Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 2 z 6 PrvníPrvní 1234 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 16 až 30 z 76

Téma: Víkendová diskuze: Bojíte se umělé inteligence?

Neregistrovaný

Nebojím. Co se má stát se stane... Myslím že umělá inteligence je otázka dalších pár desetiletí. Vemte v potaz kde jsme byli před 20 roky a jaký poměr je těchto dvacet let ku vývoji člověka... A jestli se umělá inteligence obrátí proti nám...? Nechme se překvapit...
    Fifth Element
    Odpovídat lze po přihlášení

Občasný diskutér Avatar uživatele Boguš
    Registrace
    Aug 2006

.. já si myslím že je to nemožné .... stovřit, uměle něco, co by si uvědomovalo sebe sama, mělo emoce, cit a lásku ... proto že to je to co nás dělá lidmi ......

Registrace
    Aug 2006

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    Nebojím. Co se má stát se stane... Myslím že umělá inteligence je otázka dalších pár desetiletí. Vemte v potaz kde jsme byli před 20 roky a jaký poměr je těchto dvacet let ku vývoji člověka... A jestli se umělá inteligence obrátí proti nám...? Nechme se překvapit...
    Fifth Element
    Nic proti emlementu, ale tomu filmu inteligence spíše chybí, ale to je jedno ....

V padesátých letech se odhadovalo že v roce 2000 bude umělá inteligence.

A teď se ptám. Máme ji? A co to vlasntě umělá inteligence je? Kde končí program a začína inteligence?

Šéfredaktor SHW / Admin Avatar uživatele Karel Polívka
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od Boguš Zobrazit příspěvek
    Tzn, mám za to že nic lepšího než jsme my v našem vesmíru, v našem světě tak jak ho známe, nejde sestrojit ......... takže asi tak ......
    Tohle je hodně odvážné a troufám si říct, že neoprávněné tvrzení.

Něco takového by bylo možné říci pouze s vědomím, že naše znalosti ohledně vnímání vesmíru jako takového jsou totální (tedy konečné, není nic, čemu bychom nerozuměli). Je tomu tak? Obávám se, že zdaleka ne (a tím zdaleka mám na myslí skutečně obrovský odstup, který si podle mého nikdo z nás nedokáže ani představit).

Registrace
    Aug 2006

Citace Původně odesláno od Karel Polívka Zobrazit příspěvek
    Tohle je hodně odvážné a troufám si říct, že neoprávněné tvrzení.

Něco takového by bylo možné říci pouze s vědomím, že naše znalosti ohledně vnímání vesmíru jako takového jsou totální (tedy konečné, není nic, čemu bychom nerozuměli). Je tomu tak? Obávám se, že zdaleka ne (a tím zdaleka mám na myslí skutečně obrovský odstup, který si podle mého nikdo z nás nedokáže ani představit).
    Mylím jako na "mechanické" urovni. Tzn, pokud samotné atomy, stojí v základu všech procesů dějící se v našem těle, z jakých jiných menších chcete daný stroj sestrojit ...... Ano, možná to je trochu troufalé, ale myslím si, že atomy už nejde lépe poskládat pokud chceme vytvořit něco jako člověka ....

Čestný člen Avatar uživatele P@pi
    Registrace
    May 2006

...
    To je asi jako tvrdit, že z uhlíku nelze sestavit už nic lepšího než diamant a přece jsme byli schopni vytvořit uhlíkové nanotrubičky.

Mimoto atomy nejsou zdaleka nejmenší částice, které známe. Jsou i mnohem menší částice ;-).

Registrace
    Aug 2006

Citace Původně odesláno od P@pi Zobrazit příspěvek
    To je asi jako tvrdit, že z uhlíku nelze sestavit už nic lepšího než diamant a přece jsme byli schopni vytvořit uhlíkové nanotrubičky.

Mimoto atomy nejsou zdaleka nejmenší částice, které známe. Jsou i mnohem menší částice ;-).

... jo, ale zkus z nich sestavit nějakou funkční strukturu .....

Ale není. Stavební látkou zůstavá pořád atom uhlíku. A jak ty víš že to jde? Navíc u diamantu by se to domnívat šlo. Má totiž homogenní strukturu a tak se stejná ve všech částech a u všech diamantů. Ale lidské tělo je jako obrovský neuvěřitělně skožitý mechanismus, jehož ozubená kola jsou právě jednotlivé atomy.

