reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Připojení dvou PC na jeden internet

Jailya (6)|4.12.2007 21:00
Chtěla bych se zeptat, mám doma stolní PC a je připojen na ADSL modem přes pevnou linku, nyní si budu kupovat notebook a potřebovala bych zjistit jak ho napojit na stavající síť. Jelikož modem mám jeden. Mám teda pak ještě jeden ale od jiného poskytovale internetu ale také ro ADSL, tak jestli stačí koupit rozdvojku a natáhnout si kabel k sobě a napojit přes jiný modem? Nebo jsou jiná řešení?
Předem děkuji
johny__g (6387)|4.12.2007 21:20
Lze si koupit HUB nebo Switch jako tento a přes něj napojit více PC. Jen nevím jak by to bylo s přidělěním IP adresy. Případně, pokud má ten stolní PC 2 síťovky, tak lze sdílet připojení k internetu, ale má to nevýhodu že PC musí běžet, když by někdo chtěl na internet přes notebook.
Elegantní ale dražší řešení by bylo pořídot nový modem s WIFI, a notebook připojit bezdrátově, odpadá starost s kabely atd.
pas!k (3765)|4.12.2007 21:43
Jednoznacne nejelpsim (bohuzel i nejdrazsim) resenim je poridit wifi router. I kdyz dobry wifirouter se da sehnat pod dva tisice .. do nej lze zapojit az 4 pc pomoci kabelu a neomezene pc pres wifi (notebook nebo pc s wifikartou)
Intri (3490)|4.12.2007 21:52
Jen upřesním, že neomezenost počtu PC připojených přes wi-fi je dost relativní... Pro tvoje účely se za neomezenou považovat dá, ve skutečnosti je počet připojených PC omezený na nějakou mocninu dvojky. Tuším, že na 128. Jinak když si vybereš dobrý wi-fi router ( i s repeatrem ), může ti to dobře pomoct v místech, kde je slabý wi-fi signál. Sice je zapotřebí router překonfigurovat na repeater, ale to při troše cviku nebývá problém.
pavel_p (993)|4.12.2007 21:59
Řešení je několik:
- koupit levný router, stojí cca 400-500Kč se čtyřmi porty a zapojit ho za modem, nějak nakonfigurovat (získat adresu na WAN z DHCP, na druhé straně nastavit DHCP pro přidělení adres v místní síti a případně nastavit nějaké přesměrování portů (nejjednodušší)
- koupit 2x dražší wifi/lan router pro bezdrátové připojení notebooku
- koupit víceportový ADSL modem+router (případně i s wifi) a nahradit tím vše (nejdražší a může být složitější na nastavení ... no dnes už možná ne, v historických dobách se muselo nastavovat asi 10 podivných parametrů jako jméno,heslo,nějaké režimy přenosu a divné parametry pro atm)

Rozdvojka a dva ADSL modemy není řešení - signál se bude rušit a nebude to fungovat. Má nějaký modem možnost připojení více počítačů? Nebo lze připojit jen telefonní kábl a USB a/nebo sít? Někdy lze připojit jeden počítač přes USB a druhý přes ethernet/RJ-45/LAN (lze to nazývat různě...normální síťový kábl) někdy ne ... závisí na konkrétním modemu.
pas!k (3765)|5.12.2007 05:28
[QUOTE=Intri;68695]Jen upřesním, že neomezenost počtu PC připojených přes wi-fi je dost relativní... Pro tvoje účely se za neomezenou považovat dá, ve skutečnosti je počet připojených PC omezený na nějakou mocninu dvojky. Tuším, že na 128. Jinak když si vybereš dobrý wi-fi router ( i s repeatrem ), může ti to dobře pomoct v místech, kde je slabý wi-fi signál. Sice je zapotřebí router překonfigurovat na repeater, ale to při troše cviku nebývá problém.[/QUOTE]
To ja samozrejme vim ale v tomto pripade jsem s klidnym srdcem pozil slovo neomezeny :) A vubec sem temito cisly autorku nechtel zatezovat .. proc taky tezko to nekdy vyuzije
Zoidik (1405)|5.12.2007 06:20
Co se týče IP adres, tak je jedna na připojku. Doma mam 2 PC na ADSL a v pohodě. Modem si přidělí sám IP pro počítače,ale na venek je IP pouze jedna. Připojit se jich dá kolik chceš, jen pak s větším počtem se musí počítat s nižší rychlostí kdyby byly všichni na netu zároveň
Intri (3490)|5.12.2007 09:18
[quote=pas!k;68759]To ja samozrejme vim ale v tomto pripade jsem s klidnym srdcem pozil slovo neomezeny :) A vubec sem temito cisly autorku nechtel zatezovat .. proc taky tezko to nekdy vyuzije[/quote]

