reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Školství

Architect (232)|14.5.2006 20:25
Už to není retro, takže hope, že najdete interest.
Co říkáte na systém školství v ČR?
A především na rozložení předmětů na Gymnáziích??
A proč ve VB mají skvělé alternative schools:) a v ČR, ne?
Chodím na gymnázium a nejvíce mě za poslední roky asi štvalo, že jsem nepřestoupil na specializovanou školu IT, nebo místo gymnázia jsem měl asi raději zvolit průmyslovku.
Co mě štve?? Předměty alias telefonní seznamy ak. dějepis, literatura, zsv. Chemie je out, protože většina věcí jsou nezajímavé, takže tel.sez. A biolog taky nechci být, takže ak. telefonní seznam-) A němčinu vůbec nesnáším, fuj! Nic proti němcům, ať si žijou v Německu a klidně si mluví německy:)
Ještě, že mě nestihnou ty nové maturity, i když nevím, o co se jedná, ty fámy jsou hrozné.
Budu maturovat z (ČJ-literatura:(, IVT, MAT, ANG, FYZ)
Většina lidí s nadprůměrným IQ, jako jste vy všichni, mohli už dávno, nebo předtím, jak jste studovali přejít na alternativ school, kdyby existovaly. Tam se totiž děti nebiflují, ale dělají, co je zajímá:)
A navíc je jich tam většinou málo na to, aby se mohli ptát zkušených profesorů... A potom, když hledají práci? Jenom se po nich zapráší!
Samozřejmě existuje mizivé procento lidí, kteří jsou schopni dávat pozor a zapamatovat si vše, co se naučí na gymplu a dokáží to dát do souvislostí, všechno chtějí chápat, atd. Osobně nikoho takového neznám.

Výrok, nebo něco, co jej připomíná od Alberta Einsteina:
Hlavy mladých lidí se nemají ncpávat fakty, jmény a vzorci. Abyste je znali, na to nepotřebujete navštěvovat univerzitní přednášky, můžete je najít v knihách. Účelem výchovy je naučit lidi myslet a dát jim takový výcvik, který nemohou nahradit žádné učebnice. Je opravdu zázrak, že moderní výchova úplně nezadusila svatou zvědavost, která je základem výzkumu.
Architect (232)|17.5.2006 16:32
Opravdu nikoho to nezajímá? To jsem se ve vás spletl:), neboť z toho vyplývá, že jen já jse vymykám systémové kontrole.
Zdeněk Kabát (32)|17.5.2006 20:45
Já bych mohl o školství napsat několikastránkové pojednání a stejně by v tom nebylo všechno, co si myslím :)

Nicméně asi takhle. Ten rakousko-uherský základ (biflování) je znát a nikdo s tím zatím nebyl schopný nic udělat. Jeden z důvodů je i to, že Buzková je suverénně nejhorší ministryně, kterou školství zažilo, ta ženská vůbec netuší, o co kráčí. Já osobně mám osmiletý gympl, patřil jsem k těm, kteří se všechno poctivě učili a vcelku vzato mě to nijak nemrzí, protože mám aspoň ve většině oborů základní přehled. ALE, systém je opravdu špatný v tom, že se nesnaží člověka donutit porozumět problematice a pospojovat si to, resp. vytvořit si vlastní názor, ale nutí člověka napsat správně písemky a odvykládat všechno u zkoušení. To je cíl většiny středoškoláků a když chce někdo z nějakého oboru vědět víc, musí dělat sám.

Např. úplně hrůzostrašná je výuka literatury, to je jednoduše telefonní seznam, což spoustu lidí odradí od čtení. A přitom by si podle mě každý dokázal najít desítky knih, které by se mu líbily.

