nemohu, protože je zapečetěná (bůůů!!!):cry
  • Case otevřu až nikdo nevymyslí jak na to z toho Biosu.
  • Vtipné řešení jak ovládat PC z koupelny. Sakra, že ty to máš doma???to: husky14[LIST=1]
  • Při čtení se má dávat pozor hlavně na čtení ne?. O tom vypínači jsem tu psal, že ho používám již 5 let na starém PC. Bingo.:D
  • V případě použití toho vypínače bednu otevřít (alespoň jednou) musím, protože jinak tam ty redukce na HDD SATA-MOLEX napájení nenarvu.
  • Nemohu tu bednu otevřít ani jednou viz. to pas!k bod. 2)Poznámka to all: ta redukce se dá sehnat v rozmezí 18Kč až 110Kč. Tak tomu říkám kapitalizmus.


  • :thumbto: Pavel Boček
    No konečně nějaká inteligentní odpověď. Moc díky. Zkusím to a ozvu se jak to dopadlo.



    to:Petr S.[LIST=1]
  • Vypnout SATA kanál mě radil už Pavel Boček, ale nějak se mě nevedlo. Ale stejně - pokud by se disk točil, tak to by nebylo dobrý, protože ten Samsung vibruje jako vybrátor!!! A já tam mám DVA.:thumbdown (Ne vybrátory - disky).:shut
  • Hele vy dva "klenoti". Koukám, že z toho máte oba (s pas!kem) docela švandu co? Ach jo. Že by puberta?
  • to all:
    Já vím, že mě budete říkat že jsem lama, blbec (néé už žádné mínus body) a další nehezká slovíčka ... ale...
    Jednou před 6 lety jsem měl velkou (opravdu VELKOU) ztrátu dat cca 80%. Diskem to nebylo, takže data mě asi sežrala nějaká potvora, které přilezla z webu. Používám snad vše na zabezpečení PC, ale bylo to k ničemu. Proto ty dva disky.

    Jeden pro práci = JEN práce + zálohy + osobní věci. No nějaké ty multimédia a dost.
    Druhý na web, testování a ostatní (možná i nějaká ta hra).
    A točí se vždy jen jeden disk! Jak se něco točí, tak tam ty potvory naskáčou jako na kolotoč. A když něco chytnu, tak obnova OS včetně softíků je hotová z image za 10 minut.

    Celých 5 let jsem to takto praktikoval, i když si každý klepe na čelo. Za oněch 5 let jsem nepřišel ani o jeden bajtík a votodene?
    Ale pořád nějak doufám, že to půjde i bez těch vypínačů.:idea

    Ano - stal jsem se paranoidní - to uznávám.
    Ale až přijdete o data jako já, tak taky budete.


    Jinak Vám všem moc díky za vtipné rady.:D
    Hlavně "KLENOTI" se teda fakt vyznamenali.:thumbdown:hmm
    ... ten senzor či ovládání SMSkou beru k uvážení.

    xpetrp
    pas!k (3765)|3.12.2007 22:26
    Byt tebou spis si koupim tohle WD Passport Portable

    Tento disk muzes v klidu odpojit kdy se ti zachce .. a nelekni se te ruzove dela se i v cerne :)

    Jinak to reseni je dost krkolomne co mas namyslene to jako pokazde velzes do biosu vypnes disk nastartujes pc a pak budes potrebovat na ten disk tak zase vlezes do biosu zapnes ho atd atd ?
    Podle me je lepsi poresit firewall antispam nebo se poohledni po kasperskem internet security pro tyto pripady jsou tyto programy idealni ..
    Pavel Boček (4169)|4.12.2007 00:03
    [QUOTE=xpetrp;68326]...[/QUOTE]

    [SIZE="1"]Teda je to OT ale...já nikdy o nic nepřišel. Na začátku sem používal Win 98(SE), tehdá sem neměl co ztratit; pozděj už ten systém nebyl zajímavej; pak sem přešel na XP x64 - totéž, nezajímavej; dneska sem na XP (x64 suxxxuje), zabezpečený to je zvrchu, ze stran i ze spodu a zevnitř a b pohodě, i když něco z toho vypnu...a to mám ke všemu RAID 0 :D Brzo hodlám data z jdnoho 7200.8 přemigrovat na novej 7200.10 (takže v RAIDu budou dvě desítky) a starej dát do HTPC...no, s tím že zálohu jsem myslím celkem v bezpečí :)[/SIZE]

