reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký je podle Vás nejlepší výrobce routerů / nejlepší router?

Petr S. (1220)|8.12.2007 14:35
Kteří výrobci routerů jsou podle Vás nejlepší a proč? Oceňujete více stabilitu a kvalitu signálu nebo funkce routeru? Který router je podle Vás nejlepší? Jaké jsou Vaše zkušenosti?

EDIT: Osobně si myslím, že tolik nezáleží na značce, ale přímo na konkrétním výrobku. S ověřenými značkami asi nelze šlápnout vedle...

EDIT2: Co si myslíte o značce CC&C, máte od nich někdo routřík?
pavel_p (993)|8.12.2007 15:32
Těžko říct, ono je těžké porovnávat firmy a jejich výrobky. Jsou firmy vyrábějící síťové prvky v obrovském množství a za nízkou cenu pro domací použití a firmy co se soustředí na podniková řešení a výrobky se nedají porovnávat jak funkcemi, tak cenou. Myslím, že se tu půlka lidí bude podivovat nad tím k čemu takový switch může mít vlastní ip, webové rozhraní, management, co jsou VLANy, že u switchů může být monitorován provoz na jednotlivých portech přes SNMP apod. a pár lidí si nedokáže představit, jak bez toho najít v síti konflikt IP adres nebo červa zahlcujícího linku.
Při výběru domů je tak dobré se podívat co zařízení umí, jestli dostačuje a pokud padne jednou za měsíc, tak to není zas nějaká katastrofa. Hlasuje se pěkně blbě, protože má asi málokdo zkušenosti s víc než jednou nebo dvěma značkami.
Btw, nebyl náhodou Linksys požrán Ciscem?
a8nr (176)|8.12.2007 16:05
Linksys byl požrán Ciscem už hodně dávno, jako SOHO značka se snad teď měl rušit, ale zatím je ticho po pěšině.
Weslo (234)|13.12.2007 21:24
pokud myslíš opravdu router tak určitě Cisco - na DSL jsou výborné produkty firmy Zyxell.Naopak se vyhýbám výrobkům firem Well a Asus:thumbdown
Pabler (425)|13.12.2007 22:38
Jednoznacne CISCO, clovek si kapanek priplati, ale vyplatí sa ...
eraser (0)|13.12.2007 23:27
Tiež som volil Cisco, no zase sa nedostaňme do omylu, pretože záleží od nasadenia, ak chce niekto zdieľať internetové pripojenie doma na dvoch PC, tak mu stačí ľubovolný bakelitový router. Samozrejme, je dobré zvoliť overenejšiu značku, avšak použiť Cisco je veľký luxus, to je ako jazdiť na našich cestách na Lamborghini. :)
Pavel Boček (4169)|14.12.2007 00:16
Neřeknu kdo je nejlepší, ale rozhodně bych nešel do D-LINKu. Když je nějaká firma schopná vytvořit DSL 362T, tak se o ní nedá myslet nic pěknýho :mistake teď mám nějakej OEM Tenda Soho Router a za tu cenu
(700) skvělej :) padá jen s DC :D
Petr S. (1220)|14.12.2007 08:32
[QUOTE=Weslo;71575]Naopak se vyhýbám výrobkům firem Well a Asus:thumbdown[/QUOTE]

Proč se jim vyhýbáš? Nějaké špatné zkušenosti?

Jinak já mám teď tento Zcomax WA-2204B a jsem s ním celkem spokojen. Pouze nevím, kdo ho vlastně vyrobil, protože naprosto stejný router se dá sehnat i pod hlavičkou CC&C. :notsure
Estez (176)|14.12.2007 10:01
Já mám dobré zkušenosti se značkou NetGear a Ovislink. Ale vždy to bylo jen pár kusů, takže globálně se to posuzuje obtížně.
U Netgearu bych vyzdvihnul propracované rozhraní a ovládání, u Ovislinku se mi zase líbí jednoduchost a srozumitelnost.
Huncut (56)|14.12.2007 11:08
Já mám osobní zkušenosti se SMC, Linksys a Asus.

