reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Eizo S2231w

Carlos0007 (85)|25.1.2008 08:42
Tak EIZO nám přichystalo hned dvě 22“ je to: S2201W s TN panelem a druhou S2231W s S-PVA obrazovkou, obě mají podle specifikace 10 bit zpracování obrazu.Zajímavé, velmi zajímavé :).
Cenu jsem bohužel zatím nikde nenašel, ale snad se brzy na webu EIZA objeví (kdyby jste ji někde našli hned pište), zde také najdete bližší specifikaci.Hlavně mě zajímá S2231W.Díky za každé informace, či komentáře k těmto monitorům.
bags (232)|25.1.2008 12:09
na webu 24" stoji neco pres 35k bez DPH ... kolik muze stat 22" ? asi tak 27-31k bez DPH ?

kazdopadne pro me osobne by to bylo hardcore vyhozeni penez :) v praci (DTP mam LCD EIZO FlexScan L685, ktery stal cca 60 000 pred 5 lety) a kdyz jsme poridili HP w2408h - barvy jsou srovnatelne a to je TN! to co vidim na monitoru to dostavam z tiskarny (pracuji ve CMYK, samozrejme barva neni leskla na papiru a rozdil tam je - ale to samozrejme vzdy a to i kdyz clovek dela na CRT monitoru)

takze radsi vyhodim za 24" TN LCD od HP 13tisic s DPH nez 40+k s DPH za Eizo, ktere mi nabidne o pid lepsi zobrazeni barev, ale stejne k nicemu protoze DGI mega tiskarna to tak nevytiskne (billboard, plakat, foto atd na ruzne druhy materialu).

je to samozrejme jen muj nazor, dle mych zkusenosti s praci v grafice
Carlos0007 (85)|25.1.2008 12:10
Tak už jsem to našel S2231W stojí v Německu 608 eur což je v přepočtu 15808,-Kč
A za S2201W chtějí v Deutschlandu 488 eur což znamená 12688,-Kč
Jsem zvědav jestli bude u nás cena stejná.
Carlos0007 (85)|25.1.2008 12:35
[QUOTE=bags;84166]na webu 24" stoji neco pres 35k bez DPH ... kolik muze stat 22" ? asi tak 27-31k bez DPH ?

kazdopadne pro me osobne by to bylo hardcore vyhozeni penez :) v praci (DTP mam LCD EIZO FlexScan L685, ktery stal cca 60 000 pred 5 lety) a kdyz jsme poridili HP w2408h - barvy jsou srovnatelne a to je TN! to co vidim na monitoru to dostavam z tiskarny (pracuji ve CMYK, samozrejme barva neni leskla na papiru a rozdil tam je - ale to samozrejme vzdy a to i kdyz clovek dela na CRT monitoru)

takze radsi vyhodim za 24" TN LCD od HP 13tisic s DPH nez 40+k s DPH za Eizo, ktere mi nabidne o pid lepsi zobrazeni barev, ale stejne k nicemu protoze DGI mega tiskarna to tak nevytiskne (billboard, plakat, foto atd na ruzne druhy materialu).

je to samozrejme jen muj nazor, dle mych zkusenosti s praci v grafice[/QUOTE]

Díky za názor, já mám doma rok starý LG s TN panelem a po delší práci na něm mě zčervenají oči a začnou bolet, ať dělám s jasem a kontrastem co chci tak je to stále stejné :(.V práci je však situace úplně jiná, po 12 hodinách práce na 20“ Dellu s MVA panelem ani náznak bolesti, proto bych raději nějakou jinou technologii než TN a pro jistotu bez lesklého povrchu a když už tak eizo, nebo nec.
bags (232)|25.1.2008 14:52
no ja s tim prave problem nemam, neboli mi oci z toho TN - v praci sedim ale 8-9 hodin, leskly povrch mi nevadi, jsem zvykly z nbooku a na tomto LCD clovek mensi odlesky vubec nevnima, podani barev a ostrost je velice slusna
hajkan (1)|25.1.2008 23:56
Pro Carlos0007:
Ceny předmětných monitorů EIZO v Německu začínají takto (preissuchmaschine.de):
S2231WH-BK € 554,51 (vč.MwSt) + Versand € 12,39
S2201WE-BK € 434,75 (vč.MwSt) + Versand € 12,39

