reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak nainstalovat systém? nejde boot CD

L.Prochazka (19)|8.9.2006 12:32
Zdravím,
předělávám jeden počítač. Dostal jsem ho bez disku, tak jsem zakoupil nový 120Gb. Nyní řesím problém jak nainstalovat win2k. CDROM tam je, akorát to z ní nechce bootovat. napíše NTLDR nenalezen a konec.
Zkoušel jsem v jiných funkčních windows vytvořit start diskety (4ks) ale taky nic, hned při bootování první to hodilo nějakou NTLDR nenalezen a následně IO error 1xxxx.

Takže... k dispocizi mám funkční PC, disk FAT32 s Win2k , mám orig instalační CD w2K. Co teď s tím?

Pod linuxem jsem taky zkoušel, že bych z funkčního HDD vzal ntldr soubor a pár ostatních (io, msdos...) a hodil je na ten nový disk. Jenže mě to tam nenechalo zapsat na disk.

Vím že ve dřívějších W98 šlo na disk systém přímo natáhnout. Tento počítač-disk-naformátovat a stačilo zaškrtnout v nastavení. W2k to ve formátování nemají, ani v format.exe (v command line). Ani starý známý příkaz SYS (z dob W9x + DOS) jsem nenalezl :(

Ještě doplním. Nový disk co připravuji - 120Gb. Rozděleno na 2 partition. Primárni + active je 30Gb a je typu FAT32 (zkoušel jsem předtím i NTFS). Druhá fyzická partition je zbytek kapacity disku a je na ní NTFS.

LP.
L.Prochazka (19)|8.9.2006 12:34
Stručně... jde mi to to jak udělat aby PC z disku nabootoval sám. A abych mohl rozběhnout instalaci W2k. Pak už mi to bude jedno...
jika11 (11)|8.9.2006 13:48
nastavit správně pořadí disků při booot,nastavit 1/cd 2/hdd.
tato hláška se oběvuje pokud je smazán zaváděcí soubor win.xp-vista a pod.
stačí jen mít nastavené pořadí nechat najet win z cd a dát buť opravit nebo nová inst.
pokud to je S ATA je nutné mít disketu s ovladači!!!!
L.Prochazka (19)|8.9.2006 18:03
Presne to jsem udelal, uz hned na zacatku. Ten muj problem nebude tak easy...
Boot sequence
1 - FDD
2 - CDROM
3 - HDD0

Nicmene disable nejde nic z toho, compaq to v biosu neumoznuje. Jen menit poradi. Reknu to tahkle...kdyz tam dam CD linux live , tak to nabootuje bez problemu. Totez treba Hirens boot CD s utilitami, no problem. Nabootuje.
Kdyz tam vlozim Win2K tak se proste CD nechytne. Udajne o biosu se pise ze umi boot jen z CD typu El Torino standart. Dale podotykam ze CD win instalacka neni poskrabana. dokonce se nechyta ani archaicka Win98 CD...

Disk je samozdrejme IDE rozhrani.

Vim ze cesta by mohla vest pres bootovaci diskety...jenze schanejte ted v patek vecer 4k cistych disket :)))

LP.
L.Prochazka (19)|9.9.2006 09:40
- vyřešeno -

Problém se podařilo vyřešit, na jiném počítači jsem na disk (ghost) přetáhl image partition se systémem win98se2. Windows přechod na jinou desku i celý HW rozchodily a následně jsem provedl instalaci W2k přímo z Win98... .

Problém byl že z nějakého důvodu CD od microsoftu nevyhovovalo standartu pro boot-cd, proto jej vždy bios přeskočil a skočil na pozici 3. kde byl HDD , který na sobě neměl systém.

Druhý problém o kterém jsem se dozvěděl přes google - chipset i815G v podání Compaq AP230 se nemá rád s většími novějšími disky made by Segate. Naštěstí disk stačilo rozdělit na víc partitions (NTFS) a ponechat ho v režimu single-master (s druhým diskem,ač správně napropojkovaným, se nesnesl).

