reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Počítačová sestava ANO/NE

Zeus(CZ) (318)|26.12.2007 15:29
Dobrý den všem,
Rád bych se zeptal, co si myslíte o této 'mojí' sestavě, kterou jsem si zkusmo vytvořil. Ještě mi chybí trochu tisícovek ( :-D ), ale něco nového už fakt potřebuju ...

Základní deska - GB P35-DS3P,s 775, 4xDDR2, 8xSATA2, 1394, Dual Bios
Procesor - Intel® Core 2 Quad Q9450 2,66 Ghz !!!!! AŽ BUDE !!!!!!
Pevný disk - Western Digital HDD 500GB (WD5000ABYS) 7200ot. SATA II 16MB
Paměť (RAM) - KINGSTON 2048MB/667MHz DDR2 CL5 DIMM (Kit 2x1024MB) ×2
Optická mechanika - Samsung SH-S203N 20x SATA, Retail, černá/bílá LightScribe
Grafický adaptér - ATI Radeon HD 3850 512MB DDR3 PCIE dual DL-DVI, pasivní,PCI-Express
PC Skříň - COOLERMASTER Centurion 534 Lite, Černá, ATX bez zdroje, USB2, Audio
Zdroj - SEASONIC OEM SS-500ET, ATX12V v2.0+EATX, 500W, 12cm Fan
Chladič CPU - Arctic-cooling Freezer 7 Pro, 0,9 Sone, ker., 6x heat pipe, s.775
Chladič GPU - Arctic Cooling Accelero S1 Rev. 2
Chladič HDD - Zalman ZM-2HC2 chladič HDD

Nevím, jak je to pro Vás pohodlné, jestli chcete, tak sem samozřejmě doplním odkazy na eshopy nebo něco na ten způsob, kde máte podrobné parametry... Nyní tedy jen názvy ...

Mým cílem bylo vytvořit v cenové kategorii do 25 000,- to nejlepší. Silná RAM, podpora HD do budoucna (až bude monitor), vícejaderný procesor, velký HDD, ... ale i TICHÝ stroj :-) Jsem v podstatě amatér, takže nevím nevím, ale tohle mi připadá jako dost výkonná sestavička (Quad, 4 GB RAM, ...) - jednotlivé komponenty stojí dohromady 'nejméně' v podstatě rovných 25 000,- Kč (pokud bude nový Quad stát 6000-7000,-)

Budu Vám vděčný, pokud mi toto nějak zkritizujete/pochválíte/doplníte.

Moc děkuji a přeji krásné Vánoce,

Z.

edit: K čemu má PC sloužit?
PC by mělo být výkonné, abych na něm mohl hrát i moderní hry (Pro Street, GTA IV, ...), ale nejde jen o herní výkon, potřebuju také občas kódovat filmy DVD->DivX atd. a taky nahrávat z kamery do PC a editovat. Příležitostně také vytvářím 3D modely, a chtělo by to něco pro svižnější edit větších modelů a lepší export. A aby toho nebylo málo, taky by se mi hodila 'schopnost' počítače snést větší počet najednou běžících aplikací :-D. Tahle hrozná věta má znamenat: "Nechci, aby to bylo jako teď, kdy vypaluju v Neru DVD a ta moje ***** málem ani neodendá spořič, o spuštění Firefoxu nemluvě :-).
Z.
Resurrection (114)|26.12.2007 16:26
Vetsina ok, jen ramky zbytecne drahe a mozna i zbytecne obecne. 32-bit WinXP pouziva max 3,5gb pameti... jinak ti nekdo doporuci asi spis A-Data EE ramky.

Pak jeste grafika. Proc tak slaba??? Si kup HD 3870 o litr draz a lepsi... beztak imho dost plytvas penezma, ale je to tvoje volba :-)
Zeus(CZ) (318)|26.12.2007 16:39
Děkuju za odpověď. Na ty RAMky mrknu, grafika se mi líbila kvůli tomu chlazení, ale 3870 bude fakt lepší, to je fakt.

A kde plýtvám peníze? obecně nebo třeba konkrétně něco zbytečnost?

PS: Taky bych rád, aby ta sestava vydržela co nejdéle jako 'dobrá', nechci ,abych musel za rok nebo za dva nový PC :-D

Děkuju moc,
Z.
Alf (305)|26.12.2007 17:08
Bylo by dobré napsat k čemu bude PC sloužit....
Přesto ale několik poznámek:
MB - bral bych raději DS4 - lepší chlazení chipsetu
HDD - přidal bych dalši disk na systém-nejlépe Raptor
RAM - raději 2x2048 než 4x1024 - značku, takt a časování podle financí
Case - ten bych nebral, hlavně kvůli problematickému přednímu fanu - recenze. Hledej case, do kterého je možné bezproblémově nainstalovat 12 cm fany na vstup i výstup.
Grafika - závisí na způsobu využití PC
Zdroj - dobrý
Cladič - na HDD se mi zdá zbytečný, chladič GPU jen pokud budeš taktovat
Klingacikx (1545)|26.12.2007 17:09
:thumbPameti http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400820TW0ALFNH
Procák by stačil aj http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400830981S1D0T dotaktuje sa
Grafika RHD 3870 a aj keď nebudeš taktovať tak zober Accelero S1 za tie teploty to stojí
Zeus(CZ) (318)|26.12.2007 17:18
Děkuji za odpověď. Jsem idiot, že jsem nenapsal, k čemu má PC sloužit, dám to sem i 'editnu' ten první dotaz.