Přepočet na české koruny je poněkud iluzorní uvádět, osobně AVNETu jako výhradnímu dovozci značky EIZO nedůvěřuji (což není zatím trestné ani v českém Absurdistanu). Při srovnání starší dvacítky S2031 jsem našel českou cenu s DPH 12.629 Kč. Cena v Německu začíná na € 452,08 (vč.MwSt). Pokud Avnet vytvoří ceny nových monitorů tak, aby koncoví dealeři mohli nabízet v podobném poměru, jako je uvedená S2031, tak se bude bags docela divit, ale nepředbíhejme.
Carlos0007 (85)|26.1.2008 13:32
No uvidíme jak to všechno nakonec bude.Uvádět přepočet je trochu iluzorní s tím souhlasím, ale hlavní je že se ceny těchto monitorů (snad) nebudou pohybovat až tak vysoko jak si někteří mysleli.Pokud bude za 15-16 k tak ho beru.Původně jsem chtěl S2031W, ale když teď přišla S2231W….:)
iguka (7)|26.1.2008 17:20
Carlos0007 (85)|26.1.2008 17:48
Malá?Vždyť je tam snad všechno!:)Díky moc, už aby se dal koupit i u nás
Lukas_Skladany (8)|27.1.2008 21:02
zdravím, právě mám před sebou pdfka se specifikací zmíněného monitoru. Já sám přemýšlím mezi S2111W (21´´-14 bitové barvy, rozlišení 1680x1050, vyšší kontrast . . . ) a S2431W (24´´-10bitové barvy, rozlišení 1920 x 1200, menší kontrast . . . ) Cenový rozdíl je mezi těmito modely cca 2.500 ve prospěch S 2111W. Tápu, tápu, vrtá mi hlavo, pro který se mám rozhodnout. Poběží na grafické kartě MSI RX 3870, takže by to mělo být o.k.

Jaké jsou Vaše názory, popřípadě zkušenosti?

Zdraví Lukin
Choakinek (49)|28.1.2008 13:33
[QUOTE=Carlos0007;84134]Tak EIZO nám přichystalo hned dvě 22“ je to: S2201W s TN panelem a druhou S2231W s S-PVA obrazovkou, obě mají podle specifikace 10 bit zpracování obrazu.Zajímavé, velmi zajímavé :).
Cenu jsem bohužel zatím nikde nenašel, ale snad se brzy na webu EIZA objeví (kdyby jste ji někde našli hned pište), zde také najdete bližší specifikaci.Hlavně mě zajímá S2231W.Díky za každé informace, či komentáře k těmto monitorům.[/QUOTE]

Už se ví, kolik to bude v ČR stát.

Je to napsáno např. na Alzasoftu:

http://www.alza.cz/lcd-displej-eizo-s2201we-gy--d85935.htm

Nebo na Czech Computeru:

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=52340

Možná i jinde, ale to už jsem nehledal. Oba to sou celkem drahy shopy, takže tak -1000 až -1500 od výše uvedených cen bude standardní cena.

S2231W tam teda není, ale cena se dá myslím spočítat (ceny dle CzechComp.):

Když S2001W (TN) = 11523 Kč a S2201W (TN) = 14081 Kč

A když S2031W (S-PVA) = 13796 Kč,

tak S2231W (S-PVA) bude stát cca 16859 Kč (přímá úměra).