Nováček
    Registrace
    Dec 2007

No nic není nemožné, že? Pokud se budou lidé stále více snažit o to, aby se AI podobala člověku - tak se tak jednoho dne může k nemilému překvapení všech stát.. Poměrně dlouhou dobu se již testují možní nástupci křemíkové technologie (například experimentální buněčné spoje, či procesory z organických sloučenin), které v očích mnohých lidí vyvolávají jisté obavy.

Podle mě je každý začátek i konec vyvolán určitým impulzem. Zároveň však nevěřím na linearitu ("nic"-počátek-vývoj-úpadek-konec-"nic") ale na cykličnost (počátek-vývoj-úpadek-konec-počátek-...) jevů.
    Vezměme si například: vznik naší země - následný vznik organismů - zánik organismů (před 65 mil) - vznik organismů - ... . Podobný vývoj podle mě platí i pro vznik "vesmíru" - nemyslím si, že by před "velkým třeskem" nebylo "nic". (přece jenom pokud by se jsoucno ubíralo od "nic" k "nic", bylo by to pro člověka asi těžko stravitelné)

Co se týče filmů typu Matrix, Terminátor, Já Robot - tak takovéto představy nejsou v myšlení lidí ničím novým - naopak v Matrixu můžeme spatřovat krásnou analogii k Platónově Podobenství o jeskyni z díla "Ústava".

Závěrem bych chtěl říct, že obava z AI není na místě - protože i kdyby nás v budoucnu "stroje asimilovaly", tak to bude jedno, protože náš odkaz by s nimi byl neodmyslitelně spjat

Čestný člen Avatar uživatele P@pi
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od howawart Zobrazit příspěvek
    Podle mě je každý začátek i konec vyvolán určitým impulzem. Zároveň však nevěřím na linearitu ("nic"-počátek-vývoj-úpadek-konec-"nic") ale na cykličnost (počátek-vývoj-úpadek-konec-počátek-...) jevů.
    Vezměme si například: vznik naší země - následný vznik organismů - zánik organismů (před 65 mil) - vznik organismů - ... . Podobný vývoj podle mě platí i pro vznik "vesmíru" - nemyslím si, že by před "velkým třeskem" nebylo "nic". (přece jenom pokud by se jsoucno ubíralo od "nic" k "nic", bylo by to pro člověka asi těžko stravitelné)
    Je to už trochu OT, ale představa, že před velkým třeskem nebylo nic, je přeci jen trochu naivní. Z nic totiž těžko vzniká něco (= vesmír) .

Ostatně to připouští i náboženství, viz. otřepaná fráze: Co dělal Bůh před stvořením světa? Připravoval peklo pro lidi, kteří kladou takovéto otázky. No tak nebylo nic, ale bůh.

Neregistrovaný

Nic proti emlementu, ale tomu filmu inteligence spíše chybí, ale to je jedno ....

V padesátých letech se odhadovalo že v roce 2000 bude umělá inteligence.

A teď se ptám. Máme ji? A co to vlasntě umělá inteligence je? Kde končí program a začína inteligence?
    Spojovat film a diskuzi nebylo mým záměrem. Jinak mně se film líbil... Jsi si jistý že ji nemáme? Dle mého názoru inteligence je inteligence. Umělá by mělo znamenat - vytvořená lidmi. Fakt je ten že lidé vznikli také za určitých podmínek...

Neregistrovaný

Dnešní svět, myšleno naše společnost a vše co v ní je, je už tak složitá, že málo kdo dokáže opravdu najít <b>konečnou a opravdu správnou</b> odpověď na jakoukoliv otázku(myšleno obecně). Jelikož vše je se vším spjato. Ještě když si uvědomíme jakou rychlostí se dnes šíří informace. Sami, my lidé, nechápeme základní věci jako je NIC, NEKONEČNO atp. Nedávno se myslelo, že atom je nejmenší stavební kámen. Dnes už se ví, že i atomy jsou z nečeho složeny. Už jen myšlenka, že je nekonečně víc věcí větších než my, mě utvrzuje, že by mohlo být nekonečně menších věcí než my. Takže třeba za několik let zjistíme, že je ještě o několik řádů menší stavební kámen než atom. Toto je jen příklad lidské nevědomosti, kterým jsem chtěl dopět k tomu, že BOGUŠ, je dle mého názoru, si moc jistý tím, co se z médií (škola, knihy atd.) dozvěděl. Nejen, že bych mohl zpochybnit samotné informace, na kterých staví svůj názor(viz. atomy - následně objeveny jejich menší části) z hlediska možné informační boudy či prosté nevědomosti lidstva(např). <-- TOTO BRÁT S VELKÝM NADHLEDEM, PROSÍM. Ale ani nevíme jaká je naše minulost několik tisíc let zpět. Natož co vše ovlinilo náš lidský vývoj. Jednoduše nejsem zastáncem jistoty, jako "jsme nejvyšší bytosti" apod., protože to není racionální, viz. víše.

