reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus A8N32-SLI Deluxe - nForce4 SLI X16

Vasek1980 (41)|14.5.2006 17:46
Na podzim mám v plánu složit si na socketu 939 nový comp. Dosavadní Duron1300@1400MHz už nestačí. Jasno mám v procesoru a to AMD Athlon 64 3700+. Operační paměti Corsair 2048MB DDR 500MHz Twin http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34085
zdroj- Enermax Liberty 500W
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33853
grafická karta - Asus Extreme EN7900GT TOP
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=37224
A do nedávna jsem měl jasno i ohledně základní desky a to DFI LanParty UT NF4 SLI-DR Expert. Poslední dobou jsem začal silně uvažovat o Asus A8N32-SLI Deluxe - nForce4 SLI X16
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34600
Důvody jsou hlavně chlazení chipsetu. Skříň mám Thermaltake Dream Tower Soprano a ventilátory stažené na polovinu. Na CPU půjde big typhoon a na gpu asi Arctic Cooling Accelero X1. Vím že se to dá řešit dokoupením jiného chladiče, ale kvůli tomu se přikláním k Asusu. Moje předtava je nataktovat toho Athlona z 2200MHz na řekněme 11 * 255MHz cca 2800MHz. Předpokládám že ve zdroji ani pamětech problém nebude a pokud procesor dá víc zlobit se nebudu. Po přečtení mnoha diskuzí jsem zjistil že příznivci Asus vs. DFI ke tak 33 ku 66%. Já bych se rád připojil k Asusu. Problémy mají oba tábory, ale i spoustu spokojených uživatelů. Co teď????????
harleymaster (45)|14.5.2006 22:02
No jestli to bude az na podzim,tak bych postavil spis neco na socketu AM2,ktery brzy vyjde,no a pokud budes stejne chtit 939 tak kup ten asus,taktovat se na nem da dobre a navic je ticha
radekhulan (215)|14.5.2006 23:22
Na podzim po AMD nevzdechne pes ;) Bude to Conroe. Už dnes je z pohledu financí absolutně nejlepší volba Intel D930 za 6.000 Kč, na 65 nm, dualcore, overclock na 4.5GHz, a k tomu i955/i975 chipset a DDR2 paměti. Až zde bude Conroe, deska a paměti zůstanou, v případ AMD 939 by je člověk musel vyhodit.
radekhulan (215)|14.5.2006 23:23
[QUOTE=Vasek1980]Jasno mám v procesoru a to AMD Athlon 64 3700+. [/QUOTE]

Toto je velice špatná volba. Za stejnou cenu tohoto zaostávajícího singlecore na 90nm máš dnes Intel D930, dualcore na 65nm.
eraser (0)|15.5.2006 09:19
[QUOTE=radekhulan]Toto je velice špatná volba. Za stejnou cenu tohoto zaostávajícího singlecore na 90nm máš dnes Intel D930, dualcore na 65nm.[/QUOTE]

Ak je v jeho záujem prevažne hranie hier, prečo by si mal kupovať dualcore procesor? Navyše optimalizovaných hier pre dualcore nie je moc a benchmarky jasne dokazujú, čo znamená AMD 64 v hrách.
radekhulan (215)|15.5.2006 10:26
Protože přetaktovaný dualcore Intel D930 na 4.0-4.5GHz je o třídu lépe než singlecore AMD i ve hrách.. Her, co podporují dualcore je dnes moc, téměř každá nová. Singlecore se dnes hodí maximálně tak pro kancelářské počítače.
danaketh (2)|15.5.2006 11:20
[QUOTE=radekhulan]...přetaktovaný dualcore Intel D930 na 4.0-4.5GHz je o třídu lépe než singlecore AMD...[/QUOTE]

no nepovidej... je videt ze se vyznas. dokonce jsi sam prisel na to, co vi i moje 13ti leta sestra a totiz to, ze dve jadra maji vyssi vykon nez jedno... o jak jsi mocny! :)

mam doma AMDcko (jmenovite FX 60) a snad jedine, co mi vadilo byla cena. je pravda, ze posledni dobou mi Intel pripada nepomerne levnejsi. s tim bych souhlasil (nekde jsem od tebe cetl prave to ohledne ceny a musel jsem souhlasit) ale po strance vykonu zatim spolehlive drtim vsechny Intely, ktere jsem dostal do svych nenechavych pacek. no, je fakt ze nevim jak si stoji proti Intelu ve hrach, pze z her hraju jen SW:G a BF2 a to zvladne i starej Athlon :)

btw: teplota myho milacka je pri plne zatezi kolem 30°C (diky dobremu chlazeni). jak je na tom dual-core Intel za normalnich podminek? jako pracovni stanici bych si ho asi nedal ale uvazuju o nem pro server na nektere veci, ktere chci mit online ikdyz mi nebezi comp - spousta z toho je schopna, pri takovych 100 lidech online, vytizit cele jedno jadro - a kupovat druhy FXko za 30k se mi vazne nechce ;)
danaketh (2)|15.5.2006 13:32
kombinace vody a vzduchu. chladi to velmi dobre. jen to pri tehle teplote je neskutecne hlucny, protoze cerpadlo i vetrak bezi na plnej kotel. vetsinou jsem tedy tak na tech 40...

ted pres leto to bude kapanek horsi.
radekhulan (215)|15.5.2006 14:43
[QUOTE=Eagle]30 stupňů v zátěži leda tak s nějakým mrazákem, co se pak docela prodraží na elektřině. Nebo byste musel bydlet na Antarktidě, což je zase docela nepraktické z hlediska dojíždění do ČR.[/QUOTE]

Tak tak, já bych ostatně tyto teenagery, co si vymýšlí, a doma mají starý Athlon XP, vůbec neřešil..

Nicméně singlecore a dualcore klidně srovnávat mohu. Zaostalý AMD 3700+ siglecoore stojí 6.700 Kč s DPH, moderní Intel dualcore D930 na 65nm stojí 6.050 Kč s DPH. Intel je tedy výkonnější a rovněž levnější. Intel jde rovněž podstatně lépe taktovat (AMD má strop v průměru na pouhých 2.8GHz), a nová řada D930 na 65nm v nové revizi netopí o nic víc než Athlon X2 na 90nm.

K Intelu rovněž jdou nové DDR2 paměti a stabilní socket 775, kdežto k AMD zastaralé DDR paměti a výběhový socket 939. AMD by si za těchto podmínek kupoval jen blázen, posledních 4-5 měsíců je AMD out, a prodává se jen lamám, ze setrvačnosti...

