reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Q6600, taktovanie

sheira (164)|2.2.2008 23:21
Chcel by som sa spytat na vas nazor, ci sa mam pustit do taktovania tohoto procaku, ake s tym mate skusenosti a podobne. Mam totiz SLi GT8800 a mam pocit, ze moj procesor ich dost "brzdi".

QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz (9 x 267)

S taktovanim nemam vobec ziadne skusenosti, takza kazda rada pre "nooba" sa zide. Uz som si robil trochu prieskum, asi by som mal upgradnut chladenie.



INFO O ZOSTAVE V PODPISE
P@pi (1519)|2.2.2008 23:45
[QUOTE=sheira;86736]...[/QUOTE]

No tak předně to chce teploty při zátěži :-), třeba Orthosem.
sheira (164)|3.2.2008 00:05
mech13 (5526)|3.2.2008 01:49
jak dlouho ty bylo zatizeny? zda se mi to na freezera dost dobry vykon, nebo to enbylo zatizeny dost dlouho aby z toto bylo neco poznat... chce to aspon 20-30 minut pod zatezi

jinak k OC - proste sniz delicku pameti (tj podtatkuj je), radsi trochu uber na Vcore - tak na 1.25V a zacni zvedat FSB
sheira (164)|3.2.2008 01:57
Dnes to necham bezat cez noc..tieto teploty boli po nejakych 10minutach
mech13 (5526)|3.2.2008 08:44
mmnt... mam takovy pocit, ze jsi mel zatizena jen dve jadra... nevim na 100% jak u ctyrjader, ale zda se ze orthos 4 jadra nevytizi ale jen dve a budes muset orthos spustit dvakrat - tj 2x2 jadra
pres noc vubec neni potreba, staci tech 20 minut zatizit vsechny jadra. je to jenom pro zjisteni teplot, ne k otestovani stability

a k mereni teplot pro jistotu pouzij nejnovsi coretemp
sheira (164)|3.2.2008 09:35
Je to tak, Orphos zatazil iba 50 perecent. Nakoniec som pouzil Prime, nechal som to cez noc (kedze som ajtak planoval stability test).


Nie najlepsie, ale planujem si kupit thermal pastu, co by mohlo zlepsit teplotu o tych 10 stupnov.
Skoda len, ze tu sa tazko da zohnat Artic Silver 5.
mech13 (5526)|3.2.2008 10:21
o 10 stupnu pasta rozhodne nepomuze, vetsinou tak 3-4
a jestli jsi nechal tu co byla na freeezeru tak by to mela byt MX-1 nebo MX-2 a to jsou jedny z nejlepsich past (melo by cenu menit jedine tak za liquid pro ale ta je dost draha, na to bych se vykaslal a az tak super neni)

ty teploty jsou krasny tak se do toho pust - jak jsem psal - podtatkuj RAM, o neco sniz Vcore a zvedej FSB (mozna bude potreba rucne nastavit casovani RAM)
sheira (164)|3.2.2008 15:05
Fajn. Este teraz zistit, ako :) Precital som uz kopec guide a pozeral som aj moj bios, no niektore tie moznosti (co vidim v "manualoch") jednoducho neviem najst, alebo som si neni isty, ci to neni nieco ine.

Ak by niekto mal skusenosti, mohol by sa podelit ;)

Moj BIOS je:
BIOS Type Award
BIOS Version 0804
Award BIOS Type Phoenix - AwardBIOS v6.00PG
Award BIOS Message ASUS P5NT WS ACPI BIOS Revision 0804
System BIOS Date 08/22/07

Vyzera to tak, ze vsetko mam ponastavovane na auto a taktiez mam problem najst tam taktovanie RAMiek.
mech13 (5526)|3.2.2008 16:05
podivej se do manualu, nektere moznosti se ti zobrazi az nastavis nektere hodnoty na manual

treba u gigabyte se vsechny pokrocile volny zobrazi stiskem CTRL+F1 v uvodni obrazovce biosu, ted jsem proletel manual tvoji desky nic takoveho jsem nenasel, jen se u neceho pise ze to a to musi byt na manual
sheira (164)|3.2.2008 16:40
Vsimol som si ze AI Tuning mam nastaveny na auto, mozem tam nastavit aj manual (co mi odkryje niektore moznosti potrebne na OC) ale taktiez tam vidim moznost "Overlock 2% , 10% , 20%...). Je to na nieco dobre?
mech13 (5526)|3.2.2008 16:52
je to automaticky pretaktovani, kdyz si to pretaktujes rucne tak to mas mnohem lepsi

dej tam manual
sheira (164)|3.2.2008 18:06
No pozeral som sa nato, som z toho dost v prdely. V tomto biose to neni take jednoduche ako v navodoch:

