reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA

Karel Polívka (1485)|10.12.2007 00:02
Máme tu první rozhovor ze série Ptáme se za vás, v němž můžete pokládat otázky přímo vy - čtenáři Světa hardware. Tentokrát je ve znamení protipirátské organizace BSA.

Tímto dáváme úvodem prostor, aby se pan Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA, několika vlastními slovy představil.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Jana Hlaváč se představuje

"Jsem tiskovým mluvčím mezinárodní protipirátské organizace BSA - Business Software Alliance – která sdružuje výrobce komerčního softwaru. BSA se zaměřuje zejména na osvětu spojenou s dodržováním autorského práva k softwaru (a to zejména ve firmách) a rovněž se zasazuje o ochranu autorských práv svých členů.

Pokud se BSA dozví, že zejména ve firmách dochází k nelegálnímu užívání softwaru, podává na takové firmy trestní oznámení. BSA rovněž spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a zastupuje své členy v případných soudních řízeních.




Hlavním předmětem její činnosti je osvěta, jelikož se snaží uživatele softwaru upozornit na to, že práva autorů softwaru jsou nedotknutelná a musí být respektována. Pokud uživatel nesouhlasí se zněním licenčního ujednání autora či cenou, neměl by takový software instalovat a už vůbec ne pořizovat nelegální cestou. Software užívaný v rozporu s licenčním ujednáním by měl být co nejdříve odinstalován a případně nahrazen alternativou, jejíž licenční podmínky uživateli vyhovují. BSA však již neradí, jaký software namísto pirátského si případně pořídit – jestli komerční či open source. Je na každém, aby zvážil výhody, ale i nevýhody obou variant.

BSA je mezinárodní organizace, která má svou evropskou centrálu v Londýně. V Česku, ale i v dalších evropských zemích, působí prostřednictvím svých mediálních a právních zástupců, kteří mají pověření tuto organizaci zastupovat. Tato forma působení plně dostačuje pro tuzemské aktivity. BSA není v Česku registrována jako právnická osoba.

Čím se BSA nezabývá: nezaměřuje se na autorské právo spojené s filmem a hudbou. Tuto oblast pokrývají jiné autorskoprávní organizace. BSA rovněž nestojí za nepopulárními poplatky vybírané například při nákupu nových CD a DVD nosičů. BSA také nedisponuje údernou jednotkou, která by zasahovala ve firmách, kde se vyskytuje nelegální software. Razie a vyšetřování provádí pouze orgány činné v trestním řízení – Policie ČR. O případné vině a výši trestu rozhoduje soud, nikoli BSA. Autorský zákon však umožňuje poškozeným softwarovým firmám požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru.

Prosím tímto čtenáře, aby respektovali mantinely dané profilem BSA. Nemohu například zodpovídat dotazy související s autorským právem k filmům a hudbě.
"

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak pokládat otázky?

Po dalších 7 dní můžete psát své otázky (zobrazí se v tomto tématu). Musí být dodržováno pravidlo 1 příspěvek = 1 otázka. Pokud máte otázek více, vytvořte každou zvlášť.

Abyste byli s odpovědí spokojení, bude záležet na:

  • co nejpřesnější formulaci otázky a jejím vztahu k zaměření rozhovoru
  • zda jde o informaci, kterou lze zveřejnit (v dané době)
  • zda jde o informaci, která je k dispozici (otázky týkající se budoucnosti)

Příspěvky odbíhající od zaměření rozhovoru nebo porušující pravidla fóra jsou mazány.

Po týdnu bude téma uzamčeno, redakce vybere 10 nejzajímavějších otázek (případně přidá vlastní) a zašle je k zodpovězení. Po obdržení odpovědí je zpracujeme a typicky další pátek rozhovor zveřejníme v magazínu jako nový článek.
Návštěvník (184)|10.12.2007 08:12
Jméno tazatele: T. Válek

Znění návrhu na otázku:
Proč ještě existují spamové nabídky na levný SW, např.

EURO Softwares
Localized languages versions

Microsoft Windows Vista Business 79.95
Microsoft Office 2007 Enterprise 79.95
Symantec Norton 360 29.95
Adobe Dreamweaver CS3 59.95
Adobe Photoshop CS3 Extended 89.95
VIEW ALL PRODUCTS


Kdyby BSA v této oblasti něco dělala, tak by si to ti podvodníci nikdy netroufli inzerovat. Není nic jednodužšího, než si objednat a po dodání ihned žalovat.

Doplňující komentář:
Jsou firmy kolem BSA tak chudé, že nemohou zaplatit dluh po českém zastoupení BSA (kauza Mironet)?
Návštěvník (184)|10.12.2007 09:26
Jméno tazatele: Jouda

Znění návrhu na otázku:
Proc neprosazujete svobodne operacni systemy a formaty? Vzdy je lepsi prevence nez represe, ktera vetsinou vyuzina udavacstvi nastavnych zamestnancu.

