reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výměna plotny u disku

FAJN-TOM (63)|8.12.2007 10:51
Zdravím, sehnal jsem si dvě 160GB plotny do disku a jelikož mam disk jenom 120GB tak jsem je vyměnil. Vyměnit to šlo lehce, po přehrání biosu na disku mi to dokonce už ukazuje i 320GB. Jenže počítat se v zátěži kousne:confused:. Říkal jsem si jestli to nebude tím že jsem ty plotny trochu upatlal, tak jsem disk rozdělal a umyl jsem je holou vodou. Plotny byli jako nový. Po zpětné montáži na disk se počítat v zátěži dál kousne. Nevíte jestli je to tím diskem, nebo se mi v PC rozbilo něco jiného (před týdnem jsem si přepájel paměti na grafice ze 128MB na 256MB, ale to fungovalo bez problému)
tgfh (2985)|8.12.2007 11:03
Ty jsi takový kutil? Gratuluju :)

Otestuj sestavu bez zmiňovaného HDD. Tím zjistíme jestli je problém někde jinde nebo ne.

Hlavičky se nad plotnami pohybují ve vzdálenosti +/- 10ns, stačí kousek nečistoty a HDD může být trvale poškozen
odb (505)|8.12.2007 11:41
to si fakt kutil, dosť krkolomná výmena. Platne na disku by som osobne nemenil. Ako spomina tghf , hlvavicky sa pohybujú tesne nad platnami a aj veľmi veľmi malé nečistoty (ktoré nemáš šancu odstrániť aj pri sebeväčšej snahe) môžu spôsobiť poškodenie disku. Veľký predpoklad, že tá úprava disku nevyšla, v domácich podmienkach by som to určite nerobil. Keby to fungovalo bez problémov to by som bol prekvapený :)

To s pamäťou GK je tiež otázne ale menej riskantné.
Intri (3490)|8.12.2007 12:05
No, otázka je: když říkáš v zátěži, tím myslíš při běžné práci nebo už při instalaci OS? Při instalaci OS by to mělo v nejhorším zahlásit chybu disku, nemělo by se to zaseknout. Ale jestil se ti podařilo nainstalovat OS, je už to samotné dobrým znamením, že disk může fungovat. Jestli máš nainstalovaný ten OS, zkusil bych to projet HDTunem nebo jinou diagnostikou disku. Ta by měla být schopná odolat chybám na disku.
Pabler (425)|8.12.2007 12:15
toto je fakt HARDCORE tuning :D
este mi povedz ze si ku L2 Cache naletoval 512MB ramku a idem si to hodit ...
---
s tym diskom to je fakt otazne, navyse vrstva obsahujuca magneticke domeny je velmi tenka, a tiez by sa mohla poskodit.
btw: nieje jednoduchsie kupit novy HDD ako menit platne ? :)
johny__g (6387)|8.12.2007 13:06
OT: nemohl by jsi něco víc napsat k té grafice? Docela by mě to zajímalo, i fotka by se hodila. Co bylo potřeba ke zprovoznění? Stačil flash BIOSu nebo to jelo hned?

S tím diskem - jak zaznělo už výše, udělej kompletní test povrchu nějakým programem a uvidíš.

Mě osobně by ani nenapadlo, že něco takového bude fungovat, dobrá práce.
Pavel Boček (4169)|8.12.2007 14:01
Tak jestli si neděláš srandu, promiň mi, ale seš magor. Odrovnal sis disk. Krom toho, že jak zmiňoval tgfh se hlavičky vznáší několik nm nad povrchem, čili pro výměnu bys potřeboval laboratoř s max. několik částeček prachu na metr krychlovej, ten disk ani nemůže fungovat, protože elektronika (firmware) je dělaná na menší kapacitu plotny. Ten novej FW bude těžko fungovat, prostě je to dělaný na jinou elektroniku.

Heh, dobrej joke :D:D:D [SIZE="1"]a nebo pěkná debilita :thumbdown:thumbdown:thumbdown[/SIZE]

S těma paměťma - taky dost vo hubu, pokud si to dal poklona, ale samozřejmě ti to mohlo/může taky odejít, pokud máš čipy s výrazně jinými specifikacemi (frekvence, časování, napájení). Jistota je to pouze se stejným modelem grafiky a kapacitnějšími čipy.
Smeli (2302)|8.12.2007 14:03
Dělá si z vás prdel a vy mu to žerete... :runaway

Edit: @tgfh: ns je časová jednotka, měls na mysli nm počítám :)
Intri (3490)|8.12.2007 14:35
Njn, on se objeví vždycky někdo, kdo tu prdel zkazí.:-) Já se těšil, jak se celá diskuze vyvine, a ono nic. Nevadí.:-)

No, když už je to venku, tak to řeknu upřímně i já - myslím, že se snažíš si z nás střílet. Nemáš šanci sudat hlavičky z ploten, odšroubovat plotny a dát tam nové s tím, že to připevníš na nm přesně a přesně nasadíš i hlavičky...