Takže to všechno stojí moc peněz. A jelikož TN technologie stojí za prd (a ani Eizo s tím nic neudělá, spíš se snaží prodat špatné TN za hromadu peněz) a jelikož S2031W také není bůhvíjakej zázrak viz zde:

https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/9976-eizo-s2031w

... tak se na nějaký Eizo můžu leda tak... :-)

A koupím si radši NEC MultiSync® 20WGX?Pro:

http://www.nec-display-solutions.co.uk/coremedia/generator/index,realm=Products__Details__Main,spec=x__uk__en,docId=214474,group=all

Za cca 11000 Kč:

http://www.zbozi.cz/?q=NEC+20WGX2Pro&maxStockAvailability=-1&atDepotOnlyFlag=0&stars=-1&order=cheapest&minPrice=&maxPrice=

Jenom bych potřeboval poradit (teď zase já): Jak se Vám na 20" LCD (1680x1050) jeví písmo ve Win, na www stránkách apod. při velikosti "NORMAL"? Má někdo takovéto LCD?
Carlos0007 (85)|28.1.2008 15:56
[QUOTE=Lukas_Skladany;84952]zdravím, právě mám před sebou pdfka se specifikací zmíněného monitoru. Já sám přemýšlím mezi S2111W (21´´-14 bitové barvy, rozlišení 1680x1050, vyšší kontrast . . . ) a S2431W (24´´-10bitové barvy, rozlišení 1920 x 1200, menší kontrast . . . ) Cenový rozdíl je mezi těmito modely cca 2.500 ve prospěch S 2111W. Tápu, tápu, vrtá mi hlavo, pro který se mám rozhodnout. Poběží na grafické kartě MSI RX 3870, takže by to mělo být o.k. [/QUOTE]

Záleží na co LCD chceš, pokud na profesionální grafiku tak bych bral S2111W.Pokud na filmy, či hry vzal bych raději ten s plným HD tedy S2431W, ale nevím jak jsou na tom oba monitory s input lagem(pro práci s grafikou není input lag až tak důležitý) , v recenzi o S2231W či ze zkušeností majitelů S2031W je jisté že nepatrný, ale přesto viditelný input lag tam je :(.Jenže tím trpí snad každý ne TN panel, nejmenší input lag má snad jen NEC MultiSync® 20WGX?Pro ten je S-IPS.Škoda že není na SHW (nebo někde jinde) nějaká recenze: „Hledáme 20“-24“ s neTN panelem na hry a filmy“ :)
Carlos0007 (85)|28.1.2008 16:07
Pro Choakinek,

Díky za názor o S2201W se moc nezajímám je to TN, škoda jen že ta S2231W nemá plné HD :(, jak je tomu u 22" lenova.
Finkky (5)|1.3.2008 13:08
Zdravim, vsiml jsem si ze jste pred priblizne mesicem vybiral nejaky NE-TN monitor 22-24" a zakotvil u Beliney, chtel bych se zeptat proc ste nesel do Eizo S2231w, vpodstate resim totozny problem.

//mela to byt sz :P
lolofon (7)|1.3.2008 14:48
Mam ten isty problem EIZO ci BELINEA?
Carlos0007 (85)|1.3.2008 15:29
Tak pro Belineu jsem se rozhodl protože je to 24" a měla by být vhodnější pro hraní her a jak se také nakonec ukázalo na hry mi naprosto vyhovuje, více v malé recenzi co jsem udělal.
Eizo S2231w by mělo mít lepší barvy, kontrast a mnohem větší možnosti nastavení a také v době kdy jsem kupoval Belineu bylo mnohem dražší.
rndm2 (11)|13.3.2008 13:39
Mm, tak to co jsem se dočetl o způsobu podsvícení u tohoto Eiza v komentářích u místní recenze (uživatel vlastnik z 12. 3.) a v odkazované minirecenzi na jiném fóru mě moc nepotěšilo. :(
Sieben (513)|14.3.2008 00:02
tak takhle vypadá..nejvíc mě zaujal PIVOT...to otočení je prostě úžasný...však to vidíte na fotkách.

Jinak já se bál "blikání" ale nic nejde vidět! Je to prostě dobrej monitor...barvy má moc pěkný...a je velkej:inlove
P3100174.JPG P3100175.JPG P3100176.JPG P3100177.JPG P3100178.JPG
rndm2 (11)|14.3.2008 13:04
@Sieben
Jak máš nastavený jas?