"FSB: cislo
Vcore: cislo
atd."

aj ked dam manual tuning, je tu vela moznosti, ktorych funkciu vobec nepoznam a potom sa vlastne stracam a neviem, ktore udaje su TIE podstatne.

http://www.manualnguide.com/dl/8962/
strany 84-88
Jackal1 (218)|3.2.2008 20:10
Ano, to mi říkej, já taktoval 3 dny, než jsem se trochu orientovat. Nakonec jsem se dostal na 3,4GHz při 1,4V stabilně, ale nechal jsem to na 3,2GHz i to je brutální výkon. Jedu na 1,360V pri 1700ot/min. mi Zalman topí maximálně 56°v zátěži. :)
sheira (164)|3.2.2008 20:12
Ja som zatial nic nemenil, kedze som si neni 100% isty..nieze by som nevedel co a ako ale proste tie nazvy v tom mojom biose su trochu odlisne a neviem na sto percent co je co.
mech13 (5526)|3.2.2008 20:15
podstatny je FSB a frekvence ram;) strana 83 ( http://dlsvr03.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5K_SE/e3202_p5k-se.pdf )

nebo ten zmatek mas na mysli u casovani pameti?
sheira (164)|4.2.2008 00:57
Takze spravil som moj prvy krok:
Core speed: z 2400MHz som siel na 2520MHz
Bus speed: 266,7 --> 280
FSB: 1066 --> 1120

MEM (ddr) som nechal na 800
Vcore Voltage som nechal na auto (zatial). Defaultne tam mam 1.184
Taktiez som nemenil RAMKY, 5 5 5 18 12 (cital som ze na zaciatok to nevadi)
radekhulan (215)|4.2.2008 01:25
Jen na okraj, pokud ti SpeedFan ukazuje idle teplotu *jader* kolem 25C, tak je to naprostá pitomost. Aktualizuj si BIOS, použij CoreTemp, a případně utilitu od výrobce boardu. Ta ti ukáže reálné hodnoty, která v zátěži jdou (se vzduchem) vždy nad 60C.. Některé Asus boardy mají v BIOSu bug, i moje Asus Maximus Formula ukazovala s jedním z prvních BIOSů podobné hovadiny. Pokud taktuješ, chce to znát reálné teploty, a ne toto...
Jackal1 (218)|4.2.2008 08:50
sheira: já jsem při prvním taktování rovnou dal FSB na 333x9, to je asi 3GHz a vše bylo stabilné, paměti jsem nechal na 800MHz a žádné napětí na processoru, ani na RAM neměnil, jen FSB na 333 a šlapal jak hodinky. Myslím že ho můžeš také rovnou pustit na 333x9. :)
Styryx (351)|4.2.2008 10:13
[QUOTE=radekhulan;87190]Jen na okraj, pokud ti SpeedFan ukazuje idle teplotu *jader* kolem 25C, tak je to naprostá pitomost. Aktualizuj si BIOS, použij CoreTemp, a případně utilitu od výrobce boardu. Ta ti ukáže reálné hodnoty, která v zátěži jdou (se vzduchem) vždy nad 60C.. Některé Asus boardy mají v BIOSu bug, i moje Asus Maximus Formula ukazovala s jedním z prvních BIOSů podobné hovadiny. Pokud taktuješ, chce to znát reálné teploty, a ne toto...[/QUOTE]

Zde souhlasím, zkus CoreTemp. Mám taky Q6600 a v nastavení SpeedFanu jsem musel nechat tyhle teoloty posunout o 15 stupňů nahoru, pak ukazuje správně (tj. k teplotám Core, který jsou zde na obrázcích, přičti 15° a měla by to bejt správná hodnota) - je nesmysl, aby teplota, kterou ukazuje procesor jako celek (předpokládám Temp1), byla *vyšší*, než jsou teploty jader!
Styryx (351)|4.2.2008 10:30
Jinak, já osobně jsem mohl FSB zvednout na 333 bez problému - s automatickým násobičem a beze změny napětí, to by měla bejt relativně bezpečná hodnota. Vejš už je potřeba laborovat FSB, s násobičem a případně i napětím (já osobně jsem zkoušel přetaktování jen kam až mi to dovolí beze změny napětí).