Jasně, však už se nějaký pátek známe a vím, že to asi není nic nového. Ale napsal jsem to, protože wi-fi zařízení všeho možného typu, především AP, jsou oblíbeným cílem cvoků jako já, kteří se snaží dostat internet zdarma právě z volně dostupných AP.:-) Takže pokud si koupí router s AP ( spíš naopak, AP s routerem ), což je dost pravděpodobné, bylo by dobré jej zabezpečit, protože se může celkem snadno stát, že se na něj bude chtít připojit velká spousta wi-fi-chtivých uživatelů. 128 je sice celkem velké číslo, ale i tak by nemusel být problém ten limit naplnit v oblastech s celkem velkou hustotou osídlení ( Praha, Brno centrum Ostravy a jiných měst apod. ).
Jailya (6)|6.12.2007 00:50
No já jsem z Liberce a jednou už jsem připojení přes WIFI doma měla a byla to minimální rychlost. Takže wifi už nechci. Nevím teda co přesně ten wifi rauter je a jak funguje, takže bych poprosila o objasnění, jestli se zapojí ke stavajícímu modemu či se do toho musí koupit wifi karta a budu chytat signál přes wifi). Mám právě doma 2MB připojení ADSL a takovou rychlost bych znovu chtěla mít (samozřejmě aspon v té době co stolní pc nebude připojen, chápu, že když bude připojen tak mi to omezí rychlost) a modem nemá možnost zapojení dvou pc...pouze usb a síťový kabel. Ale byla bych ráda aby to připojení fungovalo i když bude ten stolní pc vypnutý.
Styryx (351)|6.12.2007 15:52
Takže:

- Wifi je samozřejmě pomalejší než připojení síťovým kabelem (cca 2x pomalejší - drát cca 5MB/s, wifi cca 2,5MB/s) - ale pozor, asi zaměňuješ wifi připojení k internetu a wifi bezdrátovou domácí síť, což jsou 2 zcela odlišný věci (jestli jsi měla předtím wifi připojení k internetu, který bylo pomalý a teď máš připojení ADSL, tak rychlost samotnýho připojení k internetu wifi router neovlivní, protože internetový připojení zůstane pořád přes ten ADSL modem, wifi router by byl pro bezdrátový připojení domácích počítačů jenom k sobě a propojení s internetovým modemem a to mnou uvedený porovnání rychlostí platí pro spojení mezi jednotlivýma počítačema ve tvojí lokální síti)

- router je věc, kterou zapojíš mezi stávající modem, kterej máš (zapojíš ho do portu WAN) a ostatní počítače, aby jich stejný připojení mohlo používat víc (tj. skutečně potřebuješ přidat navíc router)
[code]
internet --- modem --- router
|----- PC1
|----- PC2
|----- notebook
|----- atd.
[/code]

