reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Optimalizace čtením napřed z HDD ve WIN XP ?

ALS (3)|22.1.2008 14:59
Dá se někde v XP-čkách nastavovat pro disky, jestli mají nebo nemají načítat data do paměti
předem a případně v jakém objemu? Ve WIN98 to šlo nastavovat (aspoň nějak) v položce
Optimalizace čtením napřed. Mám dojem, že jsem někdy na něco takového narazil i v XP,
dokonce bych řekl, že tam byla i volba pro zpožděný zápis na disk (má data někde v cache
a uloží je, až má víc času), ale teď to nemůžu nikde objevit.

Díky za případné rady.

ALS
SunDance (6)|13.2.2008 01:23
Ja myslim ze toto ve xp uz neni, od win 2000 je to automaticke. Tedy mimo nejakych utilit. A pokud u vlastnosti disku toto neni zakazane, tak je vzdy zaple jak cteni dopredu a tak zpetny zapis (prose cache).
Brecht51 (55)|13.2.2008 04:01
Tento počítač / vybrat HDD /pravé myšidlo -vybrat vlastnosti/záložka hardware/vlastnosti - záložka zásady
SunDance (6)|13.2.2008 10:54
No, to sem myslel... ale je to jen na zapisovou cache.
Jinak velikost ceche asi jen pres nejaky 3rd party utilitu.

Nebo prepnout uziti pc na server ("mezipamet systemu"), pak to ma vetsi cache (vezme vice ram), ale detaily neznam.
trodas (1753)|13.2.2008 11:26
Jedine optimalizace ktere tu znam jsou:
1) vypnout AAM (pokud disk podporuje)
2) diskperf -n (zastavi nepotrebne logovani vykonu disku)
3) fsutil behavior set disablelastaccess 1 (vypne zapisovani DOS-kompatible jmen v NTFS)
4) do registru vrazit:

;make XP pre-cache more effective
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters]
"EnablePrefetcher"=dword:00000005

;stop unnecessary NTFS features to speed up disk IO
[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\FileSystem]
"NtfsDisableLastAccessUpdate"=dword:00000001
"Win95TruncatedExtensions"=dword:00000000
"Win31FileSystem"=dword:00000000
"NtfsDisable8dot3NameCreation"=dword:00000001
ALS (3)|15.2.2008 15:11
Díky za reakce. Vyzkouším, jestli to trochu pomůže.

Jen ještě - díval jsem se na ty prográmky diskperf a fsutil.
Předpokládám, že diskperf zakáže to logování výkonu napořád až do opětovného povolení s parametrem
diskperf -y . Ano? Přestane s tímto zákazem (dikperf -n) pracovat funkce S.M.A.R.T ?
Fsutil se chová také tak, že se jednou zadá příkaz a je platný až do jeho zrušení ?
Fsutil behavior set disablelastaccess 1 se napíše do příkazového řádku ? A znamená to
opravdu vypnutí zapisování DOS-kompatible jmen v NTFS ? Spíš mi to přijde jako vypnutí
sledování posledního přístupu na disk (kvůli funkci prefetch). Ale není to potom stejná
funkce, jako v registrech "NtfsDisableLastAccessUpdate"=dword:00000001 ?

Trodasi, můžeš mi to prosím ještě nějak upřesnit ?

ALS
trodas (1753)|16.2.2008 22:36
[QUOTE]Předpokládám, že diskperf zakáže to logování výkonu napořád až do opětovného povolení s parametrem diskperf -y . Ano?[/QUOTE]
Ano.

[QUOTE]Přestane s tímto zákazem (dikperf -n) pracovat funkce S.M.A.R.T ?[/QUOTE]
Ne. Nicmene pro vykon se doporucuje SMART vypnout uz v BIOSu...

[QUOTE]Fsutil se chová také tak, že se jednou zadá příkaz a je platný až do jeho zrušení ?[/QUOTE]
Ano.

[QUOTE]Fsutil behavior set disablelastaccess 1 se napíše do příkazového řádku ?[/QUOTE]
Ano.

[QUOTE]A znamená to opravdu vypnutí zapisování DOS-kompatible jmen v NTFS ? Spíš mi to přijde jako vypnutí sledování posledního přístupu na disk (kvůli funkci prefetch).[/QUOTE]
Mas samozrejme pravdu. V psani komentaru jsem se unahlil a mam to tam popsano spatne. Tak, uz jsem si ten bugr tam opravil.

[QUOTE]Spíš mi to přijde jako vypnutí sledování posledního přístupu na disk (kvůli funkci prefetch). Ale není to potom stejná funkce, jako v registrech "NtfsDisableLastAccessUpdate"=dword:00000001 ?[/QUOTE]
Ano, je :mistake

Jeste muzes jak to mas vyple, tak:
fsutil usn deletejournal /d d: - delete diary of changes in drive :)
ALS (3)|18.2.2008 13:20
Trodasi, děkuju moc. Za informace, a taky za věcnost a jasné a stručné odpovědi.

Měj se fajn.

ALS