Osobně se chystám svůj X2 (+DDR paměti, a deska) prodat v nejbližších dnech, po uvedení Conroe se jeho cena drasticky propadne směrem dolů.. Jen doufám, že NVIDIA jednou povolí SLI pro 2x7900GTX na Intel platformě, do NVIDIA chipsetu na Intelu se mi opravdu nechce jít :(
Vasek1980 (41)|15.5.2006 14:56
Co se intelu týká jsem ÚPLNĚ mimo. Řekněme že bych nechal ve výběru toho Asuse 7900GT a místo AMD 3700+ bych koupil Intel Pentium D 940. DDR2 bych nějeké vybral v pohodě sám a těď jaká by byla nejlepší deska. Řekněme v ceně 6000. Jak je to s SLI u intelu? Na compu hlavně hraju a sleduji filmy. Na druhou stranu upravuji fotky z digitální zrcadlovky ze souborů RAW. Tam by se vyšší frekvence hodila.
eraser (0)|15.5.2006 15:13
[QUOTE=radekhulan]Protože přetaktovaný dualcore Intel D930 na 4.0-4.5GHz je o třídu lépe než singlecore AMD i ve hrách..[/QUOTE]

Zbožňujem, keď drtíš AMD na defaultnej frekvencii s pretaktovaným Intelom. :rolleyes:
Lepra (2)|15.5.2006 15:34
Jedna otázka, využiješ vôbec niekedy to Sli?
radekhulan (215)|15.5.2006 16:03
[QUOTE=Vasek1980]Co se intelu týká jsem ÚPLNĚ mimo. Řekněme že bych nechal ve výběru toho Asuse 7900GT a místo AMD 3700+ bych koupil Intel Pentium D 940. DDR2 bych nějeké vybral v pohodě sám a těď jaká by byla nejlepší deska. Řekněme v ceně 6000. Jak je to s SLI u intelu? Na compu hlavně hraju a sleduji filmy. Na druhou stranu upravuji fotky z digitální zrcadlovky ze souborů RAW. Tam by se vyšší frekvence hodila.[/QUOTE]

NVIDIA na Intel chipsetech SLI nepovoluje. Není to technický problém, SLI potřebuje 2x8 PCIe či 2x16, což Intel 945/955/975 má, ale NVIDIA chce licenční poplatky za povolení SLI a Intel je asi nechce platit, tak to v ovladačích zakazuje. Existuje na to sofwarový patch, ale jako řešení, dlouhodobé, bych to neviděl.

Jediná cesta jak mít SLI na Intelu je tedy NFORCE Intel chipset, a to je stejný humus (snad i horší) než pro AMD.

Pokud Intel, je skoro lepší poohlédnout se po ATi Crossfire (i když to má řadu nevýhod oproti SLI) - viz http://radekhulan.cz/item/ati-crossfire-versus-nvidia-sli

Osobně mám také dilema, Conroe bude zjevně výkonnější než AM2, ale nevím jak přejít, když bych přišel o (pro mne zcela klíčové) SLI, kvůli i965/975 chipsetu. Skoro jsem uvažoval i o prodeji 2x7900GTX, koupi Intelu a 2xX1900XT (ale ten topí, hučí, a má špatné ovladače)..

Pokud ale nebude s Conroe zbytí, půjdu do NFORCE Intel chipsetu..
harleymaster (45)|15.5.2006 16:46
Conroe bude skvelej to souhlasim,ale jak to bude s cenama?
radekhulan (215)|15.5.2006 17:04
[QUOTE=Vasek1980]Co se intelu týká jsem ÚPLNĚ mimo. Řekněme že bych nechal ve výběru toho Asuse 7900GT a místo AMD 3700+ bych koupil Intel Pentium D 940. DDR2 bych nějeké vybral v pohodě sám a těď jaká by byla nejlepší deska. Řekněme v ceně 6000. Jak je to s SLI u intelu? Na compu hlavně hraju a sleduji filmy. Na druhou stranu upravuji fotky z digitální zrcadlovky ze souborů RAW. Tam by se vyšší frekvence hodila.[/QUOTE]

Téměř jakákoliv deska Gigabyte či Asus s i955/975 chipsetem je pro dualcore ta pravá, včetně overclocku a absolutní stability.
eraser (0)|16.5.2006 09:01
[QUOTE=radekhulan]...absolutní stability.[/QUOTE]

Vasek1980: K tej stabilite prispievajú aj iné faktory, takže je dobré, ak napr. nezanedbáš výber kvalitného zdroja a výborne vetranej bedne. Aj jedna problematická súčiastka dokáže rozhodiť celú zostavu a zvyčajne človek nadáva na výrobcov dosiek, CPU alebo samotné Windows. :)
Vasek1980 (41)|17.5.2006 14:03
No ve zdroji by problém být neměl. Bude to Enermax liberty 500w, Nebo Fotron bluestorm 500w. No a bednu už mám Thermaltake s dvěma 12cm ventilátory a jedním 9cm v bočnici. Poprohlídnutím dalších testů AMD vs. Intel se asi vracím zpět k původní myšlence koupi AMD kvůli výkonu v dnešních hrách, hry stejně kupuji až dlouhou dobu po vydání a dnes mám doma hry které už mám na novej comp protože Duronek 1,3 nestíhá. Počítač budu kupovat tak na pět let určitě. Je mi jasné že AM2 by byla lepší volba třeba jen kvůli možnosti zakoupení v budoucnosti jiného procesouru který dnes stojí hříšné peníze a za pár let bude za babku. Paměti mě netrápí. Za pět let mi budou 2*1GB DDR2 800MHz platný stejně jako dnes2*256mb DDR 333MHz z mého socketu A. Na druhou stranu dnes můžu koupit Semprona 2500+ do Socketu A, ale to by bylo z bláta do louže. Takže výhledově na pět let upgrade by byl doukoupení dalšich 2GB 500MHz DDR a další 7900Gt karty těsně před ukončením jejich prodeje.
Takže to vypadá na toho 3700+, zatím 2*1gb 500mhz DDR a jedna 7900gt.
No a na prvotní otázku asi odpovím že vše nacpu do toto asuse o němž měla být tato diskuze než se to zvrtlo na AMD vs. INTEL. Ale to nemám nikomu za zlé, byla to plodná diskuze, která doufám bude ještě pokračovat.
Vasek1980 (41)|17.5.2006 14:34
Rád si nechám poradit. Jestli můžeš hoď sem nějakej odkaz. A jek jsou na tom s cenou?
radekhulan (215)|17.5.2006 17:50
[QUOTE=Vasek1980]No a na prvotní otázku asi odpovím že vše nacpu do toto asuse[/QUOTE]

A8N32-SLI je dle mého názoru nejlepší deska pro socket 939.. Jde výborně taktovat, BIOS má lepší než DFI (rozhodně méně problémů s kompatibilitou pamětí, a nastavit jde vše co na DFI), pasivní heatpipe chlazení (DFI má uřvaný větrák), a modernější chipset (respektive dvojchipset; zatím jsem nenarazil na žádný problém s disky, což je u nForce4 Ultra/SLI pravidlo).

