reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

širokoúhlý 20-22" do 11 000

SelinaK (51)|25.12.2007 16:08
Vybírám LCD, určitě širokoúhlé, nejlépe 20", případně 22". Cena do 11 000 s daní. Použití všestranné, kromě her, ty moc ne. Ale ráda bych se vyhnula TN panelům (kvůli občasné grafice - na TN displejích se mi přechody zdají nějak flekaté) a upřednostnila bych asi spíš matnou obrazovku (mám srovnání matný vs. lesklý notebook, obraz je na lesklém nesrovnatelně živější, ale odlesky jsou protivné), čímž se dost zužuje výběr.
Zatím jsem našla:

NEC 20" 20WGX2 Pro - lesklá obrazovka a prý nic moc podsvícení
Belinea 20"LCD 102035W - matná, ale nevím jak s podsvícením, v recenzi tady na svethardware dopadla katastrofálně
ASUS 20" PW201 - vypadá slušně, ale zase ten lesk

Budu vděčná za každou radu...
Intri (3490)|25.12.2007 17:19
To je docela těžké. Moc takto velkých panelů s novou technologií do dané ceny nenajdeš. Výběr nemáš špatný, asi bych se rozhodl pro toho NECa. Lesklé displeje taky nemám rád, ale dá se na to zvyknout. A pokud si stolní displej umístíš šikovně, nebudeš s ním mít potíž, má dost velký jas, aby okolní světlo překonal.
SelinaK (51)|25.12.2007 18:40
Menší jsem snad ani nenašla. Mohl by být i 19", podmínkou je širokoúhlost.
Intri (3490)|25.12.2007 18:57
U menších panelů je problém s rozlišením. 19" modely mají 1440x900, a 900 pixelů je na výšku hodně málo ( to je důvod, proč používám raději svůj 17" panel ( 1280x1024 ) než notebookový displej ( 1280x800 ), i když je širokoúhlost fajn věc ). Do těch bych nešel.
SelinaK (51)|26.12.2007 20:37
Ještě mě napadlo... existuje "kvalitní TN"? Nebo prostě TN bude vždycky šmejd se špatnými barvami a ditheringem (pokud pominu pozorovací úhly)?
Intri (3490)|26.12.2007 20:49
Existují vylepšováky ( obraz je rozhodně lepší, než byl před 3,5 lety, i když nijak brutálně ), ale TN je prostě TN.
SelinaK (51)|26.12.2007 22:34
Tak jsem objevila ještě Philips 200WP7ES - měla by to být Prem. MVA (i když sám výrobce v tom má bordel - v tech. specifikacích neuvádí nic, jen pozorovací úhly 178 by tuším odpovídaly spíš S-IPS). Matný. Asus jsem už vyloučila, leskne se jako psí kulky, a Belineu taky, poněvadž podle recenzí není nic moc.
Rozhodování se smrsklo na matný Philips a lesklý NEC. Nejradši bych se na ně někde koukla naživo, ale kde, že ano :\
Intri (3490)|26.12.2007 22:37
Pozorovací úhly ( zvlášť ty udávané ) toho o technologii moc neřeknou. Výrobce si velmi rád nadsadí své parametry. Pokud tam technologie není uvedena, pak to má dobrý důvod. Takový panel je pak jistě TN.
ICE_D (2754)|26.12.2007 23:17
Pardon pardon, snad to neni OT, ale zajimalo by me, jaky je rozdil mezi MATNYM a LESKLYM lcd a jak se to pozna??? Diky za vysvetleni.
Intri (3490)|26.12.2007 23:25
Přesně ten, jak to zní - matný displej je prostě matný, odrážející se obraz je silně rozmazaný ( odráží se ho jen velmi málo ). Lesklý displej je naopak černé zrcadlo - klidně si před ním můžeš česat pěšinku a nesekneš se, uvidíš na sebe víc než dobře. Samozřejmě ne při zapnutém displeji, ale lesklý displej dělá třeba z notebooků nepoužitelné přístroje na přímém slunci.
ICE_D (2754)|26.12.2007 23:28
[QUOTE=Intri;75580]Přesně ten, jak to zní - matný displej je prostě matný, odrážející se obraz je silně rozmazaný ( odráží se ho jen velmi málo ). Lesklý displej je naopak černé zrcadlo - klidně si před ním můžeš česat pěšinku a nesekneš se, uvidíš na sebe víc než dobře. Samozřejmě ne při zapnutém displeji, ale lesklý displej dělá třeba z notebooků nepoužitelné přístroje na přímém slunci.[/QUOTE]

Aha, tak diky za osvetleni. Ja jsem LCDcko vybiral dle uhlopricky, rozliseni, kontrastu, odezvy... ale ma tyto pojmy jsem nikde nenarazil...
Intri (3490)|26.12.2007 23:37
Osobně jsem se nesetkal ještě snad s žádným lesklým stolním LCD naživo. Je to dost aktuální u těch notebooků, protože je to o hubu, každopádně bych ale vždy volil matný displej, dokud by byl nějaký rozumný k dispozici.
SelinaK (51)|8.1.2008 10:32
Kdyby vás zajímalo, co jsem nakonec vybrala, tak ani jeden z těch uvedených - přitlačila jsem a mám na cestě Eizo S2031W. Dlouho to vypadalo na NEC, ale nakonec jsem ho definitivně zavrhla kvůli lesklé obrazovce a chybějící výškové stavitelnosti - displej mi bude sloužit pro zábavu i pro práci (6-8 hodin denně víceméně kancelářská práce, dalších 6 foto, video, filmy, sem tam hra) a musí být proto ergonomický a šetrný na oči, což odlesky, jak mám vyzkoušeno na lesklém notebooku, nejsou.
Vlastně jediná dobrá věc na NECu je AS-IPS panel, zbytek (povrch, design rámečku, výšková stavitelnost atd.) nestojí za nic.
Eizo snad bude mít pěkné a živé barvy i bez lesku :)