Doplňující komentář:
Návštěvník (184)|10.12.2007 09:26
Jméno tazatele: Jouda

Znění návrhu na otázku:
Pro nejdete taky po velkych rybach. Neni to nahodou tim, ze by jich to pak odradilo od pouzivani softu vasich chlebodarcu?

Doplňující komentář:
eraser (0)|10.12.2007 10:02
Znění návrhu na otázku:
Aký máte osobný názor na fakt, že vďaka porušeniu licenčných podmienok niektorých SW distribúcií užívateľom, sa z neho stáva potencionálny zákazník. Ako príklad nech slúži napr. operačný systém Windows, ktorý sa húfne ilegálne kopíruje, čo spôsobuje zameranie sa užívateľov práva na tento OS. Podobný postup platí i ohľadne iných softvérových produktov, napr. rôzne CAD systémy, vývojárske prostredia, kancelárske balíky, atď.

Tzn. ide o prípady nekomerčného, resp. študijného 'zneužitia'. Existujú rôzne licencie SW, ktoré slúžia pre podporu študentov, no tie momentálne nemám na mysli.
Huncut (56)|10.12.2007 11:15
V představení BSA jsem se dozvěděl, že "Hlavním předmětem její činnosti je osvěta...". Jakým způsobem osvětu provádíte? Z médií se většinou dozvídám pouze o žalobách, raziích či výhrůžkách uživatelům nelegálních kopií, žádnou osvětu jsem nezaznamenal. Nebylo by účinější (i když uznávám že i daleko obtížnější) vysvětlovat lidem, že vývoj software je práce jako každá jiná, která si zaslouží adekvátní ohodnocení? A tedy aby lidé za software zaplatit "chtěli" a né že se budou "bát nezaplatit"? Co si o tom myslíte?
Huncut (56)|10.12.2007 11:15
Jak vnímáte situaci ohledně softwarových "ochran", které ve většině případů způsobí, že uživatel legálně koupeného softwaru má daleko více problémů s jeho použitím než uživatel ukradeného a upraveného software?
Winnie the Pooh (1)|10.12.2007 11:57
Jméno tazatele: Winnie the Gothic Pooh

Znění otázky:
Dobry den,

Ked Vasimi perfektnymi produktami zruinujete AMD, co sa bude diat s cenami Vasich produktov?

Doplňující komentář:
zudla (1)|10.12.2007 12:01
Jméno tazatele: Zudla

Znění otázky:
Na universite v Německu jsem jako student oficialne dostal licence k nekterym komerecim aplikacím, které vyuzivam ke studiu. Problem je, ze jsem na teto universite byl pouze na vymennem pobyte a nyni jsem zpatky na ceske universite, ktera to takto sikovne neresi.

Mohu tyto programi, v ramci zavazku k studentske licenci(nepouzivani ke komerecnim ucelum), i dale s cistym svedomim pouzivat??

Doplňující komentář:
Vim, ze se jedna o celkem specialni otazku, ktera asi moc lidi nezajima, ale kdyz uz tu bude nekdo s BSA tak proc to nezkusit, ze?? :) ... kdyz to nic nestoji :D
Návštěvník (184)|10.12.2007 16:16
Jméno tazatele: Ivan Admin

Znění otázky:
Co BSA při kontrolách požaduje za doklady?
Jaký je postoj BSA k užívání freeware, shareware a trialware ve firmách ( např.shareware Total Commander, kde uživatel odklikne na začátku číslo a může jej užívat).

Doplňující komentář:
Míním tím, co by chtěli mít administrátoři nachystáno pro kontrolu, aby BSA zbytečně nezdržovali daňové poplatníky od jejich práce.
globalkiller (0)|10.12.2007 16:25
Jméno tazatele: globalkiller

Znění otázky:
Myslíte si, že je efektivní celosvětově vynakládat obrovské náklady na potírání softwarové kriminality, která například probíhá v naprosté většině českých domácností (osobní zkušenost servisního technika) ? Myslíte, že je adekvátní aby například po desítkách milionů prodaných kusů Windows XP jeho cena byla stále podobná jako při vydání před sedmi lety ? Nebylo by vhodnější potírat kriminalitu dětí leckdy i mladších 10-ti letý potírat především logickou a přívětivou cenou ?

