reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Roztřepávání obrazu

B.Gen.Jack.O.Neill (165)|30.12.2007 10:13
Ahoj, nevíte prosím někdo, jak vzniká takové roztřepání obrazu při rychlém pohybu? Obraz se v tom místě jakoby rozloží do čar, a dělá to pouze při rychlejším pohybu. Mám nějaký Mega Codec Pack, tak v tom by problém bý snad neměl. dělá mi to u jednoho bonusu k DVD i můj DVD přehrávač. Ve videu se vážně nevyznám, tak se ptám.
husky14 (4214)|30.12.2007 10:19
Dela to jen u jednoho DVD? Neni chyba jen na tom DVDcku? To je original nebo prepalena kopie?
Ritchie83 (369)|30.12.2007 12:44
[QUOTE=B.Gen.Jack.O.Neill;76604]Ahoj, nevíte prosím někdo, jak vzniká takové roztřepání obrazu při rychlém pohybu? Obraz se v tom místě jakoby rozloží do čar, a dělá to pouze při rychlejším pohybu. Mám nějaký Mega Codec Pack, tak v tom by problém bý snad neměl. dělá mi to u jednoho bonusu k DVD i můj DVD přehrávač. Ve videu se vážně nevyznám, tak se ptám.[/QUOTE]
Musíte obraz po dekódování upravit některým z deinterlace filtrů, aby se z prokládaného zobrazení stalo progresivní. Pro více informací hledejte klíčová slova: interlace, progressive, deinterlacing.
B.Gen.Jack.O.Neill (165)|2.1.2008 11:21
Já jsem myslel že všechna videa pro PC, včetně DVD jsou neprokládané, pouze vysílání že je prokládané vzhledem k technickým (ne)možnostem analogu. Ale o video toho moc nevím. Nemůže to být i nějakým chybným kodekem? Sice myslím že ne, ale co kdyby.
Styryx (351)|2.1.2008 16:26
Očividně jde o prokládaný video. Videa na DVD jsou takový, jak je kdo zakóduje, tj. je možný mít na DVD video jak neprokládaný (progressive), tak i prokládaný (interlaced) - kvůli úspoře místa. Ale přehrávače vetšinou umí prokládaný video zobrazit dobře, např. jsem měl jedno problematický DVD, který mi nešlo ozálohovat pořádně do DivX, jedině přes deinterlace filtr, ale přitom ve WinDVD i MediaPlayeru se při přehrávání dobrazovalo dobře (tj. bez pruhů).

[QUOTE=B.Gen.Jack.O.Neill;76604]Mám nějaký Mega Codec Pack, tak v tom by problém bý snad neměl.[/QUOTE]

Zrovna tyhle Mega-Ultra codec packy osobně nepovažuju za příliš vhodný řešení, pokud teda při jejich instalaci člověk nevybírá instalovaný kodeky ručně a neví, co přesně kterej kodek dělá - dost často totiž obsahujou např. právě různý MPEG-2 kodeky, který můžou "přepsat" (přesněji tedy nastavit si vyšší prioritu DS filtru) původně funkční kodeky nainstalovaný např. s DVD přehrávačem.
Takže osobně instaluju jenom ty kodeky, který potřebuju (což se omezuje na DivX, XVid, VobSub, QuickTime Alternative, atd., prostě pokud mi něco nejde přehrát, kouknu GSpotem, co k tomu potřebuju).

I když v tomhle asi tady problém nebude, když to přehrává špatně i stolní přehrávač - to spíš to video bude nějaký pofidérní :)
boboco (1987)|2.1.2008 16:38
Chyba bude v zakódování toho DVD - špatně zvolený způsob prokládání. Pokud to dělá i na stolním přehráveči - tj. na TV tak asi nepůjde nic jiného než video překódovat - dekomprimovat, upravit a znovu zakódovat. Je to tedy celkem dost práce. Chyba bude zřejmě přímo u výrobce, který u tohoto videa špatně zvolil způsob prokládání nebo video označil za progresivní (tj. bez prokládání) a s jako takovým je s ním pak zacházeno - přehrávače vydeo nezbavují prokládání, protože video se tváří jako progresivní.

Ještě dodatek, pokud vám jde hlavně o přehrávání na PC, pak doporučuji použít PowerDVD s vypnutou HW akcelerací a zrušení prokládání v nastavení přehrávače vynutit (U verze 7.3: Configuration--> Video--> Advanced--> Perform smart Deinterlacing --> Specify Manually --> Always perform De-interlacing --> Bob/Median nebo Pixel Adaptive (vyzkoušet, co bude lepší).
Ritchie83 (369)|4.1.2008 00:12
[QUOTE=B.Gen.Jack.O.Neill;77284]Já jsem myslel že všechna videa pro PC, včetně DVD jsou neprokládané, pouze vysílání že je prokládané vzhledem k technickým (ne)možnostem analogu.[/QUOTE]
Jak se liší „video pro PC“ od běžného videa a od kdy je DVD „video pro PC“? Jaké technické možnosti analogu máte na mysli? Na CRT obrazovkách prokládaný obraz vypadá lépe, proto bylo prokládání (historicky) zvoleno.

[QUOTE=Styryx;77392]Takže osobně instaluju jenom ty kodeky, který potřebuju (což se omezuje na DivX, XVid, VobSub, QuickTime Alternative, atd., prostě pokud mi něco nejde přehrát, kouknu GSpotem, co k tomu potřebuju).[/QUOTE]
Na přehrávání jsem si zatím vždy vystačil s mplayerem. ;-)

[QUOTE=boboco;77396]Chyba bude v zakódování toho DVD - špatně zvolený způsob prokládání. Pokud to dělá i na stolním přehráveči - tj. na TV tak asi nepůjde nic jiného než video překódovat - dekomprimovat, upravit a znovu zakódovat. Je to tedy celkem dost práce. Chyba bude zřejmě přímo u výrobce, který u tohoto videa špatně zvolil způsob prokládání nebo video označil za progresivní (tj. bez prokládání) a s jako takovým je s ním pak zacházeno - přehrávače vydeo nezbavují prokládání, protože video se tváří jako progresivní.[/QUOTE]
S DVD bohužel nejsem natolik obeznámen, můžete mně proto prosím tento váš odstavec vysvětlit? Zejména co myslíte „špatným způsobem prokládání“ (prohození sudých a lichých řádek by totiž bylo vidět stále, nejen při rychlém pohybu) a dále jak je video označeno za progresivní a prokládané, přičemž kodek nevidí nesmysly? Díky.

Osobně bych si spíš tipnul, že při masteringu DVD? bylo z původně prokládaného videa udělána progresivní tím nejjednodušším způsobem, totiž naivním spojením dvou po sobě jdoucích půlsnímků do jednoho.
Zoidik (1405)|4.1.2008 06:13
Mno co se týče těch kodeků, tak jich u sebe vždy instaluju 5-6 různých pack all in 1, cccp, KLMDR ( nebo jak to je ) a pak ještě par dalších, nikdy jsem neměl s žádným filmem ktery jsem chtěl přehrát problem, jen vždy musím nastavit podporu MPEG4 a pak jsem vysmátej. Pokud to provozuješ takto tak bych v kodekách problem neviděl