reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s videem po upgradu paměti

shodam (5)|3.2.2008 16:45
Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu týkající problému, který se mi objevil po upgradu paměti z 2x256MB na 1x1GB (DDR333). Vše vypadalo zprvu v pořádku, ale při přehrávání videí ve velikosti na celou obrazovku jsem si všimnul, že přes obraz začaly rychle problikávat horizontální linky/pruhy. Myslel jsem původně, že jde jen o softwarovou záležitost, ale nakonec se ukázalo, že chyba bude asi v paměti. Při návratu k původní konfiguraci pruhy zmizely. Zkusil jsem ještě zapojení jen s jedním starým 256MB modulem a pruhy se opět objevily. Vypadá to, že desce se z nějakého důvodu nelíbí práce jen s jedním module, ale v manuálu se o tom nic nepíše a ani v BIOSu nevidím žádné relevantní nastavení. Nemáte někdo nějaký nápad, co s tím? Nebo mi nezbude nic jiného než koupit další paměť?
Předem díky

Ještě pro jistotu konfigurace:
AMD Sempron 2300+
MSI K7N2GM2
tgfh (2985)|3.2.2008 16:57
Dej tam tu novou RAMku do slotu, který je nejblíže CPU, sniž frekvenci DRAM v BIOSu na 266MHz (133MHz) a projeď ji hoďku v memtestu:
http://memtest.org/
Pokud nebudou žádné errory tak zkus videa znovu, musí to přestat ;)
shodam (5)|3.2.2008 18:31
[QUOTE=tgfh;86907]Dej tam tu novou RAMku do slotu, který je nejblíže CPU, sniž frekvenci DRAM v BIOSu na 266MHz (133MHz) a projeď ji hoďku v memtestu:
http://memtest.org/
Pokud nebudou žádné errory tak zkus videa znovu, musí to přestat ;)[/QUOTE]

nemusí :-(

Frekvenci jsem snížil, memtest proběhl bez chyb a pruhů je videu teď dvakrát tolik.
shodam (5)|3.2.2008 21:45
Tak jsem zkoušením přišel na jednu zajímavou věc. Když jsou zapojeny dva 256MB moduly, ukazuje program CPU-Z časování CL2.5 (což odpovídá specifikaci) a video běží v pořádku. Pokud ale zapojím pouze jeden tento modul, ukazuje časování CL2.0 a pruhy se objeví. Stejně tak se ukazuje toto chybné časování i u 1GB paměti a na videu jsou opět nepříjemné pruhy. Zkoušel jsem tedy nastavit v BIOSu časování ručně, ale bohužel jakmile vypnu automatické nastavení, systém nenajede. Uprostřed startu systému se obraz rozpadne a počítač přestane reagovat. Myslíte, že se s tím dá ještě něco dělat ?
robky (3195)|3.2.2008 21:56
Predpokladám, že bios máš aktualizovaný. Vyskúšaj reset CMOS.
A ešte ma napadá- ako sa to správa keď máš osadené 1GB+256MB?
shodam (5)|3.2.2008 22:48
[QUOTE=robky;87125]Predpokladám, že bios máš aktualizovaný. Vyskúšaj reset CMOS.
A ešte ma napadá- ako sa to správa keď máš osadené 1GB+256MB?[/QUOTE]

Reset CMOS bohužel nepomáhá a kombinace pamětí spolu taky nefunguje. Asi nový modul pošlu zpátky do obchodu a koupím nějakou značkovou sadu 2x512MB. Mám nějakou divnou desku...
speedsnail (4876)|3.2.2008 23:11
Musim potvrdit že NF2 je na paměti dost vybíravá. A nejde jen o značku/neznačku. řekl bych skoro fullrandom (měl sem k7n2 delta 2). Tim chci naznačit že nemusí jít o špatné nastavení (čti: problém mezi klávesnicí a židlí) ale o nekompatibilitu HW. Nezbývá než zkusit jiný modul.
shodam (5)|5.2.2008 18:41
Jen pro pořádek k uzavření tématu: 1GB vrácena, místo ní zapojeno 2x GEIL 512MB a vše šlape, jak má.