Jinak singlecore je opravdu obrovský krok zpět, ale komu není rady... ;-) I dnešní hry jsou na dualcore, libovolné, rychlejší než na singlecore. Celé Windows, editace fotek, práce s videem, je na dualcore mnohem rychlejší. AMD singlecore je koncepce z roku 1998, velice zaostalá věc..



http://www.tomshardware.com/2006/05/10/dual_41_ghz_cores/page31.html
Lepra (2)|18.5.2006 11:22
[QUOTE=Vasek1980]..než se to zvrtlo na AMD vs. INTEL.[/QUOTE]

Áno takéto diskusie sú naozaj plodné a človek sa na nich pobaví :)

Je to síce offtopic, ale poraď mi ak máš skúsenosti. Mám starší Fuji S7000 foťák, chcel by som začať fotiť v RAWe, ale na to potrebujem riadnu kartu, 256MB xD a 256MB CF už nestačí. Otázka znie, 1GB xD alebo 1GB CF? Nejde mi o najrýchlejší zápis za každú cenu, ale o pomer cena/výkon/životnosť (tie nové ultrarýchle CFky majú nižšiu životnosť, že?). Kupoval by som to tu http://www.fotoinfo.sk/s_zazmedia.htm. Predbežne mám vybranú 1GB xD od SanDisku. Za prípadnú radu vopred dík
Vasek1980 (41)|18.5.2006 15:22
V každém případě kup CF. Poměr kapacita/ cena je jasná a do bucnosti až jednou koupíš zrcadlovku tak ji využiješ i v ní. A pokud koupíš
SANDISK tak máš doživotní záruku.
eraser (0)|19.5.2006 21:44
[QUOTE=radekhulan]jenže něco jiného je koukat na testy, a něco jiného mít s tím osobní zkušenosti ;-)[/QUOTE]

No, tak toto je veľmi paradoxné tvrdenie, ak ho počujem od teba. Pamätám si na tvoj test 805 a stačí si porovnať na reakcie, ktoré máš na svojom webe od čitateľov, ktorí prešli "huláno-sitom" s diskusiou, ktorá bola na stránkach CZC a taktiež na fakt, že bola 2x zrušená, čo tu však nechcem bližšie preberať, pretože sa tam našlo dosť relevantných tvrdení, na ktoré si sa zmohol zareagovať len osočovaním a vulgarizmami. Mimochodom, druhé kolo vymazanej diskuzie z CZC mám uložené, takže ak by mal niekto záujem... :cool: No, nič, ani tvoju osobu tu nemienim ďalej rozoberať, pretože som sa už dávnejšie na túto tému vyjadril na stránkach Svět Hardware.

Ale k veci...

Hovoríš, že jedna vec je pozerať si testy a druhá je s niečím mať skúsenosti. Prepáč, ale tvoje skúsenosti a testy, ktoré občas uverejňuješ sú čistá demagógia. Česť niektorým dobrým článkom, napr. o teste chladičov, avšak tie už ti povesť nezachránia.

Mnohým ľuďom ide o reálne výsledky pre dané aplikácie a pre väčšinu určite najmä o hry. Ukáž mi tvoj test procesorov, kde ukazuješ tieto reálne hodnoty. Syntetikum mi sem nelinkuj, resp. ani tie tvoje dva články s prevratnými tvrdeniami, prečo sú doterajšie testy CPU chybné.

Neviem, ako sa môžeš porovnávať s testermi, ktorí majú na stole niekoľko druhov rôznych procesorov pre obe platformy, pričom vykonajú tucet meraní s reálnymi aplikáciami.
eraser (0)|19.5.2006 23:47
[QUOTE=radekhulan]Her, co podporují dualcore je dnes moc, téměř každá nová.[/QUOTE]

Mohol by si mi vymenovať hry, ktoré podporujú dual-core a ešte ich rozdeliť na tie, ktoré ho podporujú dodatočne, čiže pomocou patch-u?
radekhulan (215)|20.5.2006 19:23
[QUOTE=eraser]No, tak toto je veľmi paradoxné tvrdenie, ak ho počujem od teba. Pamätám si na tvoj test 805 a stačí si porovnať na reakcie, ktoré máš na svojom webe od čitateľov, ktorí prešli "huláno-sitom" s diskusiou, ktorá bola na stránkach CZC[/QUOTE]

To je tvůj osobní názor. Trh hovoří jasně, dualcore Intel D805 je nejprodávanější CPU, podstatně zajímavější než nesmírně zastaralý Athlon Venice 3000+ ve stejné ceně. To, že pár (jmenovitě tři) uřvaných teenagerů zničí nějakou diskusi nadávkami, to je spíše smutné, a fakt, že na WELL.DONE je diskuse od blbců filtrována je obrovské pozitivum.. A ano, ty jsi byl jeden z nich, uřvaný odpad...

PS: už jsi četl 63 pozitivních, děkovných a žádajících abych nepřestával psát komerntářů na WELL.DONE? Lidé mě doslova milují, ti inteligentní :-)

http://radekhulan.cz/item/koncim-s-psanim-na-well-done :-)

Stojím si za svým názorem, že singlecore Athlon je naprostý odpad, a libovolný singlecore Intel s HT technologií je lépe, a libovolný dualcore Intel je mnohem lépe. Měl jsem dual CPU stanice posledních skoro 10 let, a singlecore je strašný skok zpět. Jenže to pořvávající teenageři s doutnajícím singlecore Opteronem 144 nikdy neuznají, berou to jako osobní urážku a řvou a řvou... Socky..
radekhulan (215)|20.5.2006 19:29
[QUOTE=eraser]Mohol by si mi vymenovať hry, ktoré podporujú dual-core a ešte ich rozdeliť na tie, ktoré ho podporujú dodatočne, čiže pomocou patch-u?[/QUOTE]

F.E.A.R., Quake 4, Ghost Recon Advanced Warfighter, Oblivion... Skoro všechno co je pořádné a nové umí používat dualcore.