- pro wifi potřebuješ mít v notebooku a všech počítačích, který se budou k routeru připojovat bezdrátově, wifi klientskou kartu; nicméně povětšinou wifi routery mají i připojení přes normální síťovej kabel, takže ty počítače, který nemají wifi síťovku, lze připojit drátem (standardem bývá 4x LAN port); tj. pokud nemáš v žádným klientským PC wifi síťovku, nepotřebuješ zcela nutně wifi router, pokud ti nevadí, že ti ke všem počítačům povede síťovej kabel z routeru; ovšem pokud má notebook wifi síťovku integrovanou, je to pak o něco pohodlnější, pokud se často mění pozice, odkud se používá notebook

- wifi routery se pohybujou cenově okolo 1.500 (např. tady, nebo tady s možností připojení USB tiskárny), routery bez wifi okolo 600 (např. zde)

- u wifi routerů je obtížnější konfigurace, protože navíc musíš nakonfigurovat wifi síť a hlavně její zabezpečení, aby se ti do sítě nemoh připojit kdekdo z okolí

- tj. pokud nutně nepotřebuješ z nějakýho důvodu wifi (častý změny pozice notebooku, nebo nemožnost či neochota mít to připojený UTP kabelem), tak doporučuju spíš připojení kabelem bez wifi (tj. klidně router bez wifi), z důvodů vyšší bezpečnosti, vyšší rychlosti, snadnější konfiguraci a nižší ceně.
Styryx (351)|6.12.2007 16:11
[QUOTE=Jailya;69025]... modem nemá možnost zapojení dvou pc...pouze usb a síťový kabel ...[/QUOTE]

ééééééé .... ještě když tu vidim tohle ... jestli to někde najdeš, napiš sem, co je to přesně za modem (značku a typ, ať si o něm můžem najít údaje)

- je to skutečně usb a síťový kabel (pak by tam ještě musela bejt další přípojka ven k tomu adsl), anebo je to jenom usb a přípojka adsl BEZ síťovýho kabelu? (tj. když to máš zapojený teď, jde USB do počítače a ADSL kabel do modemu a je tam ještě jeden volnej síťovej konektor, anebo už tam žádnej další neni?)

- protože pokud to je USB modem, a nemá výstupní síťovej konektor, nepůjde to připojit k routeru!!!
(router nepřipojí modem, kterej má výstup USB, nebo aspoň takovej neznám) - pak jedině sdílet připojení ze stávajícího počítače, anebo nutnost jinýho adsl modemu

(jakej je ten druhej modem, kterej máš? je to to samý, taky usb, anebo s UTP připojením? - napiš značku a model - možná by se dal použít ten, jestli je lepší)
Alucard26 (10)|25.1.2009 18:28
Ahoj chci se zeptat mam net od UPC(kabel) a chci se zeptat zda je možne abych mel net i na notebooku aniž by stolní pc musel bejt zaplý. nejlepe přes wifi ale možno a kabelem díky
KunNy (410)|25.1.2009 19:28
alucard: Pokud koupíš vhodný wifi router, neměl by být problém rozvádět internet jak bezdrátově (-> wifi) tak ho mít připojený i do stolního PC přes UTP.
Alucard26 (10)|25.1.2009 20:58
KunNy: jo ale budu moct mít pak vyplej ten stolní? a jakej routr ? dík
EditorPO (2819)|25.1.2009 21:25
Od UPC mas doma len kabel, alebo aj nejake zariadenie? Ak mas nejake zariadenie, tak napis znacku, model.
pavel_p (993)|25.1.2009 23:36
Z těch levných namátkou Edimax WiFi Broadband Router, 1xWAN, 4xLAN, 1x WiFi AP. Od UPC bývá co vím jen modem na kabel s 1xLAN a 1xUSB (tím USB si nejsu jistej). Takže pak je zapojení modem, kábl do WAN rozhraní routeru a dál WiFi+LAN
Alucard26 (10)|26.1.2009 16:31
EditorPO:ze zásuvky to de do modemu a pak do pc
Alucard26 (10)|26.1.2009 17:53
EditorPO:ze zásuvky to de do modemu a pak do pc
Alucard26 (10)|26.1.2009 18:11
EditorPO:ze zásuvky to de do modemu a pak do pc
EditorPO (2819)|26.1.2009 23:20
[quote=Alucard26;211572]EditorPO:ze zásuvky to de do modemu a pak do pc[/quote]
To je USB modem, alebo je modem prepojeny s PC kablom na pocitacovu siet? Ak je to kablom, tak ti staci aj ten router, co doporucil pavel_p.