PC by mělo být výkonné, abych na něm mohl hrát i moderní hry (Pro Street, GTA IV, ...), ale nejde jen o herní výkon, potřebuju také občas kódovat filmy DVD->DivX atd. a taky nahrávat z kamery do PC a editovat. Příležitostně také vytvářím 3D modely, a chtělo by to něco pro svižnější edit větších modelů a lepší export. A aby toho nebylo málo, taky by se mi hodila 'schopnost' počítače snést větší počet najednou běžících aplikací :-D. Tahle hrozná věta má znamenat: "Nechci, aby to bylo jako teď, kdy vypaluju v Neru DVD a ta moje ***** málem ani neodendá spořič, o spuštění Firefoxu nemluvě :-).

Na skříň se podívám, děkuju za tip, ale na druhý disk asi nebudou finance ... Ten Raptor, to je ten vysokootáčkový, že? ...

Takže děkuju za Vaši radu, byla (také) VELMI prospěšná

Z.
Zeus(CZ) (318)|26.12.2007 17:26
Klingacikx: I Vám děkuju za odpověď

- ta RAMka se mi moc líbí, děkuju, cenu trochu stáhnu na něčem jiném, aby se mi vešla do rozpočtu :-)
- procesor mám připraven jako rezervu, původně jsem ho měl, ale pak jsem se rozhodl, že počkám na novou řadu 9, konkrétně Quad Q9450, ten se mi zamlouvá mimojiné i cenově
- a Accelero S1 jsem uváděl, jen je asi potřeba ta verze S1 Rev. 2, která podporuje Radeon HD 3780 (jsem myslel)

Děkuju, Z.
Klingacikx (1545)|26.12.2007 17:27
[quote=Zeus(CZ);75408] ... Ten Raptor, to je ten vysokootáčkový, že? ....[/quote]
jj 10 000ot. ale sú o dosť drahšie ale zato rýchlejšie, to by si na ňom mal len OS a ostatné dôležité programy
PS: ProStreet sa za graf. náročnú hru nedá považovať
Zeus(CZ) (318)|26.12.2007 17:32
RAPTOR - Doporučoval mi ho i kámoš, ale bohužel si 2500 Kč za 36 GB absolutně nemůžu dovolit (myslím, ledaže byste dokázal ušetřit na zbytku komponent (to není ironie))
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140006000000ADW&Search=WD%20Raptor&SearchType=1

edit: A co tahle RAMka? Levnější :-D. Vím, že není tak dobrá, ale co Vy na ni?
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400820TW0ALC6O
matyyy (2527)|26.12.2007 17:59
no sestva celkem pekna ale
pameti bych koupil aspon 800MHz stoji par korun
vzal bych nejaky lepsi chladic na cpu (freezer mi neprijde nic extra ale rok sem s nim vydrzel) treba coolemast gemin2
urcite bych nekupoval ten trubyckovy chladic na disk kdyz uz chladic na disk tak silentmaxx
Zeus(CZ) (318)|26.12.2007 18:06
Tu paměť teda beru (jako ne kupuju, ale beru na vědomí - zkusím najít něco levnějšího ...)

'když už chladič na disk' -> myslíte, že je to zbytečnost? Já bych jen rád tichý počítač, a myslel jsem, že dobrý chladič = dobrá věc (když to zjednoduším :-D ) - jinak Vám za ten HDD Chladič tip děkuju

ten chladič na CPU taky vypadá dobře, ale (to není z mojí hlavy, přečetl jsem si to :-D ), je zjevně "velký a těžký, a chce prostornou skříň". Nemáte nějaký tip? - nechci být moc vybíravý, ale skříň prosím nějakou černou, bez dvířek ( :-D) a pokud možno hezkou (nějaký tip podle Vašeho vkusu třeba)

Děkuju moc,
Z.
Klingacikx (1545)|26.12.2007 18:11
Ak budeš mať skrinku s hrubými plechmi tak ti ten HDD nebude rezonovať a bude aj tichší a nebude treba ani box za 1k
Zeus(CZ) (318)|26.12.2007 18:39
Promiňte, jsem skutečně amatér, co je to skříň 's hrubými plechy' - to je tam uvnitř nějak zvrásněné, aby to nerezonovalo, nebo co ???

