reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velikost alokacni jednotky

mildante (183)|10.1.2008 15:57
Pekne odpoledne vsem. Chtel jsem se zeptat, jestli by nekdo nevedel, jak lze zjistit velikost alokacni jednotky harddisku?

Take - pokud mam Sata disk 320GB, primarni oddil 60GB s Win XP - jakou je nejlepsi zvolit velikost alokacni jednotky?

Diky za pripadne rady.

mildante
johny__g (6387)|10.1.2008 16:19
Alokační jednotka určuje minimální prostor na disku, který lze přidělit pro uložení souboru. Takže teoreticky když bys plánoval ukládat spousty malých souborů tak je vhodné zvolit menší velikost AJ. Zase čím menší je alokační jednotka tím je jich na disku víc (logicky) a zvětšuje se fragmentace souborů. Když naopak zadáš hodnotu větší, trochu se tím práce se soubory urychlí ale plýtváš místem. Takže bych velikost volil podle toho co na disku bude. Nebo to nech na systému, ten by měl volit optimální velikost podle velikosti disku (oddílu).
mildante (183)|10.1.2008 16:38
Diky moc, tak nejak to take planuju udelat. Jen jsem chtel vedet, jestli je nejake doporuceni, kdyz tam budu mit WinXP a disk bude mit 60GB, uvazoval jsem ze dam tech 2084. Na dalsi disky, kde moc malych souboru nebude dam mozna 32k nebo to necham na vychozi.


Jen by me jeste zajimalo jak, jakym programem zjistit, jaka je velikost alokacni jednotky na uz zformatovanem disky. (chci totiz zjistit jakou mam AJ na mem soucasnem C: disku).

Diky

mildante
Black tgfh (143)|10.1.2008 17:01
Velikost AJ se nějakým kvalitním způsobem určitě dá zjistit. Nevím ale jakým, vzal jsem to logicky: otevřel poznámkový blok napsal do něj jedno písmeno a uložil. Když dám vlastnosti tak má soubor velikost 1 bajt, ale velikost na disku je 4kB - takže mám 4kB AJ.
mildante (183)|10.1.2008 17:11
Black tgfh: Dobry napad, v jednoduchosti je sila. Diky :)

Jeste tedy ta idealni velikost pro systemovy disk s XP? Davate vychozi, nebo treba 2048?
husky14 (4214)|10.1.2008 17:15
[QUOTE=mildante;79819]Jeste tedy ta idealni velikost pro systemovy disk s XP? Davate vychozi, nebo treba 2048?[/QUOTE]Pri zmenseni AJ ze 4 na 2kB by se teoreticky zdvojnasobila fragmentace a kdyz si predstavim, jakou rychlosti jsou winy schopny systemovej disk fragmentovat, bych tu hodnotu 4096b (4kB) videl jako optimalni ;)
Black tgfh (143)|10.1.2008 17:15
Nechával jsem vždy 4kB, ale při příštím reinstalu vyzkouším 2kB, ale myslím si, že to bude horší :)

Na "zálohu" bych dal asi 8kB
mildante (183)|10.1.2008 17:34
Panove diky za rady, asi dam tedy tech 4096 na system disk a o neco vic na rozsireny oddil, kde budou spis velke soubory.