Ale nebudu jenom kritizovat. Na VŠ každý pozná, že bez solidního základu se nikam nedostane. Ten základ si musí na výšku přinést a následně ho čeká spoustu dalšího biflování. Aby někdo byl odborníkem ve svém oboru, nestačí mu jen umět přemýšlet, ale musí znát tuny informací, které vymýšleli lidé léta před tím. Magisterské studium trvá 5 let, do čehož se musí všechno zhustit. A pak je toho holt hodně.
Tregli (24)|18.5.2006 12:14
Uplne souhlasim s Architektem, taky jsem zjistil ze sem mel prejit z gymplu. Plno predmetu ktere jsi vyjmenoval je opravdu k nicemu, je lepsi se zamerit na urcity obor a je to. Vsichni rikaj, ze gympl je priprava na vysokou skolu, ale ja si myslim, ze kdybych sel na nejakou stredni se zamerenim, tak jsem lip pripravenej, nez kdyz jdu z gymplu.
Honny (262)|18.5.2006 16:26
taky gympl, taky souhlas... :|
Ballnazzar (26)|18.5.2006 18:35
[QUOTE=Architect]Už to není retro, takže hope, že najdete interest.
Co říkáte na systém školství v ČR?
A především na rozložení předmětů na Gymnáziích??
A proč ve VB mají skvělé alternative schools:) a v ČR, ne?
Chodím na gymnázium a nejvíce mě za poslední roky asi štvalo, že jsem nepřestoupil na specializovanou školu IT, nebo místo gymnázia jsem měl asi raději zvolit průmyslovku.
Co mě štve?? Předměty alias telefonní seznamy ak. dějepis, literatura, zsv. Chemie je out, protože většina věcí jsou nezajímavé, takže tel.sez. A biolog taky nechci být, takže ak. telefonní seznam-) A němčinu vůbec nesnáším, fuj! Nic proti němcům, ať si žijou v Německu a klidně si mluví německy:)
Ještě, že mě nestihnou ty nové maturity, i když nevím, o co se jedná, ty fámy jsou hrozné.
Budu maturovat z (ČJ-literatura:(, IVT, MAT, ANG, FYZ)
Většina lidí s nadprůměrným IQ, jako jste vy všichni, mohli už dávno, nebo předtím, jak jste studovali přejít na alternativ school, kdyby existovaly. Tam se totiž děti nebiflují, ale dělají, co je zajímá:)
A navíc je jich tam většinou málo na to, aby se mohli ptát zkušených profesorů... A potom, když hledají práci? Jenom se po nich zapráší!
Samozřejmě existuje mizivé procento lidí, kteří jsou schopni dávat pozor a zapamatovat si vše, co se naučí na gymplu a dokáží to dát do souvislostí, všechno chtějí chápat, atd. Osobně nikoho takového neznám.

Výrok, nebo něco, co jej připomíná od Alberta Einsteina:
Hlavy mladých lidí se nemají ncpávat fakty, jmény a vzorci. Abyste je znali, na to nepotřebujete navštěvovat univerzitní přednášky, můžete je najít v knihách. Účelem výchovy je naučit lidi myslet a dát jim takový výcvik, který nemohou nahradit žádné učebnice. Je opravdu zázrak, že moderní výchova úplně nezadusila svatou zvědavost, která je základem výzkumu.[/QUOTE]
kvuli temhle duvodum sem se na gympl nehlasil a sel na prumyslovku
Tregli (24)|18.5.2006 19:50
Ja jsem si puvodne myslel, ze to je zpusobem vyuky na nasem gymplu, ale jak to tu sleduju, tak to neni jenom u nas. :)
Zdeněk Kabát (32)|18.5.2006 20:08
Na druhou stranu mi přijde trochu omezené se zabývat jenom tím, co člověka baví... Třeba mně přišla němčina úplně hrozná a jak jsem za ni dneska vděčný. Stejně jako za spoustu dalších vědomostí. Ale každému dle jeho gusta.
Kerry (69)|18.5.2006 20:40
Mě příští rok (chodim do 8.) čeká rozhodnutí na kterou školu pudu (střední) a zatim si myslim že pudu asi na Průmyslovku. O gymplu sem taky nějakou dobu uvažoval ale to spíš ne protože když mě zajímaj PC tak nemá cenu chodit na gympl kde je to spíš o všeobecném přehledu a není to specializováno. Navíc si ještě nejsem jistý jestli půjdu na VŠ ale docela rád bych tam šel.
a8nr (176)|18.5.2006 21:20
[QUOTE=Zdeněk Kabát]
Nicméně asi takhle. Ten rakousko-uherský základ (biflování) je znát a nikdo s tím zatím nebyl schopný nic udělat. Jeden z důvodů je i to, že Buzková je suverénně nejhorší ministryně, kterou školství zažilo, ta ženská vůbec netuší, o co kráčí. [/QUOTE]
Buzková a celá deforma je katastrofa. Co jsem slyšel z docela důvěryhodných zdrojů, tak byla protlačena parlametnem kvůli nějakým jiným důležitým změnám zákonů, které byly ke školskému zákonu přilepeny. Hlavním cílem toho zákona bylo, aby si poradci na ministerstvu školství namastili kapsy ve svých agenturách zabývajících se tvorbou RVP (nebo jak se to jmenuje). A z učitelů dělají úředníky. Kdybyste viděli ty nesmysly co musí vytvářet...

