reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bezdrátová síť doma?

Heliport (15)|4.12.2007 00:45
Může mi prosím, někdo poradit, jakou "krabičku" potřebuji, abych mohl bezdrátově připojit k internetu minimálně tři počítače a tiskárnu (do USB portu)? Internetové připojení je bezdrát a signál je z půdy od AP veden do bytu síťovým kabelem. Jestli bych mohl poprosit, odborným výrazům v této oblasti příliš nerozumím. . . Děkuji.
speedsnail (4876)|4.12.2007 02:11
No a doma to chceš taky bezdrátově a nebo kabelama?
Jo a na půdě máš předpokládám přijímač. AP je "Acces Point" a je to vysílač (ty co jsou třeba v kavárnách, na letištích a tak).
Zoidik (1405)|4.12.2007 06:24
Pokud chceš doma bezdrátovou sít, tak je doufem že ve zdech baráku nemáš moc železa. Jednou jsem chtěl uvest do chodu Wifi ( bezdrátová sít ) rozvod ADSL ( internet po tel lince, ale to víš že :-) ) po baráku, jenže barák po němcích a z puvodních 56Mb co mi dovolil vysilač, tak na 15 metrech jsem měl v jedniné místečku 0,5Mb. Nejspíš železo ve zdech stínilo signálu, jestli maš novej barák tak bud v pohodě. Osobně bych volil http://interlink.tsbohemia.cz/?cls=stoitem&stiid=64662
Heliport (15)|4.12.2007 12:16
Na půdě je AP od místního poskytovatele WiFi a do bytu jde k PC síťový kabel. Barák je celý cihlový, o železe ve zdech nic nevím. A chci to v bytě bezdrátově, abych nemusel drátovat, protože bydlím v nájmu.
Zoidik (1405)|4.12.2007 13:09
Pokud to AP co tam máš, umí vysílat wifi dál, tak neřeš, jen kartu do pc kup jestli nemáš. Pokud to neumí, tak se podivej po APčku který to umí a domluv se s technikem at ti to nastaví, neměl by byt v tom případě problem i když co si budeme vykládat, kabel je kabel... Beztak těch 56Mb v reálu nedosáhneš a normální drát je i více propustnej.... jestli se chceš vyhnout co nejvíc vrtání, řešil bych ten rozvod venkem pokud nejsi v přízemí aby ti to někdo nepřestřihl... Ale je to na tobě.
r34ktor (7477)|4.12.2007 19:31
Myslím, že by ti mohl vyhovovat Asus WL-500G Premium.
Heliport (15)|5.12.2007 11:55
Moc díky, ale mě trápí ještě jedna věc, a to, že bych potřeboval do té domácí sítě zapojit i tiskárnu Konica Minolta PagePro 1400W (laser). A někde jsem četl, že ne všechny tiskárny se dají zapojit pomocí printserevru do sítě?!? Máš o tomto nějaké info?
Styryx (351)|5.12.2007 14:38
Pokud je ta tiskárna jenom do USB, musel by na to bejt nějakej special router, kam jde připojit USB a umí z ní udělat síťovou tiskárnu (o žádným takovým nevím, ale nehledal jsem to). Tiskárny, který mají síťovej printserver, obvykle mají síťovej konektor pro UTP kabel (jako v síťovce v PC), což ale (většinou) nejsou levný tiskárny, který si lidi obvykle kupujou na doma.

Jinak to lze řešit připojením tiskárny k jednomu z PC a jejím nasdílením na lokální síť, nevýhodou je, že to PC, ke kterýmu je připojená, musí být zapnutý v okamžiku, kdy jiný PC chce tisknout (tj. v podstatě používat jeden z počítačů jako server pro tisk a např. i pro soubory). Další možnost je složit nějakej jednoduchej PC a ten používat jako printserver. Myslím že se dají sehnat i specializovaný "krabičky" který právě obsahujou takovej jednoduchej počítač a fungujou jako printserver.

Co se týče rychlosti připojení přes wifi, moje osobní zkušenost je taková, že přes drát je to cca 2-3x rychlejší (cca 5MB/s při 100Mbit) než přes wifi (cca 1,5-2,5 MB/s, záleží i na síle zabezpečení, která ovšem má být samozřejmě co nejvyšší, tj. doporučuju šifrování WPA-TKIP nebo AES a nejlíp ještě nad tím šifrovaný VPN), tj. pro ftp očekávat tak 2,5-max.3 MB/s a pro sdílení z Windows (nižší výkon než ftp) očekávat cca těch 1,5-2MB/s. Takže např. přehrávat DVD z mechaniky nebo disku v jiným počítači už může být problematický.
Styryx (351)|5.12.2007 14:44
Takže, trochu jsem pohledal, a požadavky by moh splňovat tenhle Asus WL-520gU, kterej má v sobě i printserver pro USB tiskárnu.

// EDIT jinak teď jsem koukal, že i ten WL-500G, který zmiňoval r34ktor, má taky USB porty a printserver, takže ten by taky šel; navíc má mít nějakou technologii pro zvýšení přenosu wifi až 125MBit, ovšem to pak nejspíš musí podporovat i klientský karty.
r34ktor (7477)|5.12.2007 15:09
[QUOTE=Heliport;68798]Moc díky, ale mě trápí ještě jedna věc, a to, že bych potřeboval do té domácí sítě zapojit i tiskárnu Konica Minolta PagePro 1400W (laser). A někde jsem četl, že ne všechny tiskárny se dají zapojit pomocí printserevru do sítě?!? Máš o tomto nějaké info?[/QUOTE]
Oficiální seznam podporovaných tiskových zařízení najdeš zde.