Děkuji, Z.
matyyy (2527)|26.12.2007 18:59
[QUOTE=Zeus(CZ);75429]Tu paměť teda beru (jako ne kupuju, ale beru na vědomí - zkusím najít něco levnějšího ...)[/QUOTE]
pamet staci jen hledat treba 2ks tohodle
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400820TW0AKFS8
dualchanel kity se v dnesnich dobach kupovat nemusi
[QUOTE=Zeus(CZ);75429]
'když už chladič na disk' -> myslíte, že je to zbytečnost? Já bych jen rád tichý počítač, a myslel jsem, že dobrý chladič = dobrá věc (když to zjednoduším :-D ) - jinak Vám za ten HDD Chladič tip děkuju
[/QUOTE]
no osobne mam doma acutake hd silencer (levna kopie silentmaxu) a vibrace od disku odstranil perfektne bohuzel hlucny seek zustal (disk byl hlucny hned po zapnuti pc takze i nejakou hlucnost to tlumi ale je to takove nicmoc znovu uz bych si ho nekoupil, pokud chcete neco levnejsiho na disk tak xilence dela presnou kopii silentaxxu.
kdyz se vratim jeste k tomu zalmanu s trubickama, pokud by to byli heatpipe ktere maji rychle odvadet teplo tak by teplo vedly od disku nad nej ale tam chybi cokoliv na predani tepla do okoli takze bych to povazoval spise za designovou vec nez funkcni
chladic na disk nemusite kupovat hned ale az podle toho jestli vam prijde disk hlucny
[QUOTE=Zeus(CZ);75429]
ten chladič na CPU taky vypadá dobře, ale (to není z mojí hlavy, přečetl jsem si to :-D ), je zjevně "velký a těžký, a chce prostornou skříň". Nemáte nějaký tip? - nechci být moc vybíravý, ale skříň prosím nějakou černou, bez dvířek ( :-D) a pokud možno hezkou (nějaký tip podle Vašeho vkusu třeba)
[/QUOTE]
centurion co jste vybral bude dobry tenhle chladic je cely nad desjou takze jde dat do jakeholiv skrine kde je nad deskou aspon 15cm nad deskou (vsechny middle towery na trhu)
ICE_D (2754)|26.12.2007 19:06
[QUOTE=Zeus(CZ);75368]...[/QUOTE]

Ahoj pane Zeus, jen takova malinka pripominka: Pokud potrebujes srazit par tisicovek (ty co Ti jeste chybi), tak si myslim, ze by ted stacilo "jen" dvoujadro za par tisic a treba za dva roky az se aplikace nauci masove vyuzivat 4 jadra, dvoujadro prodat a koupit (za vyrazne mensi cenu nez je ted) ctyrjadro.

Treba je to pro nekoho zcestna uvaha, ale je to jen muj skromny nazor :D
Zeus(CZ) (318)|26.12.2007 19:20
Moc Vám oběma děkuju za tipy. Všechno to prostuduju, propočítám, srovnám a (doufám) vyřeším.
Teď už jsem na tom s informacemi mnohem lépe. Zbývá jen 'doladit' ty zbývající peníze :-D (to víte, jsem chudý študent gymnázia :-) )

Jen bych měl ještě jeden dotázek:
'chladic na disk nemusite kupovat hned ale az podle toho jestli vam prijde disk hlucny'
(rychlá odpověď - namám čas na citace :-) )

Jak jsem říkal, jsem amatér, takže počítač si netroufám sám sestavit. Uvažoval jsem o tom, že bych si ho sestavit někde nechal.
1) to bych přišel o záruku, že? - NEBO - Můžu si k nim zajít, a oni mi to v tom obchodě domontují a záruka bude OK?
2) jak říkám, kvůli finanční stránce mám ještě dost času, ale nevíte o nějakém dobrém "sestavovacím obchodě"

Tak Vám moc děkuju,
Z.
Klingacikx (1545)|26.12.2007 20:23
[quote=Zeus(CZ);75467]

Jak jsem říkal, jsem amatér, takže počítač si netroufám sám sestavit. Uvažoval jsem o tom, že bych si ho sestavit někde nechal.
1) to bych přišel o záruku, že? - NEBO - Můžu si k nim zajít, a oni mi to v tom obchodě domontují a záruka bude OK?[/quote]
O záruku nie, maximálne o servis čo poskytuje "zostavovateľ" a ak budeš ten chladič kupovať tak v pohode choď tam kde to chceš kúpiť a oni ti ho tam dajú:D toho by som sa nebál
Zeus(CZ) (318)|26.12.2007 20:42
Tak díky za tipy, našel jsem skrz hledání zboží nejlevnější varianty komponent (rád bych využil služby eshopů typu 'napište nám nižší cenu a my vám dáme slevu') a naházel to do Excelu. V lednu snad bude procesor (ten tu ještě nemám) a začínám tvrdě šetřit :-D. Tohle je teda 'Moje počítačová sestava, beta 4' :-)

Kopie z Excelu (po úpravě je to ještě jakžtakž přehledný):

Základní deska GB P35-DS3P,s 775, 4xDDR2, 8xSATA2, 1394, Dual Bios 2954,- http://www.adshop.cz/inshop/mb-socket-lga775/gigabyte-p35-ds3p+id-2006401214.html
Pevný disk Western Digital HDD 500GB (WD5000ABYS) 7200ot. SATA II 16MB 3050,- http://www.adshop.cz/inshop/pevne-disky-3-5__-sata/hdd-500gb-wd5000abys-16mb-sataii-300-7-2k-raid-5rz+id-2042005024.html
Paměť (RAM) A-Data 2048MB 800MHz ×2 1790,- http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400820TW0AKFS8
Optická mechanika Samsung SH-S203N 20x SATA, Retail, černá/bílá LightScribe 824,18,- http://obchod.photoworx.cz/shop/342/detail/421063
Grafický adaptér ATI Radeon HD 3870 512MB DDR4 PCIE dual DL-DVI ,PCI-Express 5065,- http://www.ceskepocitace.cz/inc/info.php?idzbozi=VGA88
PC Skříň COOLERMASTER Centurion 534 Lite, Černá, ATX bez zdroje, USB2, Audio 1316,- http://www.softcom.cz/produkt/coolermaster-centurion-534-lite-cerna-atx-bez-zdroje-usb2-audio/?flist=1
Zdroj SEASONIC OEM SS-500ET, ATX12V v2.0+EATX, 500W, 12cm Fan 1860,- http://www.tntrade.cz/shop/index.php/detprd/seasonic-ss-500et-500w-power-supply-oem-80plus
Chladič CPU CoolerMaster Gemin II 829,- http://www.europocitac.cz/produkt/coolermaster-rr-cch-anu2-gp-geminii-chladicpro-am2/754/939/775/
Chladič GPU Arctic Cooling Accelero S1 Rev. 2 cca 500,-
Chladič HDD Silentmaxx HDD Silencer 1028,-

