reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Deformované textury a artefakty v obraze Ati Sapphire Radeon 1950Pro ULTIMATE

ondreas (13)|3.12.2007 10:55
Dobrý den,potřeboval bych poradit,zda někdo ví v čem může být problém?Mám téměř novou grafickou kartu Ati Sapphire Radeon 1950Pro ULTIMATE,hned po zakoupení,se v náročných aplikacích,jako jsou novější hry apod. objevují obrazové artefakty(malé čtverečky seřazené v pruzích po celém obraze,jindy zase deformované textury a triangly,stává se tak pokaždé,když je grafika v zátěži(cca. po 1 hod,,někdy i dříve)
Kartu jsem nikdy netaktoval,běží od počátku na základních taktech,proto je mi divné,že se chová jako příliš přetaktovaná.Navíc má od výrobce namontován chladíč od Zalmanu,takže by s teplotami problém být neměl.
Sice mám domluvenou reklamaci,ale nerad bych čekal 1měsíc a následně měnil GK,když problém může být i někde jinde.Napadá mě problém v kompatibilitě se základní deskou,k tomu směřuje můj dotaz.Mám základní desku ASUS M2N SLI Deluxe (nForce570 SLI),právě s chipsetem Nvidia(nForce570) a g.k. od ATi,je možné je problém právě v tomhle? nForce+Ati Radeon= problém?
Díky za odpověď,dost by mi to pomohlo
Intri (3490)|3.12.2007 11:05
To rovnítko neplatí, čipová sada od nVidie by sice běžela ochotněji s grafikou od nVidie, ale musí běžet bezchybně i s grafárnou od AMD. Zkus přeinstalovat ovladače, případně zkusit alternativní ( Omega, pokud máš XP ). Jestli to nepomůže, je grafika pravděpodobně vadná.
johny__g (6387)|3.12.2007 11:23
Artefakty po zátěži +- hodina - já bych řekl že se přehřívá. Ten chladič je sice dobrý, ale pokud je špatně nasazený, tak se karta přehřívá. Zkus ho dát dolů, odstraň co tam je za pastu nebo žvýkačku, nanes na jádro novou pastu (jen tenkou vrstvičku, téměř průhlednou) a nasaď ho znovu. Případně vem jakýkoli starý větrák a nasměruj ho na kartu, aby ji ofukoval, hlavně paměti a napájecí obvody. Uvidíš co to udělá. Pokud to nepomůže, je karta asi vadná.
husky14 (4214)|3.12.2007 11:30
Jaky mas ovladace? Pro 1950 nepouzivej novejsi nez 7.7, je to zbytecny a muze to zpusobovat prblemy....
Smeli (2302)|3.12.2007 11:45
každopádně vyzkoušej sáhnout na chladič VRM (je to ten malý pasiv na konci karty), když se popálíš máš problém (nejen spálené prsty :D). Vyzkoušej nasměrovat nějaký ventilátor přímo na ten pasiv, pokud to nepomůže reklamuj a případně vyměň za HD3850
ondreas (13)|3.12.2007 11:55
Díky za všem za rady.Ovladače mám nainstalované původní,je to 6 řada,myslím.Zkoušel jsem i novější,právě kvůli způsobeným problémům,ale bez výsledku.
Použiju nějaké alternativní a uvidí se,avšak jsem si myslel,že takovéto chyby jsou způsobovány spiše vadou hardware než software.Taky mohu zkusit zkontrolovat chlazení,ale kartu jsem se rozhodl zakoupit právě kvůli němu,mělo by být kvalitní Zalman patří mezi přední výrobce,měl by to uchladit tak jako tak,ale fakt je ten,že se beztak karty montují nekdě v chudém asijském státě,bůhví za jakých podmínek a s jakou kvalifikací ajakým výsledkem,tak by zřejmě mohl být problém i v chlazení.
Další rady rád uvítám,jestli už nejsou vyčerpány všechny možnosti
Pavel Boček (4169)|9.12.2007 03:36
Jak to dopadlo ? Jakou teplotu hlásí čidlo ? Mrknul bych se nato nejlíp v Riva Tuneru, taky bych grafiku podtaktoval třeba hned o třetinu (paměti i jádro), ať se případně vyloučí problém s frekvencemi. Co ty napájecí obvody...? Dneska se na tom taky dá vařit čaj a chlazený to moc nebývá :runaway
ondreas (13)|18.12.2007 21:44
Zdravím,tak už jsem na to neměl nervy nadále se v tom pátrat,nic zmíněného nepomohlo,sundaval jsem chlazení i pasivy z pamětí a VRM,přeinstalovával ovladače pořád dokola atd.Grafiku jsem zkoušel na jine desce,abych vyloučil potíž s kompatibilitou a žádná změna,jediné co jsem zjistil hmatem na VRM pasiv,že byl v záteži opravdu horký,cca. po 5 vteřinách to dost pálilo:-)
Tak jsem grafiku poslal na reklamaci a uvídíme
PS: jen taková tečka na závěr,možná někdo přijde v čem byl zakopaný pes,Chyby se pokaždé a nejrychleji zobrazovali ve hře Colin Mc rae rally 2005,častěi než v novějších a náročnějších hrách,nevím zda má nějaké zvláštní nároky na některou specifickou vlastnost hardware,ale ravidelně tak cca. 10 minut hraní a v obraze naskákaly miniaturní bílé čtverečky a z auta se stal ostnaty jěžěk,rotažené textury ve tvaru tringlu atd.
Těď mě na poslední chvíly napadlo,kdzž se zpětně nad tím vším zamýšlím,jestli je možně pod pasivy na pamětích použít teplovodivou pastu?Docela mě zarazilo,že pasivy byly samolepící ale bez použítí jakéhokoliv teplovodivého média,s vyjímkou u VRM pasivu kde na na čipech byla teplovodivá páska(taková ta šedivá plastelína,bylo by možné míto ní použít teplovodivou pastu a také pod pasivy na pamětích?)Jen rada pro příště
Díky všem
Klingacikx (1545)|19.12.2007 20:23
[quote=ondreas;73153]...jediné co jsem zjistil hmatem na VRM pasiv,že byl v záteži opravdu horký,cca. po 5 vteřinách to dost pálilo:-)
[/quote]
Tieto 1950Pro Ultimate majú dobrý chladič jadra ale na regulátory sa moc neušlo(keby ho aspoň niečo ofukovalo) a už som počul o týchto problémoch, prehrievali sa VRM.
Pavel Boček (4169)|20.12.2007 12:52
Asi bude chyba v tom chlazení obvodů. Jinak ta bílá samolepka by měla být tepelně vodivá...obvykle je (alespoň u pasivů pro paměti lepších firem), ale někdy je to vyloženě šméčko (pasivy padají nebo to nevede teplo). Někde je "samolepka" formou hliníkového plechu, z obou stran popatlaným vrstvou lepící bílé věci (pasta to nebude, nedrží to a ani nevede teplo).