Osobně navštěvuju průmyslovku, teda už tam půjdu jenom dvakrát, v pondělí mám maturitu. Po odborné stránce jsem se tam toho až na Delphi a PHP moc nenaučil. Ale zase to asi nebude až tak špatné, jak se o průmyslovkách traduje, když bych se dostal i na práva na MUNI, pokud bych se na ně hlásil.

@Ballnazzar: Taky nesnáším němčinu, naštěstí jsme ji ve škole neměli, bohatě mi stačily "kurzy pro veřejnost". Zato bych se docela rád naučil ruštinu, ale zatím jsem neměl kde.

Otázka na závěr: Jaký máte názor na maturitu?
Zdeněk Kabát (32)|18.5.2006 22:40
[QUOTE=a8nr]Otázka na závěr: Jaký máte názor na maturitu?[/QUOTE]
Maturita je taková průměrná zkouška. Na předměty jejího rozsahu se učí na VŠ tak týden až dva, a to je učivo na vejšce o dost složitější. Před maturou se každý bojí, po ní si začne říkat, že to bylo zbytečně, a na VŠ z toho vznikne jen krásná vzpomínka :)
Honny (262)|18.5.2006 22:45
k té němčině: učim se ji šestej rok a neumím prakticky ani slovo... :|
Killermannvs (77)|19.5.2006 09:29
[quote=Zdeněk Kabát]Před maturou se každý bojí, po ní si začne říkat, že to bylo zbytečně...[/quote]

Presne, naprosto s tim souhlasim, vsichni jsme z nasi tridy meli hrachy a byli vyklepani a po maturite jsem se musel smat co to bylo za zkousku a jak jsme se kvuli tomu zbytecne nervovali. Ale na druhou stranu si clovek oddechne, ze ma aspon nejaky zaklad :) do budouciho zivota.
Killermannvs (77)|19.5.2006 09:32
[quote=Honny]k té němčině: učim se ji šestej rok a neumím prakticky ani slovo... :|[/quote]

:D napodobne, nemcinu jsem se ucil celou zakladku, to muze byt nejakych 6 let a umim vic aj, kterou jsem se ucil o poznani kratsi dobu. Asi to bude, take tim, ze jsem nj nesnasel :D.
harleymaster (45)|19.5.2006 10:27
[QUOTE=Zdeněk Kabát]Maturita je taková průměrná zkouška. Na předměty jejího rozsahu se učí na VŠ tak týden až dva, a to je učivo na vejšce o dost složitější. Před maturou se každý bojí, po ní si začne říkat, že to bylo zbytečně, a na VŠ z toho vznikne jen krásná vzpomínka :)[/QUOTE]

Souhlas,maturity jsem se opravdu bal,skoro jsem ani nespal,ale ted se nad tim vzdycky jenom zasmeju
Tregli (24)|19.5.2006 11:55
To je hezky to tady cist, jak je maturita jednoducha, doufam, ze si to budu v pondeli rikat taky.:)
Killermannvs (77)|19.5.2006 13:09
[quote=Tregli]To je hezky to tady cist, jak je maturita jednoducha, doufam, ze si to budu v pondeli rikat taky.:)[/quote]

Tady ani tak nejde o jednoduchost maturity, ale o pocit ktery mas pred (nervy, az prilis zbytecne) a po (hmm, tak ji mam a co - takovy pocit jsem mel ja, kdyz jsem ji udelal :D). Aspon podle me ;).
Architect (232)|19.5.2006 13:18
[QUOTE=Honny]k té němčině: učim se ji šestej rok a neumím prakticky ani slovo... :|[/QUOTE]