Zkoušel jsi na něm i nějaké hry a přehrávání videa - pokud ano, jak je na tom s odezvou (mazání, rozdvojování, ...), případně input lagem?

Na fóru prad.de si někteří stěžují na X v podsvícení (jen u některých kusů) nebo na nerovnoměrné podání barvy mezi levou a pravou částí obrazovky, ale to jsou asi jenom maličkosti.
Sieben (513)|14.3.2008 14:35
podívám se dneska v noci...mám práci v práci:))) tak si s tím budu moc hrát.

S LCD sem nic nedělal..zapojil...zapnul a tak jak je od výroby, tak jede.
Leroj (271)|16.3.2008 16:04
[QUOTE=Sieben;100324]podívám se dneska v noci...mám práci v práci:))) tak si s tím budu moc hrát.
[/QUOTE]
Tak jak to vypadá? Už jsi ho trochu proklepnul? Hlavně napiš jak se ti subjekt?vně jeví na hraní her a taky jestli si už neobjevil něco jako to barevný blikání o kterým se hodně píše. Prostě by to chtělo se trochu rozepsat o dojmech z používání - nějaký měření pro mě nemá vcelku význam, z toho si představu jak se to skutečně v praxi jeví neudělám.
díky předem za nějaké ty poznatky
Sieben (513)|28.3.2008 18:08
Pánové, tam sem dneska utohohle LCD..a zjistil sem, že když dám cleou plochu černou, tak vidím jeden pixel (už sem našel další..takže zatím sou 3 červený a 2 bílý)červenej a jeden o kus dál bílej :( de to vidět hlavně v té černé....je to na reklamaci? má EIZO 0vadných pixelů?nebo jedou poidle zákona na 3vadný pixely?

Ale jak přemýšlím tak je to vlastně sub-pixel že?

Díky za rady
Wlcek (379)|28.3.2008 18:27
Jak je ten monitor starý?? Já bych ho reklamoval, myslim že u takoveho vyrobce by to mělo bez problemu projit. A těch vadnych pixelu je tam celkem teda 5, a ž etři jen častečně to bych jim vubec neřikal.
Sieben (513)|28.3.2008 19:16
no nakonec sme jich našel snad 7! :runaway a monitor je starej tak 14dnů :angry
Carlos0007 (85)|28.3.2008 19:59
Zde najdeš prohlášení o přípustném množství vadných bodů na monitorech Eizo:

http://www.eizo.cz/pool/faq/cz/vadnebody.pdf
Sieben (513)|28.3.2008 20:40
moc díky, takže monitor de na reklamaci... :turtle..to zas bude rychlost...
rndm2 (11)|17.4.2008 07:59
Takže zatím jenom v rychlosti moje první dojmy. Dosud jsem používal 17" CRT jak doma (Samsung 797DF) tak v práci (LG F700P) - obě v režimu 1024x768@100 Hz. Doma mám ještě u starého počítače 19" LCD Samsung 930BF (1280*1024, TN+F, 4 ms), ale na ten koukám maximálně pár hodině týdně, jestli vůbec.

Asi jsem opravdu úplně slepý nebo totálně nenáročný uživatel, protože věci, kterých jsem se na tomhle monitoru obával nejvíce jsem si nevšiml:
Mazání (pomalá odezva): prakticky žádné, jak ve filmech, tak ve hře (Unreal Tournament 1999, London: Hellgate), ani v syntetických testech jako Eizo monitor test (padající čtverce) nebo PixelPerAn.
Input lag: zase nic, ani v UI Windows ani ve dvou nahoře zmiňovaných hrách (ale jsem sváteční hráč a po internetu vůbec nehraji, jen single player)
Blikání podsvětlovacích trubic: Na první pohled nic ale zatím jsem si s jasem moc nehrál, uvidím o víkendu.
Perleťový lesk: Taky jsem si ničeho nevšiml.