A nejen hrami živ je člověk, když si spustím pod VMware linuxový server a k tomu pracuji ve Windows XP, dualcore je v podstatě absolutní nutnost. Rovněž mohu vypalovat DVD a koukat se přitom na televizi a ukládat to do MPEG2. Mohu dělat skoro cokoliv. S dualcore může totiž konečně člověk používat PC naplno, a ne jako pod MS-DOSem.. Práce na singlecore AMD je v tomto případě mimořádné utrpení, a proto je singlecore odpad, pokud je dualcore Intelu dostupný za stejnou cenu...
Vasek1980 (41)|20.5.2006 19:45
Celkem jsem popřemýšlel o intelu D 930 3,0GHz. Věřím tomu že je to procesor který by svojí cenou byl lepší volba jak AMD 3700+
Co mě ale hodně zaráží je spotřeba která by měla být minimálně o 120W vyšší!
radekhulan (215)|20.5.2006 19:50
To není pravda. Nová revize D920/D930 nemá (bez overclocku) o nic větší odběr než AMD X2. Nemůžeš to samozřejmě srovnávat na singlecore, což asi děláš..

Po masivním overclocku možná bude rozdíl 50W v neprospěch Intelu, protože AMD nejde moc taktovat, ale co.. Tak zaplatíš na elektřině o 20 Kč měsíčně více, o to přece nejde, elektřina je pořád relativně levná.
Vasek1980 (41)|20.5.2006 20:39
O elektřinu mi nejde. Mám díky elektrickému topení 20hodin levnejch. Jde mi o zdroj. Pokud bych kupoval intela, tak potom i dvě ATIny a to už bych se bál aby to 500W zdroj utáhnul. Ta 930 by se mi líbila.
radekhulan (215)|20.5.2006 22:21
Crossfire má extrémní spotřebu, zde budeš potřebovat minimálně 600W zdroj... Zde má výhodu NVIDIA, já jedu 2x7900GTX v SLI na 500W zdroji, včetně přetaktovaného AMD X2 (to bere samo o sobě přes 100W), a max zátěž zdroje je cca 350W (ten Thermaltake zdroj má digitální W-meter, takže znám kdykoliv přesnou spotřebu).

Být tebou tak ale měsíc dva počkám na Conroe. Popřípadě kup teď levné D805 za 3.700 Kč, a až bude Conroe, bez problémů to prodáš, a desku, grafiku, paměti si necháš.
harleymaster (45)|20.5.2006 22:25
[QUOTE=radekhulan]kup teď levné D805 za 3.700 Kč, a až bude Conroe, bez problémů to prodáš, a desku, grafiku, paměti si necháš.[/QUOTE]

A urcite ty dnesni desky pro intel budou podporovat i conroe? ja bych to takhle prave chtel udelat ale zatim mi to nikdo nepotvrdil
radekhulan (215)|20.5.2006 22:58
Zatím jsou dvě desky, co zaručeně podporují Conroe, Intel Bad Axe 975x rev 304 a MSI 975 rev 2.0A, možná jsou i další, jako nová revize Asus P5WD2..
eraser (0)|20.5.2006 23:00
[quote=radekhulan]Trh hovoří jasně, dualcore Intel D805 je nejprodávanější CPU, podstatně zajímavější než nesmírně zastaralý Athlon Venice 3000+ ve stejné ceně.[/quote]
Určite vieš, čo je to marketing, študoval si ekonomický odbor a dosiahol si titul bakalár. Hmmm, smutné je, že si si vo svojom CV uvádzal, že si magister... v určitom smere ťa chápem, tvoje ego usúdilo, že s vedomosťami, ktorými disponuješ si tento titul zaslúžiš aj bez toho, aby to bola skutočnosť. Každopádne sa jednalo o trestný čin, to len tak na margo pre neznalých, s kým majú tú česť, ak ich začneš osočovať a oháňať sa tvojim právnikom.

Trošku som odbočil, takže sa vráťme k D805. Pamätám si na dobu, keď Intel predával o dosť drahšie procesory a AMD konkurovalo nižšou cenou.

Mimochodom, čo mi povieš na skutočnosť, že Pentium D 820 (pozor, ide o 820, rozdiel 2200 Kč voči 3000+) je slabší voči Athlon 64 3000+ o 24.23 % v hre Farcry 1280x1024x32? AMDčko drtí Intel v rovnakom rozlíšení v hre UT2004 o 24.72 %. Niektorí užívatelia používajú PC výhradne na hranie hier a tam im single-core stačí a jednoznačne v tomto kraľuje AMD, to je fakt, ktorý dokazuje realita. Ak by som si mal pre svoju prácu vybrať CPU, išiel by som jednoznačne do dual-core a v prípade 3000+ vs. D 805 by som volil jednoznačne Intel. Multitasking testy, výsledky 3D Max Studia jasne dokazujú, že v tomto prípade je single-core nehorázne drtený. Cenový rozdiel 600 Kč v prospech AMD by nehral v mojom prípade rolu, lenže ja nie som gamer.

Nepresviečaj niekoho na dual-core, ak nevieš aké sú jeho zámery, resp. ako bude počítač používať.

[quote=radekhulan]To, že pár (jmenovitě tři) uřvaných teenagerů zničí nějakou diskusi nadávkami, to je spíše smutné, a fakt, že na WELL.DONE je diskuse od blbců filtrována je obrovské pozitivum.. A ano, ty jsi byl jeden z nich, uřvaný odpad...[/quote]
Upozornil by som ťa, že si vyprosujem takéto osočovanie a urážky, nielen voči mojej osobe, ale aj ostatných učastníkov na tomto fóre. Z tohto je vidno, že nadávkami disponuješ zásadne ty a vytiahneš ich voči ostatným ako prvý. Je to úbohé a mal by si sa vo svojom veku zamyslieť, prípadne sa ísť liečiť. Zrejme je však už neskoro a bolo to spôsobené výchovou, ktorá sa ti dostala od tvojich rodičov, ktorí ťa nikdy neuznali a nevedeli pochváliť... dobre, že si sa o tom jedného času zdôveril, aspoň viem, kde može byť potenciál tvojho správania sa.