Doplňující komentář:

Míněno tak jestli se nedá větší částka uspořit zlevněním produktu který je již 1000x splacen místo placení úředníků, kteří loví oběti ?
Fenris (0)|10.12.2007 16:34
Ahoj,
k otázce na Totalcommander... nechtěl by sis někdy přečíst, co vlastně odklikáváš? TCMD můžeš bezplatně používat po dobu 30 dní, poté jej musíš buď smazat nebo zakoupit. Proč, PROČ si nejdřív nepřečtete jak se to s licencí vlastně má? To je jako příspěvek o něco výš, kde se někdo ptá na zálohování a kopírování, ale to nemá s BSA VŮBEC NIC společného. Zkuste jednou dřív myslet než začnete konat. Možná to pomůže.
Návštěvník (184)|10.12.2007 16:40
Jméno tazatele: kernel

Znění otázky:
Jaký je váš pohled na uplatňování pololegálního principu presumce vinny?
Příklad:
Mám nárok na zálohu média a jeho obsahu co jsem si koupil, přesto za ní musím platit autorský poplatek(zálohy médií, fotky z dovolené, domácí video, EZS systémy, GPL sw,...apod).

Dostává BSA na přerozdělení peníze či má podíl na něm, od OSA jež kupčí s penězi za optická media, datové nosiče, kopírky, scanery, apod.?

Doplňující komentář:
kernel (4)|10.12.2007 16:48
Jméno tazatele: kernel

Znění otázky:
Můžete uvést statistiku, způsobu získání důkazů či indícií a podnětů knim vedoucím(udání)?

Doplňující komentář:
Četl jsem, že u firem je to z 85% činěno udáním zaměstancem, z 10% udání zákazníkem, a 5% ostatní mě neznámé duvody.
Uvedtě prosím podobnou statistiku pro fyzické(privátní) a právnické(korporátní) zákazníky?
Děkuji
Ivan Admin (0)|10.12.2007 16:50
Narážím na to, že pokud nemáte koupenou licenci, tak jak je možné, že tento program i po 30-dnech funguje. Pokud by opravdu fungovali funkce licencí, tak snad není problém s nelegálními programy. Jinými slovy, kdyby všichni výrobci postupovali stejne jako u Total Commanderu, tak v privátním sektoru nenajdete legální SW. Na stranu druhou by se Total Commander nikdy nestal tak populárním. Aneb nejpopulárnější je vždy to co je dobré a zdarma. Nejhorší variantou naopak je, když zaplatíte za SW, který buď nevyužijete, nefunguje, nebo znestabilní OS...tedy nikdy sem nečetl o nikom, že by se výrobce za chyby omluvil a vrátil peníze v případě nekvalitního SW.
Ještě bych dodal : zkuste si nechat v Praze nebo Ostravě odemčené auto a klíčkama v zapalování :D, je to pouze o lidech a o přístupu. Osobně bych řekl, že jde o provokaci a minimálně bych auto přeparkoval.
kernel (4)|10.12.2007 16:55
Jméno tazatele: kernel

Znění otázky:
Znění otázky:
Jaký je váš pohled na uplatňování pololegálního principu presumpce vinny?
Příklad:
Mám nárok na zálohu média a jeho obsahu co jsem si koupil, přesto za ní musím platit autorský poplatek(zálohy médií, fotky z dovolené, domácí video, EZS systémy, GPL sw,...apod).

Dostává BSA na přerozdělení peníze či má podíl na něm, od OSA jež kupčí s penězi za optická media, datové nosiče, kopírky, scanery, apod.?

Doplňující komentář:
Zatím se nikdo nesoudil, nepovažuji Veřejného ochránce práv za soud.
Ustava mi zajištuje presumpce neviny,tj. jsem neviný dokud mi soud neprokáže opak a rozsuden nenabyde právní moci.

A důkazní břemeno zas je na straně žalované strany, je nemusím prokazovat svou nevinu, ale žalobce mi musi až na vybrané případy prokázat mou vinu.

No a nad autorským zákonem je postaven ustavní zákon, tak kdybych měl peníze a dost času, tak bych to zkusil u soudu.
Neregistrovaný (0)|10.12.2007 17:03
[QUOTE=Ivan Admin;70429]Narážím na to, že pokud nemáte koupenou licenci, tak jak je možné, že tento program i po 30-dnech funguje[/QUOTE]

