reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: Zamrznutí vypalování

Neregistrovaný (0)|4.1.2008 00:37
Jméno tazatele: JT

Znění dotazu:
Dobrý den. Mám problém s vypalováním. Když vypaluji tak mi ke konci vypalování (okolo 80 %) zamrzne počítač a rozmaže se obraz. Vypalovačka běží dál dokud počítač nerestartuju, nic jiného s ním nejde dělat ani vysunout mechaniku. Mám dvě mechaniky Samsung SH-S182D a Teac W540E a u obou je to stejné. Občas se mi ještě podaří vypálit CD na Teacovi v malé rychlosti ale DVD nejde vůbec. Mám Windows XP service pack 2. Zkoušel jsem Nero, Clone, Alcohol 120% ale všude je to stejné. Ze začátku se to stávalo jen občas ale teď je to pravidlem. Ten starý Teac mi předtím ve starém PC chodil naprosto bez problémů. Můžete mi prosím poradít ? Díky moc.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
AMD Athlon 3200+ 2GHz, 1 GB RAM, z toho 128 sdílená s grafikou, základní deska Gigabyte M55PLUS-S3G AM2, mechaniky Samsung SH-S182D a Teac W540E, Windows XP Professional Service pack 2, vypalovací programy Nero, CloneCD, Alcohol 120%
Intri (3490)|4.1.2008 00:41
Chce to ověřit, zda nejsou obě mechaniky vadné, ale viděl bych to spíš na ovladače. Odinstaluj je a pak restartni PC, XP by si je mělo zase nainstalovat.
Pavel Boček (4169)|4.1.2008 00:56
Co je v tom za zdroj ? Výkon a výrobce...
JT1 (0)|4.1.2008 01:44
Case KME Miditower CX-5762, černý, 4x5.25", 400W PZ supertichý <20dB, 15cm fan, nemyslím si že by mechaniky byly obě vadné ve starém počítači ten Teac fungoval bezchybně.
Zoidik (1405)|4.1.2008 06:05
Pokud mechnaika v jednom PC fungovala, a ted ani jedna, tak bych možnou příčinu viděl v desce. Respektive v její komunikaci, zkusil bych vyměnit mechaniky za nějaké jiné jestli je možnost
pas!k (3765)|4.1.2008 07:16
Myslim si ze chyba nebude v mechanikach .. kazdopadne bych pc rozdelal zkontroloval kabelaz .. pokud je moznost vymenil kabel k mechanikam zkontroloval jejich zapojeni (btw jsou sata nebo ide? predpokladam ze ide) Pak bych udelal presne to co radil intri odinstalovat a restart pokud s eto bude chovat stejne zkusil bych tam nechat jen jednu mechaniku a zkus na ni neco vypalit jestli s eto bude chovat stejne..
johny__g (6387)|4.1.2008 08:41
Jinak se počítač chová stabilně? Zkoušel jsi nějaké testy CPU, grafiky, pamětí? Jaký máš disk(y) a jak je to celkově zapojené - IDE/SATA, master/slave atd... Jedou mechaniky i disk v DMA módu?
Klingacikx (1545)|4.1.2008 11:36
Skús ich prefúknut ci náhodou nieje zaprášený laser, nieco podobné mi robilo a bolo tam len trocha prachu:D
husky14 (4214)|4.1.2008 12:03
Kdyz to delaj obe vypalovacky, vypada to spis na SW problem.