Upresnil by som, že občas som ti na tvojich stránkach prispieval, dokonca si ma raz požiadal, aby som ti napísal článok, ktorý si aj uverejnil. Nikdy som nepoužil vulgarizmy, neurážal som druhých účastníkov, ani teba. Konflikt našich osobností nastal v dobe, keď som reagoval pod tvojim článkom, v ktorom som ta upozornil na chybné značenie SATA II. Podotýkam, že som doložil dôkazy a taktiež som príspevok disponoval slušným a vyberavým spôsobom. Bol som veľmi rád, že sme si to potom mohli vydiskutovať na stránkach Svět HW, kde nemáš tú moc dané príspevky ovplyvňovať. A musím zdôrazniť, že aj tam si sa ukázal v celej kráse a začal si ma urážať ako prvý.

[quote=radekhulan]PS: už jsi četl 63 pozitivních, děkovných a žádajících abych nepřestával psát komerntářů na WELL.DONE?[/quote]
Prosím nezavádzaj, pokiaľ si pozriem daných 63 pozitívnych reakcií k tvôjmu oznamu o dištanci, ktorý ma mimochodom veľmi potešil, tak aj žiak základnej školy pochopí, že musíš od tohto čísla odpočítať redundantné príspevky a tvoje odpovede. Mimochodom, keď sa tak pozerám na tú masívnu ďakovačku, nedá mi to a verím faktu, že opäť zaúradovalo "hulán-sito", pričom veľmi veľa ľudí, ani nepoznám, pritom som tvoj web čítal pravideľne a sledoval som aj diskuzie.

[quote=radekhulan]Lidé mě doslova milují, ti inteligentní :-)[/quote]
Niekde som čítal, že máš 8 tisíc čitateľov denne. Je smutné, že sa ti ozvalo len nejakých 30, či 40 obdivovateľov. Nie je to málo?

Hmmm, tí inteligetní... dávnejšie som si dal menšiu námahu a kontaktoval som ľudí, ktorých si oklamal niektorým z tvojich demagogických článkov a po vzájomnej debate som zistil, že mnoho inteligencie nepobrali a naviac danej téme absolútne nerozumeli, preto si ich veľmi ľahko presvedčil. Spomínam si, že v 30-tych rokoch minulého storočia žil jeden veľmi úspesný vodca, z ktorého sa časom vykľul jeden z najznámeších zločincov a nacionalistov.

[quote=radekhulan]Stojím si za svým názorem, že singlecore Athlon je naprostý odpad, a libovolný singlecore Intel s HT technologií je lépe, a libovolný dualcore Intel je mnohem lépe.[/quote]
Rozlišuj, čo sa od daného procesora vyžaduje.

Ohľadne Intel Hyper-Threading technológie by som poprosil o vyjadrenie Eagla. Mne sa dačo marí, že práve táto technológia má určitý bug pre procesy, ktoré bežia v idle priorite.

Aktualizácia (2006-05-22, eraser): HyperThreading - polovičatý dual-core

[quote=radekhulan]Jenže to pořvávající teenageři s doutnajícím singlecore Opteronem 144 nikdy neuznají, berou to jako osobní urážku a řvou a řvou... Socky..[/quote]
Kto má z účastníkov tejto diskuzie Opteron 144? Telepatickými schopnosťami nedisponujem, ale ty zrejme áno. :p

[quote=radekhulan]F.E.A.R., Quake 4, Ghost Recon Advanced Warfighter, Oblivion... Skoro všechno co je pořádné a nové umí používat dualcore.[/quote]
To je všetko? A pokiaľ mi je známe, tak F.E.A.R. a Q4 podporujú dual-core až po aplikovaní patchu. Pamätám si dobu, keď Intel prišiel s Pentiom Pro...

[quote=radekhulan]A nejen hrami živ je člověk, když si spustím pod VMware linuxový server a k tomu pracuji ve Windows XP, dualcore je v podstatě absolutní nutnost. Rovněž mohu vypalovat DVD a koukat se přitom na televizi a ukládat to do MPEG2. Mohu dělat skoro cokoliv. S dualcore může totiž konečně člověk používat PC naplno, a ne jako pod MS-DOSem.. Práce na singlecore AMD je v tomto případě mimořádné utrpení, a proto je singlecore odpad, pokud je dualcore Intelu dostupný za stejnou cenu...[/quote]
To je tvoje využitie počítača, každý nerobí tú istú činnosť, preto môže byť dual-core pre niekoho nezaujímavý a nevyužiteľný. Ak niekto potrebuje poorať pole, tiež si nekúpi Volvo S90, ale traktor. :)

[quote=radekhulan]http://www.tomshardware.com/2006/05/10/dual_41_ghz_cores/page31.html[/quote]
Týmto linkom si dokázal, že tvoj článok Intel Pentium D805 - dualcore s „lidskou“ cenou, v ktorom si porovnával Intel Pentium D 805 2.66GHz s AMD X2 4400+ 2.2GHz pri defaultných taktoch, že ide o úplne scestnú demagógiu.
Pavel Kovač (374)|21.5.2006 16:59
OT přispevky vyvezeny na skladku. Panove takoveto osobni veci si reste po e-mailu, ICQ nebo si vemte rukavice a muzete se sejit treba na Vaclavaku.
radekhulan (215)|21.5.2006 18:26
K tomu "AMD vs. Intel":

Intel Conroe @ 3.9GHz: SuperPI 1M za 12.984s
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=99980

AMD FX-57 @ 4.2GHz: SuperPI 1M za 21.992s
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=100101

AMD je opravdu hodně v p*****, jinak se to nazvat nedá.. K tomu 2x vyšší výkon SSE, a máme zde krále na dalších 5 let.

Jinak řečeno, kupovat si dnes 939 singlecore od AMD je absolutní pitomost, již dnes to je horší pro 99% aplikací a moderních her než dualcore D930 a za 2 měsíce to bude už jen extrémně zaostalá historie, hračka pro děti.