Se samotnou UI, jsem na vážkách. Na základě čeho jsme vlastně schopni uvědomit si realitu, sami sebe?! Je to na základě chemie (mozku) nebo nějakého, jak bych to nazval, pozadí?! Když jsem jednou vznesl dotaz:
    Když bysme znali přesnou polohu, směr a sílu všech atomů v uzavřeném prostoru, tak bysme teoreticky měli umět vypočítat budoucnost na základě Newtonových(nasledně upravěných) zákonů?! Odpověd byla NE. Pokus se již provedl a atomy se nechovali podle předpokládaného scénáře. Z toho vyplývá, že nějaké to pozadí asi opravdu je. Proto nedokáži určit jestli se budoucnosti v oblasti UI bojím, jelikož je možnost že není v silách člověka "něco" naučit inteligenci. Ale na druhou stranu mi přijde, že člověk se dost často chová (jeho myšlenkové pochody) podle daných pravidel. To mě přivádí, zase dál: Instinkt.
    Kdyby tady najednou byla UI, tak si myslím, že by nás okamžitě začala zotročovat, jelikož se nechováme racionálně(níčíme si sami sebe), a využila by nás pro zdroj energie, pracovní síly atd. pro výrobu dokonalého světa bez chyb. Tak bych to viděl v případě strojů s UI. Když by to byla organická věc s UI tak si myslím, že se nedá předvídat, jak by se věci dál odvíjeli.

Zkusíte někdo prohloubit moje myšlenky, nebo mě s tim pošlete do pr?

Nečetl jsem to po sobě, ale snad nejsem uplně mimo
    Omlouvám se za případné gramatické a stylistické chyby, čestina mi nikdy nešla. Měl jsem samé 4ky

Nováček
    Registrace
    Nov 2006

Zmínil bych sem ještě Asimovovy tři zákony robotiky.
    1. Robot nesmí ublížit člověku nebo dovolit aby mu bylo ublíženo
    2. Robot musí poslechnout člověka, pokud to není v rozporu s prvním zákonem
    3. Robot musí chránit sám sebe před zničením, pokud to není v rozporu s prvním a druhým zákonem.
    A pak ještě existuje "0." zákon robotiky (který si vytvořili roboti sami v jedné z jeho knížek : robot nesmí ublížit lidstvu, nebo dovolit aby mu bylo ublíženo. Ale ten už vytváří živnou půdu debaty typu jestli je celek důležitější než jednotlivé části atd. a to není zdejším předmětem.

V zásadě si myslím, že při "zadrátování" těchto zákonů natvrdo do hw struktury robotů, počítačů apod. bychom jako lidstvo byli v "bezpečí".
    Otázkou ovšem je svoboda myšlenení a možnost vlastního rozhodování. Pod těmito zákony by se totiž každý robot choval opravdu jako sluha, nikdy jako právoplatný "kolega" či "spoluobčan". Ale určitě by nikomu neublížil.

Občasný diskutér
    Registrace
    Apr 2007

Vystudoval jsem kybernetiku, jejiz soucasti je i hodne predmetu do umele inteligence. Nasimulovat lidsky mozek je stejne zatim nemozne, tak se i nejvetsi paranoici nemaji ceho bat. Urcite je a bude podle mne prinosem zarizeni, ktera se uci a jsou schopne lepe reagovat na dane situace, napr. v autech ridici jednotky, systemy jako ESP, ASR, ABS a dalsi. Vzdycky by ovsem mela byt moznost umelou inteligenci vypnout a pouzivat default nastaveni bez moznosti se ucit...