Výhodnější je vyšší FSB (např. pokud se dostaneš s FSB na 400 tak můžeš zvolit děličku paměti 1:2 na 800MHz paměti a v tý chvíli máš nejvýkonnější spolupráci s pamětí přes NB). Takže nejdřív snížit násobič na minimum (to by mělo být 6) a zvedat FSB, dokud to bude stabilní (včetně pamětí). Potom zkusit zvedat maximum pro násobič (např. 7,8, dokud to pude) a nechat auto, aby když neni v zátěži snížil na těch 6.

Ale doporučuju proměřit průchodnost pamětí (stačí např. memtestem, to se testuje nejsnáz, člověk nemusí po každý změně v Biosu bootovat Windows), protože nad určitou frekvenci prudce klesá (říká se tomu NB Strap). U mojí desky je to příkladně 416 MHz FSB, takže nad tuhle frekvenci už nemá smysl zvyšovat FSB, protože výkon je pak nižší než při frekvenci pod 416 - přikládám tabulku i s grafem, jak jsem si to měřil na mojí desce (samozřejmě, na jiný desce to může bejt jinak, takže si to musí člověk zkusit změřit sám). Ten NB strap je v grafu dost jasně vidět.
sheira (164)|4.2.2008 11:21
Nojo, viem ze speedfan neni zrovna najpresnejsi, ale CoreTemp nejde na x64 Vistach.
V evereste sa to pohybuje okolo 45 47 42 43.

Takze skusim teda zdvihnut frekvenciu na tych 333. Bude to ale mat nejaky efekt? Vsade citam ze najdolezitejsia cast je cpu vcore (voltage).

edit: no pri tych 333 sa windows nechcel nabootovat (s problemamy som sa dostal do biosu), zmrzlo to vlastne hned jak nabehla rychlost procesoru (2.9GHz). Tak som to dal teraz spat na tych 280.Nemal by som zdvihnut vcore voltage?
Styryx (351)|4.2.2008 12:08
Vcore je pouze pomůcka, nejdůležitější pro zvyšování výkonu přetaktovanýho procesoru je samozřejmě FSB a potom násobič. Vcore se zvyšuje proto a v takových případech, aby se člověk moh s FSB a násobičem dostat na vyšší hodnoty, když už to při defaultním napětí procesoru nenabíhá. (ale výsledkem zvýšení Vcore je samozřejmě vždycky podstatný zvýšení teplot procesoru!)

Zvýšení FSB z 266 na 333 bude mít rozhodně poměrně velkej efekt.

Záleží samozřejmě na konkrétním kusu procesoru, pro mě bylo zvýšení na 333 naprosto bezpečná hodnota při defaultním Vcore a defaultním násobiči (9). Je samozřejmě možný, že zrovna konkrétně tvůj kus procesoru to nezvládne.
Ale zkontroluj si hlavně, jestli jsi po zvýšení FSB taky snížil (upravil) frekvenci pamětí, protože ta se zvyšujícím FSB samozřejmě roste! Tj. jestli jsi nesnížil frekvenci pamětí, tak pokud při 266 byla 800 MHz, tak po zvýšení na 333 je frekvence pamětí 1000 MHz a je možný, že už to nezvládaj ty paměti a procesor to dává! - snížení frekvence pamětí po zvýšení FSB je samozřejmě nutný provést v Biosu ještě před restartem počítače.

Tj. postup (moje doporučení, jak jsem to dělal já):

Při testování stability FSB procesoru doporučuju nejdřív snížit frekvenci pamětí na minimální možnou hodnotu (např. 553, 667 MHz) a zvýšit časování (např zvýšit z 4-4-4-12 na 5-5-5-15 nebo z 5-5-5-15 na 6-6-6-18 apod.), nastavit nejnižší možnej násobič (6) a pak zkoušet FSB procesoru. Pak hledáš strop FSB (pokud zvýšíš moc, tak se vůbec nerozběhne, ale pokud je to tak na hraně, tak se sice třeba rozběhne, ale nenaběhnou Windows apod., v takovým případě je to moc; pokud dáš o něco míň, ale pořád moc, tak Win se rozběhne, ale bude dělat chyby v Orthosu - tj. najít hodnotu, kdy už nebude dělat chyby v orthosu a potom snížit o třeba 5 MHz aby to bylo dobře stabilní).
Potom hledat maximální násobič, se kterým to ještě půjde (člověk se pak vrací k FSB, protože třeba je výhodnější o něco nižší FSB a násobič 8, než vyšší FSB a násobič 7, záleží co dá po vynásobení vyšší celkovou frekvenci).