[COLOR="Red"]eraser: Radku, skús to aj bez vulgarizmov.[/COLOR]
Thompson (1)|21.5.2006 21:22
[QUOTE=radekhulan]Stojím si za svým názorem, že singlecore Athlon je naprostý odpad, a libovolný singlecore Intel s HT technologií je lépe, a libovolný dualcore Intel je mnohem lépe.[/QUOTE]

No tak jestli je Athlon odpad tak ho hned nehazej do popelnice, ja si pro nej prijedu
Zuby (23)|21.5.2006 23:53
Mno me by teda zajimalo ketry aplikace ted podporujou dual-core cpu?teda krome 3D Marku 06???Takovej win rar si s tim neporadi,jeste mozna naka hra je na to delana ale OS?kde nic tu nic asi jako 64 bitu!!!!!!!!!!!
Pavel Kovač (374)|22.5.2006 00:08
Ver ze jich tak malo neni. V profi segmentu jsou to prakticky vsechny (CAD, CAM, simulacni atd.). Ten kdo studuje nejakou technickou vysokou skolu apod. to oceni. Ver ze kdyz se ti pocita neco na singlecoru dvakrat delsi cas (napr 4hodiny) tak se multicore hodne vyplati. Neni zrovna prijemne prijit po nekolika hodinach k PC a zjistit ze jsou vysledky k nicemu. Pak je kazdej kousek vykonu hodne dulezitej.
Jinak winrar atd. v hodne blizke budoucnosti budou podporovat vice jader. Opravdu to tak dlouho trvat nebude. Ale jsme OT.
Zuby (23)|22.5.2006 00:18
Okey no ale zaase tolik lidi co pouziva AutoCAD a podobny programy neni ne???jako urcite se to pozdeji rozsiri ale co mam ted toho opterona tag slape vsechno skvele,Jako urcite pekny lakadlo je ta D930 se 4 MB cachem ale stejne kdyz Intel tag pag jedine Conroe....(priznavam ze AMD je proti Conroe v p**el)i
Pavel Kovač (374)|22.5.2006 07:23
[QUOTE=Eagle]To je sice pravda, ale kolik z těhle aplikací se běžně používá? Většina software pro typické uživatele je single-threaded. Počínaje kompilátory a konče LAME enkodérem.[/QUOTE]
jj to je pravda, ale v takovem pripade clovek oceni to ze kdyz kompiluje, tak druhe jadro pouzije na ostatni praci a nic jej nebude zdrzovat.

[QUOTE=Zuby]Okey no ale zaase tolik lidi co pouziva AutoCAD a podobny programy neni ne???jako urcite se to pozdeji rozsiri ale co mam ted toho opterona tag slape vsechno skvele,Jako urcite pekny lakadlo je ta D930 se 4 MB cachem ale stejne kdyz Intel tag pag jedine Conroe....(priznavam ze AMD je proti Conroe v p**el)i[/QUOTE]
Hehe tak zrovna autocad nazyvat profi CADem je celkem odvazne. To je spis takove kreslitko a vicejadrove procesory myslim ani nepodporuje (ani vlastne nema k cemu :-)) ).
radekhulan (215)|22.5.2006 09:08
[QUOTE=Eagle]To je sice pravda, ale kolik z těhle aplikací se běžně používá? Většina software pro typické uživatele je single-threaded. Počínaje kompilátory a konče LAME enkodérem.[/QUOTE]

Zásadní omyl.. I když je hodně aplikací singlethreaded, Windows umožňují těch aplikací, na rozdíl od MS-DOSu ;-), spustit více. O on je sakra rozdíl, když se nemusím pořád ohlížet na to, abych něco zavřel, abych nedělal dvě singlethreaded náročné věci zaráz, atd. Stačí když na něčem pracuji a spustí se v pozadí virus test, stačí mít zašifrovaný disk (na tom dělá jedno jádro a já pracuji na druhém), stačí dělat webdesign (běží MySQL databáze, Apache webserver), stačí si spustit ripování CD, stačí si spustit převod do MP4 na iPoda, stačí spustit kompilaci v Borland C++Builderu, stačí.. Asi nemusím pokračovat, 80% času co něco dělám na počítači použiju obě dvě jádra, a hodně lidí je na tom podobně. Singlecore je nesnesitelné zdržení, to už Intel s HT je mnohem lépe.

A AMD na tom je s dualcore špatně, prodává prostě předražené procesory. Intel je posledních 4-5 měsíců zcela bezkonkurenční na poměr cena/výkon.
eraser (0)|22.5.2006 10:28
[QUOTE=Pavel Kovač]jj to je pravda, ale v takovem pripade clovek oceni to ze kdyz kompiluje, tak druhe jadro pouzije na ostatni praci a nic jej nebude zdrzovat.[/QUOTE]

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že pokiaľ dám kompilovať nejaký projekt na slušnom PC, tak sa mi single-core počítač nikdy nezaťažil do takej miery, že by som nemohol v kľude pracovať s web prehliadačom, prípadne mail klientom.

Naviac, pre programátora je kompilácia oddych, pretože si ju spustí a je rád, že si môže na chvíľu odpočinúť od pozerania sa do obrazovky... :)

Mimochodom, dávnejšie som na jednom fóre písal, že pri určitých činnostiach, resp. zahlteniu zbernice veľkým množstvom dát je dual-core nevyužiteľný, tu postačuje aj single-core. Vhodný je pri súbežných aplikáciach, ktoré nepotrebujú masívny prítok dát, tzn. pri aplikovaní filtrov v grafickom programe, či iných náročných výpočtoch. Technológovia by sa mali zamerať na brzdiace články počítačov, napr. pevné disky, apod.

Bežnému užívateľovi dokonale postačuje single-core, aj keď potrebuje napr. zostreamovať nejaké video a pritom pracovať v desktope, všetky lepšie aplikácie podporujú nastavenie priority. Prípadne pustím akciu cez noc a ráno si prídem po výsledok. To je realita. Ak to však niekto myslí vážnejšie, nech sa páčí, dual-core je pre neho, no už dávnejšie sme tu mali možnosť pracovať na viacerých jadrách, 7 rokov dozadu som používal v práci na NTčkach dve 100 MHz Pentia. :cool: Každý kto potreboval viac jadier, nemal v minulosti problém, teda až na to finačné zaťaženie, ale to je vývoj... spomeniete si koľko ste zaplatili v roku 1995 za 4 MB RAM modul?

Pamätám si dobu, kedy každý prechádzal na ATX a všetci nadávali na ATčka, pričom po kúpe nabúchaného ATX stroja s dvomi 3DFX v SLI, či drahou TNT kartu na ňom stále preháňali staručkého DOOMa. Vývoj ide vpred, no príde mi absolútne nepochopiteľné, ak niekto silou-mocou tlačí iných do kúpy HW, ktorý nevyužijú, pretože ich práca je založená na inej báze. Ešte v dobách, keď som sa veľmi aktívne venoval HW a niekto si prišiel kúpiť nové PC, tak som mu vždy položil prvú otázku a tou bolo, čo chce s daným PC robiť, pričom nasledovala podotázka, koľko je ochotný do toho vraziť. Tento trend mi zostal doteraz, čo mi môže potvrdiť mnoho mojich známych.

