reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HP LP3065 vs. Dell 3007WFP vs. Dell 3008WFP

happymaster23 (117)|29.1.2008 17:14
Zdravím,

už jsem byl skoro rozhodnutý pro HP LP3065, ale potom jsem zjistil, že Dell 3007WFP-HC se v USA prodává o 200 dolarů levněji než to HP, přičemž HP se u nás dá sehnat za 27 000Kč s DPH, ale ten Dell za 40 000Kč bez DPH (úsměvné). Dell 3008WFP mě doteď nezajímal, ale teď jsem čirou náhodou na jednom "egoistickém" blogu narazil na informaci, že se dá sehnat za *** USD, přitom Dell ho má oficiálně za 1999 USD.

Takže teď vím, že i ten nejdražší Dell 3008WFP se dá sehnat za cenu, kterou jsem ochotný dát (***). Taky jsem si uvědomil, že mám možnost se dostat k Dellu levně, protože mám teoreticky přístup k firemnímu programu Premier. Vyvstává tedy otázka - který je nejlepší? Hledal jsem na internetu informace, ale když jsem našel tolik protichůdných zpráv (např že HP má HDCP, že jeden Dell OSD má a druhý ne, atd...) tak jsem docela znechucen a chtěl bych požádat vás (a především Pavla Kovače, který dělá doopravdy špičkové recenze), kteří máte o LCD přehled jestli byste mi pomohli vyřešit moje dotazy.

OSD (image processor) a s tím spojený inputlag? (IMHO je lepší oželet OSD než se dívat na inputlag)
kvalita podsvícení?
kvalita samotného panelu? (HP má panel LG Phillips, 3007WFP má údajně LiteOn, u 3008WFP jsem tuto informaci nenašel)
odezva? (Delly ji mají papírově horší)

Dell 3007WFP vs. HP LP3065 ? (papírově vypadá Dell mnohem hůře)
Dell 3008WFP vs. HP LP3065 ? (vůbec nevím :D)

Díky moc za odpovědi. Ještě mě určitě spousta otázek napadne... ;)

P.S.: Apple nepřipadá v úvahu, EIZO bude díky 10b barvám určitě trpět input lagem (a taky je už moc drahé) a Samsung má (pokud vím) horší panel -- takže mi zbyli kandidáti uvedení výše...
radekhulan (215)|31.1.2008 00:38
HP LP3065 jsem měl (a je hodnocen jako lepší než Dell 3007 i Samsung), a zásadně mi na něm vadilo velice nerovnoměrné podsvícení (zmiňuje se o tom i recenze na SHW.cz) a jakési "plavání" pixelů, takový shimmering. Na HP LP2465 to nepozoruji. Celý panel to degraduje. Během týdne jsem jej vrátil (Kasa.cz bez problémů poslala během 3 dnů peníze na účet).

Dell 3008WFP je zcela jiná třída, má také mnohem lepší elektroniku s hardwarovým upsamplingem na 2560x1600, zatímco do HP je potřeba pouštět jen nativní rozlišení. A to nehovořím o 117% barevném gamutu, VGA/DVI-HDCP/S-Vide/Composite/HDMI/DisplayPort vstupech.

Monitor si člověk nekupuje na rok či dva, takovýto je spíše věc na 5 let. Osobně jsem jej objednal za ***, 3letá NBD premium záruka, ale pokud je člověk dealer, dostane jej i výrazně levněji. V USA jsem viděl nabídky za oněch ***.

https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=9056&page=2
happymaster23 (117)|1.2.2008 18:11
Díky za odpověď. Na ten Dell 3008WFP jsem dostal o něco vyšší nabídku než ty a tak ani nečekám, že by to bylo možné ukecat aby se to vlezlo do *** (zajímavé je, že ta společnost pod jejíž hlavičkou jsem se tázal je doopravdy obrovská česká firma a Dell je jejím dvorním dodavatelem HW). A tak by to i tak bylo pořád moc (*** už je fakt velký rozdíl). Objednám si to HP LP3065 a pokud se mi nebude líbit, tak ho jako ty taky vrátím. Přecejenom se v té recenzi na shw.cz o žádném "plavání" pixelů nepíše a tak mohla být spíš záležitost jednoho kusu a taky je to možná IMHO individuální. V té odkazované diskusi píšeš, že se ti zdála velikost bodu malá, ale tady je to opět individuální, protože mám notebook s 14" displayem a rozlišením 1440x1050 a to je velikost bodu něco kolem 0,2mm a zdá se mi to OK ;).

Co se týče té rozmanitosti vstupů co má ten Dell, tak to je mi fakt na nic - mě stačí jedno Dual-Link DVI. Takže půjdu do toho HP (škoda že ho nikdo nemá skladem) a uvidím. Vrátit ho můžu kdykoliv...
radekhulan (215)|1.2.2008 21:42
Ono záleží, na co je člověk citlivý a jak "vidí" frekvenci blikání zářivek (což může být ono "moaré"). Ale tipuji si, že minimálně to mizerné podsvícení na HP LP3065 ti prostě vadit bude, rohy monitoru jsou výrazně tmavší, a má to vliv i na podání barev. HP se tento monitor dle mého názoru prostě moc nepovedl, viz ten odkaz v předchozím příspěvku.

