reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

aktualizace BIOSU

HeLL_Killer (30)|31.1.2008 17:55
Prosim poradte aktualyzoval som bios a nic sa nestalo :( ..stahol som ho zo stranky vyrobcu mojej dosky (najnovsi officialny aky tam bol ..spustil som FLASH833 a na 2 sec my vyhodilo take cirne okinko a potom hned zmizlo restartol som pc a bios ten isty ..chcem ho aktualyzovat preto ze v biose sa my neda zmenit FSB (100mhz) je to tam napisane sedym :( a nemozem taktovat iba cez clockgen a tam sa neda zvysit napetie ani HT ratio ... a neviem preco sa mi to neda zmenit ,ten FSB takt v biose v evereste mam napisane :
Pole Hodnota
Vlastnosti procesora
Výrobca Neznáme
Verzia Intel Celeron(R)
Externý takt 100 MHz
Maximálny takt 3200 MHz
Aktuálny takt 2600 MHz
Typ Central Processor
Stav Disabled by user
Upgrade ZIF
Označenie pätice Socket 478
___viem ze je to shit ale aj napriek tomu by som ho chcel taktnut ___Poradte jak to mam aktualyzovat alebo odomknut :?:
mech13 (5526)|31.1.2008 18:04
tim ze jsi spustil FLASH833 se nic nestalo, bud je to dosovska aplikace ktera ve win nic neudela, nebo potrebuje byt spustena s parametrem jmena souboru, ktery se ma flashovat

napis presny model a vyrobce zakladni desky
HeLL_Killer (30)|31.1.2008 18:08
[QUOTE=mech13;86049]tim ze jsi spustil FLASH833 se nic nestalo, bud je to dosovska aplikace ktera ve win nic neudela, nebo potrebuje byt spustena s parametrem jmena souboru, ktery se ma flashovat

napis presny model a vyrobce zakladni desky[/QUOTE]

vyrobca : first international computer -FIC ,,,, P4M-800T
robky (3195)|31.1.2008 20:03
Tu http://www.fic.com.tw/support/motherboard/doc/procedure.aspx máš návod na flash BIOS-u. Pokiaľ niečomu nebudeš rozumieť, spýtaj sa.

A s tou gramatikou by si mal fakt dačo robiť:cry
Petr S. (1220)|1.2.2008 10:24
Tohle je dosácká aplikace ;)

Ve stručnosti: Ve Windows si musíš vytvořit bootovací disketu DOSu, na kterou si nahrajes BIOS a flashovací utilitu. Opíšes si název BIOSu. Necháš počítač nabootovat z diskety a z ní pak spustís program flash833.exe a zadáš do něj název BIOSu. Dokončení celé operace musí hlavně celé proběhnout...

Nebo to bude chtít ten parametr, to pak pustíš ten flash833, který Ti ukáže přesně nápovědu, jak máš postupovat...
HeLL_Killer (30)|1.2.2008 21:28
[QUOTE=Petr S.;86193]Tohle je dosácká aplikace ;)

Ve stručnosti: Ve Windows si musíš vytvořit bootovací disketu DOSu, na kterou si nahrajes BIOS a flashovací utilitu. Opíšes si název BIOSu. Necháš počítač nabootovat z diskety a z ní pak spustís program flash833.exe a zadáš do něj název BIOSu. Dokončení celé operace musí hlavně celé proběhnout...

Nebo to bude chtít ten parametr, to pak pustíš ten flash833, který Ti ukáže přesně nápovědu, jak máš postupovat...[/QUOTE]

ok nevedel som ze je to take komlikovane :( ,,,ale vyskusam to ...
Petr S. (1220)|1.2.2008 21:52
Někteří výrobci (a zvlášť u nových desek) umožňují provádět flash přímo z operačního systému (typicky Windows) ale je napováženou, zda je vhodné takovou zodpovědnost tak nestabilnímu systému svěřit... Proto tak vždycky doporučuji použít variantu pro DOS. Vyhneš se tak často velikým problémům se znovuzprovozněním počítače.
Alf (305)|2.2.2008 09:01
[QUOTE=Petr S.;86366]Někteří výrobci (a zvlášť u nových desek) umožňují provádět flash přímo z operačního systému (typicky Windows) ale je napováženou, zda je vhodné takovou zodpovědnost tak nestabilnímu systému svěřit...[/QUOTE] Není důvod se toho obávat. Já tak flashuju celkem běžně a zatím jsem s tím problém neměl. Je samozřejmé, že při flahování PC ničím jiným "netrápím".
Petr S. (1220)|2.2.2008 10:39
[QUOTE=Alf;86430]Není důvod se toho obávat. Já tak flashuju celkem běžně a zatím jsem s tím problém neměl. Je samozřejmé, že při flahování PC ničím jiným "netrápím".[/QUOTE]