Osobne nechápem túžbu niektorých ľudí, ktorí sa po honbe za 1 fps naviac dopúšťajú masívnych finančných výdajov, riskujú stabilitu a funkčnosť celého počítača. Osobne som vždy zastával vyváženú kúpu, tzn. pomer cena/výkon, pričom najdôležitejšia bola spoľahlivosť a stabilita systému. Každý, kto sleduje výkon a ceny HW vie, čo je pre neho najvhodnejšie. Preto vždy platí, ak je niekto nováčik, či nemá prehľad, venujte trochu času a popýtajte sa skúsenejších, pozrite testy, názory v diskusiách a potom sa rozhodnite pre kúpu. Prísť do obchodu a myslieť si, že mi tam dokonale poradia, to je šanca 1:1000, pretože vždy tam nemusia sedieť HW guruovia a pokiaľ tam aj náhodou sedia, ide im o kšeft... česť výnimkám.
eraser (0)|22.5.2006 10:39
[QUOTE=radekhulan]Zásadní omyl.. I když je hodně aplikací singlethreaded, Windows umožňují těch aplikací, na rozdíl od MS-DOSu ;-), spustit více. O on je sakra rozdíl, když se nemusím pořád ohlížet na to, abych něco zavřel, abych nedělal dvě singlethreaded náročné věci zaráz, atd. Stačí když na něčem pracuji a spustí se v pozadí virus test, stačí mít zašifrovaný disk (na tom dělá jedno jádro a já pracuji na druhém), stačí dělat webdesign (běží MySQL databáze, Apache webserver), stačí si spustit ripování CD, stačí si spustit převod do MP4 na iPoda, stačí spustit kompilaci v Borland C++Builderu, stačí.. Asi nemusím pokračovat, 80% času co něco dělám na počítači použiju obě dvě jádra, a hodně lidí je na tom podobně. Singlecore je nesnesitelné zdržení, to už Intel s HT je mnohem lépe.[/QUOTE]

Radku, skús však pochopiť, že práve takúto činnosť robíš na svojom PC zásadne ty. Niekomu stačí počítač na to, aby si pár hodin zadrtil nejakú postaršiu hru, potom ju vypol a pustil si napr. Winamp a počúval nejakú dobrú muziku, prípadne si zapol video prehrávač a pozrel si film, prípadne dobré porno. :p

Ak by som robil toto všetko, čo si tu vymenoval a vrátim sa pár rokov dozadu, tak by som neváhal kúpiť dvojprocesorovú dosku a narvať tam identické dve CPUčka.

Čo sa týka HT, mal som v práci P4 2.4 GHz HT a doma mám od 02/2003 P4 2.4 GHz a skutočne moje oko nepostrehlo, či je nejaké HT aktivnované alebo nie. Skorej som si všimol zladenie jednotlivých komponetov, pretože podcenenie dôležitej súčiastky sa dokáže rapídne vypomstiť vo výkone celého systému.

[QUOTE=radekhulan]A AMD na tom je s dualcore špatně, prodává prostě předražené procesory. Intel je posledních 4-5 měsíců zcela bezkonkurenční na poměr cena/výkon.[/QUOTE]

Buďme radi, že máme vôbec takúto konkurenciu... nechcel by som sa opäť vracať do roku 1997-1999.

A len na margo, Radku, od roku 1995, kedy som si kúpil svoje prvé PC som šlapal len na platforme Intel, pričom momentálne mám workstation s P4 a notebook s Pentiom M.
radekhulan (215)|23.5.2006 11:03
Jsi fanatik do AMD, proč ne, ale tvoje -náctiletá argumentace je zcela vedle. Pokud AMD prodává za stejnou cenu singelcore co Intel dualcore, není se o čem rozhodovat, Intel je podstatně lépe, a AMD ať si umře, se svými předraženými odpadky, můžeš zde 100 let pořvávat a snažit se zmást lidi že singlecore rulez, ale oni se nenechají, nejprodávanější CPU jsou D805 a D930, tedy dualcore. ;-)

Více to ani nemá cenu komentovat, tvoje blábolení..
eraser (0)|23.5.2006 14:02
Fanatik do AMD? :eek: Rozumieš vôbec, čo ti písem, čítaš moje príspevky do konca? :confused:

To sú teda odborné argumenty :rolleyes: , keby si nejaké vôbec mal, tak ich sem vychŕliš a všetkých nás presvedčíš o tom, že sme sa mýlili a hneď pobežíme do obchodu a masívne pokupujeme Intel dual-core.

Čo sa týka urážok, tie si nechaj pre seba, prípadne svojich kamarátov, ex-manželku alebo ich smeruj na svojich rodičov.

A nazývať niečo odpadom, heh, to je skutočne od teba veľmi zbabelé, som zvedavý, čo by ti na to odpovedali odborníci od AMD, ktorí odvádzajú slušnú prácu a udržiavajú konkurenciu v oblasti procesorov. Aha, vlastne, tebe je to jedno, ty ju nepotrebuješ, ty si kúpiš CPU za 100.000 Kč, pre teba je to vlastne pár halierov, lebo si veleúspešný podnikateľ s dvomi firmami v likvidácii, no máš na to. Lenže mysli aj na ostatných, navyše, pokiaľ by nenastal taký rozmach IT, tak by si tie prachy ťažko zarobil. Veď si dosiahol titul bakalára, takže ekonomickým záležitostiam musíš rozumieť.

Koľko domácností vlastnilo počítač 10 rokov dozadu, koľko domácností malo počítač s pripojením na Internet 5 rokov naspäť? A čo teraz? Odkedy ti dokázala tvoja mama odpísať na e-mail, ktorý si jej poslal? Koľko študentov ovláda základy teraz a koľko ich vedelo s počítačom pracovať napr. v roku 1995? Aké množstvo ľudí má online prístup na Internet dnes a tým sa stávajú potencionálnymi zákazníkmi e-obchodov, čitateľmi e-časopisov, atď.?

A čím je toto všetko spôsobené? Konkurečným bojom na poli HW, najmä. A ja som nesmierne rád, že táto konkurencia funguje, mohla by byť ešte na vyššej úrovni, ale vďaka aj za toto. A pokiaľ sa ohliadnem do minulosti, tak taká nVidia so svojou 5-kovou radou mnoho úspechu nezožala, no posilnilo ju to, dokázali sa spamätať a teraz máš od nich dve karty v SLI a nedáš na ne dopustiť. A chceš snáď tvrdiť, že kvôli tejto kríze je nVidia odpad, nie, to netvrdíš.

Single-core AMD nie je v žiadnom prípade odpad, je to zastaralá technológia, ktorá má stále svoje uplatnenie a v mnohých prípadoch funguje lepšie, než dual-core. A taktiež nezabúdaj na symbiózu medzi SW a HW.