Dell 3008WFP má mít výrazně lepší podvícení, dle recenzí, lepší barevný gamut. A ony vstupy se hodí, napojíš na to prostě cokoliv, od X-Boxu, BluRay, po PlayStation 3 či nejmodernější grafické karty. Cena Dellu je (i s DPH) o 8.000 Kč vyšší, což není tak hrozné.
Carlos0007 (85)|2.2.2008 17:24
happymaster23 (117)|2.2.2008 21:54
Carlos007: Sice si ten Dell 3008WFP kupovat nechci, ale tvůj odkaz mi připomněl server prad.de (před dvěma roky jsem si díky nim vybral FSC P19-2, který nahrazuji), kde jsem našel anglicky psanou recenzi HP LP3065. Zajímavé je porovnání podsvícení, myslím, že obrázek řekne více než tisíc slov.



Zjednodušeně řečeno - podle těchto recenzí je HP LP3065 LEPŠÍ v rozích jak Dell 3008WFP (128 vs. 125; 140 vs. 128; 130 vs. 132; 120 vs. 118) a celkově jsou na tom oba monitory de facto stejně.

Co se týče těch vstupů, tak mi doopravdy věř, že já je fakt nepoužiju, možná do budoucna by se hodil ten DisplayPort, ale ten stejně oproti DVI žádné výhody nepřináší. 8 000Kč navíc je pro mě už doopravdy hodně a ta recenze na prad.de mě ještě ujistila v tom, že prakticky všechny 30" monitory jsou špičkové (není to jak u masových devatenáctek a dalších, kde člověk nalezne i za stejnou cenu doopravdické shity) a IMHO rozdíly (co se kvality obrazu týče) mezi těmi třicítkami jsou minimální a za to mi těch 8 000Kč (i kdybych je měl) nestojí.

BTW Němčinou nevládnu a tak si nepřečtu slovní hodnocení, nicméně ten Dell má stejně jako HP "Sehr Good" . U HP se v Conclusion píše:
"Huge amounts of space, high resolution, very good image quality, perfectly manufactured, equally suitable for office or gaming use as well as for films and most graphics work: the HP LP3065 is almost the perfect LCD. Almost perfect because Hewlett-Packard has made a huge and incomprehensible error in omitting the On Screen Menu and leaving the user with no options to change any settings other than brightness."

Což (absence OSD) podle mě není nepochopitelné, protože 3,91 milionů pixelů 60x za vteřinu není pro image processor žádná sranda a tady bych se právě u toho Dellu input lagu bál (v té recenzi se myslím nic takového neměřilo, ale němčinou nevládnu, takže si nejsem jistý).

Dále se v Conclusion píše: "Those who can see past these weaknesses, however, will be purchasing a superior LCD monitor which can be expected to perform to an excellent standard in all areas."

"Weaknesses" tady znamená ona absence OSD a vyšší spotřeba ve stand-by, o špatném podsvícení se v conclusion nehovoří.

V testu je mimo jiné slovní hodnocení podsvícení:
"Out test monitor demonstrated a very slight lightening in the illumination when its illumination uniformity was tested, but this is only visible in practice when the room is darkened and a completely black page is displayed. The lightening in the corners is hardly noticeable under normal lighting conditions."

"Our results demonstrated a good performance regarding brightness distribution, especially when the size of the screen is taken into account. It must also be remembered that illumination uniformity in LCD monitors always demonstrates a certain amount of spreading and can vary from monitor to monitor.

All in all, the HP LP3065 offers excellent image quality, from its good black tones to its large colour space and clean colour gradient, not to mention its viewing angle and illumination."

Když si k tomu přičtu kladné reakce na monitor např. v diskusi na czc.cz a taky, že Pavel Kovač žádné "moaré" na monitoru nepostřehl, tak si myslím, že to doopravdy nebude tak hrozné jak říkáš... ;)

http://www.prad.de/en/monitore/review/2007/review-hp-lp3065.html
Carlos0007 (85)|2.2.2008 22:34
Happymaster23:
Oj, toho testu HP LP3065 jsem si na prad.de nevšiml , jinak by vedle odkazu na test Dellu nechyběl.Také vybírám monitor, ale 30" už je pro mě docela hardcore:).Jo a už je doma?:)
radekhulan (215)|2.2.2008 23:13
Dell má mít (teoreticky) 2x lepší podsvícení než onen HP LP3065. Ono je to dost subjektivní, navíc na SHW.cz je ten test podsvícení u HP opravdu dost depresivní, o dost jiný než na prad.de:

https://www.svethardware.cz/sh/media.nsf/0c97cd6cabb1398ec1256cc50082f4bf/20c34637d7178df4c1257252004f09ea/Body/11.33FA?OpenElement&FieldElemFormat=gif