Nápodobně, ale hlavní je podle mě základ AJ! To, že jsem si musel vybrat v tercii mezi NJ a RJ mě dost naštvalo, protože jsem si musel vybrat a chtěl jsem FJ. Ještě, že ji teď máme, alespoň jako seminář:) A s tou němčinou mě moc lidí nepřesvědčí, že ji budu v životě extrémě potřebovat...
Stačí mi AJ, popř. FJ a možná i ruština, ale NJ?? Logicky, protože k ní mám odpor, který vznikl tím, že jsem se skřetí jazyk MUSEL učit a možná i trochu tím, že mě všichni podceňovali... nebo spíše mi dala první rok učitelka z NJ 2, a to jsem byl adept na 1. Pak jsem se na to vykašlal (jednou jsem dokonce dostal 4) a teď mi stačí dobrá, hlavně, když se nemusím učit, jen si píšu spokojeně písemky:) a v hodině si můžu dělat co chci- to je asi jediné plus. Prostě němci nás navíc utlačovali a nebýt NJ, tak bychom teď patřili do světové top 10 vyspělých států, ale minulost se nedá změnit, proto změňte budoucnost a na NJ se vykašlete!
harleymaster (45)|19.5.2006 14:33
[QUOTE=Killermannvs]Tady ani tak nejde o jednoduchost maturity, ale o pocit ktery mas pred (nervy, az prilis zbytecne) a po (hmm, tak ji mam a co - takovy pocit jsem mel ja, kdyz jsem ji udelal :D). Aspon podle me ;).[/QUOTE]

no ze me v tu chvili absolutne vsechno spadlo,fakt jsem se citil jako kdybych umel litat :-),ale pak po par dnech uz jsem to taky nejak neprozival
a8nr (176)|22.5.2006 20:35
[QUOTE=Tregli]To je hezky to tady cist, jak je maturita jednoducha, doufam, ze si to budu v pondeli rikat taky.:)[/QUOTE]

Tak co na ni říkáš? Já už po dnešku souhlasím s názory těch přede mnou.
Martin Šejnoha (255)|22.5.2006 20:54
já maturuju až 30tého...takže se mám přestat učit? :D
a8nr (176)|22.5.2006 21:46
[QUOTE=Martin Šejnoha]já maturuju až 30tého...takže se mám přestat učit? :D[/QUOTE]
No já se učil odborné předměty prakticky až na svaťáku a matiku tak jeden a půl dne. :) A stejně jsem dostal za dvě akorát z češtiny, kterou jsem sice uměl celkem dobře, ale učitelka to tak blbě zkoušela, že mi ani jednička ze slohovky nepomohla.
Abel (97)|22.5.2006 22:10
maturita neni ani jednoducha, ani tezka. zalezi CO clovek umi a hlavne JAKE otazky si vytahne :).

ja sem se treba anglictinu vubec neucil, vytahnul sem si London a za jedna. literatura - stesti na dobrou otazku, ekonomika - stesti na dobrou otazku, ucetnictvi - neskutecne stesti na nejjednodussi otazku, odborne predmety - jaks taks sem umel + stesti :).

vsem tem, kteri budou maturovat za par dnu preju stastnou ruku :)
eraser (0)|23.5.2006 09:03
[QUOTE=Martin Šejnoha]já maturuju až 30tého...takže se mám přestat učit? :D[/QUOTE]

Ja som sa učil na maturitu týždeň, pričom som najviac času venoval fyzike a slovenčine. Anglinu a informatiku som bral ako samozrejmosť... :)

Mimochodom, osobne mám pocit, že štátnice boli ľahšie... :) zrejme to bolo tým, že som sa zaoberal odbornými predmetami, z ktorých som mal praktické skúsenosti.
Tregli (24)|23.5.2006 10:05
Meli jste vsichni pravdu. Krasne to ze me spadlo.
Killermannvs (77)|23.5.2006 10:11
[quote=Tregli]Meli jste vsichni pravdu. Krasne to ze me spadlo.[/quote]

Tak gratuluji ;).
Tregli (24)|23.5.2006 16:13
[QUOTE=Killermannvs]Tak gratuluji ;).[/QUOTE]

Diky moc.
Architect (232)|23.5.2006 22:04
Kámoš má za 6 te 4:) Takže v pohodě. Musím podotknout, že patřil mezi lidi, kteří si maturitu užili, alespoň se to tak jevilo jeho okolí, protože se choval, jako by se nic nedělo. Toho člověka obdivuju, neboť měl na vysvědčení několik trojek.
Nejhorší je mít strach, pak z toho vznikne deprese a člověk se nic nenaučí, proto se mi občas příčí názory některých kantorů typu: "máš špatné známky, uč se, nebo neuděláš maturitu". Chápu, že to myslí v dobrém, ale paradoxně to dostává lidi s vynikajícím prospěchem a potenciálem přinutit se učit.

P.S. Všem, co mají maturitu za sebou blahopřeji a ostatním jsem alespoň držel palce (22:04,23.5.06:)).
a8nr (176)|25.5.2006 18:35
[QUOTE=Architect]Chápu, že to myslí v dobrém, ale paradoxně to dostává lidi s vynikajícím prospěchem a potenciálem přinutit se učit.
[/QUOTE]
To jsem nějak nepochopil.