SMS - používal jsem kabelový router, nějaký low-end, ale neměl jsem s ním problémy. Nebylo na něm moc co zkazit, uměl routovat a natovat :)
Linksys - používal jsem WRTP54G, skvělá mašinka, i když pokud jde o firmware mohl by být odladěnější. Sem tam se projevila nestabilita.
Asus - teď mám WL500gP a jsem nejspokojenější. Oficiální firmware sice nic moc, ale alternativní firmware jsou špičkové, navíc po hardwarové stránce není v této cenové relaci co vytknout.
Weslo (234)|14.12.2007 11:22
Petr S.ano mám - setkal jsem se poměrně s velkým vzorkem jejich DSL produktů a musím říct že rozběhnout zatuhnutý router(hlavně ty starší)ASUS je práce pro vraha.Welly mají zase tak nah*vno FW - polovina věcí nefunguje i když se to tváří že je to OK a polovina nefunguje vůbec.

Zlatý Zyxell - to člověk jednou nastaví a zapomene že ho má.Po posledním update FW pro můj D-link nemám problém ani s touto firmou - i když je pravda že původní FW pro 362T byl děs a že to že router zatuhne po 24 hodinách nepřetržitého provozu je taky dost na nic.Nicméně to aspoň narozdíl od Wellu a Asusu řeší.
first.indian (683)|14.12.2007 11:55
Nejlepsi zkusenosti mam s SMC.
qaq (49)|4.1.2008 08:00
To je otazka, protoze v ankete je uveden cisco a linksys samostatne, tak se hlasuje obtizne... pro bezne domaci pouziti je cisco naprosty nesmysl (nevim, kdo z vas ma doma rack, ve kterem mu prebyva tradicni redundatni cisco reseni, rekneme, ze budete jeste chtit pouzivat treba nejakou VPN feature... takze si pak jeste musite priplatit za crypto IOS... a tady se opravdu pohybujeme v radech desetitisicu korun:)

Takze jednoduse... pro domaci pouziti je to sumak... ale sympaticke jsou mi vyrobky edimax nebo linksys, pro firemni reseni, at je to cisco, a do velkych datovych exchangi Big Iron (http://www.foundrynet.com/products/enterprise/agg-bb-l23/bi-4-8-15.html)
pas!k (3765)|4.1.2008 08:02
Presne .. proto jsem taky dal linksys :)
RoSi™ (15)|5.1.2008 12:26
Ja som sa dlhe dni nevedel rozhodnut pre jeden, skusil som ich viac : Netgear, D-Link, ASUS, Linksys (ten sam od seba odisiel do vecnych lovist (WRT54GSv4)). Nakoniec som sa rozhodol pre Mikrotik 532A + D-Link ADSL2+ modem a neviem si vynachvalit. Stabilita a spokojnost, i ked za vyssiu cenu.
pavel_p (993)|5.1.2008 12:49
No ne moc dobré zkušenosti Well (ačkoliv DSL router začal být po třech letech sám od sebe stabilnější), špatné zkušenosti Planet (padající switch i po výměně), výborné zkušenosti Allied Telesyn .. ale to je řádově jiná cenová kategorie.
eraser (0)|5.1.2008 16:53
[quote=pavel_p;78399]výborné zkušenosti Allied Telesyn .. ale to je řádově jiná cenová kategorie.[/quote]Môžem potvrdiť, v minulosti mi prechádzali rukami desiatky sieťových prvkov od tejto firmy a boli veľmi spoľahlivé, mám pocit, že sme nenarazili na žiadny vadný kus.

Allied Telesis http://www.alliedtelesyn.com
adolfik (236)|29.2.2008 17:22
hmmmm a co Mikrotik :shut
Loli (226)|29.2.2008 20:37
[QUOTE=eraser;71600]Tiež som volil Cisco, no zase sa nedostaňme do omylu, pretože záleží od nasadenia, ak chce niekto zdieľať internetové pripojenie doma na dvoch PC, tak mu stačí ľubovolný bakelitový router. Samozrejme, je dobré zvoliť overenejšiu značku, avšak použiť Cisco je veľký luxus, to je ako jazdiť na našich cestách na Lamborghini. :)[/QUOTE]No tak zalezi jaky uzivatele, u nas doma ve dvou neni problem schodit krome cisca cokoli. Proste SOHO routery beru pro nenarocne uzivatele, tem jejich stabilita (no zadnej vydrzi jet bezne), napetovi kriti (usmazi je minimalne k nutnosti restartu kdejaka napetova spicka, vsechny), a hlavne kapacita (realne moc nezvladaj vic nez 500 konekci zaroven ani to zalozeny na tucnacich). Navic jako u vseho je dneska pulka veci jen znacka na OEM vyrobce a i tech par vyrobcu pouziva stejny alespon all in one chip.

