reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazení tekutým kovem

Architect (232)|12.5.2006 22:11
Liquid metal cooling od Nanocoolers. Myslím, že SH mi otevřel obzory před několika měsíci, že vůbec něco podobného jako chlazení "kapalným" či "tekutým" kovem existuje. Každopádně uplynolu pár neděl a Saphire chtěl vypustit GK s právě tímto chlazením. Ze zřejmě cenového důvodu se však takové chlazení nekonalo ani s touto GK ani pokračování až na CPU. Na NETu jsem četl, že se firma přeorientovala na technologii na způsob Peltierova článku.
Zajíalo by mne, jestli tedy nakonec něco takového bude (LMC), nebo už je, nebo nebude. Popřípadně jaké jsou klady termoelektrické(TEC) chlazení oproti LMC. A proč např. rozhodla cena, když se u TEC spotřebovává obrovské množství el. energie narozdíl od LMC. (Myslím z dlouhodobého hlediska). Hm, doufám, že to někoho zajímá taky, ať, ale nic:-
66 (29)|16.5.2006 14:54
Chladenie tekutym kovom je z pohladu prestupu tepla pasivne. Tj. tekuty kov sa musi zohriat od procesora a potom ochladit v chladici (je sprostredkovatelom prenosu tepla medzi procesorom a okolim - vzduchom). To znamena, ze ked uz ma vzduch v okoli 50 stupnov, nizsie to neochladi. Vyhoda Peltiera je, ze aktivne prenasa teplo z jednej strany clanku na druhu. V praxi to znamena, ze po pripojeni k napatiu (cca. 12V) sa jedna strana zacne ochladzovat na asi -30 Stupnov a druha zohrievat na 30+teplota okolia. A to je vyhoda. Pre uspesne chladenie je potrebne dosiahnut nizku teplotu na procesore, pri com teplota chladice je nezaujimava (moze mat aj 200 stupnov, pokial ma procesor 30). Zaroven plati, ze cim je vacsi teplotny rozdiel, je aj lepsi prestup tepla.
Bezne su dostupne peltiere s tepelnym vykonom 100-200W. Co uz pre niektore procesory nemusi stacit, najma ak plocha peltiera je asi 2x vacsia ako plocha procesora. Pre uspesne pouzitie je potreba, okrem chladica na zohrievajucej sa strane peltiera, pouzit este tzv. heat spreader, nejaky oddelovac, ktory by previedol z malej plochy procesora na vacsiu plochu peltiera.
Co sa tyka spotreby, pri 200W teplenom vykone treba pocitat aj so spotrebou okolo 200W, co pri 12V je asi 18A. A na to treba dalsi zdroj do PC.