Mínusy:
Pozorovací úhly: Při pohledu ze stran nebo seshora obraz světlá. Samozřejmě nedochází k takové změně barev jako u TN, ale ve srovnání s CRT, které drží barvu ve všech úhlech je to přece jen poznat.
Polohování: Já osobně bych uvítal, kdyby monitor šel umístit ještě trochu níž (tak aby horní okraj obrazu nebyl nad úrovní mých očí, výšku stolu i židle mám normální, a nejsem zrovna malej) a kdyby šel naklopit alespoň kousek i dopředu.
LEDka:Je malá, ale svítí docela intenzivně (modře), kupodivu mě to při sledování filmu hodně rušilo. Vyřešil jsem to jejím vypnutím v OSD.
OSD:Docela špatně se mi s ním pracuje (např. takové maličkosti, jako že se z poslední položky menu nelze dostat na první a naopak), ale to je asi o zvyku a ani nepočítám, že tam vůbec polezu až si monitor nastavím tak jak chci.

Taky jak jsem čekal, i kvalitní ripy filmů a seriálů ve standardním rozlišení (které jsou perfektní jak na mém starém monitoru tak na 72 cm CRT TV) vypadají dost hrozně, ale s tím se asi nedá nic dělat. I barvy vypadají hůř (třeba pleť), ale s tím si ještě pohraju. DVD jsem ještě nezkoušel, ale na základě mých předešlých zkušeností s jiným LCD pochybuji že to bude výrazně lepší.
Zajímavé je, že mi ten monitor nepřipadne o moc větší než ten původní, přijde mi že když jsem před 9 lety přecházel z 14" na 17" CRT, tak to byl o hodně větší skok.
Leroj (271)|30.4.2008 22:54
[QUOTE=rndm2;113198]Takže zatím jenom v rychlosti moje první dojmy...
Taky jak jsem čekal, i kvalitní ripy filmů a seriálů ve standardním rozlišení (teré jsou perfektní jak na mém starém monitoru tak na 72 cm CRT TV) vypadají dost hrozně, ale s tím se asi nedá nic dělat. I barvy vypadají hůř (třeba pleť), ale s tím si ještě pohraju. DVD jsem ještě nezkoušel, ale na základě mých předešlých zkušeností s jiným LCD pochybuji že to bude výrazně lepší....[/QUOTE]
Tak jsem rád, že se objevila vcelku příznivá reakce na tento monitor - jak to vidíš nyní, po delším používání?
Já se na něj byl podívat a rozhodně mě nesklamal. Ovšem po pár minutách hraní a předvádění není možné odhalit případné problémy.
Jinak ta nižší kvalita DVd ripů je pochopitelná - čím lepší zařízení si pořídíš /a je jedno jestli je to video nebo audio/, tím kvalitnější data mu musíš dát. Prostě ta komprimace, kterou jsi předtím neviděl, tam najednou je. Věřim, že DVD s kvalitním obrazem bude OK.
rndm2 (11)|1.5.2008 14:16
Takže navazuji s dojmy po 2 týdnech používání.

Na začátek vyvrátím dva špatné dojmy z mého předchozího příspěvku:
1. Svítící LEDka mi přestala vadit hned druhý den, už je to úplně v pohodě, nevím co to se mnou ten první den bylo.
2. Monitor JDE snížit až dolů, jen to chtělo použít trochu větší sílu.

Filmy už také vypadají MNOHEM líp a není to proto, že bych si zvyknul. Jak už jsem psal předtím, jsem víceméně LCD panic a problém byl u mě - v příliš vysokém jasu. Z výroby byl jas nastaven na 100 %, já jsem ho stáhnul na 70-80 %, ale asi i to je moc a v obraze bylo vidět strašně moc šumu a někdy dokonce v některých místech "banding" (mapy), jako kdybych pracoval ve 4bitových barvách - no prostě hrozné. Pak jsem si zapojil souběžně i CRT a zjistil, že na LCD je obraz i se sníženým jasem výrazně přesvětlený.
Teď používám automatický regulátor jasu, ten mi jas drží mezi 10-30 % a problémy s videem jsou pryč. Naštěstí ani já, ani další lidé kteří se na monitor přišli podívat, nevnímáme žádné blikání podsvětlovacích trubic.

