reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nechtějí se regulovat ot.ventilátoru na desce ASUS

Pakl (31)|27.12.2007 18:54
Mám nové PC (AMD Athlon5200+, deska ASUS M2N-E SLI, BIOS M2N-E SLI ACPI Bios Revision 1102).
Instal. CD s Drivery a Utilitami od desky nabízí i možnost instalace Driveru AMD CoolnQuiet a Utility stejného názvu. Po jejich instalaci a povolení této funkce v Biosu a nastavení charakteru otáček větráků (na CPU i na Chasi) na hodnotu SILENT bohužel nedojde k žádné změně. Ventilátory stále běží na plný výkon, tudíž jsou i slušně slyšet :o.
Kamarád má skoro stejné PC (jen jinou desku) a po instalaci a nastavení v Biosu otáčky okamžitě spadly a PC skoro neslyším.
Nevíte někdo nebo nemáte zkušenost, jak to rozchodit bez nutnosti instalace nějakého dodatečného softu typu SpeedFan apod. ?
Jelikož jsem PC koupil složené a sám jsem v tom lama, budu rád za každou radu raději ve formě polopatistické :).
...No...Name... (586)|27.12.2007 21:23
Já mám Asus M2N-E.Regulace mi jde přes BIOS bez problému.Navíc si myslím že není nic složitého naistalovat SpeedFan...Sám tak radši reguluji,protože když nehraju tak uberu.A když chci něco zahrát,tak jednoduše přidám bez nutnosti restartu....

Další možnost je koupit nějaký fan regulátor za pár set...Ale to se ti asi chtít nebude,co?

A nebo aktualizace BIOS,ale to neni moje parketa...takže ani nevim jestli by to vlastně pomohlo...
tgfh (2985)|27.12.2007 21:27
Zajímavé že to nefunguje, jestli náhodou nemáš špatné čidla na desce a neukazujou třeba 100 stupňů apod., potom by se ventilátory točili stále na maximum.

BIOS máš asi aktuální že?
Jaký máš zdroj?
Pakl (31)|28.12.2007 18:41
Že by bylo čidlo špatné není pravděpodobné neboť teplotu jak v Biosu tak i přes Utilitu PC ProbeII vidím, že je v poho (CPU 32°C, MB 35°C). Bios mám aktuální.
Právě prográmek PC ProbeII (z instal. CD od desky) umožňuje mimo monitoringu napájení i monitoring teplot a rychlostí otáček ventilátorů na CPU, Chassis a Power, jsou tam i tlačítka na změnu hodnot, ale nefunguje to. Nemáš s tím nějaké zkušenosti?
Nemoh bys mi event. napsat, jaké máš nastavení Biosu, nebo zda nemůže být třeba ten větrák blbě zapojenej? Budu rád za jakoukoliv pomoc.
robky (3195)|28.12.2007 20:04
Na ventak procesoru by malo byť ešte v BIOS-e nastavenie, či má regulovať PWM alebo úroveň napätia ( nastavíš podľa toho, či máš ventilátor pripojený cez 3-pin alebo 4-pin ). Pokiaľ si v BIOS-e nastavil Q-Fan na ENABLE, zvolil nejakú hodnotu ( performance,optimal alebo silent) a uložil nastavenie napr. pomocou F10 malo by to fungovať.
Pakl (31)|29.12.2007 14:57
Tak abych to uvedl na pravou míru....
Větrák na CPU a na Chassis skutečně fungují jak mají a mění otáčky dle nastavení v Biosu. Bohužel jsem prvně spoléhal jen na svůj sluch. Pravdou je, že oba tyto větráky jsou přehlušeny větrákem ze zdroje (CoolerMaster ATX12V-500W), který jak jsem se dočetl má automatickou regulaci otáček dle zatížení zdroje. Takže ani SpeedFan ani nastavenív Biosu mě neumožní jeho regulaci. Snad jen jestli se to nedá nějak zařídit změnou napájení.
To by člověk neřek, jak může být 20dB (udávaná hlučnost výrobcem při min. zatížení) hlučnejch :(. Samozřejmě exaktně si změřit hlučnost na svém PC možnost nemám.
husky14 (4214)|29.12.2007 15:05
Ten CoolerMaster taky nebyl zrovna nejlepsi napad....

Muzes ho otevrit, draty od fanu si vytahni ven a pichni do desky, kde ho budes moc regulovat. Ale bacha, at ho tou regulaci neupeces....

Nebo jestli mas moznost ho vymenit za 400W Seasonic, tak mas ticho uz z vyroby ;)
Pavel Boček (4169)|29.12.2007 15:06
Není to náhodou i v recenzi zdroje na SHW, že je hlučný a jde snad pořád naplno ? Holt když si předem nezjistíš, co kupuješ, tak těžko to spravovat s křížkem po funuse. Seasonic SS-400ET by tam byl mnohem lepší :thumbdown
speedsnail (4876)|29.12.2007 15:08
No řešit hlučnost standartního větráku ve zdroji jde (výměna nebo předřadný odpor), ale neobejde se to bez rozebrání = konec záruky. Zrovna řeším podobnej problém se svym Fortronem. Původně nejtišší větrák v Pc ale po výměně chladiče CPU a Gpu se situace obrátila.
HWOverlock (4)|18.3.2008 12:28
Taky mi porad zapinal vetrak na zdroji FORTRON 300w na plne oatcky pri hrani.Dal jsem dva tiche vetracky AC za procesor na odsavani.A je klid ,vetrak ve zdroji bezi porad na male otacky.
OdMajkla (369)|18.3.2008 15:14
Na mojí asusce je utilita Asus All Suite kde je možný regulovat otáčky ventíku CPU. Možnost Optimal - Silent - Performance. Vždy když něco dam tak mi spadnou na krásných 1723 +- 20 a větroň neni slyšet. Bohužel pak i při zatížení jede furt na 1700 a vůbec si to nereguluje. Takže sem to nechal na těch klidně na těch 1700 protože to i tak stíhá v pohodě i při zátěži. Jen nechápu k čemu jsou tyhle "utility" dobrý. Podle mě jen zbytečně motaj hlavu začínajícím "tunerům" :-P
Pavel Boček (4169)|20.3.2008 23:40
ASUS už mě s tím též pomalu štve...u Gigabyte jsou to ještě použitelné věci, ale tyhle rádoby nápomocné utility, kde je to stejně jen odpad...a to nemluvím jen o programech, ale funkcích desky. Nejsem nějaký šílenec do Gigabyte, naopak jsem doteď majitelem desek ASUS, ale pomalu mi to začíná lézt krkem...když se člověk podívá na ten seznam věcí u specifikací desek a uvědomí si, že nakonec to taktování a ladění naopak jen překáží nebo dokonce škodí, tak občas chytá nerva :angry

Alespoň že mi tady skvěle fugnuje Qfan a dá se i dobře ponastavovat, jinak bych z toho umřel...