Tedy, za 30.000 Kč s DPH nic lepšího než ten HP není. Otázkou je, zda v této cenové relaci je nějaký problém zaplatit ***, on to už není takový rozdíl, a získat Dell. Barevné spektrum / gamut / vstupy / (teoreticky) 2x lepší podsvícení za to podle mého názoru stojí.

http://support.euro.dell.com/support/order/emea/OrderStatus.aspx?c=cz&l=cz&s=gen&on=181288116&cn=CZ2008727

Jen ta dodací lhůta je děsná :(

Každopádně, přeji ať jsi spokojen. Osobně nevylučuji, že moje nespokojenost byla vada toho daného kusu.
happymaster23 (117)|2.2.2008 23:44
Carlos0007: Kdepak, ten není ani v ČR, natož tak u mě doma :( Informace co mám hovoří o konci příštího týdne, jiné dokonce až o týdnu dalším...

radekhulan: To je pravda, ten test vypadá doopravdy hodně nepěkně. A ta dodací lhůta u toho tvého monitoru je fakt vtipná "Your Order is being prepared for production." :D.

Spokojenost s novým monitorem přeji též. Díky za dobrou diskusi.
radekhulan (215)|5.2.2008 00:45
Tak mám štěstí a těším se jak malej kluk. Monitor byl v 02-02-08 vyroben, v Irsku, a směřuje do ČR :-) Teď je v Praze na překladišti. Možná už zítra jej mám doma:
http://wwxcom08.walshwestern.com/scripts/cgiip.exe/WService=utrack2_liv_brk/dell5.w?Cust_No=182008727&Order_No=181288116
radekhulan (215)|6.2.2008 18:16
Tak mám Dell 3008WFP doma. Teď nemám čas k tomu psát více, během pár dní bude recenze na MyEgo.cz, ale ve srovnání na HP LP3065 jen jedno --- 3008WFP je o třídu výše, barevné podání, podsvětlení, mechanické zpracování, vzhled, vstupy, vše je lepší. Nic se v obrazu nechvěje (žádné "moaré"), podsvětlení je (hodnoceno okem) rovnoměrné a podpora AdobeRGB je řádně poznat.

HP LP3065 bych prostě za 30.000 nedoporučoval, Dell 3008WFP jej ve všech parametrech drtí. Nikdy jsem na monitoru neviděl krásnější fotky :-)

radekhulan (215)|18.2.2008 21:32
Anglická recenze:
http://www.prad.de/en/monitore/review/2008/review-dell-3008wfp.html

Hodnotí jej jako absolutně nejlepší 30" pro "univerzální použití", od grafiky, přes práci, po multimédia a video. A moje osobní použití to jen potvrzuje :-)
happymaster23 (117)|28.2.2008 21:19
Takže jsem to HP vrátil taky ;). Podsvícení bylo v pořádku, ale ten perleťový efekt, no katastrofa... Nedám 27kKč za něco, co se mi nelíbí a budu se na to muset dívat pět let...
radekhulan (215)|29.2.2008 11:36
[QUOTE=happymaster23;95342]ale ten perleťový efekt, no katastrofa... [/QUOTE]


Tak to asi nebyla vada mého kusu. Já to nazýval "moaré", takový jakýsi šum v obraze, zblízka nebylo vidět nic, ale na obraz prostě není příjemné koukat.

Dell 3008WFP touto vadou netrpí, ten monitor je po všech stránkách absolutní špička (je to dnešní nejlepší LCD).
happymaster23 (117)|29.2.2008 14:27
No nebyla to vada, nýbrž "vlastnost", bylo to vidět hlavně na světlých barvách a hlavně na bílé - no byla to katastrofa.
radekhulan (215)|14.4.2008 11:59
Tak jsem musel 3008WFP reklamovat, objevilo se na něm prosvítání podsvícení v levém horním a dolním rohu:



Pozitivní je, že v pátek v 11:00 jsem volal na hotline Dellu a v pondělí v 10:00 jsem měl doma (zcela zdarma, na náklady Dellu) kurýra s novým monitorem (opravdu novým, nikoliv refurbished), který je 100% v pořádku, žádný blacklight bleeding, a snad ještě lepší barvy než ten předchozí kus. Starý si výměnou odvezl...

Na servis Dellu nedám od této zkušenosti dopustit :-)
Najt (1)|25.8.2010 01:31
zdravim.řešim ted podobný problem s tim že nevim jestli HP ZR30W nebo DELL 3008 WFP, ale dost lidi už mě od HP odrazuje... kvůli homogenitě podsvícení a s tim že je to ten samej panel jako u 3065, takže tam to moare opět bude.. jen mě zaráží tahle recenze:

http://www.anandtech.com/show/3754/a-new-30-contender-hp-zr30w-review

- u Dellu se obávam inputlagu... i když všichni říkaj že je nepostřehnutelny...ale zpoždění 2 FPS je občas znat, a zase HP má miliardu barev a parádní input lag... tak ja nevim.

Jak je to s tou zárukou u Dellu? kdybych ho teoreticky vzal z ciziny a neměl v ruce fakturu... stačí jim nahlásit to SN?