Tohle všechno provádět s podtaktovanýma paměťma (tj. testovat jenom procesor a ne paměti) a až to půjde, tak teprv zkoušet zvedat paměti a hledat maximum, při kterým poběží paměti (tak, aby byly stabilní v memtestu a v orthosu) - teda pak zkusit teprv nastavit na pamětech těch správných 800 MHz a správný časování, předtim tam mít míň. (pro memtest doporučuju pouštět rovnou test #5, ten mi házel chyby i když předchozí testy proběhly bez chyb)
Styryx (351)|4.2.2008 12:21
Jo a jestli máš paměti 800 MHz a nechceš je přetaktovávat, tak nemá cenu jít s FSB přes 400 - jednak od 400 můžeš čekat ten propad NB strap, to chce testnout kdy to spadne, u mý desky to bylo těch 416 (záleží to na základní desce); a za druhý při FSB 400 bude nejnižší frekvence pamětí, kterou ti dovolí bios nastavit, těch 800 MHz (tj. například abys moh dát FSB 450, musely by ti paměti běžet minimálně na 900 MHz).

Druhej menší propad strap je v tom grafu vidět po frekvenci právě těch 333 (resp. 347) při násobiči 2, z čehož plyne že nemá smysl v případě nastavení pamětí 1:2 zvyšovat nad 347 pokud se nedostaneš přes cca 380, protože jinak by byl výkon pamětí nižší (ale to je u mojí desky, u tvojí to může bejt úplně jinak).

Takže pokud nechceš nějak extrémně taktovat, ale chceš aby ti to "tolik nebrzdilo grafiky", doporučuju rozchodit těch 333 FSB bez zvyšování napětí (ten procesor by na tom fakt ject měl, já jsem se při násobiči 9 a defaultním nepětí dostal až někom skoro ke 380). Bude to výrazně lepší ale zase to neni nějakej extrém jako třeba FSB 400, kde už budou v procesoru dost vysoký teploty.
(konkrétně já, viz podpis, provozuju FSB 333 (= skutečných 1333) bez zvýšení napětí a s násobičem 9, naprosto bez problémů, a paměti původně 800MHz mi běží na 1000MHz)
mech13 (5526)|4.2.2008 12:38
Styryx: hezky sepsano;) jen k tomu NB strap - nestaci ti pridat tak 10-15MHz pres abys ten propad prerazil hrubou silou?
nebylo by pls neco jineho nez OO? treba export do office formatu nebo screenshot?
sheira (164)|4.2.2008 12:39
Diky za "navod". Este taka otazka, ked sa mi to nechce nabootovat, a nedostanem sa ani do BIOSu, pomoze iba reset biosu? Moja doska by mala mat Cpu Parameter Recall, cize ked sa nebootne po 20 sekundach by sa mali obnovit nastavenia biosu. U mna sa ale nic take nedeje..
Styryx (351)|4.2.2008 12:46
Na ten strap po 416 to nestačí, protože to spadne fakt hodně (no ale upřímně tyhle frekvence už jsem dosáhnul jenom se zvýšením napětí kvůli testování a ani bych na těch hodnotách procesor neprovozoval).

OpenOffice se dá stáhnout zadarmo :) ... no export do xls úplně nevyšel, ten graf tam dost zmršil :)

Tak jsem udělal ještě screenshot jenom toho grafu:
FSB.jpg
Styryx (351)|4.2.2008 12:47
[QUOTE=sheira;87260]Diky za "navod". Este taka otazka, ked sa mi to nechce nabootovat, a nedostanem sa ani do BIOSu, pomoze iba reset biosu?[/QUOTE]

U Asuse by to mělo pokud vím jít tak, že to odpojíš úplně ze zásuvky a zkus spustit znova ... anebo u některých desek mačkat klávesu Ins a vrátí výchozí hodnoty.
sheira (164)|4.2.2008 13:20
Tak mam za sebov reset BIOUSu, kedze ta asusacka utilita "Cpu parameter recall" funguje tak "SKVELE".


