reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Deska MSI KT6V a externí disk My Book ES 500Gb

skawagon (104)|5.12.2007 12:15
Ahojte. Mám počítač, jehož základem je právě deska MSI KT6V. Deska obsahuje 2x SATA port s přenosovou rychlostí 1,5. Před nedávnem jsem se stal šťastným majitelem eSATA disku s rychlostí připojení 3.0. Chtěl bych tento disk připojit k počítači pomocí eSATA. V prodejně mi doporučili abych ho (pokud nemám eSATA vyvedené ven) připojil pomocí kalelu do Sata konektoru základní desky. Nic se nestalo, systém disk nevidí. Domnívám se, že je to proto, že disk je primárně nastaven jako SATA 3.0 a s mým 1.5 řadičem se "nebaví". (obdobný problém jsem měl i svího pevného HDD). vím sice, že My Book obsahuje obyčejný 3,5 disk, ale netroufnu si a nechci jej otevírat dokud je v záruce. (stejně tak nevím jestli by byl potomto zásahu kompaktibilní s jinými eSATA konektory) Před nedávnem jsem potkal v internetových obchodech několik zařízení pracujcích jako SATA řadiče. Našel jsem jednoho kandidáta, který by mi asi vyhovoval (2 x eSATA a připojitelný přes PCI). Ale tady jsem narazil na velký problém. U řadiče bylo psáno že je jen SATA I - tedy 1.5. A proto by mě zajmalo jestli má smysl jej kupovat, neo zda-li jejiná možnost jak disk na mém pc zprovoznit. Děkuju.
johny__g (6387)|5.12.2007 12:42
Není nějaká utilitka od výrobce, která to umí přepnout i softwarově?
Pavel Boček (4169)|9.12.2007 03:50
Má vůbec jít eSATA disk v SATA konektoru...?
johny__g (6387)|9.12.2007 09:11
Měl by jít, ale podmínkou je mít pro SATA aktivován režim AHCI, a je dobré vyvést si ten eSATA dozadu na case přes bracket. Normální SATA konektor totiž vydrží snad je 50 odpojení/zapojení kabelu. (trošku jsem to studoval když sem psal o eSATA do slovníku)
pavel_p (993)|9.12.2007 10:00
No o SATA x eSATA jsem se trochu zajímal a závěr jsem si udělal takový, že na eSATA jsou přísnější požadavky na kvalitu kabelů a volnější požadavky na kvalitu signálu (zařízení ho musí umět zpracovat i s trochu pomalejšími změnami úrovní a menším odstupem signál-šum). Výrobci bracketů píšou, že stačí libovolné SATA. Intel u desek píše, že do eSATA se nemá připojovat SATA disk, ale důvod neznám a nepovedlo se ho vypátrat, naopak podle všeho je to opravdu jedno.