reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak zjistím spotřebu procesoru?

suder (49)|12.1.2008 21:25
Mám Intel P4 2,4GHz a chtěl bych zjistit jeho spotřebu. Můžete mi poradit, jak na to? A taky bych rád věděl spotřebu své grafiky ATI RADEON 9200, 128MB DDR.
Pabler (425)|12.1.2008 22:28
netusim naco to kces, ale teoreticky by si to mohol najst na strankach vyrobcu, inak uz len v nejaky starsich testoch,
potrebujes vsak vediet cele meno CPU, + nazov jadra, a ci sa pripadne nejedna o daky setriaci procesor
--------
a pouzit google, najlepsie v ENG, "bla bla bla, *corename*" consumtion
a daco isto vylezie
Wlcek (379)|12.1.2008 23:41
Da se to zjistit přes SiSandrau. Přimo v založce cpu je tam někde aktualni spotřeba. Použival sem to kdysi při taktovani, abych věděl jestli to stoji z ato z něj ždimat maximum. Energeticky se to ale nevyplatilo, dokonce sem překročil limit pro socket A. Naštěsti jen o par watu.
suder (49)|13.1.2008 10:24
Díky za info, v Sandře jsem to našel. Chtěl jsem to vědět proto, abych mohl porovnat spotřebu s novými procesory.
Ritchie83 (369)|13.1.2008 13:05
[QUOTE=Wlcek;80620]Da se to zjistit přes SiSandrau. Přimo v založce cpu je tam někde aktualni spotřeba.[/QUOTE]
Jsem-li tak smělý, jak to SiSandra zjišťuje? Mám podezření, aby to nebylo spíše smyšlené než skutečné číslo.
Wlcek (379)|13.1.2008 13:57
To netušim, ja sem ji nenapsal. Ale na defaultnich taktech mi to odpovidalo spotřebě udavane vyrobcem. Při taktovani se zvyššovala, popřipadě snižovala. Ale nevim jestli jde o přesnou hodnotu, nebo jen odhad odvozeny od typu, taktu a voltaže CPU.
husky14 (4214)|13.1.2008 14:13
Spotrebu CPU muzes zjistit v PSUcalculatoru.... zvol si svuj CPU, zatrhni "Overclock my CPU", do policek opis frekvenci a voltaz a stiskni "Overclock". Watty by se ti mely dopocitat....

A spotreba tvyho Radeonu je cca. 30W.
suder (49)|13.1.2008 17:37
Já jsem zkoušel SiSoft Sandra 2007 a u procesoru (Intel P4 2,4GHz HT 478pin, 800MHz, 512k) mi to hodilo spotřebu 33 wattů, myslím, že by to mohlo odpovídat realitě. Jinak bych měl ještě 2 otázky:

1)zvažuju koupi 2jádrového procesoru a zajímalo by mě, pokud spustím aplikaci, která vyžaduje jen 1 jádro, to druhé jádro se vypne? jaká je pak spotřebu 2jádr. procesoru v "klidovém" stavu, když většinou mají 65 wattů? Je tedy možné, že když budu PC používat zrovna na běžnou kancelářskou práci (Word atd.), bude mít 2jádr. procesor spotřebu jako 1 jádrový?

2)u nových grafických karet (8800gt, HD 3870 atd.) jsou 2 režimy, 2D a 3D? tzn. ve 2D je spotřeba nižší a ve 3D je vyšší?
eraser (0)|13.1.2008 17:51
Ak je to v idle režime, tak by sa tomu dalo veriť, skús zaťažiť CPU naplno, koľko ti Sandra ukáže potom. A zisti jeho presný názov, resp. označenie pomocou CPU-Z utilitky.

1. Druhé jadro je zapnuté a k dispozícii, prideľovanie riadi CPU core manažment operačného systému. Ak chceš single core z dual-core, tak musíš jedno jadro deaktivovať v BIOSe, ak to povoľuje doska. Ak je druhé jadro nevyužité, je v idle režime, takže spotreba je malá. To platí pre obe jadrá.

Ak chceš priradiť danej aplikácii výlučne jedno tak nastav danému procesu cez taskmanager tzv. affinity. Pokiaľ sa to nedá počas behu, tak nie je problém vytvoriť utilitku, ktorá spustí proces hneď od začiatku s pridelním prvého jadra alebo druhého jadra. :)

2. Malo by to tak platit, preto sa robia testy v 2D a 3D režime.
suder (49)|13.1.2008 18:15
Díky za vysvětlení, tady je info z CPU-Z:
http://www.images-upload.ic.cz/soubory/9lKJ95quMB.JPG

A tady spotřeba:
http://www.images-upload.ic.cz/soubory/gncHYklptE.JPG

Na PC jsem přehrával video a projížděl PC NODem zároveň + hra Second Life a spotřeba je stejná...

Ještě mě napadá, že když přejdu z Radeonu 9200 na dejme tomu 8800 GT, tak spotřeba bude o dost vyšší. U Radeonu HD 3870 je spotřeba tuším kolem 95 wattů, což není málo.
husky14 (4214)|13.1.2008 18:26
1. podle screenu z CPU-Z ti procesor jede podtaktovany na 1,2GHz, to mas schvalne?

2. 1,55V neni spotreba.... podle ty PSU kalkulacky ma tvoje P4 spotrebu kolem 60W.

3. 8800GT/HD3870 je opravdu spotreba kolem 100W, ale k tvymu procesoru jsou ty karty uplne zbytecny, jestli se chystas nejakou koupit.... ;)
suder (49)|13.1.2008 19:20
[QUOTE=husky14;80816]1. podle screenu z CPU-Z ti procesor jede podtaktovany na 1,2GHz, to mas schvalne?

2. 1,55V neni spotreba.... podle ty PSU kalkulacky ma tvoje P4 spotrebu kolem 60W.

3. 8800GT/HD3870 je opravdu spotreba kolem 100W, ale k tvymu procesoru jsou ty karty uplne zbytecny, jestli se chystas nejakou koupit.... ;)[/QUOTE]

No dneska se mi stala divná věc, když jsem spustil PC, tak to hodilo při nabíhání hlášku o overclockingu s ikonou mé zákl. desky (přitom jsem svůj procesor v životě netaktoval) a pak jsem si všiml, že systém je nějaký pomalý. A když jsem teď četl tvůj příspěvek, tak jsem si toho všiml v CPU-Z, tak jsem restartoval PC a tohle je aktuální:
http://www.images-upload.ic.cz/soubory/hv3AxEF3F3.JPG

ad 2
Tu spotřebu jsem měřil v Sandře, jinak jestli to vyšlo 60W, tak je to solidní, když pořídím 2jádro se spotřebou 65W, tak to nebude zase tak o moc žravější.

ad 3
Chci pořídit úplně nový PC, ale asi až v květnu nebo tak, až budou všechny procesory a karty dostupné. Nijak nespěchám:-)