CENA BEZ PROCESORU CELKEM 19216,18,- Kč


To znamená, že na procesor mi vyjde těch potřebných cca 6000,- a sestavení je pár stovek. Ještě teda mrknu na nějaké recenze a testy a tipy a zbývá šetřit šetřit šetřit.

Procesor Intel® Core 2 Quad Q9450 2,66 Ghz ///

Moc jste mi všichni pomohli, děkuju,
Z.
speedsnail (4876)|26.12.2007 21:40
Vim ze to bude aktualni az tak za mesic, ale moje pripominky:
Základní deska: Proč DS3P? Crossfire 16x+4x žádná výhra a jediné použitelné navíc proti DS3 za 2200,- je Firewire.
HDD: Normální AAKS má stejný, možná i vyšší výkon. Cena 2700,-
a ten HDD silencer.. opravdu si počkejte až jak se bude disk ve skříni projevovat. Mám WD3200AAKS a jedina chvilka kdy o něm vím je když při startu roztáčí plotny (AAM zapnuto)
Procesor: Pokud jistě využijete 4 jádra pak je QX9450 dobrá volba. Ale pokud to má být jen "aby dlouho vydržel" tak bych radši koupil 45nm dualcore. Budou normálně dostupné a cena bude za rozumný model kolem 3k. (4-jádra navíc intel zatím odložil, v lednu to určitě nebude)
Alf (305)|26.12.2007 21:59
Jen několik poznámek
1. Raptor - HDD s krátkou dobou přístupu (téměř poloviční oproti standardním HDD), takže je daleko rychlejší při použití jako systémový disk.
2. HDD silencer bych koupil jen v případě, že by systémový disk byl Raptor. Pro běžné disky je naprosto zbytečný (ventilátory v case a na CPU budou určitě hlučnější).
3. Hrubý - slovensky silný -> silnější plechy mají podstatně nižší sklon k rezonanci.
4. Základem je dobře odvětraný case -> ventilátor vpředu (chladí současně HDD) + ventilátor vzadu (mimo ventilátoru ve zdroji). Můžeš mít sebelepší chladič čehokoliv v case, ale pokud nedostaneš ven ohřátý vzduch, je Ti k ničemu.
Alf (305)|26.12.2007 22:00
Jen několik poznámek - pokračování -> nedalo se to vložit celé najednou
5. Vybraný chladič CPU je polotovar (pokud jsem dobře četl, je bez ventilátorů), který se sám neuchladí a obzvlášť ne ve špatně větrané skříni.
6. V současné době umí využít jen velmi málo programů dvoujádro, natož čtyřjádro. Možná by bylo lepší koupit dvoujádro a ušetřený peníz vrazit do jiného HW
Pavel Boček (4169)|26.12.2007 22:22
[QUOTE=speedsnail;75524]Základní deska: Proč DS3P?[/QUOTE]

Přesně tak. Proč ne třeba http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47331 ? [SIZE="1"]Uzávěrka objednávek je až 10.1. :angry[/SIZE]
matyyy (2527)|26.12.2007 23:49
tahle deska ma zasadni chybu v layoutu pri pouziti accelera a na nem vetraku nezustane zadny volny pci slot (stale je vetsina levnych rozsirujicich karet pro pci)
ikdyz v ds3p taky zadnou zasadni vyhodu nevidim obycejna ds3 by mela stacit
Pavel Boček (4169)|27.12.2007 00:06
Cokoliv od ASUSu, je zbytečné dávat několik set navíc za GB, když některá z desek od ASUSu nabídne totéž...
Alf (305)|27.12.2007 01:16
[QUOTE=Pavel Boček;75610]Cokoliv od ASUSu, je zbytečné dávat několik set navíc za GB, když některá z desek od ASUSu nabídne totéž...[/QUOTE] To ani zdakleka není pravda. Stačí si porovnat layouty DS3 a P5K SE a každému je hned jasné, že ty desky jsou každá v jiné kvalitativní kategorii. Mimo to, o kvalitě MB ASUS mám své mínění.....
Zeus(CZ) (318)|27.12.2007 19:12
No, co se týče těch čtyř jader, já to zapomněl uvést v přehledu 'k čemu bude PC' (jsem idiot, je to tak), ale jedním z mých hlavních cílů byl provoz dvou operačních systémů najednou pomocí virtualizačního softwaru. Například stabilní XP a testovací Windows Vista. Proto jsem chtěl čtyřjádrový procesor a 4 GB RAM, abych to mohl vždycky 'spravedlivě rozdělit' a přitom zachoval výkon.