Jistě, ale přeci jen je to napováženou. Třeba u kompu, který se zasekává pravidelně, bych si to asi nedovolil... Pokud ale pracuje v pořádku...
mech13 (5526)|2.2.2008 13:18
[QUOTE=Petr S.;86441]Jistě, ale přeci jen je to napováženou. Třeba u kompu, který se zasekává pravidelně, bych si to asi nedovolil... Pokud ale pracuje v pořádku...[/QUOTE]

u kompu ktery se parvidelne seka by me to ani nenapadlo, ale jinak mnohem vic verim windows nez disketam. takze pokud neni dostupna nejaka "BIOSacka" utilita od vyrobce ktera si natahne bios rovnou z flash pameti, tak dam prednost win pred disketou
HeLL_Killer (30)|2.2.2008 16:47
a jak sa to robi cez windows ? ..pls nejaky navod
robky (3195)|2.2.2008 21:00
No nenašiel som pre tvoju dosku flashovanie cez win, takže to budeš musieť urobiť cez disketu. Pri formáte diskety zaškrtneš Vytvoriť spúšťaciu disketu MS-DOS, potom na ňu nakopíruješ ten flash833.exe spolu so súborom biosu - vta473cf3.bin. Nabootuješ z diskety a spustíš flash príkazom "flash833 vta473cf3.bin". Ďalej budeš postupovať podľa menu, ktoré ti nabehne na obrazovke. Nie je to nič zložité
Alf (305)|3.2.2008 17:04
[QUOTE=HeLL_Killer;86587]a jak sa to robi cez windows ? ..pls nejaky navod[/QUOTE]Podmínkou je, aby to podporoval výrobce MB. Na jeho stránkách pak najdeš příslušný software. Bezproblémové (přesněji mám odzkoušeno) jsou MSI a GigaByte.
tgfh (2985)|3.2.2008 17:21
Osobně bych to tak nechal tak jak to je, víš vůbec jistě, že ti to taktování povolí? Pokud jo tak ti to stejně nepomůže, jen s tím budeš mít problémy. 100MHz FSB je šílená brzda, 110 ti ale taky nepomůže
Janyk1 (997)|3.2.2008 17:25
Aha, tož teď mě došlo co jsem to udělal na noťasu, sem asi flashnul bios aniž bych si toho všiml, mě tam vyskočilo jakýsi okno, že je k dispozici nová verze BIOSU jestli ji chci flashnout tak sem dal OK jako vždy, pak to mysim akorat chtělo restart(to si už moc nepamatuju) a nic vic, je to ono? Totiž ta utilitka která to okno nahlásila má název Asus cosi... Jako noťas i MB.
tgfh (2985)|3.2.2008 17:38
[quote=Janyk1;86917]Totiž ta utilitka která to okno nahlásila má název Asus cosi...[/quote]
Asus update ;) bohužel na desce značky FIC nefunguje
robky (3195)|3.2.2008 18:55
Osobne by som tiež u staršej dosky nečakal updatnutím biosu nejaké zázraky. Pokiaľ nemáš vyslovene problém s niektorým HW, je to imho zbytočné a navyše u toho Celera nejaký výkonnostný skok nedosiahneš. A vôbec si nenapísal, akú verziu biosu tam máš teraz ( ani som sa na stránkach FIC nikde nedočítal, žeby novšie verzie biosu pridávali nejaké extra OC možnosti ). No keď silou-mocou chceš ber disketu a do toho
Petr S. (1220)|3.2.2008 21:20
[QUOTE=tgfh;86916]Osobně bych to tak nechal tak jak to je, víš vůbec jistě, že ti to taktování povolí? Pokud jo tak ti to stejně nepomůže, jen s tím budeš mít problémy. 100MHz FSB je šílená brzda, 110 ti ale taky nepomůže[/QUOTE]

Přesně tak, doporučuji se flashovat pouze když máš s počítačem nějaký problém. Pokud ne, většinou se to neriskuje. Mrkni se kdyžtak ještě na change logy, tam bude napsáno, co je v dané revizi nového a opraveného...

