reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FAT nebo NTFS

Bili (28)|17.12.2007 10:33
AHoj,

jaky souborovy system pouzivate na svem HDD, FAT nebo NTFS?

ja totiz formatuju disk a nevim kterou z moznosti zvolit...pobezi mi tam XP.
husky14 (4214)|17.12.2007 10:37
Pro XP jedine NTFS....
Intri (3490)|17.12.2007 11:14
FAT použij jen v případě, že plánuješ dual boot s jiným Windows starším než 2000. Jinak kde to jde, používej nejnovější file system - čili v současnosti NTFS pro Windows.
mech13 (5526)|17.12.2007 12:28
pokud nemas nejak extremne maly disk (pod 2GB) tak bych o FAT ani neuvazoval

na malych discich ma NTFS velkou rezii a sam zbaští dost mista, ale u vetsich disku bez debat NTFS
(uz jen kvuli takove kravine ze FAT ma maximalni velikost jednoho souboru 2GB - takze neulozis DVD vcelku)
Intri (3490)|17.12.2007 12:42
Mech13: 4 GB, pokud se bavíme o FAT32. Myslím, že FAT16 už snad ani nesežene - o něm by nemělo smysl uvažovat už vůbec.
Pabler (425)|17.12.2007 13:24
Bili: precitaj si toto:
[code]http://cs.wikipedia.org/wiki/NTFS[/code]
a myslim ze otazky su zbytocne ... NTFS je aj o daco odolnejsí voci fragmentacií aj ked to este zavisí od velkosti clustera ...
pcmaker (354)|18.12.2007 00:07
FAT32 pro system a NTFS pro ostatni disky
Intri (3490)|18.12.2007 00:10
Proč FAT32 vůbec používat? Nevím o ničem, v čem by FAT32 ( samozřejmě kromě kompatibility ) měl výhodu oproti NTFS.
boboco (1987)|18.12.2007 00:20
[QUOTE=Intri;72937]Proč FAT32 vůbec používat? Nevím o ničem, v čem by FAT32 ( samozřejmě kromě kompatibility ) měl výhodu oproti NTFS.[/QUOTE]

NTFS je dobrý jen do doby, než se s diskem něco stane, FAT32 je dle mých zkušeností lepší pro nějaké opravy a záchranu dat v případě problému. V době, kdy jsem ještě servisoval PC a objevil se nějaký problémový disk, byla vždy mnohonásobně vyšší naděje na záchranu dat v případě FAT32. V případě NTFS kdy nedejbože zákazník nechal jet Scandisk bylo obvykle již vše v háji... Naproti tomu FAT32 si ve většině případů zachoval konzistenci souborového systému a dalo se lecos zachránit. Nebýt toho, že má 4 GB omezení, možná jej používám dodnes. Já vím, je to spíše takový extrémní případ, ale v servise sem se s tím setkal mnohokrát a to zkrátka ve člověku zanechá stopy. Zda FAT32 nebo NTFS, toť otázka - pro nové disky s kapacitou nad 80 GB určitě ne, pro menší disky klidně (pokud nevadí 4GB limitace pro jeden soubor).
Intri (3490)|18.12.2007 00:24
No jo, když se zapřemýšlím nad tím, jak ty dva FS fungují, tak je to vlastně fakt. Pokud bych se ale pak rozhodoval mezi těmi systémy pro systémový disk a data právě podle bezpečnosti, pak si myslím, že by to bylo vhodné zrovna opačně, než říká pcmaker. Systém retrievovat nepotřebuju, data ano.
Styryx (351)|18.12.2007 10:37
Tak tak, na systémovej bych zrovna dal spíš NTFS, protože to jsou v podstatě "nedůležitý" data, pokud už jde o obnovu dat. Možná narážel na to, že FAT32 je při menší velikosti disku rychlejší (cca do 4 GB, ale dneska bejvají i systémový disky větší), naopak na velkých discích bejvá rychlejší NTFS. Taky je dobrý z hlediska rychlosti na NTFS vypnout "Last Access Time", protože to dost zpomaluje (a zvlášť na syst. disku, kde se rychle načítá velký množství souborů); naopak výhoda je u malých souborů do velikosti 512B, protože ty jsou uložený přímo v tabulce souborů (MFT), místo aby na ně odkazovala jako na ostatní soubory.

Ovšem obnova dat z NTFS je často problematická, jak už bylo řečeno, osobně už s tím mám taky jistou zkušenost. Je to poměrně "háklivej" systém souborů a občas se dokonce stane, že komplet zmizí první sektor disku, kde je lokace MFT (osobně jsem tohle už opravoval cca 3x na mých i cizích discích, naštěstí s tím návrháři "počítali" a kopie je na konci disku, takže to lze opravit disk editorem, ale není to postup úplně pro laika). Na FAT32 se mi něco takovýho v životě nestalo, na druhou stranu ale taky FAT32 jednotka občas "odejde" tak, že neustále hlásí překřížený soubory a postupně ubejvaj data, dokud se neprovede re-format a jednotka se obnoví (taky už se mi párkrát stalo, co si tak pamatuju z dob, kdy jsem naposled používal FAT32). Takže je to asi jedno. Jinak asi nejrobustnější systém souborů, kterej znám, je ext3 v Linuxu, tam jsem ještě nikdy neměl problém.