I kdyz je pravda, ze ted jedem na necem starym od IBM (mozna ibm preznackovalo neco nekoho jinyho, nevim), ale taky to ma sve slabe chvilky, tak 4 mesice uptime je pro domaci pouziti normalnich lidi dostatecny, ale ja chci techniku co funguje no. A neco co je po ctyrech mesich potreba rucne restartovat nekolik za tyden a pak zas ctyri mesice klidu nepovazuju za spolehlivy.
trodas (1753)|1.3.2008 01:11
Hral jsem si jednou s ZyXELLem stredni tridy a proti uz nekolikatemu NetGearu co pouzivam doma maji ty lepsi kousky fantasticky detailni nastaveni vcetne treba omezeni kolik vam vase segra muze maximalne sebrat z konektivity, coz by me spasilo kdyz se segra rozhodne nekomu poslat 5MB mp3-jku a zabije nam vsem tak superslaboucky 256k uploadik na pomalu 10 min... (kdyz k tomu bezi eMule - a ze mi bezi 24/7/356 s UL na 10 - 16k tak i na dele)

Cize doma mam NetGear WGR614 a az na kondiky ktery jsem musel vymenit jsem spokojen, snadne nastaveni, 100% spolehlivost v pouzivani a snadnost pouzivani - nicmene mi chybeji advanced nastaveni z lepsich ZyXELLu... :(

Jinak nesouhlasim s tim, ze s "osvedcenymi znackami nelze slapnout vedle" - NetGear s Tocon kondiky slap SAKRA vedle, viz: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=14325
66 (29)|28.3.2008 13:59
[QUOTE=qaq;78061]To je otazka, protoze v ankete je uveden cisco a linksys samostatne, tak se hlasuje obtizne... pro bezne domaci pouziti je cisco naprosty nesmysl (nevim, kdo z vas ma doma rack, ve kterem mu prebyva tradicni redundatni cisco reseni, rekneme, ze budete jeste chtit pouzivat treba nejakou VPN feature... takze si pak jeste musite priplatit za crypto IOS... a tady se opravdu pohybujeme v radech desetitisicu korun:)

Takze jednoduse... pro domaci pouziti je to sumak... ale sympaticke jsou mi vyrobky edimax nebo linksys, pro firemni reseni, at je to cisco, a do velkych datovych exchangi Big Iron (http://www.foundrynet.com/products/enterprise/agg-bb-l23/bi-4-8-15.html)[/QUOTE]

Aj ked Cisco kupilo Linksys, ten si ide stale svojou cestou. Produkty Cisco a Linksys nie je mozne porovnavat. Ale aj Cisco vyraba produkty pre domacnosti - napriklad routre rady 800. Sice stoja nieco viac, ale je to Cisco a je tam IOS. Co v Linksys asi nikdy nebude.
eraser (0)|31.3.2008 10:25
Chcel som si jeden kúsok od Cisco kúpiť, no potom som to však vzdal a radšej som zvolil o 3x lacnejší ADSL wifi router od 3COM, ktorý mi slúži spoľahlivo.
boboco (1987)|31.3.2008 11:08
Já mám za poslední dobu výbornou zkušenost s produkty TP-Link. Jsou až podezřele levné, ale mně doma a u spousty známých chodí už pár měsícu bez jediného problému. Otázkou je, jakou budou mít životnost, nepoužívám je dlouho... Ale když koupíte routřík s WIFinou a 5dbi anténou v ceně pod 600,- tak myslím ,že člověk nemá právo nadávat, ani kdyby se to zařízení dožilo jen těch dvou garantovaných let:turtle

