reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Je-li PC zapojeno v lokální siťi,musí být nainstalovan operacni system?????

Zuby (23)|8.1.2008 22:43
Odpovězte mi prosím na tuto otázku....protože teď fakt neíim,páč siťovka musí fungovat s nějakými síťovými protokoly, které jsou v OS,ale zase na druhou stranu se vlastně OS dá instalovat ze sítě, takže fakticky nevím....děkuji za zodpovězení
Intri (3490)|8.1.2008 22:48
Operační systém být nainstalovaný nemusí, BIOSy dneska běžně dávají možnost nabootovat ze sítě. Ale přiznám se, že v praxi jsem se s tím setkal jen ve škole, a to ještě pouze jako uživatel, ne jako správce, takže nevím, jakými zákonitostmi se to řídí. Nicméně jsem si jistý, že to jde a že i s holým PC můžeš pracovat.
Zuby (23)|8.1.2008 22:53
Děkuju moc,tohle jsem potřeboval vědět,asponň , že tu jsou takoví odborníci,fakt moc díky Ti :)
Intri (3490)|8.1.2008 23:00
:-) Odborník by ti řekl, jak to funguje, v tomhle nemám absolutně přehled.:-) Třeba ti tady ještě někdo připíše, co je k tomu zapotřebí.
Zuby (23)|8.1.2008 23:03
Tohle mi bohatě stačí :), četl jsem tvoji zkušenost s noťasem ACER, jako z jejich strany pěkná sviňárna, hele a neměly by se vrátit peníze po 3.reklamaci pokud-li se jedná o stejnou závadu?
Pabler (425)|8.1.2008 23:05
Intri: No jo, uz som skoro uplne zabudol na tie krasne 286/386 co boli u nas na strednej :)
Boot from HDD [Y/N] a ked dal clovek yes, no hdd found :D
-------
nasiel som daco co by ti mohlo pomoct ako na to:
[code]http://www.msfn.org/board/lofiversion/index.php/t50242.html
http://www.tomshardware.co.uk/forum/231651-35-booting-network-boot[/code]
Budes potrebovat NIC (sietovka) ktora ma podporu bootovania z LAN, uvadzaju tam ze vacsina novych uz prave nema :-/
Intri (3490)|8.1.2008 23:08
[quote=Zuby;79452]Tohle mi bohatě stačí :), četl jsem tvoji zkušenost s noťasem ACER, jako z jejich strany pěkná sviňárna, hele a neměly by se vrátit peníze po 3.reklamaci pokud-li se jedná o stejnou závadu?[/quote]

O tom se diskutuje případně tady: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=9594 A když si to pročteš, přijdeš na to, proč jsem peníze dostal až po tak dlouhé době.

@Pabler: Jj, to byly krásné časy.:-)
Zuby (23)|8.1.2008 23:11
jj přečtu si to, díky :)
pavel_p (993)|8.1.2008 23:26
Nemusí, síťovka zjistí vše potřebné pro své nastavení přes DHCP/BOOTP (kompatibilní protokoly), kromě nastavení sítě obdrží odkud stáhnout zavaděč OS, ten pak umí stáhnout a zavést jádro. Zkus googlit pxe,tftp,bootp,..
Doplním, že to fungovalo s velmi starými síťovkami, které měli tzv. boot rom, pak z důvodu nižší ceny tento chip prakticky vždy chyběl, u moderních základních desek je tato funkčnost posledních pár let standard (nebo i u serverových desek s integrovanými síťovkami z dob kdy to nebylo obvyklé)
Není problém takto rozchodit Linux, jen je zdlouhé připravit filesystem pro bezdiskové stanice (stejný jak má server je nešťastné, přeci jen se liší tabulky rozdělení disků, dochází ke konfliktům ip adres a vůbec se nakonec v konfiguraci celkem liší).
Zuby (23)|8.1.2008 23:41
pavel_p: Díkes moc :)