Zalezi od financii. Su routre, ku ktorym este mozes pripojit externy HDD, tlaciaren. Mozes to potom zdielat vsetkym pocitacom v domacnosti. V inych routroch mozes nastavovat sirku pasma, to znamena, ze PC sa nebudu navzajom obmedzovat. Proste rozne vychytavky, za ktore sa ale plati.
Kludne si prejdi nejake weby a pozri jednotlive moznosti routerov. Podobne veci boli uz tiez na tomto fore riesene, takze sa mrkni v casti urcenej sietiam. Staci max dva mesiace dozadu.
Alucard26 (10)|29.1.2009 17:09
ahoj chci se zeptat zda tenhle routere : http://www.cybex.cz/TP-LINK-TL-WR542G-Wi-Fi-Router-1xWAN-+-4xLAN-80211g/produkt=8130032/ jestli tenhle stačí a jak je to s zabezpečením wi-fi ? dík
pavel_p (993)|29.1.2009 23:05
Stačí, má stejné parametry jak ten co sem psal předtím. Softcom se asi zbláznil a zdražil ho na dvojnásobek.
Nejlepší zabezpečení je WPA2, potřebuješ nejmíň XP SP3 nebo stáhnout patch co není v automatických updatech (KB893357). WPA je OK, WEP se už nedoporučuje.
Alucard26 (10)|30.1.2009 12:05
[QUOTE=pavel_p;212706]Stačí, má stejné parametry jak ten co sem psal předtím. Softcom se asi zbláznil a zdražil ho na dvojnásobek.
Nejlepší zabezpečení je WPA2, potřebuješ nejmíň XP SP3 nebo stáhnout patch co není v automatických updatech (KB893357). WPA je OK, WEP se už nedoporučuje.[/QUOTE]


takže když mam vistu tak to stačí?dík
pavel_p (993)|30.1.2009 17:10
Jo, i když jsem to zkoušel až s SP1
Alucard26 (10)|30.1.2009 17:16
[QUOTE=pavel_p;213016]Jo, i když jsem to zkoušel až s SP1[/QUOTE]

a co to je to SP1 ?
Logout (4018)|30.1.2009 17:25
servicepack 1 (update operačního systému, který obsahuje do tý doby vydaný záplaty plus další opravy či vylepšení).
pavel_p (993)|30.1.2009 17:28
Zkus občas používat google, wikipedii a tak ...
Raději jsem našel, že to Visty podporují odjakživa, ale elementární informace si můžeš dohledat!
Alucard26 (10)|30.1.2009 17:44
[QUOTE=pavel_p;213024]Zkus občas používat google, wikipedii a tak ...
Raději jsem našel, že to Visty podporují odjakživa, ale elementární informace si můžeš dohledat![/QUOTE]

jj vím ale ja radší veřím lidem na forech atd ale tohle si najdu tak dík
Alucard26 (10)|30.1.2009 17:54
[QUOTE=pavel_p;213024]Zkus občas používat google, wikipedii a tak ...
Raději jsem našel, že to Visty podporují odjakživa, ale elementární informace si můžeš dohledat![/QUOTE]

