reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zasekávání PC

olasek001 (21)|1.1.2008 18:43
Dobrý den
chci se zeptat zda nemáte tušení, co by mohlo způsobovat mé čím dál častejší zatuhnutí počítače. Někdy i 10x za den. Ze začátku jsem myslel, že by mohl být problém v hardwaru. Z důvodu toho, že se PC zasekávalo při práci s videem (filmy,převádění avi filmů do DVD atp.). Z důvodu tohoto

https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=2224&stc=1&d=1199209242

avšak nyní si myslím, že má tento problém návaznost na ten další. Zkusil jsem vyměnit grafickou kartu za jinou a ovladače k nim avšak nepomohlo to. Nyní již PC zamrzává kolikrát i při spuštění Windows.Zkusil jsem již troje ovladače.Btw:Grafiku mám GeForce FX5600.A všecky ovladače co byli nainstalovány by ji měli podporovat. V prohlížeči událostí mi to píše toto:

https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=2221&stc=1&d=1199208955

Snažil jsme se Googlit různé věci jako např.Service Control manager,kl1,klif,kl1.sys,klif.sys ID 7026 a jejich různé kombinace…no…snažil jsem se hledat na různých stránkách asi 4 hodiny a něco co jsem našel bylo vše jen v AJ a s Translatorem je to na….Nakonec jsme se dokopal ktomu, že jsou to oboje nějaké ovladače od Kaspersky Lab přičemž z registrů nejdou odstranit(nebo spíš se mi to nepovedlo).A když dám v PC funkci hledat tak to radši nenajde nic. Jo jen tak pro informaci. Nikdy jsem tam Kaspersky Antivirus ani Internet Security neměl.
Taky jsem myslel, že by mohl být v PC nějaký zkrat kvůli tomu, že občas když třeba omylem bouchnu do stolu tak se to zasekne(hnul se disk?grafika?), ale jak jsem začal víc hledat nemyslím si to.
Taky mi to dnes napsalo v Prohlížeči událostí tyto dvě chyby, které možná mají s mím zasekáváním nějakou souvislost.
1) https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=2222&stc=1&d=1199209055
2)https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=2223&stc=1&d=1199209055

NOD32 viry nenachází, CCleanerem mám vše vyčištěno a ani Ad-Aware nic nenašel.Někde sme něco našel, že by mohla být chyba v mnou používaném prohlížeči Opera(prý měla nějakou díru až do verze 9.20 a přes UTF-7 a nějaký skript se do mohlo dostat ke mně do kompu), ale zas na druhou stranu jak jsem projížděl HiJacky různých lidí tak ty tam ty programy „kl1 a klif“ mají taky a problémy s tim nemají.Na nějakém fóru jsem četl že by se měli smazat instalačky nebo co…ale jak…když je to nenachází?. Opravdu nevím co s tim.V PC se nic nepřehřívá a všecky teploty jsou na normálu.Že by docházelo k nějakému zkratu mi přijde divné, protože nikde jsem nic netaktoval.Jediné co jsem od doby co se to začalo sekat do PC přidal byla DVD vypalovačka ale sekalo se to už občas předtím avšak ne tak často. Nejspíš vás teď napadá Zdroj.

Vypíšu zde tedy svoji sestavu:
Grafika: nVIDIA GeForce FX 5600
Zdroj: 200W
OS: Windows XP Professional, SP2
Disky: 2x40GB
Vypalovačka: ASUS DRW-1814BL
Paměť: 3 x 256 DDR (2 x 166MHz, 1 x 200 MHz)
CPU: AMD Athlon XP, 1666 MHz (12.5 x 133) 2000+
Základní Deska: Abit KG7/KG7-Lite/KG7-RAID
Zvukovka: C-Media CMI8738/C3DX Audio Device
chyba.JPG iexplore.JPG explorer.JPG nview.JPG
Klingacikx (1545)|1.1.2008 18:49
Požičaj si od niekoho silnejší zdroj. 200W by to mal utiahnuť ale nevieme jeho značku:stupid,pokús sa ju zistiť.
tgfh (2985)|1.1.2008 19:13
Chyba bude v hardwaru, zdrojem to asi nebude, ale i tak by bylo fajn ho vyměnit.
Jako první věc bych stáhnul memtest http://memtest.org/ vypálil na CD popř. nahrál na disketu a z média nabootoval.
Nech to běžet tak hoďku. Dávám 80% že tam budou chyby :) tzn. špatné RAMky, ale neboj možná, že bude stačit je jen podtaktovat ;)
pavel_p (993)|1.1.2008 19:39
Projdi tento thread: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=4090
U tak starého PC jsou nejčastější příčina:
- nafouklé a ne zrovna funkční kondenzátory na základní desce
- totéž ve zdroji (celkem nechápu 200W, když má amd jasně psáno, že chce na athlony 300+ ... ale pokud to jelo nějakých 6 let tak očividně stačil)
- nespecifikovatelná chyba základní desky (najdeš ji tak, že vyloučíš všechno ostatní)
- někde sotva držící kabeláž nebo studeňák v ní
- paměti



kl1+klif má být co?
olasek001 (21)|1.1.2008 23:30
Mno tak je to v......teda aspoň podle mě....nevim, nevim jestli jste to už někdy viděli....no posuďte sami...omluvte kvalitu je to focený mobilem za tmy.
Obraz001.jpg DSC00395.JPG
Intri (3490)|1.1.2008 23:33
To vypadá, že máš možná nějakou chybu v paměti...:-)