Domníval jsem se, že je možné nastavit RAM a jádra při virtuálním vytváření, lze to doufám :-o ?
Zeus(CZ) (318)|28.12.2007 17:47
No, teď teda fakt nevím, jakou skříň. Nemáte s nimi někdo zkušenosti?

Tyto by mi vyhovovaly cenově i designově (ano, jsou důležitější věci, vím :-D ) a podle mě obecně vypadají velmi slušně ... (nebudu PC přenášet, chci aby v klidu stálo, a pokud možno bylo co nejtišší, pokud lze)

přikládám vždy odkaz na recenzi tady na SH a pak nejlevnější cenu, kterou jsem našel (plánuju vyžebrat slevu u jiného obchodu - 'Napište nám o lepší cenu jinde, my vám dáme slevu' - v těchhle to kupovat nechci)

1. Cooler Master Centurion 534 Lite, černá (Lite znamená bez zdroje, že?)
- SH - https://www.svethardware.cz/recenze-cooler-master-centurion-534-setnik-v-novem/13902
- obchod - http://www.netfox.cz/eshop/?cls=stoitem&stiid=32365

2. Gigabyte Triton
- SH - https://www.svethardware.cz/recenze-gigabyte-triton-decentni-case/13762
- obchod - http://www.patro.cz/p/objects/1074734646.html


>> a tahle by podle mě taky 'ušla', ale je na mě zbytečně drahá :-) - co Vy na to?

Enermax ECA3052 Chakra
- SH - https://www.svethardware.cz/recenze-enermax-eca3052-chakra-esata-na-dosah/15717
- obchod - http://www.obchudecek.cz/?kcis=V10629

---------------------

Děkuju za Vaše tipy a rady,
Pavel Boček (4169)|29.12.2007 01:06
[QUOTE=Alf;75650]To ani zdakleka není pravda. Stačí si porovnat layouty DS3 a P5K SE a každému je hned jasné, že ty desky jsou každá v jiné kvalitativní kategorii. Mimo to, o kvalitě MB ASUS mám své mínění.....[/QUOTE]

Některá z ASUSek určitě nabídne dobrý layout (navíc pokud Zeus(CZ) ty sloty nehodlá využít, tak je stejně zcestné to řešit). Od ASUSu mám desku, není s ní problém, zrovna jsemm koupil další starší od ASUSu a totéž. Rozhodně myslím, že za příplatek to nestojí :thumb

Jestli jsem se správně díval, tak GB má vepředu také otvor pro 120mm fan, bral bych ji tedy. Ale ASUS dělá i skříně, některá z nich bude určitě také dobrá :thumb
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 14:25
Tak přikládám obrázek JPEG (bmp moc velký) s další verzí sestavy, kterou jsem zkusil vyladit podle Vašich rad.

Cena příznivě poklesla o pár tisíc, což mě samozřejmě velmi těší.

Zbývá (kromě spousty peněz :-D ) dořešit pár otázeček.

1) hrozí nebezpečí, že ty komponenty nebudou kompatibilní? plácnu; třeba grafická karta a základní deska?
2) vejde se to všechno do té skříně včetně toho šíleného CPU chladiče? (vím, že si to nepůjdete koupit a vyzkoušet, ale třeba máte představu :-))
=> 3) kterou skříň (Edit: designově se mi víc líbí Centurion, takže jestli není MOC velkej rozdíl ...) - PS: jaký je rozdíl mezi Centurionem 'obyč' a verzí Lite ???

4) co operační systém? XP, Vista (rád bych prosím Microsoft)? 32 bit, 64 bit? verze? - dejme tomu, pouze hypoteticky, že na ceně operačního systému nezáleží ... :-)
5) myslíte (odhad), že to PC bude tiché?
6) Mám si připlatit cca 350,- Kč a dokoupit 'Turbo modul' k chladiči Accelero S1 rev. 2?
7) taková doplňující otázečka. Nevíte, jestli výrobce ručí za poškození způsobené svým výrobkem? Například mám SPRÁVNĚ koupený, zaplacený, nainstalovaný atd. větráček CPU, ten náhle přestane fungovat a CPU se roztaví žárem :-) (hypoteticky :-) ). Nahradí mi výrobce větráčku způsobenou škodu, když se prokáže, že chybu způsobil jeho výrobek? (doufám, že moc neodbočuji od tématu)
8) omlouvám se, že jsem nevěděl, co je to slovensky 'hrubý' - je to ostuda, že slovenštinu tak nezvládám ...

To by mělo být všechno, na další si vzpomenu 13 vteřin potom, co tohle odešlu.

