reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém notebook Toshiba P20-552

bluenite38 (178)|6.12.2007 21:22
Po třech letech fungování notebook Toshiba P20-552 odešel do věčných lovišť. Vzhledem k užitné hodnotě tohoto přístroje, kvůli které jsem ho kupoval (PIV 3,2Ghz, 17" displej, 1024MB RAM a další přednosti ne až tak moc běžné) jsem předpokládal, že bude sloužit o dost delší dobu než pouze rok po záruce. Sakra práce, i cena tomu odpovídala - 94 000 těžce vydělaných a ušetřených českých K! Nyní-po záruce-si můžu pouze postěžovat, resp. požádat o radu, co s ním lepšího provést nežli vyhodit na smetiště?
K samotné vadě: ta se začala projevovat najednou rozpadáním obrazu displeje na kostičky a tvorbou duplicitního obrazu jak ve WinXP, tak i po restartu ihned na boot logu a v setupu. Tím se eliminuje možnost sw problému. Po dovezení do jediného autorizovaného servisu pro ČR (nebudu jmenovat, lehce zjistitelné) jsem po pár dnech a o 1000k chudší dostal odpověď, že jediné možné řešení je výměna základní desky, která stojí téměř 40 000K! Tímto způsobem asi výrobce kompenzuje trend snižování cen, kdy na jedné straně musí jít s dobou a ceny nových přístrojů snížit, a na druhé "možný" servis a asistenci si nechá platit takto nehorázně. Je to jasné, když cenová politika se týká celých notebooků. Ne součástí, které jsou nutné, když chceš notebookovat a nekupovat pořád nový stroj. Já teď vím, že ten příští nebude určitě TOSHIBA. Upozorňuji na to každého, kdo má stejný záměr kupovat tuto "značku" s podobnou politikou podpory. I když se tento typ už nevyrábí, pochybuji silně o kvalitách jeho nástupců. Tento fakt mě potvrdili i v dalších opravnách, kam jsem zavítal s miláškem. Všude se zmínili o stejném problému rozpadání obrazu u vícero kousků této značky.
Nebo je zde někdo, kdo by uměl tento problém odstranit a nbook zprovoznit? Nebo ho koupit v tomto stavu? (info zde http://eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&DISC_MODEL=0&com.broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=85866)

Ještě doplnění: vada nebyla způsobena důsledkem nárazu, pádu, nebo polití, špatného užívání, atd. Majitel není gamesník, ale prostý uživatel s jasnou představou využití podobné věcičky, kterou si chránil jako oko v hlavě.

Petr
johny__g (6387)|6.12.2007 21:37
Bohužel tohle je běžné u většiny notebooků - náhradní díly jako základní deska nebo displej u 3 roky starého modelu jsou většinou dražší než nový stroj podobných nebo lepších parametrů. Jedinou možností je sehnat podobný stejný notebook např. s rozbitým displejem apod. a vyměnit si to sám, IMHO to nebude těžké. Už jsem měl několik notebooků rozebraných a fungují doteď. Pokud bys chtěl ten vrak prodat, tak počítej s cenou +- pár tisíc za funkční komponenty. Jediná věc co tě může těšit, že když teď budeš kupovat nový, tak za mnohem lepší stroj dáš cca třetinu ceny tohoto.
Pabler (425)|6.12.2007 21:41
40k za vymenu dosky ?
to tam rataju historicku hodnotu alebo sa vam chystaju vyrobit tu dosku na poziadanie ?
-
myslim zeby vas lacnejsie vyslo najst niekoho s rovnakym bookom co sa ho snazí zbavit a zobrat ho na suciastky
ale radsej by som vam doporucil za tych 40k kupit novy notebook s lepsími parametrami
-
Toshiba nieje az taka zla znacka, asi ste mali smolu ze vam to odislo hned rok po zaruke, jeho vyssia cena bola najskor vdaka tomu ze v tej dobe bol jeden z najlepsích k dostaniu...
bluenite38 (178)|6.12.2007 21:55
[QUOTE=johny__g;69312]Bohužel tohle je běžné u většiny notebooků - náhradní díly jako základní deska nebo displej u 3 roky starého modelu jsou většinou dražší než nový stroj podobných nebo lepších parametrů. Jedinou možností je sehnat podobný stejný notebook např. s rozbitým displejem apod. a vyměnit si to sám, IMHO to nebude těžké. Už jsem měl několik notebooků rozebraných a fungují doteď. Pokud bys chtěl ten vrak prodat, tak počítej s cenou +- pár tisíc za funkční komponenty. Jediná věc co tě může těšit, že když teď budeš kupovat nový, tak za mnohem lepší stroj dáš cca třetinu ceny tohoto.[/QUOTE]

IMHO - "nebude to těžké" je relativní pojem, když se tím zabýváš...já ale na to nemám pomyšlení. Chytím za slovo a navrhnu 2možnosti: 1/umíš to zprovoznit sehnáním náhradních dílů sám? 2/máš možnost použít tento stroj jako dárce orgánů pro někoho vhodného? (HD 80GB, paměť 2x512MB, DVDRAM, atd.?). Nechci to samozřejmě zadarmo. Když tak to můžeme probrat již soukromě přes email.
Intri (3490)|6.12.2007 22:29
No jo, tak to bohužel chodí - notebooky přicházejí a odcházejí, a jejich cena tomu nezabrání. Jak ti radili ostatní - zkus si někde ( kdekoliv, klidně na aukcích ) sehnat stejný model a desku svépomocí vyměnit. Těžké to není, stačí jen být hodně pozorný při demontáži a pamatovat si, co patří kam. Pak jen nahradit desku a sestavit všechno zpátky. Záleží na tom, kolik peněz do toho chceš dát, ale myslím, že se servisem by se dalo i dohodnout, aby ti desku vyměnili z nějakého starého stroje u nich určeného k likvidaci s tím, že ti na něj nedají záruku. Nevěřím, že někde vyřazenou mašinu daného typu už nebudou mít. A kdyby to přece jen nešlo, můžeš si tu desku sehnat ( to se dříve nebo později podařit musí ) a zajít k nějakému prodejci repasovaných notebooků. Ten ti to za nějaký poplatek určitě vymění, pokud si na to netroufáš sám.
RHBambus (155)|7.12.2007 18:25
Podle mě jestli nehceš investovat do opravy tak je prostě jediná možnost koupit nový...
Intri (3490)|7.12.2007 18:27
:-) To je celkem samozřejmé, že opravu mu nikdo zdarma neudělá. Takže buď bude muset investovat do opravy, nebo koupit nový noťas. Já bych osobně bral tu druhou možnost. Přece jenom je 3 roky starý notebook fakt starý a dneska jsou k dispozici pěkné kousky.