Zkus proházet jednotlivé moduly. Máš tam tři, tak vyzkoušej jejich možné kombinace zapojení, třeba je vadný jen jeden z nich.
tgfh (2985)|1.1.2008 23:34
Kámo to chce do archívu ty fotky! :D:D:D

Takže: Vyndej RAMky, očisti je i sloty, popřeházeně zapoj a jdi do BIOSu, kde nastavíš "DRAM Frequency" na 133MHz (popř. 266MHz) a dej test znovu. Pokud budou errory zase taky moduly testuj jednotlivě a zjišťuj který z modulů je vadný.

Btw. nesmí se ti ukázat ani jeden error
pavel_p (993)|2.1.2008 00:18
Jo, viděl. Kvalita je tak akorát, lepší než sem dávat fotku z 12mpix digitální zrcadlovky. Paměti jsou pořád lepší než základní deska. DDRka bys možná někde sehnal z vyřazených nebo mrtvých starých počítačů, pokud máš známé na vhodných místech.
Pavel Boček (4169)|2.1.2008 12:03
Šance že by jen tak odešla ze 100% jedna paměť je tak malá, že to ani není možné, ale stát se přece jen může všechno. Spíše je to jasný příklad nekompatibility pamětí. Pokud to jelo celou dobu a začalo blbnout až teď, tak je to zvláštní. Napiš zdroj, tipuju na jeho chybu, je možné, ža tu paměť klidně odrovnal anebo prostě nestačí šťáva.

Celé PC bych rozdělal, pořádně pročistil a složil. Zdroj totéž. Pokud to zároveň nebude FOrtron a lepší značka, tak ho do PC ani nedávej, prodej někde za 50,- a kup Fortron 300 - 350 W (klidně z bazaru).
katuskaa (7)|2.1.2008 14:35
Tak:.Různě jsem dál pročítal fóra stim taktováním paměti atp.stáhnul jsem program CPU-Z …vlítnu tam..skočim na SPD..tam jak je výběr těch SLOTů. Na desce jsou 4…obsazeny 3.

V CPU-Z to najde jen první tři. Přičemž tyto paměti 2 x 256 MB PC2700 DDR SDRAM (2.5-3-3-7 @ 166 MHz to ukáže ve slotu 2 a 3. a v prvním slotu to píše Empty.

https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=2240&stc=1&d=1199280553

Ve slotu č.4 je zapojena paměť GR400D64L25/256 256 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-3-3-8 @ 200 MHz) (2.0-2-2-6 @ 133 MHz) a tu to v CPU-Z vůbec nezobrazuje. [podle Everestu]

Maj jinej takt a časování.Sice tomu neorzumim ale mohlo by to podle mě dělat nějak paseku, ale fakt nechápu proč se v CPU-Z nezobrazuje. Přitom když kliknu na položku Memory tak to vypadá takhle:

https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=2239&stc=1&d=1199280383

768 MB tam ukázaný je.

Když už jsme u toho tak se chci zeptat jak všecko todle funguje a k čemu to tak nějak je.Co jsem se dočet a tak nějak pochopil tak je lepší mít nižší frekvenci a vyšší časování, ale tak nějak by mě zajmalo co která položka přesně znamená, jak to řeknou profíci a co by jste doporučili mě, páč se všude píše něco jinýho:
Myslel jsem jeslti by jste mi to nevysvětlili…třeba takto:

https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=2241&stc=1&d=1199280684


Možná mi napíšete ať trošku hledám, ale věřte, že sem hledal tak dlouho a snažil se to pochopit, že toho teď vim ještě míň:) a další hledání způsobí kolaps mýho mozku a berete si mě na svědomí.

Dočet jsme se o různých těch Zvyšování FSB na procesoru a vázání těch násobičů či co, že se to pak podepíše na pamětech a tak.Mám Athlon 2000+ již výše zmíněný a měl by být odemknutý.Aspoň co si myslim já.