Proste tych 333 to neutiahlo s defaultn voltage, skusal som dat aj frekvenciu pamate nizsiu.
Dalsie testy spravim podla navrhov Styryxa. Len mam 1 problem - a to ze v tomto biose neviem najst to nastavenie RAMiek (4 4 4 4 x x .. atd). Presiel som ten bios 100x odpredu dozadu, ale nevidim to tam. Mozno by niekto bude vediet povedat (inak tu vyssie je aj user guide k tejto doske)
mech13 (5526)|4.2.2008 14:04
tak ten propad je vazne brutalni, cim to je mereno? ja jich nasel vic ale zase mensich... stacilo mi jit nekolik MHz nad strap a propustnost zase rozstla
viz https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=7225 post #10

nenechal jsi v biosu spis neco na AUTO co bios sam zpackal a pri tom strapu nastavil jinak?
Styryx (351)|4.2.2008 14:44
No tak třeba ten propad při 340 u modrý je celkem nevýraznej (ale je tam), ale potom po těch 416 to fakt takhle spadlo (a měl jsem nastavovaný všechno manuálně, takže bios nic sám nenastavoval) - předpokládám, že se přepnula nějaká dělička uvnitř NB nebo tak něco.

Ty hodnoty jsou co ukazuje memtest (z bootovacího CD) jako přenos z paměti.

(mmch. předtim jsem měl se stejnou konfigurací desku Asus P5K-E a tam byly ty přenosy z paměti v memtestu o kus vyšší při stejným nastavení - nevím proč, ale dávalo to rychlejší přenos při stejných frekvencích - ale tu jsem takhle netestoval, takže z tý grafy nemám)
mech13 (5526)|4.2.2008 14:51
ono by to chtelo merit necim presnejsim, ten memtest je jen takovy orientacni a vubec se neshoduje s nicim ostatnim...

skus to znova promerit treba everestem (klidne jen 400, 425, 450)

ja jsem skoncil u 410MHz, dal me nepustilo E2160 a E6300 ktery zvladne 520 se mi jentak do desky nevrati takze to testnout nemuzu:( mozna by to kousek vys spadlo taky vic
Styryx (351)|4.2.2008 15:22
No, měřil jsem to jenom tak narychlo a máš pravdu že spíš jenom tak orientačně pro sebe (nepředpokládal jsem že budu výsledek někde prezentovat :)), jestli budu mít někdy čas tak to zkusim ještě proměřit pod Woknama (ty vysoký frekvence už byly dost na hraně aby se to vůbec rozběhlo, to jsem dělal právě jenom kvůli těm testům NB strapu, takže je otázka, jestli s těma nastaveníma vůbec rozběhnu Windows :D)

[QUOTE=sheira;87289]Len mam 1 problem - a to ze v tomto biose neviem najst to nastavenie RAMiek (4 4 4 4 x x .. atd). Presiel som ten bios 100x odpredu dozadu, ale nevidim to tam. Mozno by niekto bude vediet povedat (inak tu vyssie je aj user guide k tejto doske)[/QUOTE]

Podle tohohle manuálu je to pod Advanced/Chipset/Memory Timing Setting
(jsou to ty hodnoty tCL až tRAS, pak je ještě CMD, kde je lepší 1T, ale pokud to nebude stabilní v MemTestu tak nastavit 2T; ostatní nechat na Auto)

Jinak že nejde nastavit FSB 333 je dost divný, většině těch, kdo to zkoušeli to myslim šlo bez problému, co jsem tak kde viděl; ovšem samozřejmě záleží na kusu procesoru, takže je možný že máš nějakej zrovna "míň povedenej" s menší rezervou. Nejde to ani když snížíš násobič (Advanced/CPU configuration/CPU multiplier dát na nejnižší hodnotu, kterou dovolí; pro jistotu ještě Intel SpeedStep na Disabled) a dáš paměti na 667? (Advanced/Jumper Free/FSB & Memory Config/... tam je to nějaký složitý, úplně přesně tomu nerozumim co tam jak přesně nastavit, snažit se tam dostat 667 - podle mě bude problém s nějakým tímhle nastavením že to nedávaj ty paměti a snaží se o příliš vysokou frekvenci, i když samozřejmě může to být i tim procesorem)
mech13 (5526)|4.2.2008 16:08
6x420 mas jen 2,5GHz, to by to melo zvladnout ne?;)
sheira (164)|4.2.2008 20:10
Hm, neviete preco mi to stale ukazuje defaultnu (1.230 alebo tak nejak)Voltage (v HW monitore, v cpu-z, vsade..), ked som Vcore Voltage v biose zmenil na 1.3? Taktiez som zmenil voltage RAMky na 2.025.
Neviete, co "blokuje" vcore? Alebo cim inym to moze byt sposobene?

