reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

VoIP a síť?

eraser (0)|18.12.2007 11:52
Od: Heliport

Srdečně zdravím, potřebuji vyřešit tento problém. Mám internetové připojení-kabel s RJ45 a to potřebuji rozdělit do domácí sítě. Od providera mám přiděleny dvě IP adresy, jednu pro VoIP a druhou pro internet. Obě mají podobu 192.168.xxx.xxx. Jelikož jsem zrušil pevnou linku u O2, potřebuji tedy připojit telefon přes nějakou VoIP bránu a pak ještě rozdělit signál internetu k třem PC a jednomu printserveru. Podmínkou, kterou mi sdělil můj provider je, aby byla IP adresa pro VoIP "před" routerem??!! Je tady nějaká možnost, tuto podmínku dodržet? Moje představa domácí sítě je asi taková:
Kabel od internetové přípojky (?WAN?) jde do VoIP brány (routeru s VoIP bránou?), následuje rozdělení k jednotlivým PC, printserveru, příp. síťovému disku atp. Proto bych potřeboval něco s min. 5x LAN/1000Mb/s. Za případnou radu předem děkuji.
Heliport (15)|19.12.2007 11:27
Ještě bych chtěl dotaz upřesnit. Kdybych použil VoIP bránu WELL ATA171P, VoIP gateway 2xLAN, 1xFXS port, 1xPSTN port a za ni svitch D-Link DGS-1008D, bude možné nastavit ve VoIP bráně jednu IP pro telefonování a druhou IP pro výstup LAN z této brány?
Heliport (15)|23.12.2007 01:10
Pěkně zdravím a úvodem se všem omlouvám, pokud budu snad svými otázkami prudit. Jsem z 95% neznalý problematiky, tak bych si dovolil poprosit o výrazivo dle toho. . .
Můj problém spočívá v tom, že mám internet přiveden do bytu kabelem s RJ45 a od providera mám přiděleny dvě IP (192.168.xxx.xxx). Jedna IP je pro VoIP (128/128-priorita 1) a druhá je pro internet (1024/256-priorita 5). Nyní bych potřeboval poradit, jaké(á) zařízení musím koupit, abych mohl k takovéto přípojce připojit tři PC, printserver a jeden, až dva analogové telefony? Do budoucna bych rád zajistil i příp. připojení síťového disku, nebo multimediálních zařízení. Použitý HW však musí, dle sdělení providera umožňovat nastavení VoIP IP adresy "před" příp. použitým zařízením pro rozbočení k ostatním PC!!! Tak a teď babo raď, tady jsem v koncích.
a8nr (176)|23.12.2007 22:05
[QUOTE=Heliport;73335]Ještě bych chtěl dotaz upřesnit. Kdybych použil VoIP bránu WELL ATA171P, VoIP gateway 2xLAN, 1xFXS port, 1xPSTN port a za ni svitch D-Link DGS-1008D, bude možné nastavit ve VoIP bráně jednu IP pro telefonování a druhou IP pro výstup LAN z této brány?[/QUOTE]

Ne, tak to nepůjde. Na kabel je potřeba připojit switch (stačí 100 Mbit/s), do něj VoIP GW a router (Gbit v rozumných cenových relacích se dají sehnat zřejmě jenom čtyřportové, takže za router případně další Gbit switch).
Heliport (15)|27.12.2007 01:42
Mnohokrát díky za odpověď. A co byste řekl na toto: http://www.okcomputers.cz/gate3512/d-63146/
a8nr (176)|27.12.2007 14:28
Ten Wellgate je příliš nový (ani stránka výrobce se o něm nezmiňuje), rozumně pracující firmware bývá u Wellu obvykle tak po půl roce až roce od uvedení příslušného zařízení.

Potřebuji si ale ujasnit, co vlastně chcete, kolik jste ochoten investovat a z čeho jste případně ochoten slevit. Pokud chcete využít zvláštní IP adresu pro VoIP (což bych doporučoval), uvedené topologii s (minimálně) třemi krabičkami se nevyhnete.
Takže jaké jsou požadavky: Gbit síť za routerem nebo třeba raději inteligentní zařízení typu Asus WL500gX, ty dva telefony zvlášť nebo paralelka (v případě paralelky více čísel?)?
a8nr (176)|6.1.2008 18:14
Omlouvám se za mylné informace. Jiné ATA by to v bridge módu měly umět, ale když jsem něco podobného zkoušel s 171P (fw 1.03), se zlou jsem se potázal.
Heliport (15)|17.1.2008 00:37
[QUOTE=a8nr;75784]Ten Wellgate je příliš nový (ani stránka výrobce se o něm nezmiňuje), rozumně pracující firmware bývá u Wellu obvykle tak po půl roce až roce od uvedení příslušného zařízení.

Potřebuji si ale ujasnit, co vlastně chcete, kolik jste ochoten investovat a z čeho jste případně ochoten slevit. Pokud chcete využít zvláštní IP adresu pro VoIP (což bych doporučoval), uvedené topologii s (minimálně) třemi krabičkami se nevyhnete.
Takže jaké jsou požadavky: Gbit síť za routerem nebo třeba raději inteligentní zařízení typu Asus WL500gX, ty dva telefony zvlášť nebo paralelka (v případě paralelky více čísel?)?[/QUOTE]

Chtěl bych samozřejmě využít té možnosti nastavit si zvláštní IP pro VoIP bránu a za ni zapojit něco, na co bych mohl připojit dva až tři PC kabelem, jeden print server a oproti původnímu záměru bych přece jen potřeboval, aby některá "krabička" měla i anténku WiFi(?AP?). Trochu se u nás mění situace a bude třeba se občas připojovat s notebookem v jiné části objektu, kam nevedou dráty!!!
a8nr (176)|22.1.2008 23:58
Osobně bych to viděl na Linksys SPA 2102 (v akci zařízení za kredit u ha-loo za 2999Kč neblokovaná nebo u 802.cz za 3500Kč blokovaná) umožňující připojení dvou telefonů, každý na vlastní lince, případně SPA 3102 (v akci zařízení za kredit u 802 za 3600Kč neblokovaná) umožňující jednu linku plus možnost nastavení dalších operátorů pouze pro odchozí hovory. Za ní bych to viděl na nějakého Asuse, buď na WL-520gC, případně WL-500gP (má navíc 2xUSB s možností připojení disku nebo tiskárny a jejich síťového sdílení, je ovšem 2x dražší).