V naší třídě vznikl zajímavý paradox, pokud chcete mít u maturity z češtiny za 1, nesmíte mít ze slohovky za 1. Všichni čtyři co jsme měli ze slohovky za 1 máme z češtiny za 2. :)
Weslo (234)|30.5.2006 13:36
No co se týče technických středních škol....já chodil na stavebku a musím říct že tam platilo staré rčení o tom že[quote] kdo to umí tak to dělá a kdo to neumí tak to učí[/quote] v každé práci kde jsem zatím pracoval mě stejně všechno museli učit od začátku(takže nechápu na co mi ta škola byla)a ti co pokračovali dál např. na ČVUT tak říkali že taky museli začít od začátku...jako kdyby se na střední škole nic nenaučili.

Jediný co dneska chce téměř jakkýkoliv zaměstnavatel je: ovládání PC,Jazyky, a hlavně schopnost se rychle přizpůsobit a naučit se vše co nejrychleji,pracovat s vysokým nasazením....

ani jednu z těchto věcí jsem se na střední škole nenaučil..nacopak jsem tam tedy byl 4 roky ???? na nic...přesně takový je tedy můj názor na současné školství ..je na nic

absolutně ignoruje všechny poznatky moderní vědy o tom jak se lidský mozek vyvíjí a jaké jsou efektivní metody učení se...

většina učitelů je zapšklá,neschopná,zastávající názor že žactvo je sběř ,kterou je třeba systematicky decimovat,nejsou schopni diskuze,jsou pokrytečtí a líní.....(vyjímkám se omlouvám)..prostě je to děs..potom se nedivím že funkční gramotnost u nás klesá....prostě je to k zblití
Martin Šejnoha (255)|30.5.2006 19:00
tak maturita by byla hotová...a hurá do práce :)
Architect (232)|30.5.2006 20:43
[QUOTE=Martin Šejnoha]tak maturita by byla hotová...a hurá do práce :)[/QUOTE]
Za čtyři:)? 4/4?
Martin Šejnoha (255)|30.5.2006 21:27
[QUOTE=Architect]Za čtyři:)? 4/4?[/QUOTE]
tak optimistický to bohužel nebylo:) ale 4/7 si myslím neni nějako hrozný výsledek
sabo (3)|31.5.2006 00:30
Gratuluju :))
mech13 (5526)|21.6.2006 14:03
skolstvi je hlavne o tom mit stesti. nic jinyho. jak clovek chytne dobrou skolu a dobry ucitele tak to je v pohode. a jeste potkat co nejmin kretenu.
moje zkusenosti - 2 zakladky. jedna do seste tridy otresna uroven. utrpeni, nic si nepamatuju. od sedme sem chodil na jinou zakladku, mel samy jednicky(vetsinou), a dost sem se naucil. na gympl sem mel taky celkem stesti az na cestinu. vetsinou sem mel dobry ucitele tak si toho hodne pamatuju a rekl bych ze mam dost velky prehled. ale umet si pospojovat souvislosti mezi ruznema predmetama teda rozhodne skola neumi naucit. to porste musi secvaknout. ale co se stredosklolskyho systemu tyce tak hruza. furt biflovani...
matura - tri predmety sem tak jenom preletel a cele svatak se drtil literaturu. nakonec sem mel za 8. z cestiny za 3 a to sem jeste vytahl dobrou otazku... cestinu nikdy vic.
ted VS - dostal sem se na VUT FIT a moct si ted zvolit stredni tak jdu na prumku. co jsou u nas lidiz prumky tak jim oproti gymplu nic nechybi a umi toho vic. jinak ten system na teto fakulte je naprosto skvely, stredoskolsky system nikdy vic. obcas sice jsou promlemy kdyz nam neco zajistuje jina fakulta (otrasny neprehledny zmatek, hodne povinosti, jiny pristup) ale tech par predmetu se da pretrpet. predmety na nasi fakulte se dajii uspesne ukoncit po jedne az dvou navstevach (pulsemestralka, zkouska), jenom nektere maji laboratore takze kdo chce body musi chodit nebo si hodne verit u zkousky.
na skolstvi na nasi fakulte si nestezuju, ale co tak vidim okolo sebe tak met jit jinan tak radsi du kopat za telecom

EDIT: gratuluju vsem co uspesne odmaturovali