reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak na to?

Itachi (90)|26.1.2008 10:55
Zdravim mam takovy dotaz.Mam nainstalovy system Windows XP a mam ted moznost otestovat Windows Vista home edition ..tak bych to chtel zkusit nainstalovat ,ale mam urcite obavy.Ze kdyz nainstaluju Vista tak se mi treba pri nabehnuti pocitace neukaze botovaci nabidka a uz windows xp nespustim ..a kdybych chtel instalovat tu Vistu tak bude mozne pri instalaci vytvoreni noveho oddilu na disku, jako pri instalaci XP??A nebo muzu nainstalovat Vistu do stejneho oddilu jako mam Windows XP? Dekuji za odpovedi
Encore1106 (424)|26.1.2008 11:06
Do stejného oddílu určitě ne.

Nejlepší způsob testování instalace operačního systému je použít druhý disk.
Odpojit alespoň napájení původního disku, připojit druhej prázdnej disk a na něj to naistalovat. Má to svoje výhody, například nemusíte si lámat hlavu se zálohováním dat, bát se, že nová instalace vám nějak poškodí/změní původní instalaci, pokud nebudete s Vistama spokojen, tak jednoduše odpojíte druhý disk, zapojíte původní a můžete vesele pokračovat tam, kde jste skončil bez nutnosti něco nastavovat, opravovat apod.
Nevýhodou samozřejmě je, že je potřeba druhý disk, ale ten se dá sehnat u známejch, nebo v nějakém bazaru za pár stovek, případně novej větší a ten pak používat jako druhej disk na data apod..
Petr S. (1220)|26.1.2008 11:34
Ano, to je ten nejlepší způsob. Pokud se Ti ale nechce používat druhý disk nebo jej nemáš k dispozici, tak můžeš Visty nainstalit i do jiného diskového oddílu (pokud ho nemáš vytvořený, tak bych jej neprve vytvořil např. pomocí Partition Magicu - ten to zvládne i bez ztráty dat, před samotným převodem bych disk ale ještě pro jistotu defragmentoval). Pak už jen resetneš počítač a nainstalíš Visty.

Jen bych ještě dodal, že ten oddíl musí mít minimálně 10GB, protože Visty si můžou z diskové kapacity ukrojit až rekordních 9GB a je potřeba myslet ještě i na nějaké ty programy, které budeš chtít využívat...

Tenhle postup počítá s tím, že máš již nainstalované XP a k nim pak přihodíš Visty - opačně by to bylo mírně složitější a musel by se potom obnovit zavaděč systému...
Itachi (90)|26.1.2008 12:11
Dekuji moc za rady. Zkusim ten Particion Magic. Snad se mi to nejak nepokoni :-)
Encore1106 (424)|26.1.2008 12:15
Nezapoměň si před tim zazálohovat důležitá data! A jak psal Petr S., než vytvoříš oddíl v Partition Magicu, radši nech proběhnout defragmentaci disku...
Petr S. (1220)|27.1.2008 18:59
Přesně tak, nikdy totiž nevíš co se může stát. U kompů tohle platí minimálně trojnásob. Uložená data mají ale hodně často nevyčíslitelnou cenu...
Aytech (475)|28.1.2008 11:28
Me ta Vista ukrojila vic nez 9, nevim presne kolik ale urcite vic. Mam na disku C najinstalovanu jen vistu a par drobnych programu, tak je tam 23 Gb obsazeno.
Myslim ze kdyz instalujes Vistu na XP, funguje to jako upgrade, ale podminkou je ze musi byt stejna jazykova verze, ja jsem mel XP v anglictine, pak mel problem s ceskou Vistou...
Zoidik (1405)|28.1.2008 13:31
A co tak WMWare.... udělat si virtuální mašinu,pokud teda na to mas dostatečně výkony HW a nemusíš se takhle otravovat s oddílama atd....
Styryx (351)|28.1.2008 16:46
Taky hlasuju pro VMware - u Partition Magicu bacha, zmenšování partition s datama je výrazně (!!!) nebezpečnější než její zvětšování, už se mi nejmíň 2x takto podařilo zničit NTFS partition (v PM7), a to i bez výpadku napájení (příčinu nevím, možná tam toho bylo moc a došla paměť, možná ta zmenšovaná oblast obsahovala fragment MFT, no prostě to vypsalo ňákou podivnou chybu a partition nečitelná). Takže v případě použití PM7 a zmenšování partiton každopádně doporučuju zálohovat minimálně všechny data (minimálně z důvodu možnosti výpadku elektřiny) a doporučuju i použití UPS. Z tohohle podledu je VMware šikovnější řešení, pokud jde skutečně jen o testování a ne ostrou instalaci.