Děkuju, Z.
Po?íta?ová sestava - b4 exp1.JPG
Pavel Boček (4169)|29.12.2007 14:41
1) dnes skoro ne, přinejhorší něco vyreklamuješ/vrátíš
2) rozměrově je bez problémů, neměl by snad s ničím kolidovat
3) skříň kterou chceš, výběr dobrý, osobně bych bral se 120mm pozicí pro fan vepředu i vzdau
4) 32bit ti nevyužije celou paměť, 64bit má problém s některými periferiemi (já nevím, hlavně věci Canon, pak TV karty nemusí mít drivery, modemy etc.), Vista pokud chceš hrát pod DX10, na druhou stranu žádná DX10 hra nevyšla a tahle grafika stejně DX10 hry neutáhne => doporučím XP
5) záleží od použití tichých a dobře regulovaných ventilátorů, pár tisíc ti zbylo, takže máš na to 2. nejlepší - ventilátory Noctua :thumb
6) ne, ale veškeré CPU dneska mají teplotní ochranu, kdy se nic nestane ani když sundáš chladič, navíc ten GeminII to uchladí skoro i pasivně a dvě Noctuy na tom ti ofoukají pěkne všechno uvnitř a k tomu tiše ;)
7) oh
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 15:07
Děkuji za velmi rychlou zprávu, právě jsem dočetl recenzi na ty 'vaše' větráčky, a vypadá to parádně.

Měl jste na mysli toto?
https://www.svethardware.cz/noctua-nf-s12-udrzi-latku/14819
= http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105120000000000CZP

A doporučoval byste dva? Do Centuriona zadní i přední, místo toho 'defaultního', který modře svítí? (to FAKT nepotřebuju :-)) 370,- Kč je velmi velmi hezká cena (možná je to drahý ventilátor, to nevím, ale peněz to podle mě moc není) - i když musím podotknout (pro příště :-D ), že moc peněz mi nezbylo. 8100 je podle mě na nový Quad 9*** a sestavení tak akorát, i když možná ... ?

Ještě bych se rád omluvil za tu editaci příspěvku, zapomněl jsem, že přítomnost ve fóru se dá skrýt (nebo jsem Vás prostě neviděl)

Tím pádem Vás ještě prosím o odpověďi: 'Rozdíl mezi Lite a obyč. verzí Centuriona' a 'Dokoupení Turbo Modulu k S1'

Děkuju
Pavel Boček (4169)|29.12.2007 15:16
Doporučil bych dva do skříně a jeden nebo dva na Gemina, pojedou tam opravdu na nízké otáčky, ale teploty určité půjdou dolů a hlavně budou ofukovat desku, na což se u Geminu zapomíná a pak se přehřívá čipset a regulátory.

Nakonec když koukám na tu S1, tak Noctua by také byla lepší, ten turbo modul jsou tuším dva 90mm větráčky, Noctua má 120mm a kdo ji na S1 má, si ji moc chválí.

U toho CM nevím, lite je beze všeho, jak je značená "obyčejná" verze nejsem schopen najít, verzí je koukám dost (s oknem, v různých barvách apod.). Možná tam bude nějaký ten ventilátor navíc.

Co se týče sestavení, záleží odkud jste, ale myslím, že lidé ze SHWf víceméně pokrývají celou ČR a někdo určitě rád sestaví ;)
Alf (305)|29.12.2007 15:24
[QUOTE=Pavel Boček;76337]Některá z ASUSek určitě nabídne dobrý layout (navíc pokud Zeus(CZ) ty sloty nehodlá využít, tak je stejně zcestné to řešit)...[/QUOTE]Nejde o sloty na desce, ale o její provedení. Porovnej si součástky obou desek (DS3 a P5K SE) v okolí procesoru. Je tam znatelný rozdíl v provedení. Když najdeš stejně (podobně) provedenou desku od ASUSu, určitě nebude levnější, spíš naopak...

[QUOTE]Jestli jsem se správně díval, tak GB má vepředu také otvor pro 120mm fan, bral bych ji tedy.[/QUOTE]Jo, z těch vybraných asi nejlepší, i když nechápu to částečné zakrytí předního ventilátoru nějakým kabelem a neperforovaným plechem.
Alf (305)|29.12.2007 15:32
Ty NF-S12 mám pár dní v kompu a jsou výborné. S U.L.N.A jsou téměř bezhlučné. V předu mám 1200-ku, vzadu 800. Doporučuju
Pavel Boček (4169)|29.12.2007 15:35
[QUOTE=Alf;76425]Nejde o sloty na desce, ale o její provedení. Porovnej si součástky obou desek (DS3 a P5K SE) v okolí procesoru. Je tam znatelný rozdíl v provedení. Když najdeš stejně (podobně) provedenou desku od ASUSu, určitě nebude levnější, spíš naopak...[/QUOTE]

Nevím, tak např. hned P5K SE má všechny kondenzátory pevné nízkoprofilové, MOSFETy sice nejsou chlazeny, ale to také může znamenat, že se moc nehřejí. Navíc na GeminII jsem doporučil Noctuu, k tomu budou dvě ve skříni, takže o chlazení bych se vůbec nebál. Jejich rozložení pak vypadá také dobře.
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 16:50
Nu, abych se vešel do rozpočtu, vymyslel jsem to takhle; snad je to dobře.

Noctuu bych vzal 3×

- 2× do skříně (místo tý modrý svítící hrůzy vpředu) a dozadu
- 1× do GeminII (snad nevadí, že by v jednom chladiči byli dva různé, byl by to problém? => => taky bych mohl místo toho jednoho Noctua, co jsem chtěl dát dopředu skříně dát ten druhý z Gemina, takže by mi Noctua zbyl jako i druhý do Gemina, ne? (koho by napadlo, že jsem schopen vytvořit takovouhle větu :-D ) -> 1 vzadu skříň, 2× v Geminovi a vepředu 1 z Gemina.