Promiňte, ale váš přístup je poněkud zarážející. Že něco funguje ještě neznamená, že to mohu používat jak chci. Máte-li auto, bez dálniční známky také nesmíte jezdit po dálnici, jinak se vystavujete postihu. Bez zaplacení nájmu byt nezmizí, ale můžete čekat soudní rozhodnutí o vystěhování. Proč by se měl software sám zablokovat, když jste při jeho spuštění sám souhlasil, že jej po 30 dnech přestanete používat? A konečně - TCMD není jediným souborovým manažerem, máte mnoho jiných alternativ k užívání jako freeware, proč tedy používáte vědomně něco neprávem?
afk_cz (4)|10.12.2007 17:24
Dobry den preji, rad bych vyuzil teto prilezitosti a zeptal se Vas, jak je Vase sdruzeni evidovano v CR, tzn. kde mate sidlo, jake mate ICO/DIC (pokud nejake mate) a v pripade potreby, jak Vasi organizaci najit v oficialnich seznamech tak, aby bylo mozne napriklad soudne cokoliv vymahat apod. V sekci 'O nas' na bsa.cz jsem nic takoveho nenasel, pouze strohe nicnerikajici obecne sdeleni, zadne konkretni udaje. Pokud vim, kazde oficialne registrovane sdruzeni musi zadat v CR Ministerstvo vnitra, proto tedy prosim o detaily k Vasi registraci. Dekuji Vam. pozn: pokud nemate registraci v CR, pak prosim o tu zahranicni.
Pavel Boček (4169)|10.12.2007 17:38
[SIZE="1"]Jen tak na okraj:
Čím se BSA nezabývá: nezaměřuje se na autorské právo spojené s filmem a hudbou. Tuto oblast pokrývají jiné autorskoprávní organizace. BSA rovněž nestojí za nepopulárními poplatky vybírané například při nákupu nových CD a DVD nosičů. BSA také nedisponuje údernou jednotkou, která by zasahovala ve firmách, kde se vyskytuje nelegální software. Razie a vyšetřování provádí pouze orgány činné v trestním řízení – Policie ČR. O případné vině a výši trestu rozhoduje soud, nikoli BSA. Autorský zákon však umožňuje poškozeným softwarovým firmám požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru.
Tak proč se na to lidi ptáte...?
[/SIZE]

Ale abych byl k tématu. Jestli se nemýlím, zakoupením licence nabývám duševního majetku. Datový nosič, na kterém tento je, tak čistě teoreticky stále patří výrobci. Nicméně, pokud se mi při častém používání nosič poškodí, měl by mi zůstat nárok na nový (byť za poplatek), vlastním přece licenci. Ale nedokážu si představit, že nyní, po třech letech, zajdu do obchodu s tím, že mi nosič zkorodoval a chci nový, nebo totéž přímo u výrobce. Jak tedy uplatnit svůj nárok ? Výrobce mě asi bude nutit koupit si novou licenci, bezdůvodně. Zálohu si předem udělat nemohu, neboť bych obcházením ochrany porušil zákon (a ruku na srdce, téměř všechno má ochranu, byť jen papírovou, kdy Nero napíše "The disc is protected" a funguje dál), tzn. provádět kopie si nemohu.
Návštěvník (184)|10.12.2007 17:44
Jméno tazatele: Pepa XXX

Znění otázky:
Jak probíhá zásah BSA u:
A) fyzické osoby (doma)?
B)podnikatele (ve firmě)?

Slyšel jsem zvěsti o vykopnutých dveřích, kuklách a samopalu za uchem. Sice tomu nevěřím, ale stejně... Samozřejmě mě nezajímá pouze toto, ale celý průběh. Co vše je prohledáváno? Pokud je to u někoho doma - zkoumáte například i obsah šuplíků se spodním prádlem, jestli tam není nějaké piratské DVDčko?

Doplňující komentář:
afk_cz (4)|10.12.2007 17:59
to by mne zajimalo. predpokladam, ze pokud se mi to stane u SW, ktery je jako pribal u graficke karty, tak mam asi uplnou smulu ... mohu pak vymahat SW vubec nekde ?
afk_cz (4)|10.12.2007 18:02
[QUOTE=Neregistrovaný;70445] Jméno tazatele: Pepa XXX

Znění otázky:
Jak probíhá zásah BSA u:
A) fyzické osoby (doma)?
B)podnikatele (ve firmě)?

Slyšel jsem zvěsti o vykopnutých dveřích, kuklách a samopalu za uchem. Sice tomu nevěřím, ale stejně... Samozřejmě mě nezajímá pouze toto, ale celý průběh. Co vše je prohledáváno? Pokud je to u někoho doma - zkoumáte například i obsah šuplíků se spodním prádlem, jestli tam není nějaké piratské DVDčko?

Doplňující komentář:[/QUOTE]

predpokladam, ze na zaklade nejakeho udani da BSA podnet organum policie CR. BSA nedela (a ani nema pravo) delat jakekoliv zasahy u kohokoliv (domacnosti, firma). nemuze Vam domu vtrhnout nejake sdruzeni pod jakoukoliv zaminkou. byt v nekterych statech USA, tak je budete moci zastrelit, skoda, ze u nas nema clovek pravo na obranu. ale to uz se dostavame nekam jinam....
pavel_p (993)|10.12.2007 20:54
Jaké jsou povinnosti firmy ohledně evidence softwaru a jaké jsou povinnosti a doporučení ohledně prevence softwarové kriminality?
pavel_p (993)|10.12.2007 20:54
Může být softwarový audit vedený externí firmou být podnětem k trestnímu stíhání nebo se jedná o důvěrná data, ze kterých nesmí být vyvozeny žádné závěry?
manstein (0)|11.12.2007 00:09
Jméno tazatele: jamasita

Znění otázky:
Na kolik klesne při současném zdražování věcí běžné potřeby průměrná cena AAA hry? Typuji 500 Kč.