// EDIT: Jo jinak pro Windows lze použít i MS Virtual PC, stažitelný zdarma ze stránek Microsoftu. S free řešením VMware je nevýhoda, že se "nedají" dělat vlastní obrazy.
Zoidik (1405)|29.1.2008 06:09
Styryx : Jak píšeš o tom zmenšování, tak se to dá udělat i se zaplněným diskem, ale osobně bych se do toho pustil jen po čisté instalaci systému, kdy jsou data ještě relativně pohromadě na jednom místě a samozřejmě dat ještě par giga rezervu. Nebo jestli je možnost tak to udělat na druhý fyzický disk. Ale ten WMWare je takové nejpohodlnější řešení
Petr S. (1220)|6.2.2008 09:08
[quote=Aytech;85048]Me ta Vista ukrojila vic nez 9, nevim presne kolik ale urcite vic. Mam na disku C najinstalovanu jen vistu a par drobnych programu, tak je tam 23 Gb obsazeno. [/quote]

Tak jsem tak nějak skoro náhodou narazil na aplikaci vLite, která dokáže osekat Visty dokonce až na 1,4GB ;)
Aytech (475)|6.2.2008 09:26
A co tam pak nebude fungovat?:)
husky14 (4214)|6.2.2008 10:18
[QUOTE=Aytech;87851]A co tam pak nebude fungovat?:)[/QUOTE]To co nechces, aby fungovalo, tak fungovat nebude.... ;)

vLite pro Visty je to samy, co nLite pro XP. Proste si tim upravis instalaci Vist, treba si do ni dodas vsechny potrebny drivery (chipset, VGA, zvuk atd.), aby ses priste nemusel trapit s jejich doinstalovanim atd.
Aytech (475)|6.2.2008 14:15
jo, vypada dobre, ale pro neskuseneho uzivately jako jsem ja nikdy neni jasno co se stane kdyz smazes treba IE. pri 500 GB volneho mista te 15 by vadit nemeli, ale pekne je ze muzes tym vLite smazat MSN a Media Player
Zoidik (1405)|7.2.2008 05:53
Jednou jsem si upravil instal XPček v nLitu a jednu instalaci jsem udělal bezproblemu a další dvě mi hodily hned po instalaci modrou smrt. Bud jsem měl nějakou blbost na HDD nebo jsem odebral něco co jsem neměl. Přičemž jsem odebral jen zbytečné jazyky a pár programu co mi hodně vadily, od té doby jsem to upraveny nepoužil radši, ale ty dvoje wokna jednou v pohodě.
Petr S. (1220)|7.2.2008 08:41
Je to hold vždy tak trošku riziko :) Nejlepší je koupit jedno RW a zkoušet a zkoušet :)
mech13 (5526)|7.2.2008 09:07
Petr S.: jenze to pak je problem kdy se zda ze vsechno jede, a to ze to neni OK zjistis az v nejake kriticke chvili kdy nemas cas se drbat s OS a nutne potrebujes na necem rychle delat...
Petr S. (1220)|7.2.2008 09:19
mech13: nj, to je fakt. Na to pamatoval už starej Murphy ;) Potom je ale fakt nejlepší to neosekávat...

Nebo to osekat a důkladně pak otestovat. Nebo použít už nějaký předem vytvořený a otestovaný obraz z netu.
Aytech (475)|7.2.2008 10:11
Skusil uz nekdo smazat IE? v XP se to da pohodlne vypnout, ale o Viste jsem cetl ze IE je integrovany v OS a jestli to smazes tak system nebude stabilny. IE osobne nemam rad a zajimalo by me jestli uz nekdo skusil.
mech13 (5526)|7.2.2008 11:07
imho to je spis naopak, v XP a starsich systemech je IE natvrdo propojen s jadrem systemu a ve viste uz by mel byt jen jako modul...
Petr S. (1220)|8.2.2008 15:21
Taky myslím, že by zde být žádný problém neměl... Ale je to jen moje nepodložená domněnka :notsure

Nezkoušel to už někdo?
Aytech (475)|8.2.2008 22:22
taky myslim jestli bydes moct stahovat actualizacy kdyz vymazes IE. Mech ma pravdu, neni uz tak integrovan s systemem a da se to skryt jako v XP... ale skouset s vymazanim je docela riskantni:)
Petr S. (1220)|9.2.2008 07:55
Teď jsem si vzpomněl, že jsem vlastně už jednou problém s IE ve Vistách řešil. Jednalo se o to, že po nekorektním vypnutí systému, explorer prostě přestal fungovat a po jeho spuštění pouze vyskočilo okno s požadavkem o nahlášení problému. Nepomáhalo ani jeho opětovné sestavení z ovládacích panelů. Vše ale korektně fungovalo (teda až na ten IE, což ale nevadilo, protože tam byla Opéra ;) ). Z toho by se dalo usuzovat, že opravdu IE být instalován nemusí...

BTW: Ani nevím jak, ale asi nějaká malinká aktualizace, která se automaticky stáhla, původní problém po nějakém čase vyřešila. Když jsem se na ten comp přišel podívat po pár měsících, tak už IE běžel...