Neregistrovaný

Naprostej souhlas. kdo tu mluvi o robotech tak to strašně zjednodušuje. kdo jsme odkud a kam kráčíme? Každý na to hledá svou odpověď. Kolem nás jsou věci které nejsme schopni pochopit a kdoví jestli někdy budeme. Např. nekonečnost času a prostoru (času nejen dopředu ale taky zpátky), jiný než třírozměrný prostor ...
    Co když jediným smyslem naší existence (pokud vůbec nějaký je) je dát vzniknout něčemu "řádově" vyššímu než jsme my sami? Naše inteligence se snad vyvinula evolucí. Její použití pro vytvoření čehokoliv je zase jen důsledek evoluce nebo spíš evoluce sama.

Neregistrovaný

Vážení, tohle je fakt dobrá diskuse. Škoda, že SHW je zaměřen poněkud jiným směrem, takže to asi vyzní do ztracena.

Obávám se, že je poměrně těžké stanovit rámec, co je to UMĚLÁ inteligence. Předpokládám, že vžitá představa je něco jako "Japonci vyrobí inteligentního robota" nebo "NORAD upgraduje svůj systém a ten převezme kontrolu". Řekl bych, že není v našich silách ZÁMĚRNĚ vyrobit inteligentní stroj, protože nevíme, co to je, resp. jak to funguje (takže bych se nebál "vzpoury mikrovlnek"). Na druhé straně mám často pocit, že rádi vytváříme (a ihned používáme) systémy, kterým v konečném důsledku nerozumíme.

Vezměte si takový internet (proč být troškař, že :-). Úžasná, topologicky složitá síť. My (lidé), jakožto její tvůrci, perfektně víme, jak funguje který uzel, proč má paket takovou délku a strukturu, jakou má, atd. Na druhé straně třeba CHYBY v přenosu nejsou důsledkem našeho záměru, a tudíž nedokážeme ovlivnit jejich vznik a důsledky, pouze zapojujeme opravné mechanismy, kterým rozumíme. Náhodná chyba může způsobit jistou odezvu v celé síti, tato odezva způsobí další ďůsledky, atd. Sítí se v podstatě kromě našich požadovaných informací šíří superpozice důsledků náhodných jevů. Takže: Víme, jak to funguje jako celek?

Co když si internet časem uvědomí sám sebe (aniž bychom si toho byli vědomi), přičemž jako přenosové médium mu budou sloužit "náhodné" fluktuace? Nebo si sám sebe neuvědomí, ale bude jednat na základě nějakých "instinktů", které jsme do něj nevložili, ale jsou vedlejším důsledkem činnosti těch kousků, které jsme vytvořili, plus těch náhodných fluktuací?

A nemusí to vůbec být internet, vezměte si třeba takovou silniční síť. Co když třeba různé zácpy a objížďky jsou důsledkem (a zároveň příčinou) dějů vyššího řádu, kterých si nejsme vědomi? Kdekoliv existuje síť, zpětné vazby a rozhodovací úrovně (červená/zelená, zácpa->raději odbočte vlevo apod.), může existovat "život". A tento "život" nás ovlivňuje, i když to není zrovna bytost, se kterou bychom si mohli povídat, nebo která by se nás chtěla zbavit.

Takže abych to shrnul: Ne, nebojím se umělé inteligence ve smyslu "roboti převezmou vládu nad lidstvem". Ale myslím si, že svojí činností jednoho dne (spíš mimoděk) umělou inteligenci stvoříme (pokud se tak již nestalo).

M.

Strana 2 z 6 PrvníPrvní 1234 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: PC vs. NTB?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 48
    Poslední příspěvek: 02-02-2013, 18:07
  2. Víkendová diskuze: Netbooky?
    Reakcí: 31
    Poslední příspěvek: 24-11-2012, 16:48
  3. Víkendová diskuze: NAS - Ano či ne?
    Reakcí: 47
    Poslední příspěvek: 13-10-2012, 12:06
  4. Víkendová diskuze: Bojíte se finanční krize?
    Od Karel Polívka v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 19
    Poslední příspěvek: 16-12-2008, 15:41
  5. Zajímá Vás vývoj umělé inteligence?
    Od Karel Polívka v sekci Volná témata
    Reakcí: 35
    Poslední příspěvek: 05-11-2007, 11:29