reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATA nebo SATA ?

321910336 (21)|5.12.2007 19:48
chci se zaptat co znamena u hraddisku "ATA/ATAPI- 0 - SATA I "
je disk pripojen pres ATA nebo SATA rozhrani?
tgfh (2985)|5.12.2007 19:50
Podívej se na kabel, to je nejjistější. Jinak asi SATA
r34ktor (7477)|5.12.2007 19:50
Napiš typ daného harddisku. Podle něj se to určí nejspolehlivěji.

//Edit: Pokud se na něj můžeš fyzicky podívat, tak to je jiná.
321910336 (21)|5.12.2007 19:52
jj to bych udelal, ale nechce se mi sroubovat notebook, spletlo me nekolik, veci, v recenzi je napsano SATA,v podrobnostech je ATA a v HD tune to co jsem psal.....jinak diky ;
tgfh (2985)|5.12.2007 19:55
Co máš za notebook?
r34ktor (7477)|5.12.2007 20:02
HD Tune by ti typ HDD mělo vypsat v rozbalovacím seznamu vlevo nahoře.
Pavel Boček (4169)|5.12.2007 20:05
Mrkni do tento počítač > vyber disk > pravej klik > vlastnosti/properties > hardware, tam bude název disku...ve Vistě to bude něco podobnýho :notsure
321910336 (21)|5.12.2007 20:29
tgfh: HP 530
r34ktor: hitachi HTS 541680J9SAOO (80 GB)
r34ktor (7477)|5.12.2007 20:33
[QUOTE=321910336;68949]hitachi HTS 541680J9SAOO (80 GB)[/QUOTE]
Viz http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=44473

Je to SATA.
321910336 (21)|5.12.2007 20:37
ok, diky moc, jeste bych mel dotak jak moc se projevi vymena disku s otackami 5400 za 7200
r34ktor (7477)|5.12.2007 20:45
U notebooku je žádoucí co nejrychlejší disk. Takže ber 7200.
speedsnail (4876)|5.12.2007 20:47
Bych tipnul ze neni pripojenej pres AHCI ovladace a (jako 90 procent Sata disku) jede na nejaky ty emulaci IDE kanalu. A proto ta hlaska z HDtune
321910336 (21)|5.12.2007 20:50
r34ktor: a nevis jak se 7200 projevy na baterce notebooku? jestli je to o moc tak bych preci jen bral 5400 jen s vedsi kapacitou
r34ktor (7477)|5.12.2007 20:53
mech13 (5526)|5.12.2007 20:55
ja mam 7200 disk a na baterce se to prakticky neprojevilo

precti si toto: https://www.svethardware.cz/recenze-mobilni-pevne-disky-testujeme-otacky/13557
321910336 (21)|5.12.2007 20:56
diky moc ;)
Gioyas (11)|10.7.2008 12:20
Jj, je to SATA, mám stejnej HP noťas. Dal jsme do něj 200 GB Maxtor a myslím že je i tišší než původní Hitachi. Je 7200 ot a vliv oproti spotebě 80 GB minimální, na plně nabité baterce ztráta cca 8 minut.
koubis (101)|26.7.2008 02:17
Tohle téma mě přivedlo na myšlenku: k čemu vůbec SATA? Rychlost disků je v praxi totožná, stejně žerou, ... u ntb se nedá argumentovat ani tím, že kabel nepřekáží proudění vzduchu ve skříni.
A co se SATA u PC týče je to jenom zlo. U starýho 40 pinovýho PATA konektoru nehrozilo, že se sám uvolní nebo rozlepí, jak je tomu u těch SATA nudlí.
Ačkoli to zní staromódně, SATA je na hovno.
cool.user (2822)|26.7.2008 08:26
[QUOTE=koubis;145535]Tohle téma mě přivedlo na myšlenku: k čemu vůbec SATA? Rychlost disků je v praxi totožná, stejně žerou, ... u ntb se nedá argumentovat ani tím, že kabel nepřekáží proudění vzduchu ve skříni.
A co se SATA u PC týče je to jenom zlo. U starýho 40 pinovýho PATA konektoru nehrozilo, že se sám uvolní nebo rozlepí, jak je tomu u těch SATA nudlí.
Ačkoli to zní staromódně, SATA je na hovno.[/QUOTE]

1) Zkus si hodit 4 disky do skrine vedle sebe ;)
2) To ze se sata konektor uvolni je taky blbost, respektive staci jen mit kable s pojistkou
3) hotswap je taky nanic co?
4) To ze rychlost disku je v praxi totozna, o tom bych se taky hadal, prinejmensim bys dle meho nazoru rozdil u novych 3xxGB/plotna disku rozdil poznal (ale je to jen me imho)


Takze ja rikam, PATA je nahovno a melo byt uz davno vymiceno.