Na chladič Accelero bych vzal (levný) 'normální' Turbo Module.
= http://www.alfacomp.cz/php/image.php?eid=10F120FSR&bigimg=16341cv.jpg

Pokud s tím souhlasíte (napište prosím 'Vaši' větráčkovou variantu 2:1 nebo 1:2:<1>) cenově by to vypadalo asi takhle:
(PS: Ten obrázek mi připadá docela praktický, ale jsem tu nováček, jestli Vám to vyhovuje jako text - viz předchozí moje příspěvky - klidně to sem budu kopírovat)

Děkuju moc,
Po?íta?ová sestava - b5 exp1.JPG
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 20:04
Pane Bočku,
v komentu 30 ( https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=76399&postcount=30 ) jste napsal, že 'tahle grafika stejně DirectX 10 neutáhne'. Ale v parametrech Radeonu HD 3780 píšou podporu pro dokonce novou DirectX 10.1. A myslel jsem, že jen to dost silná grafika, která ještě navíc v téhle dost silné sestavě nebude mít sebemenší problémy ?!?

Spletl jsem se? Nebo jste se spletl Vy? Nebo něco mezi? :-)

Děkuju,
matyyy (2527)|29.12.2007 20:12
Pavel Boček ma pravdu zatim na trhu neni zadna grafika co by davala dx10 nejak dobre
co se tyce podpory dx10.1 tak to je pouze marketingovy tah microsoft tuto technologii do win vista iplementuje nekdy v prubehu pristiho roku a zatim nebyla ohlasena zadna hra pro dx10.1
husky14 (4214)|29.12.2007 20:15
[QUOTE=Zeus(CZ);76468]Spletl jsem se? Nebo jste se spletl Vy? Nebo něco mezi? :-)[/QUOTE]PB to myslel asi tak, ze karta tu podporu DX10.1 ma, ale v dnesnich DX10 pokusech (predelavky her z DX9), jak je zname, ma problemy s hratelnosti i soucasny hi-end v podobe treba 8800GTX/Ultra. Navic se to musi odehravat pod Vistama a tam ani DX9 hry zatim nechodi tak dobre jako v XP (nizsi fps).
Na hratelny DX10 je idealni SLI nebo CF vytvoreny z hi-end karet.

Podporu DX10 maj i mainstreamove HD2600 nebo GF8600, ale to jeste neznamena, ze si na nich DX10 hru zahrajes.... v tomhle pripade je to ciste marketing pro BFU ;)

Btw. snad Pavlovi B. nevadi, ze sem odpovedel za nej :D
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 20:24
Tak to je škoda, já myslel, že po ne moc povedeném DirectX 10 (to jsem četl, doufám, že je to pravda - nerad bych DirectXce křivdil) je verze 10.1 úplná bomba a karta, která ji podporuje - tj dobrá věc.

Ale jestli jsem to správně pochopil, tak až bude oficiálně na DirectX 10.1 vyvinutá hra, Visty budou stabilnější/-í :-) a budu mít aktuální ovladač, mohlo by to být gut, ne?

Děkuju,
husky14 (4214)|29.12.2007 20:38
[QUOTE=Zeus(CZ);76479]Ale jestli jsem to správně pochopil, tak až bude oficiálně na DirectX 10.1 vyvinutá hra, Visty budou stabilnější/-í :-)[/QUOTE]Co bude, az to bude, to fakt netusim.... zatim neexistuje ani jedna ciste DX10 hra a to co zname, imho neni zas takovej grafickej orgasmus ;)
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 20:45
Hmm, no nic ... Tak to zatim holt nejde ...

A co říkáte na ty větráčky? :-D Ať změníme téma
Pavel Boček (4169)|29.12.2007 20:45
Přesně jak napsal husky14, když ani dnešní DX9 hry (ano, to, co se tváří jako DX10, má pouze několik featur z DX10, přičemž by to samé šlo udělat na DX9, ale dalo by to větší práci, ačkoliv by to pak bylo méně náročné na grafickou kartu) žádná existující grafická karta neutáhne na plné detaily ve větším rozlišení nad 30 FPS, tak DX10 hry, které přijdou možná příští rok (pravá DX10 hra nepůjde hrát na DX9 kartách, takže si asi počkáme), už vůbec ne.

Moje chyba, nekoukal jsem se, že na Geminu ventilátor je. Takže by stačilo dát

a) Noctua dopředu a dozadu v case a na S1, tedy celke 3 ks
b) Noctua dozadu v case, na Gemin, na S1 a ventilátor z Geminu dopředu do case

Teoreticky je lepší druhé řešení, jelikož více záleží na vyfukovacím ventilátoru, nasávací hlavně chladí disky, ale nebylo by špatné to odzkoušet, co bude lépe chladit a méně slyšet. Samozřejmě je vhodné (resp. téměř žádoucí) veškeré perforace ve skříni ucpat. S oblibou používám na bočnice a "vrtané sloupky" vzadu (řada malých otvorů) v case izolepu lepenou zevnitř, malé dírky v case (opět hlavně vzadu, časté jsou spíše na EC skříních, kde se všechno do sebe zasouvá, v těch lepších je to šroubované nebo vařené) ucpávám tavnou pistolí.

