reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prosim pomoc 22" LG alebo Samsung

stockach (12)|9.1.2008 10:54
Tak som sa zaradil medzi nerozhodných pri nákupe LCD monitora. Po prečítaní skutočne veľkého množstva recenzií, poradní, diskusií, technických parametrov a podobných viac, či menej dobrých informácií som zistil nasledovné:
1. ...naozaj renomovaní výrobcovia sú len Samsung a LG... (takto mi to vychádza :-))
2. 22" monitor v rozumnej cenovej relácii (SR aj ČR) je zásadne s TN panelom :-((
3. Kontrastný pomer si udáva kto ako chce a ako mu to vyhovuje - myslím tým výrobcov. Dynamický kontrast je mnohokrát aj naobtiaž.
4. Pozorovacie uhly udávajú mnohokrát len skutočnosť, že vidíte monitor, a nie niečo na ňom.
5. Ako tak smerodajný je údaj o odozve.
6. Svietivosť je v podstade odvodená od plochy a tak u 22" nepresahuje 300 cdxmxm.
7. Konektivita - vo väčšine len SUB a DVI.
8. USB HUB len minimum - myslim že len HP.
.....takto by som mohol ešte pokračovať, ale... Keďže sa neviem absolútne rozkývať a konečne nejaký kúpiť prosím o radu, lebo zatiaľ vynájdu aj nové technológie.
Môj typ by bol niečo ako LG 226 WA-WN, alebo Samsung 226 BW.
Ak máte nejaký lepší nápad, sem s ním. Toto fórum mi priško najviac ostrieľané v tejto oblasti a nenašiel som tu ani žiadne nadávky a posmešky, tak hádam nevynadáte ani mne.
Creamz1 (23)|9.1.2008 12:21
Ja jsem taky dlouho zkoumal co a jak a furt jsem chtěl 24" a žadny TN a tak no realita byla takova že jsem koupil 22" TN samsung 2232BW a nemužu si ho vynachvalit ano nema vyškove nastaveni ani možnost montaže na zed což mě netrapi jelikož ani jednu věc nepotřebuju ale co se tyka obrazu tak totalně bez problému obraz velmi pěkny rovnoměrně podsvicený, pozorovaci uhly velmi dobré až jsem z toho byl překvapenej u takto levneho LCD že ty uhly ma takhle velke a i když jsem se bal že při filmech budou čmouhy a hry budou stat za prd tak vubec nic takoveho jsem s tim moc spokojenej i když ze začatku jsem myslel že je špatnej ale za to mohla moje GK ne monitor takže doporučil bych ja osobně samsung, LG jsem neměl možnost dlouhodobě zkusit ale když jsem koukal při koupi na stěhu asi s 25ti LCDčkama tak mi přišel obraz samsungu lepši a pro mě osobně nejpřijemnějši na oči za to z Acera kteryho jsem chtěl puvodně se mi udělalo zle hroznej obraz. a co se tyka USB hubu je to škoda taky jsem ho chtěl protože jsme na něj byl zvykly z meho CRTčka ale tak to jsem vyřešil 2m UBS kabelem s USB hubem celkem za 400,- a je to.
s.skull (198)|9.1.2008 12:59
mám osobně celkem dobrou zkušenost s LG 226WTQ... trochu problém s podsvícením a barvami, ale to vzhledem k ceně - do které se, jak předpokládám podle tebou navrhovaných modelů, chceš vlézt - tj. do 8k, bude nejspíše vždy - lišit se bude jen kus od kusu - ne výrazněji modely... přečti si recenzi na těchto stránkách - na mnou uváděný model... jinak také jsem rozmýšlel mezi ním a samsungem 223/226... pokud bys chtěl do 10k, už by to bylo zajímavější :)
SelinaK (51)|9.1.2008 16:37
22" panely jiné než TN se tuším vůbec nedělají. Prostě neexistují. Škoda.
s.skull (198)|9.1.2008 16:43
[QUOTE=SelinaK;79610]22" panely jiné než TN se tuším vůbec nedělají. Prostě neexistují. Škoda.[/QUOTE]

OT/ dělají :) http://pc.itek.cz/monitory-22-lcd-monitory/473105-22-2-EIZO-CG221
Janeks (221)|9.1.2008 17:18
osobně si myslím že ani s jedním panelem neuděláš chybu..... mám sám Samsung 226BW a jsem s ním maximálně spokojen
stockach (12)|10.1.2008 11:55
Zatial dik všetkym za odpovede. Počas svojho skumania som sa dočítal o Samsungu aj HROZNE veci:

http://www.behardware.com/articles/667-1/samsung-226bw-a-and-s-series-the-verdict.html