Takže jediný problém co s monitorem mám je ztráta věrnosti barev při pohledu mimo osu kolmou na monitor. Není to nic hrozného, ale přece jen je to poznat (hlavně třeba na barvě pleti - obličeje apod.) - obraz trochu světlá. Ale to je vidět i na obrázcích v recenzi a i v hodnotící tabulce monitor za úhly dostal jenom 75 a ne 100 %, asi jsem prostě měl přehnaná očekávání. Problémy s úhly pro mě byly hlavním důvodem proč nebrat TNko, protože se na monitor často dívám z ne úplně ideální pozice.

Jestli monitor za ty peníze opravdu stojí (prakticky dvojnásobek ceny za TN o stejné úhlopříčce) si musí každý zodpovědět sám, samozřejmě to záleží nejen na to k čemu ho potřebuje, ale i na tom jak dlouho musí na těch 15-16 000 Kč dělat.
risa2000 (1)|1.5.2008 15:13
Monitor mám asi 14 dní, resp. asi 2 měsíce, ale po týdnu jsem ten první reklamoval, po skoro měsíci jsem dostal druhý. Původně jsem na monitoru objevil jeden vadný subpixel, ale s tím jsem se v zásadě smířil (byl dost na kraji, takže zblízka nebyl v zorném poli, a zdálky už zase nebyl rozeznat). S čím jsem se ovšem nesmířil, bylo to, že monitor zobrazoval výrazně jiný odstín vlevo a vpravo.

Bílá na levém okraji obrazovky byla do modra a bílá na pravém okraji do červena. Na plné bílé ploše to nebylo vidět, ale třeba na webových stránkách, nebo typicky na nějakém programu, který má hodně oken se světlým pozadím to vidět bylo.
Jakmile jsem si toho všiml, už nešlo si toho nevšímat. Což jsem považoval za poměrně zásadní problém (který jsem doteď u žádného jiného monitoru neviděl) navíc jako dost ironii, že monitor, který se chlubí wide gamutem, není schopen udržet jeden odstín na celé obrazovce, tak, že i laik si toho všimne.

Na reklamaci mě překvapily dvě věci. Že mi monitor v servisu přeměřili podle metodiky EIZA a řekli, že plně vyhovuje předepsaným podmínkám pro danou kategorii (office) a podle toho co jsem pochopil, tak je hluboko v normě a druhá věc, že mi přesto monitor vyměnili. Takže mám druhý. Bez vadných pixelů a s barevnou nehomogenitou výrazně menší (takže mi vůbec nevadí).

Co se týká kontrastu a jasu, pocitově mi přijde dost dobrý - ale je fakt, že mohu srovnávat jen s nějakým starým 19" PVA od Dellu, který mám v práci už 4 roky (který ovšem patrně ve své době byl špička :)).
Při snižování jasu nedochází ke ztrátě kontrastu a jas jde regulovat velice jemně. Osobně to provozuji na 20-30% podle okolního osvětlení. Automatickou regulaci jsem zkoušel, ale neosvědčila se, vadilo mi, že se mi najednou nějak změnil jas a většinou jinak, než bych chtěl :). (Mimochodem - pro předchozího pisatele - modrá ledka, indikující zapnutí jde vypnout.)

Podsvětlení rovnoměrné není, ale viděl jsem asi dohromady tři tyhle monitory a pak vedle toho ještě 2031 a nerovnoměrností trpěly všechny podobně. Typicky levý a pravý okraj má trochu tmavší podání. V rozích naopak prosvítá úhlopříčka. To jsou ovšem věci, které přičítám tvaru a technologii a pokud to člověk vyloženě nezkoumá tak to nijak nevadí ani neruší.

Barvy mi připadají v pohodě, oproti, předchozímu 17" CRT, kde už (únavou materiálu) polovinu gamutu zabírala černá, je to přechod na jinou úroveň.