A žiadam ťa v mene Svět Hardware o slušnosť v jednaní a tolerovaní názoru iných. Ak chceš niekomu protiargumentovať, použi dôkazy, ktoré nie sú sporné. Ak nimi nedisponuješ, formuluj odpoveď takým štýlom, aby bolo jasné, že je to tvoj osobný názor. A prestaň účastníkov fóra urážať, ak s tebou nesúhlasia, pričom ti nenadávajú a neosočujú ťa.
Vasek1980 (41)|23.5.2006 17:13
To eraser včera, 10:28 : Souhlasím se vším a definitivně jsem se rozhodnul že pro mne bude singlecore plně dostačující.

Jsem jedem z těch "Niekomu stačí počítač na to, aby si pár hodin zadrtil nejakú postaršiu hru, potom ju vypol a pustil si napr. Winamp a počúval nejakú dobrú muziku, prípadne si zapol video prehrávač a pozrel si film, prípadne dobré porno." A přidávám úpravy fotografií v Photoshopu apod.

A myslím že 3700+ s 7900GT s 2GB ram mi bude stačit i na novější hry. Když ne tak @2800MHz (snad dá) a další 7900GT a 2GB ram dokoupím dotaktím

V 1995 jsem za vysvědčení dostal do 486SX dalších 4MB RAM abych si mohl zahrát už ani nevím jakou hru co potřebovala 8MB. Snad Duna2????
Každopádně teď už nevím jestly stály ty 4MB 2000.- nebo 4000.-Kč. A dva roky na to prvního Seagate 850MB bratru za 5500Kč. Sentimentální OT.
eraser (0)|23.5.2006 17:57
[QUOTE=Vasek1980]Souhlasím se vším a definitivně jsem se rozhodnul že pro mne bude singlecore plně dostačující.[/QUOTE]

Presne tak, človek si musí zvážiť, pre akú prácu daný HW použije. Čo sa týka starých a starších hier, tie ti pofrčia dokonca lepšie, než na dual-core. Napr. UT2004 1280x1024x32 na 3700+ je voči 930 rychlejší o 27.27 %. Starý dobrý Farcry zase o 23.41 %. No a nové zvládne tiež a vôbec nebude voči dual-core nejako drasticky zaostávať a neskoršie to bude už brzdenie aj zo strany GPU. Nič nie je síce trvalé, no tento tzv. single-core odpad :rolleyes: ti vydrží nejaký ten rôčik. Do budúcnosti nevidím, no než sa dočkáme poriadne vylepšenej podpory pre dual-core, tak v tom momente by ti, už nestačila ani tá proklamovaná 930, takže by si sa nevyhol upgradu.

[QUOTE=Vasek1980]V 1995 jsem za vysvědčení dostal do 486SX dalších 4MB RAM abych si mohl zahrát už ani nevím jakou hru co potřebovala 8MB. Snad Duna2???? [/QUOTE]

Ja som kúpil 4 MB za 4000 Sk, čiže mega za liter. Dune 2 bežala bez "REMovania" so zvukom aj na 4 MB, takže možno si 8 MB potreboval napr. na Heretica, prípadne Duke Nukem 3D, no ten vyšiel neskoršie.
radekhulan (215)|23.5.2006 18:41
[QUOTE=eraser]Fanatik do AMD? :eek: Rozumieš vôbec, čo ti písem, čítaš moje príspevky do konca? :confused: [/QUOTE]

Většinou ne, jsou totiž zcela mimo. Na rozdíl od tebe znám dualcore a dual CPU z dlouholeté z praxe, ty jen z tištěného časopisu... Ale když chceš lidi přesvědčovat aby se chovali jak blázni a kupovali si singlecore odpad, protože ty osobně nic jiného neznáš, klidně to dělej. Až poznají dualcore, přijdou tě osobně mlátit kladívkem do hlavičky :-)

Většina lidí je samozřejmě inteligentních, a proto je nejprodávanější CPU dneška Intel D805 a Intel D930.
eraser (0)|24.5.2006 09:41
[QUOTE=radekhulan]Většinou ne, jsou totiž zcela mimo. Na rozdíl od tebe znám dualcore a dual CPU z dlouholeté z praxe, ty jen z tištěného časopisu...[/QUOTE]

Ak by si lepšie čítal, tak by si zistil, že som pracoval na systéme s dvomi procesormi. Upresním, že to bolo od roku 1999 do roku 2001.

Tvoja dlhodobá prax mi pripomína reklamu Chucka Norrisa na Power-gym, v ktorej tvrdil, že na ňom cvičí 20 rokov, pričom tento stroj bol svetovou novinkou. :rolleyes:

[QUOTE=radekhulan]Většina lidí je samozřejmě inteligentních, a proto je nejprodávanější CPU dneška Intel D805 a Intel D930.[/QUOTE]

Veľké množstvo ľudí nevie, čo kupuje a nerozumie problematike, nechá sa ľahko obalamutiť. Stavím sa, že 30% osôb, ktoré si kúpia D805 by svoju činnosť vykonávali rovnako dobre aj na staručkom AMD XP procáku.
Vasek1980 (41)|26.5.2006 16:21
Tak a těd si trochu postesknu. Škoda že "procesor bez budoucnosti" Athlon 3700+ zlevnil o 2,5% a Intel pentium D 930 skoro o 40%. Co dodat. Přemýšlím co Intel k tomuto tahu vede. Chce je vyprodat dřív než přijde Conroe? Většinou z marketingového hlediska se tak rapidně zlevňuje zboží které nesplnilo představy které byly do produktu vkládáné a není o ně zájem, aby zacpali pusu kritikům. Až na spotřebu snad nevím co bych proti D930 měl namítnout a pokud se do dnes vychvalovala v poměru cena/výkon tak po jejím zlevnění může zamotat hlavu každému kdo v blízké době plánuje koupi nového compu. Jako třeba mě. No já si ještě počkám na odpověď AMD u procesorů do socketu 939. Zajímalo by mne jak to bylo s cenou socketu 754 s příchodem 939. Co myslíte, jak se budou hýbat ceny socketu 939??
eraser (0)|26.5.2006 17:22
No, pozerám sa na stránky CZC a tam sú ceny nasledovné:

AMD Athlon 64 3700+ San Diego BOX, 939
Cena včetně DPH: 6 650,- Kč

Intel Pentium D 930 3,0GHz 4MB 800MHz 775pin BOX
Cena včetně DPH: 6 030,- Kč