Doplňující komentář:
duky (1)|11.12.2007 11:15
Jméno tazatele: jaja paja

Znění otázky:
Proč BSA nerespektuje pravomocný rozsudek soudu ČR?

Co je to BSA, kdo je to BSA, protože žádný takovýto legální subjekt v ČR neexistuje.

Jak to, že nemá BSA problém se zdejšími úřady, myšleno jako finanční úřad, sociální úřad, atd. Protože zde má své zaměstnance, ale jelikož zde není nikde registrována, tak vlastně nemůže ani nic platit, a z toho mi i vyplývá, že ani nic dělat. A s toho vyplývá, že jaká koliv její činnost na území ČR je nelegální.

Doplňující komentář:
Tyto otázky kladu proto, že to vypadá, že se BSA chce vrátit do ČR, a pokud tyhle svoje nešvary z minulých let vyřeší, tak nebude mít problém.
Jsem výrobcem SW a tak jsem rád, když někdo efektivně hájí naše autorská práva, ale musí to dělat efektivně. Takové ty mediální průjmy z minulých let, nebyly vůbec efektivní.

EDIT - Karel Polívka: Tento dotaz: "Co je to BSA, kdo je to BSA, protože žádný takovýto legální subjekt v ČR neexistuje." je už obsažen v tomto příspěvku, proto bude z této otázky, která bude dotyčnému předložena, oddělen.
MartinMars (25)|11.12.2007 13:15
Jméno tazatele: MartinMars

Znění otázky:
Jaká by byla ekonomická a životní úroveň v České republice, kdyby se v průmyslu a v domácnostech používal pouze legální (a většinou hodně předražený) software? Kradou více "neplatiči" nebo ti, co svou cenovou politikou dělají své produkty pro běžného uživatele cenově prakticky nedostupné?

Doplňující komentář:
OS Windows 1/5 až 1/2 platu. Licence na další programy ani nemluvě. Průměrný plat neberte, je to hloupost. Většina lidí ho nedosahuje. Navíc člověk musí být taky z něčeho živ a někde bydlet.
Zoidik (1405)|11.12.2007 14:14
Kdyby snížily cenu softwaru, filmů a takových věcí, tak by si lidé určitě véce zamášlely nad tim jestli produkt zakoupit nebo ne. Když js všechno tak drahé, tak komu se chce tady v podstatě vyhazovat tisíce za nějaky soft, který si muže stáhnout pohodlně doma???? Rozhodně by nad tím měli uvažovat, než tady buzerovat lidi
Radeks (2)|11.12.2007 14:26
Jméno tazatele: Radek

Znění otázky:
Neprijdou Vam organizace jako OSA a podobne staromodni, zkostnatele a primo zbytecne?

Vzdyt dnes v dobe Internetu by podle meho nazoru nebylo problem udelat system (server + databaze + obsluzny program), ktery by automaticky posilal poplatek z koupi pisnicky, alba, softwaru, licence primo na konto autora dila.

Takze by uz nebylo potreba vybirat od lidi vypalne a zadny zakon by z nas vsech, i z Vas nedelal zlodeje, aniz by Vam neco bylo dokazano (coz podle me musi porusovat ustavu).

Resenim je PRIMA PLATBA AUTOROVI DILA.

Doplňující komentář:
V budoucnu to vidim tak, ze prakticky kazde zarizeni bude napojene na Internet, tj. bude mit pamet a tudis bude umoznovat zaznamenavat data (dnes se uz delaji lednicky, pracky apod.). Takze zavedeni vypalneho do zakona je jen dalsi dani jak vybirat od obcanu vic a vic. Tyto poplatky navic konci v rukou v podstate soukromych organizaci do kterych stat nevidi a nemuze kontrolovat kam dane penize jdou!

System, ktery by posilal penize za dilo primo autorovy by byl podle me levny a presny, protoze by autor dostal presne za to co udelal a ne jen nejake procenta co mu OSA prizna nebo milostive da.