2pb: k bodu 3, kde sakra koubis mluvi o emulaci ide? Ja v jeho postu nic o emulaci nevidim ;)
Pavel Boček (4169)|26.7.2008 08:49
[QUOTE=cool.user;145553][SIZE="1"]1) Zkus si hodit 4 disky do skrine vedle sebe ;)
2) To ze se sata konektor uvolni je taky blbost, respektive staci jen mit kable s pojistkou
3) hotswap je taky nanic co?
4) To ze rychlost disku je v praxi totozna, o tom bych se taky hadal, prinejmensim bys dle meho nazoru rozdil u novych 3xxGB/plotna disku rozdil poznal (ale je to jen me imho)

Takze ja rikam, PATA je nahovno a melo byt uz davno vymiceno.[/SIZE][/QUOTE]
[SIZE="1"]
1) souhlas
2) souhlas
3) mluví o emulaci IDE, tam hotswap oficiálně nemáš...ačkoli pokud to tam takhle připíchneš, deska i OS to asi rozchodí, možná to disk i najde
4) souhlas...od nativních SATA disků rozdíly jen rostou, i jinak totožné disky jsou v IDE provedení vždycky pomalejší, ač zase mají často lepší seek

Dost OT ;)[/SIZE]
koubis (101)|26.7.2008 12:55
Takže klucí,
1) Pokud vám dělá problém dát (a zapojit) 4 disky do jedný skříně, pak to asi nebude jejich špatným provedením.
2) Co se odolnosti těch kabelů týče, je jasným faktem, že PATA kabely jsou daleko robustnější a tudíž v konektoru disku i řadiče drží spolehlivěji, než SATA. Nepříjemností je už to, že pokud chce člověk kabel s pojistkou, musí si ho zvlášť sehnat (zatím jsem takový přibalený k základní desce nikdy neměl, neříkám, že nejsou přibalené nikdy, nicméně, pořád je to v ostatních případech nepříjemnost).
3) OK, HotSwap u SATA je výhodou oproti PATA, ale to platný u počítačů, který musí běžet pořád
4) Nezlobte se na mě, ale jak chcete z disku dostat 150MB/s, natož pak 300 :-) To by musel být opravdu speciální případ, kdy by data byla na disku vhodně romístěná. Dnes už jsou SATA rychlejší, než PATA disky, ale to bych nepřisuzoval sběrnici, nýbrž vývoji disků samotných (cache, zkracující se doba vystavení - pochopitelně s rostoucí kapacitou disku..)
cool.user (2822)|26.7.2008 13:14
[QUOTE=koubis;145593]Takže klucí,
1) Pokud vám dělá problém dát (a zapojit) 4 disky do jedný skříně, pak to asi nebude jejich špatným provedením.
2) Co se odolnosti těch kabelů týče, je jasným faktem, že PATA kabely jsou daleko robustnější a tudíž v konektoru disku i řadiče drží spolehlivěji, než SATA. Nepříjemností je už to, že pokud chce člověk kabel s pojistkou, musí si ho zvlášť sehnat (zatím jsem takový přibalený k základní desce nikdy neměl, neříkám, že nejsou přibalené nikdy, nicméně, pořád je to v ostatních případech nepříjemnost).
3) OK, HotSwap u SATA je výhodou oproti PATA, ale to platný u počítačů, který musí běžet pořád
4) Nezlobte se na mě, ale jak chcete z disku dostat 150MB/s, natož pak 300 :-) To by musel být opravdu speciální případ, kdy by data byla na disku vhodně romístěná. Dnes už jsou SATA rychlejší, než PATA disky, ale to bych nepřisuzoval sběrnici, nýbrž vývoji disků samotných (cache, zkracující se doba vystavení - pochopitelně s rostoucí kapacitou disku..)[/QUOTE]

1) Tady nejde o to ze to nejde, tady jde o to ze manipulace se sata kabelama je mnohem pohodlnejsi
2) To ze sou robustnejsi vubec nic neznamena.
  • sata kabely jen tak neodpadnou, jasne, pata kabel drzi pevneji, ale to nic neznamena
  • Gigabyte ke vsem svym deskam dava kabely s pojistkou, koupit se daj aj zvlast a jsou jen o par kc drazsi
  • Pata kabel je obcas robustni az prilis ;)
3) Ne, to plati skoro u kazdyho pc za predpokladu ze bys chtel vyuzit esatu.
4) jasne, a proto je sata na hovno jo?