ADD// ono s tím měněním ventulátorů na Geminu to ale vlastně nebude taková sranda, nasazují se dostí svérázně a většinou to bez sundání celého chladiče nejde, což je otrava s pastou a pořešil bych ty ventilátory hned napoprvé :) raději bych dal Noctuu na Gemin a ten větrák z něj dpředu k diskům
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 21:05
Takže by to chtělo rozmontovat ten chladič GeminII a místo jednoho z jeho dvou větráčků tam dát Noctua.
=> vyndaný větráček přesunout dopředu na skříň místo svítící potvory
2. Nuctua dát dozadu do skříně
3. Noctua dát na S1 -- to si zatím moc nedovedu představit - JAK to tam upevnit? Ten Turbo Module je speciální pro S1 připravený upevnitelný větrák, ale nevím, jak bych tam upevnil normální 12cm větrák :-)

Nebude tedy skutečně nakonec nejjednodušší koupit 3× Noctua a:

2× místo dvou GeminII větráčků a 1× dozadu skříně // jeden z původních GeminII větráčků dopředu skříně // na Accelero S1 koupit ten levný Turbo (beztak by mělo stačit OBYČ 'nevytuněné' Accelero, ne?)

Děkuju,
Klingacikx (1545)|29.12.2007 21:08
"Nevitunené" accelero by malo stačiť ale pre dobrí pocit mu pomôžeš 12sm ventilátorom ktorí tam jednoducho uchytíš sťahovacími páskami za 70halierov(ks):p
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 21:11
To je právě to, čeho se 'bojím'. Já rád oficiální doporučené doplňky, aby se nic 'netento'. Možná dělám chybu, pardon, ale sám si do PC prostě netroufnu hrabat, chci to v hezkém kamenném obchodě s hezkou pěknou kupní smlouvou nebo záručákem nebo co se to dává, krásně sestavené od týpka, co se v tom vyzná a bez izolep :-). Nechci pak poslouchat 'Větráček BLABLA není oficiálně podporován kartou BLABLA, proto BLABLA ... :-D '

Víte, při nakupování mobilu jsem udělal podobnou chybu, a dodneška ta **** zlobí. Vyšel o ticku levněji než oficiálně od třeba O2, a byl asi o měsíc dřív, ale nestojí mi to už za to ... :(
Klingacikx (1545)|29.12.2007 21:16
BLA BLA BLA BLA to je najlepšie povedať, nemáš na tom čo pokaziť, možno sa teraz toho bojíš ale nič to nieje ale ak chceš tichý PC tak sa v ňom musíš "pohrabať" lebo tým ventilátorom na turbo module moc neverím.:)
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 21:26
https://www.svethardware.cz/recenze-ctverice-chladicu-grafik-v-testu-ac-turbo-module/17063-8

Hmm, tady teda nevím :-D. U silnějších karet (tam ta 'moje' patří, ne? i když není 'das Beste') je Turbo velmi dobré, ale můžeme zkusit i 12cm větráček. Výsledek je ale prý v podstatě stejný (respektive s turbem o 1°C lepší, takže stejné :-D) - pak je tu ovšem otázka ceny, kde Turbo jasně vítězí

PS: Já na něm netrvám, rád si nechám poradit, vážně :-D , ale cítím tu nějaké protiargumenty, které myslím můžou hrát roli, a finance jsou finance :-! ...

EDIT: A co s tím GeminII? Skutečně rozebírat a měnit větráčky? (To by se musel rozebrati Gemin, i Noctua a prohodit 'lopatky', že?) - nestačí teda nakonec 'pouhé' dvě Noctuy - dozadu a dopředu skříně a Gemin nechat být? Nevím ... ?!?
Klingacikx (1545)|29.12.2007 21:33
Výkonná ale menej hreje. Mám na accelere 12cm ventilátor za 90Sk zapojený na 5V a ani neviem, že tam nejaký je a teploty max 45°C. Ak budeš mať v case dobrý prievan tak výsledok bude ešte lepší:thumb
Zeus(CZ) (318)|29.12.2007 21:37
[QUOTE=Klingacikx;76512]Ak budeš mať v case dobrý prievan tak výsledok bude ešte lepší:thumb[/QUOTE]

No :-D. ani si to nedovedu představit. On má Centurion všude díry apod., takže tam budou dvě Noctua (asi) vpředu a vzadu skříně, ještě něco bude foukat poblíž grafiky - Accelero (Turbo nebo 12')a ještě někam nejspíš taky musí putovat horko z GeminII, všude to tam má navíc nějaký vzduchový tunely a podobný ptákoviny, takže 'průvan' tam asi bude :-D

EDIT:
Hele, že by ty ventilátory v Geminu měly VČETNĚ toho plastu kolem sebe přesně stejné rozměry, jako Noctua? Jsem já to ale idiot :-). Tím se 'výměna' ulehčí, že? A když už jsme u toho, to se dělá nějaká šílenost s věcmi jako 'teplovodivá pasta', nebo stačí šroubováčkem oddělat 8 šroubků, vyměnit větráček a přidělat 8 šroubků :-)-
http://www.sweclockers.com/imagebank/30fff/MNktai.jpg = GeminII - úplně nahej
http://img.xcomputer.cz/ImgW.asp?cd=CT255l&fd=f3 = Noctua