Další užitečný zdroj: https://wl500g.info/forumdisplay.php?24-Reported-Compatible-Hardware (fórum s uživatelsky odzkoušenými zařízeními, verzemi použitých firmwarů a jinými detaily)

Možné řešení tvého problému: https://wl500g.info/showthread.php?6691-Printer-Konica-Minolta-(1350w)
Styryx (351)|5.12.2007 15:15
Jinak teď ještě koukám, že píšeš, že je to Minolta; s těma mám trochu neblahý osobní zkušenosti, protože ty, který jsem kdy používal, měly poměrně obskurní způsob tisku, vytvářely si nějakej svůj speciální port a fungovaly z toho důvodu jenom pod Windows, takže je skutečně možný, že nebude fungovat po připojení do printserveru.

// EDIT: Takže ta Minolta 1400W je GDI tiskárna, už se to řešilo zde. Tj. je vysoká pravděpodobnost, že na ní nebude možný tisknout přes printserver. Možná pomůže rada, kterou posílal r34ktor, ale hlavu bych na to nedal, protože je to problém už z principu.
slovdan (12)|6.12.2007 09:15
Ale pozor mám doma ASUS wl520g A TEN TEDY ŽÁDNÝ PORT PRO TISKÁRNY NEMá. tAKŽE TO PÍSMENKO U V NÁZVU JE VELMI DŮLEŽITÉ. tAK ABY JSI SI NENABĚHL.
Heliport (15)|7.12.2007 23:25
Tak vám kucí moc děkuju za rady, ale už z toho mám hlavu jako merunu??!!
Tak to mám konečně od dnešního poledne oficielně zapojeno a spuštěno. Na střeše je tedy anténa s integrovaným AP (Motorola Canopy 5,4GHz) a do bytu je stažený síťový kabel, který se přes napájecí odbočku od síťového adaptéru zapojuje kouskem kablíku s RJ45 do PC. Dále mám přidělenu ještě jednu IP adresu specielně pro VoIP (128/128) s prioritou "1" !!! A teď, babo raď . . .? ? ?
Takže, konečně snad budu moci zde vyjeviti, co bych si od toho sliboval.Vzhledem k té samostatné IP pro VoIP, bych tedy velice rád využil i telefonování po internetu, jelikož jsem zrušil pevnou linku. A od toho mě taky zůstal modem ADSL (D-Link DSL-584T), který "umí" i 4x router. Neví tady někdo, jestli by se tento modem nedal nějak upravi tak, aby se mohl používat jako router i nadále? Myslím tím vyřazení (obejití) té části O2 ADSL (s konektorem RJ11) a nabastlit tam zásuvku RJ45? Takovouto radu by určitě uvítalo více čtenářů fóra, kteří plánují odchod od O2 (= kyslík). Protože, co potom s tímto modemem, když většina nových zájemců o službu O2 si stejně bere tzv. výhodný balíček a v něm je modem už obsažen?
Podle sdělení technika, který mi internetovou přípojku montoval, je nutné, aby zařízení (krabička) pro připojení telefonu užívající samostatnou IP pro VoIP, musí být zapojeno před případným routerem. A nebo je nutné použít zařízení(sdružené) takové(existuje-li), které umožňuje nastavit samostatnou IP pro připojení telefonu k této krabičce a samostatnou IP adresu pro router ?!?!

Takže, podle výše popsané situace bych potřeboval v bytě připojit k internetu:

1) Připojit buď klasický(mám), nebo VoIP telefon se samostatnou IP adresou tak, aby bylo možno telefonovat i bez nutnosti zapnutého počítače.

2) Připojit minimálně tři počítače do domácí sítě, a to, jak drátem, tak i bezdrátově.

3) Připojit drátem k síti tiskárnu KonicaMinolta PagePro 1400W.
Heliport (15)|8.12.2007 10:42
Parametry tiskárny KonicaMinolta PagePro 1400W:

Rychlost tisku: max. 16 stran A4 nebo 17 stran Letter za minutu.
První strana: 13 sekund.
Zahřívání: 21 sekund.
Rozlišení: max. 1200 x 600 dpi.
Tisková média: kancelářský papír, recyklovaný papír, silný papír, průhledné fólie, obálky, samolepící štítky, hlavičkový papír.
Hmotnost papíru: 60-163 g/m2 (manuální podávání), 60-90 g/m2 (automatické podávání).
Formát tiskových médií: A4 nebo menší, minimální velikost 76x127 mm, maximální 216x356 mm.
Provozní jazyk: GDI.
Zdroje papíru: univerzální vyklápěcí zásobník pro 150 listů.
Výstupní zásobník: kapacita 100 listů lícem dolů.
Paměť: 8 MB RAM.
Rozhraní: USB 2.0.
Ovladače: Windows Me, 2000 Professional, XP Home Edition a XP Professional.
Rozměry: 354 x 269 x 240 mm bez vyklopených zásobníků papíru.
Hmotnost: 7 kg (se spotřebním materiálem, bez obalu).