Nemas v PC ochranu Starforce? Instaluje se vetsinou s nejakou hrou.... jestli jo, tak pryc s ni ;)
Pabler (425)|4.1.2008 12:04
ak mechaniku vycistit, tak celu rozobrat, a jemnou navlhcenou bavlnkou co nepusta vlakna prelestit jemne cocku laseru, ... ja som pouzil vaticky do usi na spilke
mozes pouzit aj daky cistiaci prostriedok, ale nesmie zanechavat po sebe dake nanosy, a nesmie rozozrat polycarbonat z ktoreho je cocka vyrobena, ani ochranny film na nej ...
takze radsej ostat pri cistej vode, ak si fajciar voda moc nepomoze :o) nanosy dechtu na cocke robia bordel
----
akurat ze mne sa to prejavovalo necitatelnostou zaznamoveho media a nie problemom pri vypalovaní...
pas!k (3765)|4.1.2008 12:23
No tak panove .. ten clovek potrebuje poradit co s tim ne jak vycistit mechaniky .. sance ze je problem v mechanikach je diky tomu ze to delaji obe dosti miziva.
JT2 (0)|4.1.2008 13:22
Tak další DVD je v háji. Zkusil jsem přeinstalovat firmware a ovladače ve Windows XP ale nepomohlo to. Naopak zamrzlo to ještě dříve než předtím. Nemám možnost vyměnit mechaniky, ale problém s deskou to asi nebude, to by to přece zamrzalo u vypalování DVD a CD stejně ne ? Spíš si myslím něco s pamětí nebo nějaké nastavení. DMA mám povoleno. Na testech je vše v pořádku (Cpu, paměť, HD). Kabely jsem zkontroloval a zkusím koupit nový a prohodit je. Jinak mám zapojený obě mechaniky na jednom kabelu kdy ten Samsung je na master. Oba hardisky jsou pak na druhém.
pas!k (3765)|4.1.2008 13:25
A zkousel si jednu odpojit? Odpoj tu slave mechaniku anech tam jen mastera .. Podivej se do spravce zarizeni ide radice v jakym jedou modu ... a na ty testy bych si poridil nejake dvd rw usetri ti to asi nejakou tu kacku ;)
pavel_p (993)|4.1.2008 18:36
No ono čistění čočky má dle mých zkušeností zřídka vliv, mechanika je celkem dobře utěsněná a prah v ní téměř žádný nebývá. Takový problém jsem zažil jednou a byl ve vadném disku, ale to teda windows při pálení vždy padly na BSOD, což vyjímečně prováděly i při jiných aktivitách. SMART hlásil pár realokovaných sektorů a selftest přes smartmontools nešel dokončit. Neříkám, že musí být chyba v HDD ... klidně to může způsobovat pozvolna odcházející deska,zdroj,paměti,špatný kontakt... Tomu, že se sami od sebe domrší ovladače bych moc nevěřil.
JT3 (0)|5.1.2008 14:04
Vyměnil jsem ten kabel a teď čekám na to až se zformátuje DVD+RW abych to mohl vyzkoušet. Jak dlouho asi tak trvá vymazání DVD+RW 4x ? Už mi to maže v Alcoholu 120% hodinu a přitom tam je dávno 100%, je to normální ? Jinak jsem se taky na netu dočetl že pro tuhle mechaniku je lepší dát 40 žilový datový kabel než 80, mohla by být chyba způsobená tím ?
husky14 (4214)|5.1.2008 14:07
V Alcoholu nvm, ale uplnej format v Neru trva myslim cca 15-20min.... takze to neni uplne normalni.

Dival ses na ten Starforce?
JT4 (0)|5.1.2008 14:11
Ten Starforce nemám....
JT5 (0)|5.1.2008 15:04
Takže problém se zdá být vyřešen. Nový kabel tomu nepomohl takže jsem odpojil toho Teaca a nechal tam jenom ten Samsung jako master. DVD+RW to vypálilo takže jsem zkusil DVD+R a taky bez chyby. Snad to není jen náhoda a bude to chodit i dál. Zajímalo by mě ale stejně co to tedy způsobovalo. Že by byl slabý zdroj a neutáhnul to ? To by se to ale kouslo už na začátku a ne až při těch pravidelných 80% ne ? Nebo že by se ty dvě vypalovačky mezi sebou nějak hádaly ? Každopádně děkuju všem co mi radily. Díky moc...
pas!k (3765)|5.1.2008 16:10
A kolik mas na desce ide kanalu ? To rozhazej nejak aby ty palirny nebyly u sebe
JT6 (0)|5.1.2008 20:35
IDE kanály mám dva. Na tom druhým mám dva HDD.
Zoidik (1405)|8.1.2008 08:14
No vymazání 4x DVD trvá asi 20minut. Mám tím namysli kompletní smzání disku,né to rychlé, co je během chvilinky. Jinak já to mažu v NERU 7
johny__g (6387)|8.1.2008 08:23
[QUOTE=JT5;78462]Takže problém se zdá být vyřešen. Nový kabel tomu nepomohl takže jsem odpojil toho Teaca a nechal tam jenom ten Samsung jako master. DVD+RW to vypálilo takže jsem zkusil DVD+R a taky bez chyby. Snad to není jen náhoda a bude to chodit i dál. Zajímalo by mě ale stejně co to tedy způsobovalo. Že by byl slabý zdroj a neutáhnul to ? To by se to ale kouslo už na začátku a ne až při těch pravidelných 80% ne ? Nebo že by se ty dvě vypalovačky mezi sebou nějak hádaly ? Každopádně děkuju všem co mi radily. Díky moc...[/QUOTE]

To už sem zažil, prostě dvě vypalovačky se nesnesly na jednom kabelu. Myslím že stejně nemá cenu mít v PC vypalovačku DVD i CD zároveň, tak toho Teaca prostě odpoj, vyndej a neřeš to. Případně můžeš zkusit obě nastavit na cable select, jestli pak pojedou, ale spíš bych se v tom už nerýpal.