Totéž paměti, vzhledem k počtu jejich pinů je v podstatě nemožné paměť odpájet a připájet, aniž bys zničil okolí. Ale to není k tomuhle tématu.
Smeli (2302)|8.12.2007 14:49
[QUOTE=Intri;69811]Njn, on se objeví vždycky někdo, kdo tu prdel zkazí.:-) Já se těšil, jak se celá diskuze vyvine, a ono nic. Nevadí.:-)

No, když už je to venku, tak to řeknu upřímně i já - myslím, že se snažíš si z nás střílet. Nemáš šanci sudat hlavičky z ploten, odšroubovat plotny a dát tam nové s tím, že to připevníš na nm přesně a přesně nasadíš i hlavičky...

Totéž paměti, vzhledem k počtu jejich pinů je v podstatě nemožné paměť odpájet a připájet, aniž bys zničil okolí. Ale to není k tomuhle tématu.[/QUOTE]

Ještě bych dodal, že i kdyby se mu to povedlo, množství mikroskopických nečistot by ten disk odrovnalo už při první najetí...
johny__g (6387)|8.12.2007 15:02
No s tím diskem se mně to též nezdá, ale ty paměti na grafice proč ne. Nemyslím pájet je ručně, ale třeba má přístup k vybavení kterým se to dá provést. Je dost firem co takovou techniku mají. I když podobné úpravy jsem zatím viděl jen opačným směrem - 1 vadný modul na grafice, polovina pamětí se odebere a grafika jede dál s půlkou paměti. Třeba z GF2MX 64 MB se udělá 32 MB, na výkonu se to ani moc nepozná.
Styryx (351)|8.12.2007 15:03
Kvalita :D :D :D

To bych chtěl taky umět, takhle vyměňovat plotny na disku :D
Intri (3490)|8.12.2007 15:05
[quote=Smeli;69818]Ještě bych dodal, že i kdyby se mu to povedlo, množství mikroskopických nečistot by ten disk odrovnalo už při první najetí...[/quote]

No jasně že jo, ne nadarmo jsou laboratoře pro výrobu mikrozařízení čistější než jakýkoliv operační sál. Čistota je tam, tuším, 1 atom nečistot na několik milionů atomů žádaných věcí, ne?
Pavel Boček (4169)|8.12.2007 17:15
[QUOTE=Intri;69821]No jasně že jo, ne nadarmo jsou laboratoře pro výrobu mikrozařízení čistější než jakýkoliv operační sál. Čistota je tam, tuším, 1 atom nečistot na několik milionů atomů žádaných věcí, ne?[/QUOTE]

Jak jsem řekl, při výrobě disků 3 částice na metr^3, všecho probíhá automaticky, nikdo do těchto prostor nesmí.

Jen tak na okraj, brzy se budou disky taky dělat litograficky (začně asi Toshiba), díky čemuž půjde kapacita o 50 % nahoru, ale cena taky :(
tgfh (2985)|8.12.2007 18:00
[quote=Smeli;69801]@tgfh: ns je časová jednotka, měls na mysli nm počítám :)[/quote]
jasně, nm :o
FAJN-TOM (63)|8.12.2007 18:22
Sorry, bylo to myšleno jako vtip, já jsem myslel mi neuvěříte. Proto jsem to taky dával do Volná témata:(
Pavel Boček (4169)|8.12.2007 18:25
[QUOTE=FAJN-TOM;69875]Sorry, bylo to myšleno jako vtip, já jsem myslel mi neuvěříte. Proto jsem to taky dával do Volná témata:([/QUOTE]

Tak kdyby to bylo o nějaký jó starým disku (třeba kdyby ses dostal z 10GB 5,4'' na 20GB 5,4'', kde jsou stopy velký), tak by to šlo, ale takhle je jasný že si děláš buď srandu nebo jseš dement (samozřejmě si to neber nijak osobně, to bys byl v případě, kdybys to opravdu udělal ;):turtle:slug)
FAJN-TOM (63)|8.12.2007 18:52
[quote=Pavel Boček;69876]Tak kdyby to bylo o nějaký jó starým disku (třeba kdyby ses dostal z 10GB 5,4'' na 20GB 5,4'', kde jsou stopy velký), tak by to šlo, ale takhle je jasný že si děláš buď srandu nebo jseš dement (samozřejmě si to neber nijak osobně, to bys byl v případě, kdybys to opravdu udělal ;):turtle:slug)[/quote]Dělal jsem si srandu a zároveň to skoušel ale na starým disku jeden měl asi 553MB a druhý 350MB samozřejmě po výměně ho PC našlo jako poškozený svazek
odb (505)|8.12.2007 19:42
[quote]Totéž paměti, vzhledem k počtu jejich pinů je v podstatě nemožné paměť odpájet a připájet, aniž bys zničil okolí. Ale to není k tomuhle tématu.[/quote]

možné to je, a so správnym vybavením a skusenostiami je to v pohode, otázka pár minút. Osobne som to pár krát robil. Takže tá úprava GK je teoreticky možná.
Intri (3490)|8.12.2007 19:57
Já si pod pojmem "odpájet a připájet" představoval, že člověk vezme mikropáječku a taví.:-) Myslím, že právě to správné vybavení není součást každé domácnosti.
Pavel Boček (4169)|8.12.2007 21:17
[QUOTE=FAJN-TOM;69881]Dělal jsem si srandu a zároveň to skoušel ale na starým disku jeden měl asi 553MB a druhý 350MB samozřejmě po výměně ho PC našlo jako poškozený svazek[/QUOTE]

Jak sem říkal, takhle to prostě nejde :) Zvlášť u těch starých se lišily jeden od druhýho i snad i při stejné řadě :runaway