Argumentace, ze takovy system neni jen v CR, ale i v jinych zemich neberu, protoze to vubec neresi sytuaci.
pavel_p (993)|11.12.2007 18:02
Provádí BSA s policií stále zásahy jako v případě známého Mironetu? Můj názor je, že si to nemůže dovolit, protože takovýmto jednáním způsobí postižené firmě přinejmenším milionové ztráty a dostala by se do velkých problémů v případě, že by zásah nebyl oprávněný.
Návštěvník (184)|11.12.2007 19:45
Jméno tazatele: Karel

Znění otázky:
Proc původní BSA utekla z ČR a nezaplatila za soud?

Doplňující komentář:

EDIT - Karel Polívka: Tato otázka už byla položena v tomto příspěvku.
Návštěvník (184)|12.12.2007 21:51
Jméno tazatele: juwel

Znění otázky:
Dobrý den,

zajímalo by mě, jaká je v současnosti právní forma BSA na území ČR, prosím uvést sídlo a jednatele a pokud má IČO, tak prosím uvést také.
Dále prosím konkrétně uvést kde ta mezinárodní instituce má sídlo, myslím včetně státu a města, předpokládám, že to víte, když tvrdíte: "Jsem tiskovým mluvčím mezinárodní protipirátské organizace BSA - Business Software Alliance"

Děkuji

Doplňující komentář:
Styryx (351)|13.12.2007 10:25
[QUOTE=pavel_p;70859]Provádí BSA s policií stále zásahy jako v případě známého Mironetu? Můj názor je, že si to nemůže dovolit, protože takovýmto jednáním způsobí postižené firmě přinejmenším milionové ztráty a dostala by se do velkých problémů v případě, že by zásah nebyl oprávněný.[/QUOTE]

Já bych řek, že dovolit si to (minimálně v ČR) klidně může, a dopadlo by to stejně jako tehdy, tj. že škodu nikdo nenahradí a nebude koho žalovat. BSA již několikrát takovou "chybku" udělala, principielně ovšem jde o to, že samotný zásah provádí Policie ČR, tj. BSA vás pouze "napráská" policii a ta se rozhodne, jestli zásah provede anebo neprovede.

Vzhledem k tomuto, se osobně velmi podivuji, že Policie ČR bere vážně udání iniciovaná BSA, neboť je zde již realitou ověřené velmi vysoké riziko neoprávněného zásahu; což ovšem není otázka, na kterou by měla odpovídat BSA, ale spíše Policie ČR. Protože zásah samotný provádí policie na základě udání a vlastního rozhodnutí, by za neoprávněný zásah a náhradu škody v současnosti měla být IMHO odpovědná policie, tedy ČR, tedy potažmo my všichni (daňoví poplatníci), a u soudu by mělo být možné takové odškodnění na ČR vysoudit (ovšem po vleklých tahanicích), ovšem tím se dosáhne pouze toho, že se to zaplatí z daní, a BSA zůstává mimo. Tedy (IMHO) jediné rozumné řešení v současnosti je, aby vzhledem k vysokému riziku zpackaného zásahu a "profláknutosti" BSA z tohoto pohledu, nebyla udání iniciovaná BSA policií vůbec brána v úvahu; ovšem toto je taky problematické, neboť policie má jestli se nepletu zákonem dánu povinnost prošetřovat podaná udání. To by snad bylo možné vyloučit tím, že BSA jako taková je po svých přehmatech nedůvěryhodná a tudíž by třeba policie nemusela prošetřovat nedůvěryhodná udání (ale to nevím, nejsem právník).
pavel_p (993)|13.12.2007 16:13
Dotaz je asi spíš na Microsoft, ale jak je to s hlídáním licencí, pokud je v licenční smlouvě (konkrétně např. Open Licence pro MS Office) psáno, že program mohou zaměstnanci v rámci jedné licence používat i doma? Nenastávají pak problémy s únikem registračních klíčů zcela mimo kontrolu společnosti vlastnící licenci?
pegy (757)|13.12.2007 23:41
[QUOTE=zudla;70349] Jméno tazatele: Zudla

Znění otázky:
Na universite v Německu jsem jako student oficialne dostal licence k nekterym komerecim aplikacím, které vyuzivam ke studiu. Problem je, ze jsem na teto universite byl pouze na vymennem pobyte a nyni jsem zpatky na ceske universite, ktera to takto sikovne neresi.

Mohu tyto programi, v ramci zavazku k studentske licenci(nepouzivani ke komerecnim ucelum), i dale s cistym svedomim pouzivat??

Doplňující komentář:
Vim, ze se jedna o celkem specialni otazku, ktera asi moc lidi nezajima, ale kdyz uz tu bude nekdo s BSA tak proc to nezkusit, ze?? :) ... kdyz to nic nestoji :D[/QUOTE]
No neviem ako to bezi v nemecku, ale u nas na slovensku cez MSDN mozes ziskat sotwer na vyucbu a po ukonceni skoly ho mozem dalej legalne pouzivat na nekomercne ucely, ale finta by mala byt v tom, ze po skonceni studia stratim podporu aktualizaci... ;)
Woyta (284)|14.12.2007 13:46
Jméno tazatele: Woyta

Znění otázky:
Jak máme respektovat SW licence a platné zákony když je nerespektují ani proti pirátské organizace?