(mali by to byt prve 2 hodnoty, vsak? http://xs124.xs.to/xs124/08061/oc3883.png )
mech13 (5526)|4.2.2008 20:33
mas vyply ten EIST a C1E? nepodtaktovava se ti CPU samo a tim nesnizuje Vcore?
sheira (164)|4.2.2008 21:20
Jj je to vyple. CPU sa myslim tiez nepodtaktovava.
http://xs124.xs.to/xs124/08061/oc4476.jpg
mech13 (5526)|4.2.2008 21:23
1,264 by odpovidalo tem 1,3V
imho OK. skus 1,35 kolik z toho zbyde

EDIT: pri zatezi to spadne jeste o kousek
sheira (164)|4.2.2008 22:02
Aha, takze ono to nezobrazuje presne ako je to nastavene? Lebo aj v biose - hw monitor ukazuje iba 1.2**

Skusim teda tych 1,35
sheira (164)|5.2.2008 17:22
Potreboval by som este znizit teplotu (pri 2.7 mi to uz beha okolo 50-60).

Rozmyslam ze nahradim CaseFan alebo CPU Cooler, alebo aj oboje.

(Sorry ak to nepatri sem)

Mate nejake navrhy, ako by som zlepsil chladenie? Nechcem zas nieco co je moc hlucne, ale zas nech to ma poriadny vykon (na cene nezalezi). Jeden clovek mi odporucil zalman 9700/9500 alebo thermalright ultra 120 s 120mm.
speedsnail (4876)|5.2.2008 17:58
To nejlepší co můžeš sehnat pokud ti nejde o peníze je ThermalRight Ultra extreme 120 + Noctua 120mm Fan (dohromady ale kolem 1900,-). Test např. zde
OdMajkla (369)|16.3.2008 14:40
Tak si to tady tak pročítam a vrhnul jsem se na to taky přesto že jsem se k tomu dlouhou dobu neměl. Tak doufám že když bude nějakej zápek - doufam že ne procesoru :D - tak že mi tu rádci poradí :)
OdMajkla (369)|16.3.2008 15:20
Tak by mě zajímalo pár věcí. Mam ASUS P5KC

Ratio CMOS Settings - 6
FSB Frequency - 333
PCI Frequency - auto
Dram Frequency - DDR2-800MHz
Dram Timing Control - manual
CAS Latency - 6
RAS to bCAS Delay - 5 Dram cloks
RAS Precharge - 5 Dram cloks
RAS Active to Precharge - 9 Dram cloks
Pak by mě zajímalo co jsou zkratky :

TWR
TRFC
TWTR
TRRD
TRTP

Jestli mam sahat na CPU Voltage a nastavit jej na 1.250Volt který momentálně dostává. Něco mi žene při zvedání FSB Volty nahoru. při fsb 400 je napětí už 1.3520. To se mě moc nelíbí.

A pak co je CPU SPREAD SPECTRUM


Lidičky jsem naprostej začátečník v OC a jestli to zmáknu já tak asi každej. Tak mi prosím Vás podle toho odepisujte. Doufam že mi to tu neshoří :D:D:D
mech13 (5526)|16.3.2008 21:31
podivej se do programku Core Temp, jake ma procesor VID. nejspis ale bude defaultni napeti 1,325V (standard u 65nm C2D/Q)
rozhodne zrus auto napeti, deska deska ho sama zveda. dej manual a nejakou pevnou hodnotu, klidne i 1,3V at muzes jit jeste vys jestli budes chtit
vypni C1E a EIST
RAM dej na 667 (pokud deska sama neupravuje delicku aby pameti jely do takove frekvence jakou das v biosu - zkontroluj pres everest nebo CPU-Z)

spread spectrum nechej vyple

jestli to jen zkousis a pak frekvenci vratis na default, tak muzes procesor aspon podvoltovat - zjistit minimalni stabilni napeti - snizis spotrebu

casovani RAM dej podle SPD - nejspis 5-5-5-15
http://www.tweakers.fr/timings.html
OdMajkla (369)|16.3.2008 21:51
Tak zatim to jde takhle. Napětí jsem dal na pevno 1.26 a zatim jde všechno v pohodě. Nevim co je C1E a EIST. Jak jsem řekl v tomhle jsem mimo a odkaz na tweakers.fr mi nic neřekne protože angličtinář nejsem.