Něco mi na tomhle monitoru ovšem vadí, ale zatím pořádně nevím co. Každopádně: Jednak mě z něj bolí oči, to nebylo ani u předchozího CRT, ani u pracovního LCD od Dellu. Jednak nevím jestli to je nízkou frekvencí blikání podsvětlovacích trubic, nebo tím, že blikají různýma barvama, jak někdo jinde zjistil, ale práce s bílým (světlým) textem na tmavém (černém) pozadí je pro mně nepříjemná. U černého textu na bílém je to v pohodě, ale já jsem bohužel zvyklý na tmavé pozadí, právě kvůli daleko nižší únavě očí (na kterou jsem si zvykl na tom pracovním Dellu). Světlý text na tmavém pozadí je pro mne obtížné číst a při rychlém rolování jakoby problikává červeně.

Druhá věc je 60 Hz refresh. Předtím jsem byl zvyklý na 100Hz CRT, který si poradil s 25 snímky z DVD nebo 50 z televize (a i těch 24, nebo 30 vypadalo docela dobře). Dell v práci sice na filmy nepoužívám, ale ten běží na 75 Hz (přes DVI) a příležitostně, když tam něco pustím, aspoň to nějak neruší. U tohohle monitoru, to je hned zjevné, že něco není v pořádku. Počítám, že to bude obecný problém všech 60 Hz panelů, ale zatím jsem si toho nikde tak výrazně nevšiml jako tady (ani na svém 5 let starém TN panelu na notebooku, který také jede na 60 Hz @ 1400x1050). Sledovat Bournovou ultimátum z HD ripu na tomhle monitoru je docela fuška. Opět, nevím jestli to je tím diskutabilním podsvětlením, nebo tím, že monitor jinak zobrazuje velice dobře (barvy, kontrast, jas atd.), takže nedostatky v zobrazování pohybu vyniknou o to víc.

Skoro mi přijde, jakoby tenhle monitor byl dělaný na zobrazení jednoho statického obrázku a jak se něco začne pohybovat je z toho chaos.

K hraní her, zkoušel jsem Call of Duty 4, ale to už neutáhne grafika, a nějak se mi nepodařilo to přepnout do jiného než nativního rozlišení, aniž bych měl deformovaný obraz. Moc jsem to nezkoumal, ale počítám, že to zase bude nějak souviset s automatickou detekcí panelu a tím, že ne-nativní rozlišení (např. 1280x1024) není ve stejném poměru.

CS:S mi grafika utáhne a zobrazování tam bylo naprosto plynulé, bez nějaký rušivých efektů, nebo artefaktů. Rozmazávání je minimální. Skoro jsem ani nevěřil, že to jede "jen" na 60 Hz. Input lag to má, ale dá s tím žít, pokud někdo hraje jen občas.

Takže zatím mám pocity smíšené. V něčem je to skvělý monitor (to jsem ani zvlášť nezmínil pivot, skvělé polohování díky EasyUp a řídící soft, kterým lze pohodlně ovládat monitor přímo z klávesnice - bohužel jen pro Windows), ale mám dojem, že ten wide gamut, resp. podsvětlení byla medvědí služba. Protože jsem chtěl 22" (1680x1050) a PVA panel, tohle byla jediná volba, ale mám pocit, že jestli se v brzké době objeví nějaká alternativa, budu první, kdo ji bude zkoušet.
Leroj (271)|1.5.2008 19:31
Tak díky všem za reakce, akorát z toho nejsem moc moudrej - když si vezmu všechny ty zápory a problémy, tak mi to vychází, že o takovej paskvil bych si ani neopřel kolo.
Ovšem jak potom vypadají všechny ty levnější monitory? Kdo to proboha kupuje? Jasně budou rychlý /TN/, ale to je asi vše.
No uvidím, možná i objednám - cena se dostala už na 14200, tak to stojí za pokus.
Filmy mě netrápěj, od toho je TV a domácí kino, koukat na to budu sám a zpříma, COD4 jsem na tom hrál a šlo to. Tak akorát ty barvy, ty jsou důležitý /úprava fotek/, ovšem podle předchozího příspěvku to moc dobře nevypadá... :(
Pokud máte někdo ještě nějakej postřeh z užívání, tak sem s ním :) Díky