Doplňující komentář:
Návštěvník (184)|14.12.2007 19:05
Jméno tazatele: CommanderZ

Znění otázky:
Jaký je postoj organizací jako je BSA vůči agresivním softwarovým ochranám typu StarForce?

Doplňující komentář:
Návštěvník (184)|14.12.2007 19:46
Jméno tazatele: Tervi

Znění otázky:
Jaký je nejčastější způsob, kterým se dozvídáte, že firma užívá nelegální software?

Doplňující komentář:
psindel (1)|16.12.2007 12:11
Jméno tazatele: Petr Šindel

Znění otázky:
Celkem by me zajimalo jaky ma pan Hlavac nazor na "okradani" lidi pres autorske poplatky ktere vybira OSA. Podle me je to holy nesmysl platit aurotsky poplatek za CD/DVD, flash diksy, HDD, notebooky,tiskarny...
ktery nasledne rozdeli mezi hudebni autory. Ale jak k tomu pridu ja kdyz si koupin notebook na ktery si ulozim svoje data a nasledne jako zalohu vypalim na nejake medium. To mi uz nikdo ty penize nevrati a osa si je jednoduse necha pro sebe.
OSA to argumentuje tim ze nejde rozlisit jestli na to clovek nahodou neuklada data ktera sou chranena autorskym zakonem ale tohle se da jednoduse prevest na jiny priklad a to : jelikoz jezdim autem tak by ke me jednoho dne mohla prijit policie a zatknou me ze sem nekoho prejel a z mista nehody ujel. Sice se tento cin jeste nestal ale mam k tomu vsechny potrebne prostredky a nemuzou rozlisit jestli to udelam nebo ne tak me prijistotu okamzite zavrou.
Na zaver bych jeste chtel dodat ze podle meho nazoru hodne lidi "prepaluje"
nejruznejsi veci z duvodu jejich velmi vysoke ceny, ono zhruba 500 Kč za jedno CD je celkem dost

Doplňující komentář:
Sieben (513)|16.12.2007 21:12
Jméno tazatele: Jan Chalupa

Znění otázky:
Co si myslíte o občanech ČR, když je nabádáte k udavačství. Nepřipomíná vám to praktiky komunistů? Nehledě na to, že většina lidí vás odsuzuje a přirovnává ke sejné chátře jako jsou komunisti

Doplňující komentář:
Karel Polívka (1485)|18.12.2007 05:35
Nastal čas na selekci 10 nejlépe hodnocených otázek, které budou předloženy panu Hlaváčovi k zodpovězení. Jejich seznam (v časové posloupnosti) je následující (na prvním řádku je vždy uvedeno, kolik otázka získala kladných ohlasů, mínus záporných a výsledné hodnocení):

19 - 2 = 17
Jméno tazatele: eraser

Znění návrhu na otázku:
Aký máte osobný názor na fakt, že vďaka porušeniu licenčných podmienok niektorých SW distribúcií užívateľom, sa z neho stáva potencionálny zákazník. Ako príklad nech slúži napr. operačný systém Windows, ktorý sa húfne ilegálne kopíruje, čo spôsobuje zameranie sa užívateľov práva na tento OS. Podobný postup platí i ohľadne iných softvérových produktov, napr. rôzne CAD systémy, vývojárske prostredia, kancelárske balíky, atď.

Tzn. ide o prípady nekomerčného, resp. študijného 'zneužitia'. Existujú rôzne licencie SW, ktoré slúžia pre podporu študentov, no tie momentálne nemám na mysli.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

35 - 1 = 34
Jméno tazatele: Huncut

V představení BSA jsem se dozvěděl, že "Hlavním předmětem její činnosti je osvěta...". Jakým způsobem osvětu provádíte? Z médií se většinou dozvídám pouze o žalobách, raziích či výhrůžkách uživatelům nelegálních kopií, žádnou osvětu jsem nezaznamenal. Nebylo by účinější (i když uznávám že i daleko obtížnější) vysvětlovat lidem, že vývoj software je práce jako každá jiná, která si zaslouží adekvátní ohodnocení? A tedy aby lidé za software zaplatit "chtěli" a né že se budou "bát nezaplatit"? Co si o tom myslíte?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

36 - 0 = 36
Jméno tazatele: Huncut

Jak vnímáte situaci ohledně softwarových "ochran", které ve většině případů způsobí, že uživatel legálně koupeného softwaru má daleko více problémů s jeho použitím než uživatel ukradeného a upraveného software?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21 - 2 = 19
Jméno tazatele: globalkiller

Znění otázky:
Myslíte si, že je efektivní celosvětově vynakládat obrovské náklady na potírání softwarové kriminality, která například probíhá v naprosté většině českých domácností (osobní zkušenost servisního technika)? Myslíte, že je adekvátní, aby například po desítkách milionů prodaných kusů Windows XP jeho cena byla stále podobná jako při vydání před sedmi lety? Nebylo by vhodnější potírat kriminalitu dětí leckdy i mladších než 10 let především logickou a přívětivou cenou?

