reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

novy SATA disk znemoznuje bootovani

eiffeltom (9)|15.1.2008 15:47
am desku MSI K7N2 Delta-L s chipsetem nForce2 a na ni IDE disk WD 120GB s WinXP CZ SP2
jelikoz tato deska nema radic SATA, koupil jsem si SATA radic do PCI slotu Kouwell KW-571S a sata disk WD 500GB
radic samotny vypada v poradku, windowsy ho nadetekovaly, nahral jsem ovladace a i po zapnuti PC se mi objevi prohledavani sata zarizeni

problem: jakmile pripojim sata disk, disk se ukaze jako pripojeny (u toho sata radice, v biosu desky ne), ale PC uz neni schopny bootovat ani windowsy z IDE disku, ani instalacky windowsu z cdromky (i pri zapojeni jen toho sata disku a jedne cdromky)

zkousel jsem ruzne pozice radice v pci slotech, najumperovat disk jako sata/150, nic; bios desky i sata radice mam nejnovejsi, co to jde
zkousel jsem disk pripojit natvrdo az do nabehnutych windows a slapal v pohode

1) pri zapojenem IDE disku a sata radici (a bez zapojeneho sata disku):
nabehne hledani zarizeni IDE, vse ok -> objevi se stranka sata radice (jen rychle, protoze zadny sata disk neni) -> problikne stranka Veryfying DMI Pool Data -> obrazovka ztmavne tak na 0,5 s -> objevi se nacitaci logo WinXP a system nabehne

2) pri zapojenem IDE disku, sata radici i sata disku:
nabehne hledani zarizeni IDE, vse ok -> objevi se stranka sata radice a jeho sataraid controleru, zde to trva dele, je zde videt sata disk, jeho oznaceni a kapacita -> pak se nacte stranka Veryfying DMI Pool Data -> obrazovka ztmavne jako v predchozim pripade, ale uz nic dal se nedeje (cekal jsem i 5 minut)
Estez (176)|15.1.2008 15:59
ze by problem v nastaveni v postupnem bootovani disku v BIOSu nebo nastaveni periferii SATA/ATA?>>podivej se do biosu jak mas nastaven postupne bootovani periferii v PC, pripadne v jine zalozce mas nastaveno ATA+SATA..tak to zkus zmenit na ATA ci si tim lehce pohrat
eiffeltom (9)|15.1.2008 16:29
[QUOTE=Estez;81353]ze by problem v nastaveni v postupnem bootovani disku v BIOSu nebo nastaveni periferii SATA/ATA?>>podivej se do biosu jak mas nastaven postupne bootovani periferii v PC, pripadne v jine zalozce mas nastaveno ATA+SATA..tak to zkus zmenit na ATA ci si tim lehce pohrat[/QUOTE]

jenze v biosu desky zadny SATA neni, deska nema sata radic, tak o nem mlci i v biosu
jinak poradi bootovani mam cdrom, hdd 0, floppy - takhle to funguje normalne, tedy bez toho zapojeneho sata disku
vzdyt ani z cdromky to nejde nabootovat - zacne to jen zjistovat harwdwarovou konfiguraci pro instalaci windows, ale na tom to zamrzne a na modrou instalacni obrazovku se uz nedostanu
Camazoo (9)|15.1.2008 16:35
Vím, že taťka řešil podobný problém; bohužel jsem u toho nebyl přítomen, ale říkal, že pomohlo nahrání nového firmwaru do řadiče.
wojta (54)|15.1.2008 17:48
Tohle je poměrně častý problém. Jedná se o chybný obsah bootsektoru, který spolehlivě zasekne komp při bootování. Už jsem to řešil 2x s PATA a 1x se SATA.
Pro PATA disky, nastavit disk na slave a případně ještě připojit k sekundárnímu řadiči.
Pro SATA, nastavit režim Native IDE (jako kompatibilní s PATA), zapojit do SATA3 zdířky (no tohle nevím, jedna z věcí tomu pomohla, ale nevím která, disk se pak tvářil jako PATA Secondary Slave), ten Slave je důležitý.