Pro náročné aplikace (do firemního sektoru) samozřejmě jedině Cisco :)

edit: Cisco a nebo Linksys - výborné zkušenosti s obouma.
mikeb (74)|31.3.2008 11:17
Osobně mám špatné zkušenosti s wellem (konkrétně tuším PTI-845), měli jsme jich několik a během 1-2 roků snad všechny odešly. Jinak z poslední doby celkem dobré Zyxell a na svou cenu i Ovislink. A případně ještě Asus :)
crasher.km (919)|31.3.2008 12:50
Osobně propaguju značku Straight :) sem s ní velice spokojený :) Jen kdyby měla USB vstup :(
KoumakCNX (8)|28.4.2008 21:46
Myslim ze zalezi na vyuziti. Domu, kde mam par kompu bych Cisco nekupoval. Je to zbytecny. Navic kdyz se podivam na levnejsi zalezitosti typu Asus, Zyxel... tak myslim ze jejich sprava je pro zacatecnika jednodussi. Na druhou stranu v IOSu se toho da udelat mrte, takze Cisco rulezz xDD
Petr S. (1220)|7.5.2008 09:09
Tak pánové pomalu přecházím. Teď už je mým favoritem jen a jen RouterBoard od Mikrotiku :-)
Fangcz (24)|7.5.2008 11:53
Tez se klonim k mikrotiku (RB+ROS) je opravdu za pakatel . Pro domaci pouziti ovsem doporucuju pouzivat nejake jednoduche routery, Mikrotik a jim podobne jsou spise pro lidi kteri se o site zajimaji .
Trippax (154)|7.5.2008 14:37
ja mám zatiaľ dobré skúsenosti s Edimax-mi... ale faktom je že niekedy nieje podstatná ani tak značka ako ten ktorý výrobok. :)
Petr S. (1220)|7.5.2008 23:19
[quote=Fangcz;119974]Tez se klonim k mikrotiku (RB+ROS) je opravdu za pakatel . Pro domaci pouziti ovsem doporucuju pouzivat nejake jednoduche routery, Mikrotik a jim podobne jsou spise pro lidi kteri se o site zajimaji .[/quote]

To máš pravdu. S ohledem na nastavení a složitost konfigurace je pro lidi, kteří chtějí router využít pouze k jednoduchému přístupu na internet vhodnější využít opravdu nějaký klasický router, AP či DSL modem.
Pablo.M (12)|8.5.2008 17:36
Cisco je prostě špička.Ale opravdu,v této nabídce je omylem.Kdy si ho pořídí domů?
Linksys,to je to pravé pro domácí uživatele.Jen by snad mohly mít přehlednější menu.Ovšem nabídka funkcí je skvělá.
Pro xDSL můžu doporučit,díky mnoha zkušenostem spousty zákazníků ZyXELL.Ten co má o2 nově v nabídce je opravdu parádní.I když za plnou,nedotovanou cenu bych šel zase raději do Linksysu.V ceně 1400-1700...
No a někdo se tady zmínil Mikrotik.Tak tomu říkám skvělý systém za možnostem přiměřené ceny...
Petr S. (1220)|9.5.2008 08:12
[quote=Pablo.M;120156]Cisco je prostě špička.Ale opravdu,v této nabídce je omylem.Kdy si ho pořídí domů?[/quote]

V nabídce omylem není, protože otázka zněla: "Jaký je podle Vás nejlepší výrobce routerů / nejlepší router?", tudíž se může jednak, jak pro zařízení pro domácnosti, tak i do firem.
eraser (0)|10.5.2008 00:39
No, ja som mal Cisco router vybraný, no jeho cena, okolo 8 tisíc ma presvedčila, že pre tých pár zariadení, čo mám doma, mi bohato stačí i 3COM za dve tisícky. :)
Seth (1)|15.9.2008 14:02
Sice nemám s touhle problematikou takové zkušenosti, ale myslím, že na domácí použití je asi jednou z nejlepších značek D-Link. I když jsem se setkal s jedním jejich modelem, který nebyl schopen pustit Checkpoint SecureClient - IPSec(nějaký DSL2+ model).

Doma mám už víc jak dva roky Xavi 8122r DSL router, ale nic moc... nepadá, ale při použití Torrent klienta jsou tam výpadky jak hrom...