tgfh: Hele, kdo se tu ukázal :) Už jsi tu zas s námi? :thumb
flanker (1579)|7.2.2008 09:49
Mam dotaz, muze nahrani noveho BIOSU s "nepuvodnim nastavenim" stareho, tzn overclock narusit stabilitu systemu?Nahral sem ho totiz timto zpusobem, pak na doporuceni jsem aktualni BIOS nastavil na default hodnoty a znova ho prehral....
tgfh (2985)|7.2.2008 10:04
[quote=flanker;88139]Mam dotaz, muze nahrani noveho BIOSU s "nepuvodnim nastavenim" stareho, tzn overclock narusit stabilitu systemu?Nahral sem ho totiz timto zpusobem, pak na doporuceni jsem aktualni BIOS nastavil na default hodnoty a znova ho prehral....[/quote]
Nemělo by, ale už se mi to stalo, stačilo reinstalovat celý win
mech13 (5526)|7.2.2008 11:06
teoreticky muze. zmeni se nejake nastaveni ktere treba na prvni pohled neni patrne a win se s tim nedohodnou (nejaka skyta moznost, jine defaultni nastaveni...)
Petr S. (1220)|8.2.2008 15:25
Přesně tak. Typickým příkladem je např. povolení/zakázání ACPI.
Arny_CZ (146)|4.3.2008 14:21
Nechci zbytečně zakládat nové téma, proto jsem svůj stručný dotaz napsal sem: má smysl aktualizovat BIOS, pokud PC funguje bezproblémově a vše šlape, jak má?
mech13 (5526)|4.3.2008 15:10
v takovem pripade se to nedoporucuje:)
Arny_CZ (146)|6.3.2008 08:40
A ještě jedna otázka (jen tak ze zvědavosti): pokud se v takovém případě bios aktualizuje, přinese to nějaké znatelné vylepšení, či něco podobného?
pas!k (3765)|6.3.2008 09:22
Novy bios prinasi vetsinou akorat podporu novejsich procesoru napriklad.. proste pokud bys treba koupil novy procesor a stary bios ho nepodporoval melo by smysl tam davat novy .. dalsi vylepseni vetsinou prinaseji stabilnejsi system .. ale pokud s tim zadny problemy nemas tak to neres ..
Arny_CZ (146)|6.3.2008 12:36
Tak moc díky za odpovědi. S PC nemám žádné problémy, takže není co řešit. Jen jsem si nedávno dokoupil nové RAMky (fungují OK), jen jsem si říkal, jestli třeba není lepší aktualizovat bios kvůli lepší kompatibilitě. Taky mám asi před půl rokem koupenou novou VGA kartu-tam jsem uvažoval stejně-zda by nový bios přinesl nějaké klady. RAMky i VGA ale fungují naprosto bezproblémově i se starým biosem, takže aktualizovat zatím nebudu. Nové aktualizace pro MB mám stažené na CD, takže kdyby byly někdy v budoucnu potřeba, mám je k dispozici. Ještě jednou moc díky za odpovědi.
aumirek (166)|6.3.2008 22:54
jo jenže ty tvé aktualizace na cd až jednou v budoucnosti budeš potřebovat budou už notně zastaralé a budou k dispozici novéjší i když teda za asi 20 let co mám počitač /ne pořád ten jeden/jsem bios nepřepisoval a žiju
Arny_CZ (146)|7.3.2008 08:21
to AUMIREK
ty aktualizace, co mám na CD jsou nejnovější, co jsou (resp. poslední, co vyšly). Výrobce už podporu
pro tuto desku ukončil, takže novější aktualizace již nevychází. Poslední aktualizace biosu vyšla v 09/2006 a od té doby nic novějšího nebylo a tudíž asi ani nebude.
aumirek (166)|7.3.2008 09:36
aha tak to jo nicméně i tak já osobně mám strach měnit bios i když samozřejmě někdy je to nutné ale zatím jsem neměl duvod
HeLL_Killer (30)|9.3.2008 14:10
[QUOTE=Janyk1;86917]Aha, tož teď mě došlo co jsem to udělal na noťasu, sem asi flashnul bios aniž bych si toho všiml, mě tam vyskočilo jakýsi okno, že je k dispozici nová verze BIOSU jestli ji chci flashnout tak sem dal OK jako vždy, pak to mysim akorat chtělo restart(to si už moc nepamatuju) a nic vic, je to ono? Totiž ta utilitka která to okno nahlásila má název Asus cosi... Jako noťas i MB.[/QUOTE]
NO PEKNE !_