Nabootovat liveCD linuxu:
a vykonat příkazy
[PHP]
dd if=/dev/zero of=/dev/hdd bs=512 count=1
sync[/PHP]
Samozřejmě /dev/hdd nahradit příslušným správným zařízením (jako třeba /dev/sda, /dev/sdc nebo tak)
Ten count můžete ještě pro jistotu navýšit, ale příjdete o data na disku, jestli tam nějaká jsou.
Estez (176)|15.1.2008 18:51
[QUOTE=eiffeltom;81360]jenze v biosu desky zadny SATA neni, deska nema sata radic, tak o nem mlci i v biosu
jinak poradi bootovani mam cdrom, hdd 0, floppy - takhle to funguje normalne, tedy bez toho zapojeneho sata disku
vzdyt ani z cdromky to nejde nabootovat - zacne to jen zjistovat harwdwarovou konfiguraci pro instalaci windows, ale na tom to zamrzne a na modrou instalacni obrazovku se uz nedostanu[/QUOTE]

ej, to je fakt .. btw jak mas zapojeny disky master / slave .. zksu je najumpoerovat podle logiky . pata> master, sata>slave
wojta (54)|15.1.2008 19:02
Možná druhý problém je, že se BIOS na SATA řadiči snaží bootovat dřív než BIOS desky. To je docela nepříjemné. Pro externí řadiče a v pořadí jejich bootování se často používá SCSI (ačkoliv to nemusí být SCSI řadič). Není to tam někde?
pcmaker (354)|15.1.2008 20:24
Neco mi rika, ze to muze nejak souviset s 48bit. LBA adresovanim disku. Chtelo by to zkontrolovat v REGEDITu, prip. nastavit. Ale je to divne, protoze od SP1 vys uz by to melo byt OK:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters
dej pridat DWORD pod jmenem EnableBigLba a vloz hodnotu 1

restartuj pocitac..
Lax (97)|15.1.2008 21:35
[quote=pcmaker;81417]Neco mi rika, ze to muze nejak souviset s 48bit. LBA adresovanim disku. Chtelo by to zkontrolovat v REGEDITu, prip. nastavit. Ale je to divne, protoze od SP1 vys uz by to melo byt OK:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters
dej pridat DWORD pod jmenem EnableBigLba a vloz hodnotu 1

restartuj pocitac..[/quote]

Tak to je samozřejmě úplný nesmysl, LBA má souvislost se zápisem dat na ten disk, nikoli na bootování kompu. Stejně tak bych rád viděl, jak se SATA disk nastaví na slave.

Ten přídavný řediš by měl být vlastní bios, zkus mu tam zakázat bootování ...
mech13 (5526)|15.1.2008 21:39
[QUOTE=Lax;81442]Stejně tak bych rád viděl, jak se SATA disk nastaví na slave.[/QUOTE]

tim asi bylo mysleno ze kdyz je SATA nastaveno aby se tvarilo jako ATA tak bios v standard menu jsou pak disky odliseny jako master,slave...
eiffeltom (9)|15.1.2008 21:58
jaky ma vyznam prepojovani IDE disku na ruzne pozice (primary, secondary, master, slave), kdyz system se zasekne i pri bootovani z cdromky pri instalaci windowsu a pri nezapojeni jineho zarizeni nez sata disku a cdromky (tedy kdyz je ide disk odpojen)?

z cdromky to i zacne bootovat, ale sekne se to hned na uvodni obrazovce, pri vyhledavani hardwarovy konfigurace (u win xp i vista (tam to ukaze zase jen loading data, dobehne status bar a konec))

[QUOTE=wojta;81402]Možná druhý problém je, že se BIOS na SATA řadiči snaží bootovat dřív než BIOS desky. To je docela nepříjemné. Pro externí řadiče a v pořadí jejich bootování se často používá SCSI (ačkoliv to nemusí být SCSI řadič). Není to tam někde?[/QUOTE]
scsi v nabidce bootovani v biosu desky je, ale to zatim nepotrebuju, chci aspon nabootovat z ide disku nebo z cdromky