Jasne, chapu, tobe se libi pata kabely a na tom se stavi celej tenhle flame "sata je na hovno pac pata ma hezci kabely". Jako chlape sorry, ale ty bludy ktery tady siris o tom jak jsou sata kabely krehke, jak vypadavaj atd jsou jen bludy ;)
r34ktor (7477)|26.7.2008 13:27
[QUOTE=koubis;145593]Takže klucí,
1) Pokud vám dělá problém dát (a zapojit) 4 disky do jedný skříně, pak to asi nebude jejich špatným provedením.
2) Co se odolnosti těch kabelů týče, je jasným faktem, že PATA kabely jsou daleko robustnější a tudíž v konektoru disku i řadiče drží spolehlivěji, než SATA. Nepříjemností je už to, že pokud chce člověk kabel s pojistkou, musí si ho zvlášť sehnat (zatím jsem takový přibalený k základní desce nikdy neměl, neříkám, že nejsou přibalené nikdy, nicméně, pořád je to v ostatních případech nepříjemnost).
3) OK, HotSwap u SATA je výhodou oproti PATA, ale to platný u počítačů, který musí běžet pořád
4) Nezlobte se na mě, ale jak chcete z disku dostat 150MB/s, natož pak 300 :-) To by musel být opravdu speciální případ, kdy by data byla na disku vhodně romístěná. Dnes už jsou SATA rychlejší, než PATA disky, ale to bych nepřisuzoval sběrnici, nýbrž vývoji disků samotných (cache, zkracující se doba vystavení - pochopitelně s rostoucí kapacitou disku..)[/QUOTE]
1) Spíše jde o otázku chlazení skříně a management kabelů.
2) Robustnější sice jsou, ale je to vykoupeno horší manipulovatelností a dalšími omezeními (např. maximální délkou kabelu).
3) U počítačů, co běží pořád (typicky servery), se obvykle používají jiná rozhraní (SAS, SCSI, dnes často i SATA). HotSwap je naopak u kritických serverů přímo nutnost. V případě výpadku disku v poli se prostě bez přerušení chodu vymění.
4) Více než 100MB/s při sekvenčním čtení dnes dosahují disky celkem běžně (WDC AAKS, Samsung F1).

Éra PATA je prostě pomalu za námi, tak se s tím smiř. ;)
cool.user (2822)|26.7.2008 13:29
Jo a jeste jedna podstatna vyhoda saty na kterou sem zapomel. Clovek se nemusi nervovat s nastavenim disku na M/S/CS, proste zapoji a jede.
koubis (101)|26.7.2008 13:36
Aha, takhle. Takže podle tebe jsem jedinej člověk pod Sluncem, kterej má se SATA kabely problém? A ještě k tomu jsem si všechno vycucal z prstu, co jsem tady napsal?
Podívej, na náš "rozhovor". Já uvedu problém a k němu argument. Co uděláš ty? Celej problém zlehčíš větou typu "to není důležité", "to se dá napravit". A tak bych řekl, že ten, kdo je z nás dvou zaujatý já nebudu. Nepodals jediný argument, který by SATA jednoznačně řadil před PATA. Aspoň ne důležitý pro mě (a určitě i spoustu dalších lidí, uživatelů).

Pochop, že to, co tu píšu vychází z mých vlastních zkušeností a nepsal jsem to proto, abych se pokusil o comeback PATA.

Děkuju za pochopení.
cool.user (2822)|26.7.2008 13:44
[QUOTE=koubis;145604]Takže podle tebe jsem jedinej člověk pod Sluncem, kterej má se SATA kabely problém? [/QUOTE]
No, doopravdy by me zajimalo co delas se sata kabelama ze ti vypadavaj ;)

[QUOTE=koubis;145604]A ještě k tomu jsem si všechno vycucal z prstu, co jsem tady napsal?[/QUOTE]
To nerikam, ale myslim si ze prinejmensim silene prehanis ;)

[QUOTE=koubis;145604]Já uvedu problém a k němu argument. Co uděláš ty? Celej problém zlehčíš větou typu "to není důležité", "to se dá napravit".[/QUOTE]
Vzdyt delas to same a tocis se jen kolem argumentu "pata kabel je robustnejsi a proto nevypadne tak snadno". By me doopravdy zajimalo co s pc delas ze ti vypadaj sata kabely, to s nim jedes rally pariz dakar?

[QUOTE=koubis;145604] Nepodals jediný argument, který by SATA jednoznačně řadil před PATA. Aspoň ne důležitý pro mě (a určitě i spoustu dalších lidí, uživatelů).[/QUOTE]
1)lepsi a pohodlnejsi manipulace s kabelama
2)hotswap
3)neni potreba nastavovat m/s/cs
4)modernejsi rozhrani s vyssi moznou prenosovou rychlosti.
(5)mohl bych jmenovat aj ncq, ale to za praktickou vyhodu zrovna nepovazuju)

[QUOTE=koubis;145604]Pochop, že to, co tu píšu vychází z mých vlastních zkušeností a nepsal jsem to proto, abych se pokusil o comeback PATA.[/QUOTE]
Ja ti tve zkusenosti neberu, ale zobecnovat tve zkusenosti a vyvozovat z toho zavery ze "sata je nahovno pac muze vypadnou kabel (kdyz vyhodim pc z 5teho patra)" jsou smesne. Naopak tys neuvedl jediny padny argument proc je pata lepsi (a to ze je robustnejsi neberu jako vyhodu).

[QUOTE=koubis;145604] Nepodals jediný argument, který by SATA jednoznačně řadil před PATA. Aspoň ne důležitý pro mě (a určitě i spoustu dalších lidí, uživatelů).[/QUOTE]

Ta spousta by me doopravdy zajimala, nenarazil sem snad na jedineho cloveka krom tebe, kterej by radsi preferoval patu pred satou ;)
Smeli (2302)|26.7.2008 13:53
LOCK + ŽK pro koubise (vypadávají ti SATA kable? Tak si je strč kam slunce nesvítí a nezákladej tady zbytečný a neopodstatněný flame). Howgh