Toto stoji za prečítanie všetkým ťažkým zástancom Samsungu - túto značku som preferoval dovčera aj ja, ale týmto stratila, a určite nie len u mňa, na dôverihodnosti. Takže skusim zohnať ešte niečo o LG.
EŠTE RAZ, ĎAKUJEM ZA NAZORY. Dám vedieť výsledok.
EvolutionFireman112 (53)|10.1.2008 11:58
Taky jsem nevěděl jaký monitor koupit, prošel jsem mnoho článku a diskuzí... Nakonec jsem koupil Samsung 2232BW a jsem maximálně spokojen. Má neotřelý design a to že není výškově nastavitelný či nemá USB mě fakt netrápí. Mohu jen doporučit.
stockach (12)|11.1.2008 06:57
Tak som teda kúpil Samsung 226BW. No...mám z toho zmiešané pocity. Na hry O.K., video tiež ujde, až na tú červenú - xichty sú vždy do červena, pastelovým farbám sa im podarilo ako-tak vyhnúť. Odozva je vynikajúca. Avšak !!!!!! pri zobrazení pracovnej plochy, prípadne pri prehliadaní webu je to vcelku katastrofa. Písmo je nerovnomerné, nerovnaké s rôznou ostrosťou, podsvietenie je fakt mizerné ztmavuje sa od pravého dolného rohu diagonálne k ľavému hornému rohu. Najviac ma však trápi to písmo - text - že je akýsi akoby "viacfontový" a nerovnomerný. Ak máte takýto pocit niekto tu, dajte vedieť. Dik.
Creamz1 (23)|11.1.2008 07:33
Tohle co popisuješ tak co se tyka plochy maš nastavene nativni rozlišeni ? protože to same mě to dělalo taky než jsem ho tam nastacvil a ty barvy nevim jak tenhle typ ale u meho samsungu jsem to musel vyladit a ted bez problémů.
stockach (12)|11.1.2008 07:58
Hmmmmm. máš pravdu rozlisenie nemam nativne ale neda sa mi ani nastavit! Možnosť mám len 1680 x 1024 - tiež ostatné režimy, ale ten pravý rozmer 1680x1050 tam nemám. Je pravdou že som ho zapojil len cez DVI, RGB som ani nezapájal. Kartu (a vlastne celý PC) mám trošku staršiu, myslím že MSI NX 6200...a čosi. Namám to pri sebe, som v rachote. :-) A neviem ako to 1680x1050 nastrkať.
Creamz1 (23)|11.1.2008 09:10
[QUOTE=stockach;80118]Hmmmmm. máš pravdu rozlisenie nemam nativne ale neda sa mi ani nastavit! Možnosť mám len 1680 x 1024 - tiež ostatné režimy, ale ten pravý rozmer 1680x1050 tam nemám. Je pravdou že som ho zapojil len cez DVI, RGB som ani nezapájal. Kartu (a vlastne celý PC) mám trošku staršiu, myslím že MSI NX 6200...a čosi. Namám to pri sebe, som v rachote. :-) A neviem ako to 1680x1050 nastrkať.[/QUOTE]

Tohle same jsem take řešil a nakonec jsem prolezl nastaveni grafiky v ovladačich zobrazeni a tam jsem našel možnost vlastniho rozlišeni a tam jsem si vytvořil přesně to co potřebuju a bylo to na 3 roky starem geForce FX5200 takže to musi jit i na te tve
stockach (12)|11.1.2008 11:50
Tak som zbehol domov a čuduj sa svete, na prvý šup to nabehlo na natívne rozlýšenie. Ale....Podľa odkazu, ktorý som sem hore vložil, som zistil, že mám panel CMO. Viete niekto čo je to zač. Samsung to určite nie je :-(((
Black tgfh (143)|11.1.2008 13:03
[quote=stockach;80154]Tak som zbehol domov a čuduj sa svete, na prvý šup to nabehlo na natívne rozlýšenie. Ale....Podľa odkazu, ktorý som sem hore vložil, som zistil, že mám panel CMO. Viete niekto čo je to zač. Samsung to určite nie je :-((([/quote]
Je to Samsung, neboj ;)