[QUOTE=wojta;81382]
Pro SATA, nastavit režim Native IDE (jako kompatibilní s PATA), zapojit do SATA3 zdířky ...
[/QUOTE]
radic ma jen dva konektory a native ata netusim, kde bych mel nastavit

add 48bit sifrovani: jak by toto souviselo s nemoznosti bootovat z cdromky?
pcmaker (354)|16.1.2008 19:44
A co treba zkusit starsi BIOS? Kolik tam mas pameti RAM? Zkus nejakou vyhodit. V BIOSu vsechno povypinej (COM, LPT, zvukovku, LAN). Nejakou Live distribuci Linuxu jsi nezkousel?
eiffeltom (9)|17.1.2008 08:45
dekuji vam vsem za tipy a rady, ale ja jsem to uz vzdal a radic jsem vratil (a dostal i penize zpet)
chtel jsem tim radicem oddalit nakup nove masiny, ale tak ji koupim asi driv, no
Erb (32)|8.2.2008 13:09
[QUOTE=eiffeltom;81346]am desku MSI K7N2 Delta-L s chipsetem nForce2 a na ni IDE disk WD 120GB s WinXP CZ SP2
jelikoz tato deska nema radic SATA, koupil jsem si SATA radic do PCI slotu Kouwell KW-571S a sata disk WD 500GB
radic samotny vypada v poradku, windowsy ho nadetekovaly, nahral jsem ovladace a i po zapnuti PC se mi objevi prohledavani sata zarizeni

problem: jakmile pripojim sata disk, disk se ukaze jako pripojeny (u toho sata radice, v biosu desky ne), ale PC uz neni schopny bootovat ani windowsy z IDE disku, ani instalacky windowsu z cdromky (i pri zapojeni jen toho sata disku a jedne cdromky)

zkousel jsem ruzne pozice radice v pci slotech, najumperovat disk jako sata/150, nic; bios desky i sata radice mam nejnovejsi, co to jde
zkousel jsem disk pripojit natvrdo az do nabehnutych windows a slapal v pohode

1) pri zapojenem IDE disku a sata radici (a bez zapojeneho sata disku):
nabehne hledani zarizeni IDE, vse ok -> objevi se stranka sata radice (jen rychle, protoze zadny sata disk neni) -> problikne stranka Veryfying DMI Pool Data -> obrazovka ztmavne tak na 0,5 s -> objevi se nacitaci logo WinXP a system nabehne

2) pri zapojenem IDE disku, sata radici i sata disku:
nabehne hledani zarizeni IDE, vse ok -> objevi se stranka sata radice a jeho sataraid controleru, zde to trva dele, je zde videt sata disk, jeho oznaceni a kapacita -> pak se nacte stranka Veryfying DMI Pool Data -> obrazovka ztmavne jako v predchozim pripade, ale uz nic dal se nedeje (cekal jsem i 5 minut)[/QUOTE]

Řeším stejný problém. Na základní desce MSI 845 pro P4 s chipsetem Intel a mám S-ATA taky pouze na řadiči v PCI - KOUWELL 571S.

Dosud jsem k němu měl připojený starý disk Maxtor 80GB. Systém nabíhal z disku připojeného na IDE.

Nyní jsem přikoupil nový disk Seagate 320GB. Po detekci disků systém nenaběhne.

Pokud mám v dalším PCI ještě druhý řadič SCSI (Adaptec AHA - 2940W) s diskem SCSI systém naběhne.
Pokud je řadič SCSI bez disku systém nenaběhne.

Když jsem používal disk 80GB a na SCSI nebyl žádný disk systém nabíhal.
Když mám teď disk 320GB a na SCSI není žádný disk systém nenabíhá.

Všechny disky jsou naformátované jako rozšířené logické jednotky - tedy bez systémové oblasti.

Při bootování počítače hledá disky nejdříve řadič SATA a potom řadič SCSI. Protože na SCSI není systém spustí ho z IDE.

Vlastně bych to mohl nechat tak jak to funguje.
Ale disk SCSI má 10000 otáček, je příšerně hlučný a nechci ho mít stále zapnutý.
martin1961 (4)|19.4.2008 20:51
[QUOTE=eiffeltom;81810]dekuji vam vsem za tipy a rady, ale ja jsem to uz vzdal a radic jsem vratil (a dostal i penize zpet)
chtel jsem tim radicem oddalit nakup nove masiny, ale tak ji koupim asi driv, no[/QUOTE]

Já jsem přidával řadič IDE disků do staršího PC z důvodu zrychlení nového disku (byl bržděn propustností původního řadiče). Povedlo se, ale aby disk bootoval, musel jsem si vybrat z nábídky řadičů takový, který přímo podle vyjádření výrobce (manual) umožňuje boot počítače. V praxi to vypadá tak, že při startu přibyla další obrazovka s tímto řadičem a k němu připojených disků. Ta "trčí" několik vteřin a pomocí kl. zkratky lze vstoupit do nastavení řadiče.