CAS Latency - 6
RAS to bCAS Delay - 5 Dram cloks
RAS Precharge - 5 Dram cloks
RAS Active to Precharge - 9 Dram cloks

časování pamětí 5-5-5-15 bude tedy tohle ?

CAS Latency - 5
RAS to bCAS Delay - 5 Dram cloks
RAS Precharge - 5 Dram cloks
RAS Active to Precharge - 15 Dram cloks
Takt 2.8 GHz.jpg
mech13 (5526)|16.3.2008 22:12
C1E a EIST ti pri nevytizeni snizuji nasobic a tim setri energii. pri OC to bohuzel nekdy zpusobuje nestabilitu tak se to vypina. najdes to v advanced -> CPU conf

casovani jsi pochopil spravne, neni nejak moc potreba co ktery znamena, ale obecne cim nizsi tim lepsi
treba CAS - colum adres select - pocet cekacichy cyklu pred vybranim sloupce
RAS - row adres select - pocet cekacichy cyklu pred vybranim radku... proste jak dlouho se ma cekat nez se neco udela, je to dost magie, byva rozumny jet podle SPD
OdMajkla (369)|16.3.2008 22:23
C1E a EIST mam zatim zapnutý a problémy to nepůsobí. Momentálně to jede na 2.800MHz FSB 400 násobič x7

paměti běží na 800MHz časování 5-5-5-15.

Jak to zvednout ještě víš ? postupně zvyšovat FSB ? Je na 400. To se mě zdá dost. Když sem zvednul násobič na 8 tak už to házelo restarty. Takže zpět na 7.

Co dál?
mech13 (5526)|16.3.2008 22:31
tak 8x400 je 3200, to uz je na to Vcore docela hodne. nasobic dej na 8x a FSB sniz na 350 a muzes zvysovat;) nad 3,2GHz bych uz ten zdroj moc dlouhodobe netrapil, ale kratkodobe muzes skusit co zvladne. btw co mas vlastne za chladic? mas doma multimetr? nebylo by spatny zmerit kolik zdroj dava v zatezi na 12V (na molexu zluty je +12V a cerny zem //cerveny +5V)

kdyz uz nejde zvysovat FSB, tak se obecne zvysi Vcore a FSB se zvysuje dal. jen je potreba hlidat ty teploty a s Vcore nejit nad 1,5V
OdMajkla (369)|16.3.2008 22:36
OK jdu na to. Chladič ? No pro spoustu obyvatel SW neznámej Asus Triton 77. Chladí to dobře. V Prime95 jsou teploty na járech po deseti minutách 47 48 48 48 a CPU 38. Teplot se nebojím.

Multimetr nemám. Myslíš že to pětistovka zdroj nezvládne? Nebo že by nemusel mít stálé napětí a mohl by zakolísat? Co se pak stane ?
mech13 (5526)|16.3.2008 22:45
jo uz jsem si vzpomel na tve specificke proudeni vzduchu:)
teploty jsou naprosto skvely, takze jediny co by te mohlo ohrozit je zdroj. nejlepsi by bylo zmerit multimetrem, bez neho muzes aspon skusit nejake hodnoty v zatezi (i zatizena grafika) vytahat pres everest nebo neco, bohuzel ty hodnoty nemusi byt vubec presne...
na kratkodobe otestovani nemusis myt strach, tomu zdroji by to delalo problemy az kdybys procak mel dlouhodobe nad 3GHz a hodne ho zatezoval
withman tu testoval CrossFire u X1950, mel u toho C2Q na 3GHz, tahal to 400W seasonicem a ten se na to tvaril ze se konecne nenudi a trochu se protahne. dlouhodobe takova zatez ale zdoji dobre nedela a proste driv odejde