reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pomoc s výběrem karty pro střih videa, firewire? , software?

L.Prochazka (19)|6.9.2006 17:22
Zdravím,
mám kameru Canon 700i. Má možnost připojení přes firewire. Rád bych si stříhal a editoval nějaké video, co k tomu všechno potřebuji?
(mám bohužel PC PIII 1Ghz, 512Mb ram, grafika FX6200)
(Win2000 , Directx 8.1 nebo možné 9.0)

První varianta která mi byla nabídnuta - "Pinnacle Studio 10 PCI 500 CZ". Nicméně ve specifikacích se píše že je doporučen procesor 1,4Ghz a vyšší. Tak nevím jestli do toho jít nebo ne.

Druhá varianta - koupit přídavný firewire řadič do PCI. A pak si sehnat "nějaký" jiný program, s kterým by to mohlo jít? Možná zde bych potřeboval vaše rady

Díky,
LP.
Zdeněk Eisenhammer (13)|7.9.2006 09:59
Ahoj, pokud tvoje deska nepodporuje Firewire, tak rozhodně potřebuješ řadič do PCI slotu, je to záležitost pár stovek. Dál budeš potřebovat spoustu místa na disku, minimálně v řádu desítek GB. Disk si naformátuj v souborovém systému NTFS. FAT32 má omezení 2 GB na soubor a to při stahování videa z kamery hravě překročíš, se souborem v jednom kuse se líp manipuluje.
Co se týče stříhacího softwaru, nemůžu si vynachválit Ulead VideoStudio (momentálně ve verzi 10, ale dobrá byla např. i verze 8 nebo 9). Na většinu verzí se dá sehnat i (neoficiální) čeština, pokud s angličtinou zápasíš.
Tvoje sestava sice není žádné dělo, ale osobně nemám o moc lepší (XP 2000+, 768 MB RAM) a práce s videem je docela svižná.
L.Prochazka (19)|7.9.2006 12:44
Dik a za odpoved, asi budu muset vic uvest do problemu. Ten pocitac co mam, jsem dostal na "vylepseni", neni muj. Majitele jsem nepresvedcil o tom ze PIII @ 1GHz neni dnes uz takova dobra raketa,aby s tim slo delat vsechno.

Mel jsem dobre reference na produkty Pinnacle. Kde je jednak stirihaci SW studio a jednak PCI karta na grabovani + onboard 1x firewire. Koukl jsem na pozadavky a bylo tam napsany ze chteji minimalne 1,4GHz. Otazkou je jestli to neni jen tak, nebo jestli to je pozadavek PCI karty? ... tezko rict.
Majitel je srozumen s tim ze strihani videa bude pomale, takze riziko koupe karty lze podstoupit pokud bude nejaka jistota ze to hardwarove pobezi.

Napadla me i druha(mozna lepsi) varianta :
Na desce mel pouze 2 USB. Tak jsme usoudili o vhodne koupi firewire+usb2.0 radice s 1+4 konektory. Predpokladam ze radic se podari nainstalovat spravne, i ovladace na firewire. Dal uz je to krok do neznama a ptam se...
Mam kabel, mam kameru, mam funkcni firewire rozhrani. Co dal... ?
Ten soft vyzkousim. A ma to primou podporu firewire?
ev. co se stane po pripojeni kamery na firewire kabel?
jestli to nebude chtit nejaky jiny ovladace?

Disk, pamet neni problem. Navysi se na 768Mb RAM. Disk je tam dodan take novy 120Gb 7200ot. (segate). NTFS na disku je, protoze tam jsou W2k.

LP.
Zdeněk Eisenhammer (13)|8.9.2006 15:32
Limit 1,4 GHz rozhodně nevychází z požadavků karty, myslím, že výrobce jenom odhaduje, jak výkonný procesor potřebuješ pro práci s videem. Pokud jde o funkčnost, 1 GHz určitě neznamená problém, jenom by teoreticky při realtime zachytávání z videovstupu ve vysoké kvalitě mohlo docházet k vypadávání snímků - pokud ale na počítači poběží jenom aplikace pro zachytávání, měl by podle mě 1 GHz stačit.
Osobně mám v počítači taky jen kartu do PCI s porty firewire + USB2.0 (Kouwell KW-7002V). Po instalaci do počítače není nutno instalovat žádné ovladače (aspoň ve WinXP SP1/2). Kamera se po připojení k firewire sama detekuje (podobně jako když připojíš nějaké zařízení k USB) a je možno ji normálně ovládat ze softwaru (tedy můžeš spustit stažení videa z kamery na pevný disk, ale třeba i jenom přehrávat, přetáčet a podobně).
Abych to shrnul: pokud máš kameru, kabel, počítač s volným portem firewire a software ke stažení a stříhání videa, nic víc už nepotřebuješ.
Pokud chceš stahovat video i z analogového zdroje (třeba z videorekordéru), tak samozřejmě potřebuješ ještě kartu s videovstupem (např. grafickou kartu s označením VIVO, TV kartu, nebo jen kartu s videovstupem).
A ještě jedna věc: přes USB se video z MiniDV kazety stáhnout nedá, jenom video a fotky na SD kartě, pokud má tvoje kamera k tomu slot na paměťové karty. Pokud vím, některé kamery taky umožňují přes USB pracovat jako webkamera.
L.Prochazka (19)|8.9.2006 17:58
Super.Diky za vycerpavajici odpoved.
Presne tentyz PCI usb+firewire radic mam, takze to problem nebude.

LP.
L.Prochazka (19)|9.9.2006 09:34
Musím uznat že to běhá hezky. Asi je fakt že byhc to doporučil pro počítače minimálně athlon 1GHz (soc A.) nebo PIII také od 1Ghz výše. Docela hodně se projevuje paměť, na těch 512Mb to bylo nějak tak slušné ,ale po přidání dalších 256Mb se to dost zlepšilo co se týče rychlosti.

LP.