    Jinak to že se tam nikde ty kanály nedají ponastavovat je zvláštní :notsure ten BIOS vypadá téměř stejně jako můj (ASUS používá výhradně Phoenix), ale mám to tam :notsure
    Petr S. (1220)|4.12.2007 09:03
    [QUOTE=xpetrp;68326]
    to:Petr S.[LIST=1]
  • Vypnout SATA kanál mě radil už Pavel Boček, ale nějak se mě nevedlo. Ale stejně - pokud by se disk točil, tak to by nebylo dobrý, protože ten Samsung vibruje jako vybrátor!!! A já tam mám DVA.:thumbdown (Ne vybrátory - disky).:shut
  • Hele vy dva "klenoti". Koukám, že z toho máte oba (s pas!kem) docela švandu co? Ach jo. Že by puberta?[/QUOTE]

  • Jak říkám, pokud vypneš SATA kanál, tak se Ti ten disk nezastaví! To on prostě ani nemůže, pořád k němu bude připojené napájení ze zdroje a to se nějakým Biosem vůbec neřídí. To bys odpojil jedině tím vypínačem, nic jiného mě bohužel nenapadá...

    BTW: A co se stalo, když jsi ten kanál vypnul? Tohle by fakt měla fakčit - nemáš ten disk připojen třeba k jinému kanálu?

    Jinak já si z toho srandu nedělám :angry. Můj příspěvek byl spíše ironický - však jsem taky napsal: Ale radši bych počkal na vyjádření tazatele... Ostatní ale taky pochop, všechno ohledně kompů musíš brát s rezervou, protože jinak se z toho prostě zblázníš a skončíš u docenta Chocholouška :notsure
    xpetrp (40)|6.12.2007 00:18
    to:ALL

    Tak jsem tozkoušel s tímto výsledkem:

    V Biosu v menu Main je položka s HDD:
    SATA1 [SAMSUNG HD501LJ]
    SATA2 [SAMSUNG HD501LJ]

    Po vybrání položky SATA1 a volby NOT INSTALLED mě v Biosu zmizel disk. Blbej pocit! Po opuštení Biosu průzkumník opět viděl oba disky a na zakázaný se dalo zapisovat a číst. Udělal jsem několik kombinací se stejným výsledkem.
    Takže tudy cesta nevede.

    Prostě moje nová deska ASUS P5K-E to asi nepodporuje.
    Možná, že podporuje, ale se zapnutou AHCI.
    A to zatím testovat nebudu, protože to je na přeinstalování celého OS.


    [quote=pas!k;68341]
    Podle me je lepsi poresit firewall antispam nebo se poohledni po kasperskem internet security pro tyto pripady jsou tyto programy idealni ..[/quote]

    Na ochranu jsem měl:
    a) Antivir
    b) Firewal z toho antiviru
    c) Firewal v ADSL modemu
    d) A různé softíky na detekování alikvidaci adware a spyware atd.
    A stejně mě na disk něco vlezlo!!!!!


    [quote=pas!k;68341]
    Jinak to reseni je dost krkolomne co mas namyslene to jako pokazde velzes do biosu vypnes disk nastartujes pc a pak budes potrebovat na ten disk tak zase vlezes do biosu zapnes ho atd atd ?[/quote]

    Pokud by šli disky přepínat z toho Biosu, tak by to bylo pořád lepší než ty vypínače.
    1. Přepínání Biosem = jen restart PC - všechny komponenty jsou trvale pod napětím.
    2. Vypínače - kompletně fyzické vypnutí celého PC, přepnutí vypínačů, a zapnutí PC.


    Takže musím použít zase ty přepínače.
    Ale i tak moc díky za Vaše rady.


    P.S.