Je teda pravda, že jsem ještě pořád neočistil ty sloty…za chvilku to udělám,očistím paměti,sloty a nechám to projet znova tim MEMTESTEM….ale napadlo mě až to udělám zkusit vyndat ještě před testem tu jednu paměť GR400D64L25/256 256 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-3-3-8 @ 200 MHz) (2.0-2-2-6 @ 133 MHz),páč je přetaktovaná (není moje práce), proto sem píšu jeslti mi to doporučíte taky ještě než se pustim do toho kuchání.
cpu-z_1.JPG sloty.JPG co co znamená.JPG
speedsnail (4876)|2.1.2008 14:48
Jen co jsem zjistil k chipsetu na desce : "Frekvenci pamětí nastavit nelze, protože AMD 760 nepodporuje asynchronní práci pamětí, jinými slovy, paměť vždy pracuje na frekvenci sběrnice procesoru."
Imho bude vadná jedna z těch pamětí (pokud za to nemůže zkrat prachem a podobne).
//A žádnou pamět pretaktovanou nemas, Dvě jsou DDR333 a jedna DDR400 (ta PC3200) a všechny běžej na DDR266
husky14 (4214)|2.1.2008 14:51
Necet sem teda celej tenhle thread, ale kdyz mas zkombinovany moduly s ruznym casovanim, mely by se vsechny nastavit podle nejpomalejsiho (kdyz ne automaticky, udelej to rucne v BIOSu)....


[QUOTE=katuskaa;77359]Co jsem se dočet a tak nějak pochopil tak je lepší mít nižší frekvenci a vyšší časování....[/QUOTE]Je to presne obracene, snaha je mit co nejnizsi casovani pri co nejvyssi frekvenci a samozrejme stabilite PC....


[QUOTE=katuskaa;77359]....páč se všude píše něco jinýho: Myslel jsem jeslti by jste mi to nevysvětlili…třeba takto:[/QUOTE]Rek bych, ze vsude pisou to samy, musis si to nastudovat a hlavne pochopit sam....


[QUOTE=katuskaa;77359]Dočet jsme se o různých těch Zvyšování FSB na procesoru a vázání těch násobičů či co, že se to pak podepíše na pamětech a tak.Mám Athlon 2000+ již výše zmíněný a měl by být odemknutý.Aspoň co si myslim já.[/QUOTE]Nikdo ti tu nedokaze rict, co kde nastavit a co ti to udela. Pretaktovani je individualni vec a na tvy kombinaci HW bude jiny nez jinde..... a nerikej, zes nemoh nic najit :runaway

cti a uc se.... a zkousej :thumb
mech13 (5526)|3.1.2008 02:44
neobratil tu nekdo dve stranky najednou? uz mi to tak pozde nemysli nebo tu katuskaa je totalne OT a ze zasekavajiciho PC se najednou skocilo k taktovani pameti?
Pavel Boček (4169)|3.1.2008 02:54
Tež jsem z toho v poslední době nějaký jetý. Nicméně nějaké věci se nám tu shodují (2x 333 MHz paměti, 1x 200 MHz), ale už nejsem schopen rozeznat, co se neshoduje.

olasek001: ty se opravdu mrkni na ten zdroj, 200 W je vlastně málo i na Fortron, přes půlku na těchhle starých šlo na +3,3 a +5 V větve a už má léta, ten už asi moc výkonu nedá...takže vyměnti a až pak teprve něco dál zkoušet.
katuskaa (7)|3.1.2008 17:40
Pavel Boček --> Promiň za mravní újmu.Určitě nejsi jetej.To já to jenom psal od přítelkyně, která byla přihlášená pod svým jménem...nicky olasek001 a katuskaa mluví o tom samém PC a problému:) s tim taktováním to byla reakce na to podtaktování tak jsem o tom jen začal číst. Jenom jeslti to dobře chápu jak zde zmiňoval "speedsnail"tak na mojí desce nefunguje samostatné taktování paměti a snížit frekvenci by šlo jen podtaktováním celého procesoru? PS:promiňte za ten zmatek:)
tgfh (2985)|3.1.2008 18:43
Prostě, čisté RAMky zapoj do čistých slotu co nejblíže procesoru, uveď BIOS do defaultu (load optimalized default - tak nějak) a nastav frequency DRAM na 133MHz (popř. 266MHz)

Nejprve si vyřeš stabilitu tím memtestem a až pak si čti články jestli je lepší vyšší frekvence nebo nižší (agresivní) časování.
katuskaa (7)|6.1.2008 15:41
Tak jsem očistil sloty,Paměti a vůbec celou desku jsem vypucoval.PC se však nadále sekal tak jsem začal prohazovat různě paměti...slot4 to v CPU-Z stále nenachází ale vše funguje jak má a PC se již 2 dny nezasekl a snažim se mu dávat co největší čočky ... ripuju DVD,převádim atp. Zatim vše funguje. Co jsem však dodnes nepochopil je to že když není ve slotu4, který to nenachází zapojena paměť (tak PC nenajede)a píše to ještě něco na styl "Prosím vložte paměť do slotu DIMM1 nebo DIMM4..přičemž když je jen v jedničce tak to píše pořád toto.Nevím snad se nebude PC již zasekávat.Jen tak na zkoušku udělám ještě test MEMTESTEM...jsem zvědav. Jinak všem děkuji moc za rady. Alespoň jsem se něčemu přiučil v ohledu taktování atp.