jestě se chc i zeptat k tomu XP SP3 nestačí SP 2?
pavel_p (993)|31.1.2009 00:50
[QUOTE=pavel_p;212706]... potřebuješ nejmíň XP SP3 nebo stáhnout patch co není v automatických updatech (KB893357).[/QUOTE]
- nemusíš používat WPA2, jen WPA
- můžeš stáhnout tu aktualici, google ji vyhodí na 2. místě http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=cs&FamilyID=662bb74d-e7c1-48d6-95ee-1459234f4483
Coreysch (1)|7.9.2010 14:18
zdravím...chtěl bzch požádat o radu...mém doma dvě: PC stolní (win7) dvě siťové karty, notebook (winxp) dále tu mám switch od asuse a nakonec router edimax(hrůza) s jedním lan výstupem...a nevím jak to propojit mezi sebou a hlavně nastavit abych sdílel internet...nechce se mi kupovat nový router..předem děkuji za vaše rady a nápady
EditorPO (2819)|7.9.2010 16:35
internet -> router -> switch -> pocitace
astec (1823)|7.9.2010 16:58
[quote=EditorPO;400867]internet -> router -> switch -> pocitace[/quote]

Router - zapnout DHCP server,
na Pc nastavit automaticky přidělovat IP
zalud721 (9)|28.6.2012 19:02
Dobry den,
budu si kupovat nove pc mam jeste jedno stare s modemem-(motorola SB5100) je napojen prez kabelovku. pc je v modemu zapojen do zasuvky ETHERNET a je tam jeste USB tak se chci zeptat jak zapojit druhe pc, je potreba druhy modem, znizi se rychlost Dekuji za odpoved
r34ktor (7477)|28.6.2012 19:14
Koupil bych nějaký levný router, a zapojil to přes něj.
zalud721 (9)|28.6.2012 20:21
nerad bych ztratil rychlost internetu
kevin00 (10238)|28.6.2012 20:29
Na rychlost internetu to nebude mít vliv. Kdyby jsi se připojil přes USB port na modemu, bude "zpomalení" znát. TO co doporučuje r34ktor je běžná praxe ;)
zalud721 (9)|28.6.2012 20:49
ok ja se v tom moc neviznam poradil by jsi mi nejakej router nebo alespon na co se mam u nej zamerit
kevin00 (10238)|28.6.2012 21:18
r34ktor (7477)|28.6.2012 21:42
Spíše bych doporučoval modely s odnímatelnými anténami. Mají na konci D. Např. TL-WR741ND Lite-N, nebo TL-WR841ND. Emulátory rozhraní najdeš zde.
zalud721 (9)|30.6.2012 19:39
a kdyz do modemu dam rozdvojku a natahnu do druheho pc kabel
r34ktor (7477)|30.6.2012 19:47
Myslíš tuto? Ta fungovat nebude.
astec (1823)|30.6.2012 20:12
to nemuže fungovat
robky (3195)|30.6.2012 20:38
Modem umožňuje súčasné pripojenie dvoch pc - jeden via ethernet, druhý via usb
Prípadne použiť switch ....
motorola sb5100.jpg
zalud721 (9)|30.6.2012 20:52
a kdyz si koupim ten switch co k tomu potrebuji za kabely a jak je mam zapojit
robky (3195)|30.6.2012 21:06
Jeden krížený kábel medzi modem a switch ...
x priamych káblov na prepojenie switch a pc .... x=počet pripojených pc
....samozrejme dĺžky káblov si musíš vybrať podľa umiestnenia zariadení (switch, modem, pc)

Aj tak by som ale na tvojom mieste uvažoval nad routerom ....čo ak budeš chcieť v budúcnosti pripojiť napr. notebook, smartfón cez wifi ?
r34ktor (7477)|1.7.2012 11:28
Modem Motorola SB5100 přímo neznám, ale po zhlédnutí manuálu se zdá, že neumí NAT. Se switchem (USB?) to tedy bude chodit jen v případě, že náš od poskytovatele přidělen příslušný počet IP adres.
zalud721 (9)|1.7.2012 14:27
kdyz si koupim tento router http://www.alza.cz/tp-link-tl-wr841nd-d155296.htm jake potrebuji kabely na zapojeni routeru pokud nemam v novem pc wi-fi kartu (radsi bych to chtel zapojit prez kabel je tam tak vetsi rychlost)
r34ktor (7477)|1.7.2012 14:38
V zásadě jakýkoli CAT5E požadované délky.