reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HDD do auta?

Maximus12 (763)|8.12.2007 12:17
Nevádno jsem narazil na jeden zajimavý článek ohledně uplatnění HDD v autech. Docela mě toto téma zaujalo a rozhodl jsem se, že sprostředkuju nějaké ty informace o tomto chystaném počinu firmy Toshiba i vám.
Pevné disky dnes už neslouží uživatelům jen v počítačích, dnes už se velmi často využívají u MP3 přehravačů, videokamer, dvd rekordérů a mnoha dalších zařízení.
V současnosti se pracuje na vývoji hardisků pro automobilový průmysl, který by měl nahradit stávající CD popřípadně DVD nosiče. Zásadním problémem u aut je ale vozovka a její rysy, chci tím říct že ne vždy je vozovka rovná, čas od času jsou na ní i hrboly a záplaty (znáte naše silnice). U hardisků jsou hlavní problémy otřesy a také vibrace a proto se firma Toshiba zaměřila na tyto dvě problematiky.
Hardisky pro automobily budou 2,5" s kapacitou od asi 40GB po nějakých 80GB (patrně pro zatím). Tyto disky budou vyráběny s tím, že u nich bude výrazně ošetřena odolnost proti otřesům a vibracím. Jejich plotny se budou otáčet rychlostí 4200 otáček za minutu a ke komunikaci poslouží klasické ATA 100 MB/s rozhraní.
A k čemu se tyto HDD budou v autech využívat ?
Tyto hardisky by měli sloužit především pro GPS navigaci, teoreticky podle podmínek by se mohli stát velmi populárními, protože podle Toshiby by se mohli nahrávat na HDD i další mapy jiných států a tím tak rozšiřovat rychle navigaci o další mapy. Samozřejmostí by bylo nahrávat na hardisk hudbu například ve formátu MP3 a trávit tak jízdu automobilem s velkým výběrem hudby bez nutnosti výměny CD.
První disky tohoto druhy by měli být na trhu dostupné v polovině roku 2008. Zatím ani orientační cena nebyla zveřejněna. Ale podle mého odhadu budou tyto hardisky cenově srovnatelné s cenami dnešních 2,5" hardisků možná zprvu budou cenově trochu dražší jako každá novinka na trhu.