Ohledně těch barev, uveď si nastavení grafiky na default (v ovladačích).
stockach (12)|11.1.2008 13:25
@BLACK tgfh
Prosím ťa presveč ma že to Samsung panel je! Podľa reakcie vo firme Samsung v SR nie som o tom presvečený! Pred 30 min. som tam volal a nejyký lámanou slovenčinou hovoriaci ťinťan ma promptne odkázal na jedno z troch servisných stredísk v SR. Tam čakajú na kolegu, ktorý rieši Samsungy a vraj sa hneď ozvú. Ak by sa v mojom prípade jednalo naozaj o LCD panel od CMO, ten môžem kúpiť v monitore za 6000 Sk a nemusel som kupovať Samsung za 10.000. Podľa kľúčov k číslam v servisnom menu monitora sa naozaj jedná o panel od Chi Mei Optoelectronics!!! Celé číslo-verzia panelu je: M-ME22H0CDB-1001.
Black tgfh (143)|11.1.2008 13:32
http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/797422.html
Nahoď crtl+F a napiš do něho M-ME22H0CDB-1001
taky to nějak řešili, třeba ti to pomůže, mi se to nechce číst :)
SelinaK (51)|11.1.2008 13:33
Samsung 226BW je jeden ze "skandálních" Samsungů - viz ten článek - pod stejným označením se totiž vyrábějí tři druhy, z nichž jeden má panel Samsung, jeden AU Optronics a jeden CMO (v tom článku testujou jenom Samsung a AUO). Prostě jsi v loterii chytil zrovna jeden z těch horších...
tgfh (2985)|11.1.2008 13:36
[quote=SelinaK;80193]Samsung 226BW je jeden ze "skandálních" Samsungů - viz ten článek - pod stejným označením se totiž vyrábějí tři druhy, z nichž jeden má panel Samsung, jeden AU Optronics a jeden CMO (v tom článku testujou jenom Samsung a AUO). Prostě jsi v loterii chytil zrovna jeden z těch horších...[/quote]
Tak to je síla :thumbdown

A máš na něm nápis Samsung?
Creamz1 (23)|11.1.2008 13:40
* X-xxxxxxxAx-xxxx: Samsung panel.
* X-xxxxxxxLx-xxxx: AU Optronics panel.
* X-xxxxxxxDx-xxxx: CMO panel.
* X-xxxxxxxIx-xxxx: CPT panel.
stockach (12)|11.1.2008 13:45
Ano, je na ňom Samsung, všetko je origo, balenie, káble, CD, okrem zrejme panelu :-( Čakám len na reakciu zo servisného strediska. CMO je skutočne najhoršia možnosť!!! Ak máte niekto nervy, nahoďte to číslo podľa návodu BLACK tgfh a skúste zistiť, čo je to zač, ja sa na tú stránku z práce nedostanem - Dansguardian. Vopred ďakujem.
SelinaK (51)|11.1.2008 14:50
Jo tak dokonce čtyři panely :) Njn. Je to prasárna, když už berou panely od několika výrobců (což chápu, protože každej chce Samsung a jedna fabrika by jich tolik nevychrlila), měli by to nějak značit a cenově odlišit - komu nevadí nádech do modra, ať si koupí, ale ne za stejnou cenu jako kvalitnější panel.
A pozor, s 2232BW je to prý podobné - Samsung sice slíbil, že se tomu vyhne, ale nějaké průšvihy už jsem taky vygooglila.
Creamz1 (23)|11.1.2008 15:13
o 2232BW jsem to slyšel taky resp ta tabulka co jsem dal byla z diskuze 2232BW ale u sveho nemužu najit nikde žadnej kod podle ktereho bych to zjistil kde to mam hledat ? na zadnim štitku panelu nic neni.
stockach (12)|11.1.2008 15:28
[QUOTE=Black tgfh;80190]http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/797422.html
Nahoď crtl+F a napiš do něho M-ME22H0CDB-1001
taky to nějak řešili, třeba ti to pomůže, mi se to nechce číst :)[/QUOTE]
Tak som doma a dostal som sa aj k tomuto odkazu. Reakcie v tomto fore po zisteni ze dotycny ma takyto panel boli: ooooooooooooooooooooooo noooooooooooooooooooooooooo
Potvrdili sa mi moje obavy. Servisne stredisko sa neozvalo a tak pockam do pondelka. Potom zavolam do Samsungu znova a oznamim im ze som dost silny partner na jednanie a ze ked sa informacie o ich podvodoch verejne pretriasaju na internete, zainteresujem na tom aj redaktorov mnohych printovych mediim. Predsa su aj ludia, ktory citaju z papiera...:-))) A reklama je na svete. A nech mi uz ziaden predavac v PC shope neporadi, ze si mam vybrat samsung, lebo skolabujem.
ThroniX (16)|12.1.2008 15:00
to: stockach:
Caw mam presne ten istý typ panela Samsung 226BW (M-ME22H0CDB-1001), Vyriešil si to nejako v tom servisnom stredisku, chcel by som vedieť či by mi ho moholi vymenit, alebo tak nejak. dik
wafle (5)|12.1.2008 17:04
Len tak čisto zo zaujímavosti - týka sa tento "podvod" aj nejakých iných monitorov, ako 226BW a 2232BW?