Doplňující komentář:

Míněno tak jestli se nedá větší částka uspořit zlevněním produktu, který je již 1000x splacen místo placení úředníků, kteří loví oběti?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11 - 2 = 9
Jméno tazatele: kernel

Znění otázky:
Můžete uvést statistiku, způsob získávání důkazů či indícií a podnětů k nim vedoucím (udání)?

Doplňující komentář:
Četl jsem, že u firem je to z 85% činěno udáním zaměstancem, z 10% udáním zákazníkem a 5% ostatní mě neznámé duvody.
Uveďtě prosím podobnou statistiku pro fyzické (privátní) a právnické (korporátní) zákazníky.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10 - 0 = 10
Jméno tazatele: afk_cz

Dobry den přeji, rád bych využil této příležitosti a zeptal se Vás, jak je Vaše sdružení evidováno v ČR, tzn. kde máte sídlo, jaké máte IČO/DIČ (pokud nějaké máte) a v případě potřeby, jak Vaši organizaci najít v oficiálních seznamech tak, aby bylo možné například soudně cokoliv vymáhat apod. V sekci 'O nas' na bsa.cz jsem nic takového nenašel, pouze strohé nicneříkající obecné sdělení, žádné konkrétní údaje. Pokud vím, každé oficiálně registrované sdružení musí žádat v ČR Ministerstvo vnitra, proto tedy prosím o detaily k Vaší registraci. Děkuji Vám. pozn: pokud nemáte registraci v ČR, pak prosím o tu zahraniční.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17 - 0 = 17
Jméno tazatele: Pavel Boček

Jestli se nemýlím, zakoupením licence nabývám duševního majetku. Datový nosič, na kterém tento je, tak čistě teoreticky stále patří výrobci. Nicméně, pokud se mi při častém používání nosič poškodí, měl by mi zůstat nárok na nový (byť za poplatek), vlastním přece licenci. Ale nedokážu si představit, že nyní, po třech letech, zajdu do obchodu s tím, že mi nosič zkorodoval a chci nový, nebo totéž přímo u výrobce. Jak tedy uplatnit svůj nárok? Výrobce mě asi bude nutit koupit si novou licenci, bezdůvodně. Zálohu si předem udělat nemohu, neboť bych obcházením ochrany porušil zákon (a ruku na srdce, téměř všechno má ochranu, byť jen papírovou, kdy Nero napíše "The disc is protected" a funguje dál), tzn. provádět kopie si nemohu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11 - 0 = 11
Jméno tazatele: pavel_p
Jaké jsou povinnosti firmy ohledně evidence softwaru a jaké jsou povinnosti a doporučení ohledně prevence softwarové kriminality?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10 - 0 = 10
Jméno tazatele: pavel_p
Může být softwarový audit vedený externí firmou podnětem k trestnímu stíhání, nebo se jedná o důvěrná data, ze kterých nesmí být vyvozeny žádné závěry?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 - 0 = 19
Jméno tazatele: jaja paja

Znění otázky:
Proč BSA nerespektuje pravomocný rozsudek soudu ČR týkající se kauzy Mironet?

Jak to, že nemá BSA problém se zdejšími úřady, myšleno jako finanční úřad, sociální úřad, atd. Protože zde má své zaměstnance, ale jelikož zde není nikde registrována, tak vlastně nemůže ani nic platit, a z toho mi i vyplývá, že ani nic dělat. A z toho vyplývá, že jakákoliv její činnost na území ČR je nelegální.

Doplňující komentář:
Tyto otázky kladu proto, že to vypadá, že se BSA chce vrátit do ČR, a pokud tyhle svoje nešvary z minulých let vyřeší, tak nebude mít problém.
Jsem výrobcem SW a tak jsem rád, když někdo efektivně hájí naše autorská práva, ale musí to dělat efektivně. Takové ty mediální průjmy z minulých let nebyly vůbec efektivní.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poznámka: Téma bylo zároveň přesunuto do sekce "Ukončená tvorba a hodnocení otázek k již uzavřeným rozhovorům", kde je už není možné hodnotit (je možné je pouze nadále komentovat).