    [quote=Petr S.;68441]Jinak já si z toho srandu nedělám . Můj příspěvek byl spíše ironický - však jsem taky napsal: Ale radši bych počkal na vyjádření tazatele... Ostatní ale taky pochop, všechno ohledně kompů musíš brát s rezervou, protože jinak se z toho prostě zblázníš a skončíš u docenta Chocholouška [/quote]

    Tak já se právě teď zbláznil. Už pro mě jedou ...:cry
    mech13 (5526)|6.12.2007 00:26
    pravdepodobne mas nejakou vadnou desku. nastaveni NOT INSTALLED u nektereho zarizeni by melo uplne vypnout jeho detekci a BIOS ani OS by o nem nemely vedet. takto to proste fungovat musi, funguje to tak uz od dob davno pred prvnimi pentii a funguje to tak i na dnesnich deskach a jeste to tak dlouho bude.

    nic to ale nemeni na faktu, ze kdyz disk takto zakazes, tak porad bude "pod proudem" a bude mit roztocene plotny

    prepinac se ti urcite podari sehnad nejaky "dve polohy 3 konektory" - tedy jednim prepinacem vyberes ktery bude zaply (staci vypinat zluty a cerveny drat - +5V a +12V)
    Pavel Boček (4169)|6.12.2007 00:30
    [QUOTE=xpetrp;69020]...Po vybrání položky SATA1 a volby NOT INSTALLED mě v Biosu zmizel disk....[/QUOTE]

    Kontrolní otázka: uložil jsi změnu nastavení ? A je baterie v pořádku ? Nemá třeba BIOS ochranu proti zapisování [SIZE="1"](sry, ale už jsem moc na mrť než abych pátral v manuálu....zkus se tam mrknout, jestli namátkou něco nenajdeš na schématu desky)[/SIZE]? Zrovna tu mám jednu s. 478 desku a tam takovej jumper je :runaway
    xpetrp (40)|6.12.2007 23:34
    to: mech13[LIST=1]
  • Vyděsil jsi mě k smrti !!!!! Vadná deska ??? Vždyť mám novou desku za 4 litry !!??? To bych si hodil provaz.
  • Jak zjistit, že je fakt deska vadná?
  • Zkusím nastavit NOT INSTALLED na oba disky, schválně co se stane.to: Pavel Boček[LIST=1]
  • Jo to jsem čekal na 100%, že tato otázka padne. Já to chtěl napsat, že jsem ULOŽIL nastavení, ale nenapsal.
  • Jdu si pročíst, teda prohlédnout manuál k desceDíky.
  • xpetrp
    pas!k (3765)|7.12.2007 05:47
    [QUOTE=xpetrp;69020]
    Pokud by šli disky přepínat z toho Biosu, tak by to bylo pořád lepší než ty vypínače.
    1. Přepínání Biosem = jen restart PC - všechny komponenty jsou trvale pod napětím.
    2. Vypínače - kompletně fyzické vypnutí celého PC, přepnutí vypínačů, a zapnutí PC.


    [/QUOTE]

    Tenhle disk nijak prepinat nemusis .. jen ho proste vytahnes z usb kdyz ho budes chtit vypnout a kdy zzapnout zase ho tam strcis ... to je cele.
    Styryx (351)|7.12.2007 10:26
    1. Volba NOT INSTALLED by fungovat měla, prostě by se neměl vůbec detekovat (taky jí doporučuju nastavit u ostatních portů, který nejsou obsazený diskama, protože se tak urychlí detekce po startu), takže je divný, jestli to nefunguje (tuhle desku jsem cca 2 měsíce používal).

