reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozdělení disku (chci 2 OS)

D@vid (18)|1.2.2008 23:17
Zdravím, snad jsem zabrousil do správné sekce ...chtel bych poprosit nekoho, kdo mi poradio jak rozdělit disk na více dílů (2). Ted mam Win XP Home a chtel bych si nainstalovat Win Vista s tim, ze bych mel i XP. Jeste jedna vec a to takova, ze bych chtel aby po zapnuti PC se me hned system zepptal zda chcu spustit Win XP nebo Win Vista.... btw. mam 160 GB HDD Western Digital WD1600JS a data uz mam zazalohovane, prosil bych tedy o radu jak na to a popripade kolik mista je nejlepsi pro dany system.... cao
Klingacikx (1545)|1.2.2008 23:23
Disk si môžeš rozdeliť priamo pri inštalácii win. na vistu by som dal takých 30-40GB a na XP ti bude stačiť 20GB a zvyšok na data.
pavel_p (993)|2.2.2008 00:30
No...to místo bych bral tak tak, přinejmenším už to chce adresáře jako temp, downloads,... dávat na datový disk a instalovat na něj i nějaké větší programy použité jen v jednom systému. Není problém, aby uživatelský profil sám dosáhl velikosti několika GB (cache google earth, prohlížečů obrázků,...) a nainstalované programy totéž. Pak je swap, soubor pro hibernaci. O hrách nemluvím. Spíš bych to viděl na 35GB XP, 50GB Vista ať je rezerva. Opravdu ty XP budeš potřebovat?
D@vid (18)|2.2.2008 12:09
hmm no co myslite vy? ja jsem zkousel uz ty Visty jak vychazely, ale po 14 dnech me to uplne zkolabovalo a musel znovu preinstalovat na XP ... uz je to stabilnejsi?
Petr S. (1220)|2.2.2008 12:19
Visty jsem dával asi před půl rokem k nám na obecní úřad a tam s nimi nejsou žádné problémy. Nepadají, nic... Cenový rozdíl tam byl minimální a s ohledem na budoucnost se Visty jeví jako lepší volba.

Domů bych ale asi doporučoval radši počkat na první opravný balíček...
D@vid (18)|2.2.2008 13:59
Mám krapet menší problém při nabootování Win Vista, hodi mi to nasledujici chybu a nepusti k instalaci samotne:



Data jsem zalohoval na externi HDD, pote jsem restartoval, ale ja blbec (to je asi ta pricina) jsem odpojil ten externi HDD jeste pri vypinani a hodilo mi nejakej 2 chyby s tim, ze neco se nekam nemohlo ulozit... hh

Pote jsem nabootoval a tato hlaska, po Enter se znovu objevi .... co s tim? diky
Petr S. (1220)|3.2.2008 13:20
Nevím proč, ale nějak mi ten screen nejde načíst :(

Co je to za externí disk?
Zoidik (1405)|4.2.2008 08:44
Ten samej problem nejde načíst... jiank k tomu dělení nejlepší ve tvém případě bude při instalaci OS. Kdybyb jsi měl čístý sytem hned po instalaci, tak Partition Magick
Styryx (351)|4.2.2008 11:06
Principielně je potřeba nejdřív instalovat XP a až po nich Vistu (protože instalace XP by zrušila zavaděč Visty).

Jak bych to udělal já (na čistým disku), by bylo spustit instalaci XP, ve výběru partition smazat všechny existující partition, vytvořit novou pro Visty (např. těch 40GB), za ní vytvořit druhou primární pro XP (např. těch 20GB), a smazat tu první pro Visty (tj. bude jediná partition pro XP, před kterou je 40GB místo). Bylo by teda nejlepší na to použít PQ Magic, aby bylo zaručený, že i ta 2. partition bude primární.
Pak restartovat PC, a pustit znova instalaci XP - aby jednotka byla určitě C: a nainstalovat XP do vytvořený jednotky. (alternativně lze tento krok vynechat, pokud už mám nainstalovaný XP a v Partition Magic tu partition posunu dozadu aby před ní bylo místo na Vistu)

Po nainstalování XP spustit instalaci Visty, v ní znova vytvořit partition pro Vistu před partition XP ve vyhraženým místě - aby byla Vista na C: a ne na D: - a nainstalovat Vistu.

Výsledkem by mělo bejt, že každej systém (XP i Vista) se bude startovat ze svojí partition C:, a partition druhýho systému bude možný připojit např. jako jednotku D:. Nejsem si jistej, jestli takhle přidá do boot loaderu Visty ty XP, ale neměl by bejt velkej problém je tam kdyžtak přidat dodatečně.

No a pak někdy ve Vistách nebo XP vytvořit partition ze zbytku disku na data.

Lze samozřejmě udělat i to, že nechám XP jak je na první partition a Vistu nainstaluju na 2. partition za XP (tedy na D: ) - ale nevýhoda je, že ve Vistě bude pak vždycky přístupná partition s XP pod C:, systém bude na "divným písmenu" D: a navíc se tím přepíše zavaděč XP (výhodou předchozího postupu je i to, že pokud se pak rozhodnu, že se mi Vista nelíbí, můžu "obnovit" konfiguraci s pouze XP).

(jinak teda, já osobně bych si ještě vyrobil na začátku 8MB partition pro XOSL a bootoval všechno přes XOSL, tam potom neni žádnej problém :D)
jenda68 (4)|10.2.2008 10:20
Ahoj všichni,

mám nerozdělenej HDD a chtěl bych ho teď rozdělit aniž bych musel formátovat a přeinstalovávat. Sehnal jsem si Partition Magic 8 (PM8) a nevím si rady, jak na to. Označím-li v okně PM8 disk C: tak v levém sloupci zůstane funkce "spilt" neaktivní(šedivá). Na C-čku mám WIN XP na NTFS.

Prosím zdržte se komentářů: "je to tu několikrát, stačí jen využít funkci hledat" ap. Opravdu jsem se snažil v rámci mých možností a nepodařilo se mi nic najít, co by mi pomohlo. Tak mi tu případně nechte jen odkazy, kde se tu podobná problematika řeší.

Předem díky za pochopení a za vaše rady.
Petr S. (1220)|10.2.2008 10:35
Možná Ti pomůže tento odkaz.
jenda68 (4)|10.2.2008 12:01
Tento návod jsem už četl, ale nejsem schopen pochopit, jak vytvořit volné místo na C-čku. Asi bych potřeboval něco podrobnějšího.
Petr S. (1220)|10.2.2008 12:33
Jak myslíš vytvořit volné místo na disku C?

Mohl by ses o problému trošku více rozepsat?
jenda68 (4)|10.2.2008 14:03
No v tom návodu se píše: "Funkce pro rozdělení diskové oblasti bude v programu Partition Magic 8.0 aktivní jedině tehdy, pokud analyzátor zjistí, že oblast má dostatek volného místa. Aby mohl být vytvořen další oddíl, je třeba, aby měl pro FAT32 deset procent volného místa z velikosti děleného disku."

Já tomu nerozumím, protože si myslím, že místa mám dost a defragmentaci jsem taky provedl. Zasekl jsem se a nevím , jak dál. Pro ilustraci přikládám okno, které se mi zobrazí po spuštění PM 8.
PM8.jpg
Petr S. (1220)|10.2.2008 14:17
A nešlo by změnit velikost tohoto oddílu (Resize Partition) a následně vytvořit nový?

To, že je Split neaktivní, je podivné... :notsure
jenda68 (4)|10.2.2008 17:21
Nechci udělat nějakej kopanec, tak čekám, jestli sem nepřijde někdo s nějakou radou, která by mi pomohla.