Zaujala mě společnost Netgear a konkrétně model WNR854T - nemáte s ním někdo nějaké zkušenosti?
Logout (4018)|15.9.2008 15:17
Dobrý zkušenosti mam s Linksys, Asus, Robotics. Spíš špatný s Well.
peters (28)|15.9.2008 17:03
No, já napíšu, že
- zbytečně velké problémy jsem zažil s ADSL modemem Zyxel od GTS Novery - a to včetně zyxelovské podpory.
- naopak ADSL modemy SMC chodí skvěle, dlouho a mají vše co potřebuji.
- router Edimax odešel cca po 2 letech neznámo proč
- routery/firewally D-Link mají trochu složitější konfiguraci, ale jde tam udělat docela dost s pravidly firewallu, nicméně dokumentace je horší.
- router/firewall Sonicwall chodil dobře a dlouho, ale většina funcionality a po určité době dokonce i update firmware byla za nehorázné příplatky. Po jeho úmrtí se už nevyplatilo jej opravovat.
- router Netgear, který ho nahradil, má bohatou funkcionalitu za rozumný peníz, nicméně !OTŘESNOU! podporu.
- osobně doma používám nějaký LevelOne, který mi až na nutnost občasného restartu (cca 1x za půl roku) bohatě stačí.
- s Ciscem se možná někdy začnu zabývat, ale až budou mít rozumnější ceny, přehlednější sortiment a webové rozhraní a ne příkazový řádek IOS

Jinak se těžko rozhoduje paušálně v kategorii 500,- - x 000 000,- Kč, ale mezi nejlepší výrobce z těch, co znám, bych řadil Cisco, Nortel, Allied Telesyn, Netgear, D-Link a třeba SMC ve zhruba klesajícím pořadí...
bright (95)|10.11.2008 20:43
[QUOTE=peters;161427]..
- s Ciscem se možná někdy začnu zabývat, ale až budou mít rozumnější ceny, přehlednější sortiment a webové rozhraní a ne příkazový řádek IOS..
[/QUOTE]

Pokud se nemýlím, tak i Cisco routery mají webové rozhraní, byť značně omezené. Cisco IOS poskytuje spoustu věcí - a když se člověk naučí těch pár příkazů, tak pak není problém zvládnout cokoli ať už od směrování, NAT, přes hromadu věcí až třeba po omezování provozu pomocí wild karet.

K routerům od Zyxel - jsem vlastníkem Zyxelu P334, sice vše jede krásně, ale složitější konfigurace na něm nejde, webové rozhraní neobsahuje vše a je trošku chybové. Tak vše řeším přes telnet - a to tam nemohli dát ssh? Taky jsou časté omezení v počtu TCP spojení, a tak mi stačí pár spuštěných webů v prohlížeči, a najednou bum - router mě odřízne. A veškeré rušení omezení se zase dělají přes CLI, jelikož ve webovém rozhraní nic není, kromě elementárních nastavení.
MartyMcFly (222)|3.3.2009 20:08
Zdravím,
osobně jsem slyšel o routerech z jakékoliv řad Cisco jen samou chválu a naprostou spokojenost, ale pořád se mi zdají být drahé i pro normálního smrtelníka. Na druhou stranu za ty peníze je to zařízení, na které je spoleh.

Protože, tolik peněz nemám tak bych volil pro mě zažízení z řad Mikrotik RouterBoard. S tím mám bohaté a velmi pozitivní zkušenosti nejen jako zařízení na páteři, ale i doma u běžného uživatele.
trodas (1753)|4.3.2009 10:54
A umi Mikrotik router prioritizaci paketu (treba ze data pro 192.168.0.3 budou mit prioritu 10 zatimco data pro zbytek prioritu 1) a pripadne i omezovani maximalni rychlosti pro urcite PC na siti?

Je svanda, kdyz neco potreujete rychle udelat a segra vam zacne odesilat kamosce 10MB mp3 proto, ze si kamoska neni schopna nahodit eMule stahnout si ji sama... :-/
mstejska (2912)|4.3.2009 11:19
OT? Nebyl nahodou nedavny vypadek Internetu zpusoben chabami v Cisco a Mikrotik? Viz LUPA.
Maxtor (321)|4.3.2009 16:19
[QUOTE=mstejska;225957]OT? Nebyl nahodou nedavny vypadek Internetu zpusoben chabami v Cisco a Mikrotik? Viz LUPA.[/QUOTE]
No pokud myslime stejnou kauzu, tak slo v podstate o IP loop, kterej blbe nastavil provider a tim pretizil sit..
Se samotnym zarizenim to nemelo spolecneho nic..