BTW. značkové počítače Compaq AP230 ... už nikdy víc ...

LP.
wizaard (913)|9.9.2006 09:56
Proč 4 diskety? Vytvořím boot disketu W98 (já mám doma vytvořené W98 boot CD pro lepší práci, nabíhá to rychleji - prostě jsem pomocí Nera vypálil W98 s boot disketou) a jedu... nastavím jako primary boot device FDD (event. CD), nabootuju a je to. Vždycky mi to tak fungovalo...
L.Prochazka (19)|9.9.2006 10:16
Protoze to jsou instalacni diskety k win2k. Kdyby to bootovani z CD fungovalo normalne (i na CD co nejsou linux live boot) tak by bylo po problemu.
Tohle je zakon schvalnosti...udelate 20 pocitacu, klasicky postup, vse easy, boot funguje. A pak 21. pokus se vsechno podela...

Prakticky tech postupu je vic, ale hlavne slo o to usetrit cas. Preci jen marit cas s pocitacem neco pres den by bylo na me moc, takhle jsem rad ze jsem to mel za 4 hodiny hotove.

LP.
wizaard (913)|9.9.2006 14:25
[OT]Teď sice připomínka malinko mimo, ale stejně - čistá instalace Win (XP) na formátovaný disk mi trvá obvykle kolem 2 hodin, poté instalace SW a ovladačů a za 3-4 hodiny není co dělat.[/OT]

Asi jsem nějak nepochopil, proč to ten PC nechtěl povolit, ale jsou věci mezi nebem a zemí... :) Hlavně že je to už OK.

EDIT: Ještě jedna poznámka - jakýkoliv systém obvykle instaluju přes spouštěcí disketu W98, snad nikdy jsem s tím neměl problém. Prostě zálohovat event. user data, format c: /q a jedem ;).
L.Prochazka (19)|9.9.2006 17:56
Spatny napad to neni, od priste to tak zkusim delat take. Idealni by bylo disketu win98 prevest na nejake flash medium (karta,flashdisk).Ta spolehlivost disket neni nejaka valna :-/

Jinak sam pouzivam pro pripravu Hiren's boot CD, nebo Ultimate. Je tam dost dobrych nastroju. Pro zahoreni systemu a testy naopak nejakou z distribuci live linuxu...napriklad Slax, Fedora ... . Rozdeleni disku, format atd...se tam da taky delat hezky.

Me instalace W2k trva cca do hodiny. Otazkou je co je instalace. Windows jsou funkcni zhruba za tu hodinu, pote nastavaji hratky s ovladaci a dodatecne instalace.

LP.
wizaard (913)|9.9.2006 21:52
[QUOTE=L.Prochazka]Spatny napad to neni, od priste to tak zkusim delat take. Idealni by bylo disketu win98 prevest na nejake flash medium (karta,flashdisk).Ta spolehlivost disket neni nejaka valna :-/

Jinak sam pouzivam pro pripravu Hiren's boot CD, nebo Ultimate. Je tam dost dobrych nastroju. Pro zahoreni systemu a testy naopak nejakou z distribuci live linuxu...napriklad Slax, Fedora ... . Rozdeleni disku, format atd...se tam da taky delat hezky.

Me instalace W2k trva cca do hodiny. Otazkou je co je instalace. Windows jsou funkcni zhruba za tu hodinu, pote nastavaji hratky s ovladaci a dodatecne instalace.

LP.[/QUOTE]
No, konkrétně to mám udělané, jak jsem psal výše - pomocí Nera jsem si vytvořil boot CD (použil jsem soubory instalace W98 a boot disketu W98) a rychlost nabíhání je skvělá. Nemám s tím problém. Samozřejmě pokud máš PC s nějakým SATA diskem, je potřeba ovladač, samozřejmě, ale ten se zavede během instalace Win. Tímhle způsobem instaluju PC už pár hezkých let a není problém.

Jinak ano, diskety jsou problém ;).