    2. Pokud je zapečetěná bedna a nelze jí otevřít, nejde žádným způsobem zařídit, aby se disk vůbec netočil.

    3. Řešení s fyzickým vypínáním disků je sice naprosto bezpečný, ale poměrně krkolomný a i mně jako dost velkýmu paranoikovi (firewall, antivir, šifrovaný partitions, práce výhradně pod Limited User Account ...) přijde až zbytečný. Myslím, že naprosto dostatečný, je nepřidělit (nebo odebrat) v systému písmeno jednotky tý druhý jednotce, na kterou nechceš, aby systém z první jednotky moh přistupovat - pak naprostá většina havěti a virů vůbec nebude mít tušení, že se tam nějaká další jednotka nachází. A nejlíp v kombinaci se mnou zmiňovaným způsobem práce výhradně pod uživatelským účtem s limitovaným oprávněním, protože pak dokonce ani virus, kterej spustíš, nemá možnost sám sebe zapsat do systému (ani nemá možnost nízkoúrovňovýho přístupu k disku) (instalační programy apod. lze přesto stále spouštět manuálně volbou "Spustit jako ...", není potřeba se pokaždý odhlašovat a přihlašovat pod adminem). Pokud to ještě nestačí, lze to kombinovat dále např. s nastavením oprávnění v registru CURRENT_USER\Softwarre\Microsoft\Windows\Current Version\Run na read-only, zakázání oprávnění zápisu do Documents and Settings\\Start Menu\Programs\Startup atd. a dostatečně silným administrátorským heslem, nebo přejmenováním hlavního účtu Administrator např. na Spravce atd. atd. (jak říkám, jsem hodně paranoidní, přesto disky nevypínám).


    Osobně, z hlediska ztráty dat, za větší riziko než viry považuju např. výpadek proudu nebo neočekávanej reset počítače (při chybě systému, paměti, BSOB apod.), kdy disk nestačí uložit všechno, co měl rozpracovanýho, protože NTFS je na tohle poměrně náchylný a už jsem osobně obnovoval data na několika discích (včetně svých vlastních), který ztratily boot sektor a tvářily se jako nenaformátovaná jednotka. Naštěstí to většinou neni tak velkej problém, protože autoři NTFS nejspíš něco takovýho očekávali :) a kopie toho bootsektoru se udržuje ještě na konci partition, takže v diskeditoru se to dá většinou spravit.
    Tento problém se fyzickým vypnutím disku nicméně taky zcela neeliminuje, pouze pro vypnutou jednotku, tj. stále lze přijít o všechny data na jednotce, ze který aktuálně běží systém (a navíc je to nejpravděpodobnější).
    Každopádně doporučuju pro systémy s NTFS záložní zdroj UPS :) (což je dobrá věc všeobecně, nepřijít o rozpracovaný data).
    Styryx (351)|7.12.2007 10:52
    [QUOTE=xpetrp;69349]to: mech13[LIST=1]
  • Vyděsil jsi mě k smrti !!!!! Vadná deska ??? Vždyť mám novou desku za 4 litry !!??? To bych si hodil provaz.
  • Jak zjistit, že je fakt deska vadná?Díky.
  • xpetrp[/QUOTE]

    Jinak teda myslím, že kdyby byla deska vadná, že by se to už poznalo mnohem dřív jinak - např. by se nerozjel procesor nebo grafika, blbly by disky, padalo by to často apod. Jestli tahle jediná volba fakt nefunguje, tak bych spíš zkusil upgrade biosu.
    xpetrp (40)|11.12.2007 00:07
    to all:

    Tak jsem to pořádně prozkoumal a volba NOT INSTALLED prostě NEFUNGUJE. Vždy jsou vidět oba disky. Deska je nová a Bios je z cca května 2007 (nevím přesně).

    Jedině jak to funguje (?) je:
    Tento počítač\Ovládací panely\Systém\Hardware\Správce zařízení\Diskové jednotky.
    Zde jsou vidět 2 disky. U disku, ze kterého se nebootovalo se dá vybrat volba (pravým tl. myši) "Zakázat". Po restartu se již v OS neoběví. Opět Povolit jde již bez restaru.

    Jedině tak by to mohlo fungovat, ale disk se bude točit pořád, ale to tu již bylo řečeno.

    Takže vypínače to jistí.


    to styryx:

    [quote=Styryx;69424]Jinak teda myslím, že kdyby byla deska vadná, že by se to už poznalo mnohem dřív jinak - např. by se nerozjel procesor nebo grafika, blbly by disky, padalo by to často apod. Jestli tahle jediná volba fakt nefunguje, tak bych spíš zkusil upgrade biosu.[/quote]

    Jo disky mě asi "ZEŠÍLELY". Pořád nevím co si mám o tom myslet.
    Viz. odkaz.


    https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=11319
    Petr S. (1220)|11.12.2007 11:08
    Vadná deska to IMHO nebude, to by se projevovalo jinak. Spíš bych viděl chybu ve špatně napsaném Biosu, což by možná mohl pořešit flash...