Btw, podľa toho, čo som na nete čítal, sa tie jednotlivé typy panelov u 226BW nejako označovali vzadu na štítku, ale ľudia chceli len tie Samsungy, takže to prestali označovať...
Creamz1 (23)|12.1.2008 17:17
[QUOTE=wafle;80534]Len tak čisto zo zaujímavosti - týka sa tento "podvod" aj nejakých iných monitorov, ako 226BW a 2232BW?

Btw, podľa toho, čo som na nete čítal, sa tie jednotlivé typy panelov u 226BW nejako označovali vzadu na štítku, ale ľudia chceli len tie Samsungy, takže to prestali označovať...[/QUOTE]

N tom asi něco bude protože ja svoje 2232BW kupoval 28.12. 2007 a označeni vzadu už nemam. no každopadně je mi to jedno prootže panel je rovnoměrně podsvicenej, barvy hezke, žadny vadny pixel, a žadnej problem teda akorat u některych divx filmůl je dost znatelna komprese a přechod barve neni plynulej ale odstupnovanej barevnyma pruhama.
stockach (12)|14.1.2008 16:22
Podľa mojich dnešnych informacii priamo z vyhradneho servisneho strediska Columbex v Blave(meno dotycneho je p. Tót a ked na to pride dam sem aj jeho telefon) firmy Samsung:
- je jedno aky panel tam je, je to Samsung - vzdy,
- ak nie je vadny panel, nie je narok na vymenu, ci reklamaciu,
- len 10% vsetkych LCD panelov v monitoroch Samsung je vyrobenych naozaj v Samsungu,
- neteste sa teda nikto, kto mate Samsunga - pravdepodobnost je velmi mala 1:10,

Zaver: V zivote si nekupim nic od Samsung Electronics a ked niekomu uvidim od nich hoci aj mobil, pokazim mu ho :-)))
stockach (12)|14.1.2008 16:36
[QUOTE=wafle;80534]Len tak čisto zo zaujímavosti - týka sa tento "podvod" aj nejakých iných monitorov, ako 226BW a 2232BW?

Btw, podľa toho, čo som na nete čítal, sa tie jednotlivé typy panelov u 226BW nejako označovali vzadu na štítku, ale ľudia chceli len tie Samsungy, takže to prestali označovať...[/QUOTE]
TOTO sa tyka vsetkych LCD monitorov Samsung!!!!
wafle (5)|14.1.2008 18:18
No tak ak kupujete tento monitor cez net, dá sa do 2 týždňov vratiť... :)

BTW... je ešte po tej zmene na natívne rozlíšenie v niečom problém? (teda okrem tej značky panelu)
Tá červená farba - skúšal si to skalibrovať? Myslím len tak od oka. Oni tie monitory nebývajú z výroby zrovna ideálne skalibrované...
stockach (12)|14.1.2008 20:14
[QUOTE=wafle;81083]No tak ak kupujete tento monitor cez net, dá sa do 2 týždňov vratiť... :)

BTW... je ešte po tej zmene na natívne rozlíšenie v niečom problém? (teda okrem tej značky panelu)
Tá červená farba - skúšal si to skalibrovať? Myslím len tak od oka. Oni tie monitory nebývajú z výroby zrovna ideálne skalibrované...[/QUOTE]
Skalibrované nikoľkokrát cez .icm určené priamo pre tieto Samsungy-všetko však veľmi tmavé, nakoniec prenastavené cez ovládače Nvidia. Magic Color (oficial soft pre Samsung) nejde nainštalovať, tak ako ani...no neviem si spomenúť ...tiež origo soft pre Samsung na nastavenie reálnych farieb pri DTP. Príčina je jednoduchá - tieto softy sa neznášajú s Nvidia podporou navzájom. A tak som radšej nechal komplexnú podporu prostredníctvom ovládačov Nvidia. Pre ostatných: vcelku prijateľné farebné usporiadanie RGB dosiahnete stiahnutím Gama korekcie na 0.83 pôvodnej hodnoty, jas a kontrast na cca 93-96% pôvodných nastavení. Krivka tým dosiahne mierne parabolický charakter - nie je to diagonála. Upozorňujem, že tieto nastavenia vykonať nie na LCD monitore, ale v nastaveniach Nvidia - ale to som asi ani nemusel.