Jinak tedy at nejsem OT, tak samozrejme Cisco.. proc..? no prece protoze Cisco.. :) ..je to proste standard..

Samozrejme ale souhlasim s tim, ze na doma je to zbytecny.. z levnych veci postaci Zyxel (mam zkusenosti s routery, switch krabicema.. vsechno slape na 100%), pokud clovek chce utratit o zdibec vice, tak Linksys (o tom ukonceni divize jsem zatim nic neslysel.. ostatne na N-US trh nedavno uvedli haldu novych produktu..)..
rajtik (2)|28.7.2009 12:05
Nejlepší zkušenosti mám s: Cisco + Zyxel
Nejhorší zkušenosti mám s: 3COM (konkrétně OfficeConnect)

Pro mně je nejlepší router: PC s Linuxem + min. 2xLAN:)
kidal5 (15)|16.9.2009 20:23
Preferuji Ovislink(airlive) mám od nich všechno a jsem s nima spokojenej
yamama (4)|13.10.2009 15:09
jednoznacne CISCO, ale spousta zakazniku si to nemuze dovolit tak sem daval Zyxel. A ted zkousil Linksys(CISCO). Ale to ukaze az cas.
A pro domaci pouziti je to jedno. Vzdy se najde nejaky kus co je spatny. Jinak uz x let pouzivam doma D-link bez problemu. A Airlive sice s problemam ale to bude tim ze si snim hraju.....
kamoss123 (2)|6.11.2009 20:58
[quote=Petr S.;69812]Kteří výrobci routerů jsou podle Vás nejlepší a proč? Oceňujete více stabilitu a kvalitu signálu nebo funkce routeru? Který router je podle Vás nejlepší? Jaké jsou Vaše zkušenosti?

EDIT: Osobně si myslím, že tolik nezáleží na značce, ale přímo na konkrétním výrobku. S ověřenými značkami asi nelze šlápnout vedle...

EDIT2: Co si myslíte o značce CC&C, máte od nich někdo routřík?[/quote]

ja mam doma Asus WL-530g-W2 a som uplne spokojny.....teda co sa tyka mojich jednoduchych potrieb a aj co sa tyka spoalhlivosti
kamil2268 (111)|7.11.2009 15:11
Já používám na více místech TP-LINK 542G cca. už druhým rokem a spolehlivost je až překvapivě dobrá (dá se říci, že 99,7%)
klarinet335 (81)|27.7.2010 22:08
[quote=RoSi™;78381]Ja som sa dlhe dni nevedel rozhodnut pre jeden, skusil som ich viac : Netgear, D-Link, ASUS, Linksys (ten sam od seba odisiel do vecnych lovist (WRT54GSv4)). Nakoniec som sa rozhodol pre Mikrotik 532A + D-Link ADSL2+ modem a neviem si vynachvalit. Stabilita a spokojnost, i ked za vyssiu cenu.[/quote]

Tvuj vyber v podstate kopiruje moje oblibene znacky - D-link, Asus, Netgear... Naopak na opacnem konci zebricku se nachazi pani Tenda, o ktere jsem slysel uz nejednu "peknou" historku...
totter (11)|15.11.2010 18:01
Jeden z nejlepsich soucasnych 2,4GHz b/g/n routeru je:
Buffalo WZR-HP-G300NH:

proc:
1. bezi na firmware DD-WRT, tvurci open-wrt (alternativni firmware) tvrdi, ze je to patrne nejlepsi router pro jejich firmware.
2. usb, gigabit porty
3. zvlada velky traffic a rychle
4. stabilni high power wifi cast (dle testu jedno z nejrychlejsich wifi n co testovali)
5. velka rom i ram na doinstalovani dalsich funkci
6. detailni nastavovani + noznost doinstalovani sluzeb
7. cena 70$
Imcon (7)|29.12.2012 23:30
Zcela mi schází můj favorit: routery Mikrotik. Neznám jiné routery s podobnými možnostmi.