reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co nejtišší disk

vitekv (59)|6.2.2008 16:38
Pokouším se najít co nejtišší disk. Mám teď 250GB Hitachi T7K250 a přestože je v Silentmaxxu a skříň je AKASA Eclipse-62 V2 z 1,5mm hliníku (mimochodem dokonalá bedna), tak si žádné ticho neužívám. Slyším i vibrace i svištění vzduchu při otáčení.

Zatím jsem zavrhl použití CF jako pevného disku i klasické SSD kvůli ceně - snad časem.

Původně jsem chtěl Samsunga, ale 1 plotnová 320GB se ještě neprodává a 2 plotny T166 údajně dost vibrují, takže nechci.

Favorit, co se týká tichosti, je zatím WD5000AACS. I když má 2 plotny, tak díky nízkým otáčkám 5400 prakticky nevibruje, nesviští při otáčení a seek je taky v pohodě.

Ještě by mohl být zajímavý nový model WD3200AAKS WD3200AAKS-00B3A0. Má pouze jednu 320GB plotnu a otáčky snad plných 7200. Pokud by byl tichý stejně jako ta 500 GP, tak bych jej vzal radši. Máte jej už někdo?
tequilla (1015)|6.2.2008 17:39
Podle toho, co pises tak mas usi jako netopyr nebo je ten disk nejakej spatnej...zvlaste kdyz je to Hitachi a je slyset i ze silentmaxu. Zkousel jsi si u disku pohrat s nastavenim AAM? Me to znacne pomohlo (500GB Hitachi a slysim ho jen pri zapnuti, silentmaxx nemam). Svisteni vzduchu pri otaceni jsem moc nepochopil a nedokazu si predstavit, protoze v disku by melo byt vzduchoprazdno...
johny__g (6387)|6.2.2008 18:48
[QUOTE=tequilla;87973]Podle toho, co pises tak mas usi jako netopyr nebo je ten disk nejakej spatnej...zvlaste kdyz je to Hitachi a je slyset i ze silentmaxu. Zkousel jsi si u disku pohrat s nastavenim AAM? Me to znacne pomohlo (500GB Hitachi a slysim ho jen pri zapnuti, silentmaxx nemam). Svisteni vzduchu pri otaceni jsem moc nepochopil a nedokazu si predstavit, protoze v disku by melo byt vzduchoprazdno...[/QUOTE]

Nene, v disku je normálně vzduch, proto je na něm ten malý otvor na vyrovnávání vnitřního tlaku. Samozřejmě že vzduch uvnitř je téměř dokonale čistý a na tom otvoru je filtr. Ovšem to svištění asi nebudou otáčející se plotny, jediné co mě napadá je ložisko. I když dnešní disky mají fluidní ložiska, dokonale tiché nejsou.
Co se týče jednoplotnových disků, existuje jedna verze Seagatu 250 GB s jednou plotnou, údajně jsou celkem tiché ale osobní zkušenost nemám. Ten 1 plotnový WD 320 GB by mě také zajímal, uvažuju o novém disku a ticho je hlavní prioritou.
tequilla (1015)|6.2.2008 19:43
[quote=johny__g;87997]Nene, v disku je normálně vzduch, proto je na něm ten malý otvor na vyrovnávání vnitřního tlaku...[/quote]

Pravda, vzduch tam je...my fault :mistake.
vitekv (59)|7.2.2008 01:10
Přiznávám, na ticho náročný jsem.

Omlouvám se za nepřesnou formulaci s tím svištěním - zkrátka ten disk slyším i v klidu, jak se otáčí. Je to kombinace vibrací (i když jsou Silentmaxxem podstatně zredukovány) a nejspíš tedy svištění ložisek. Na to mi žádný acoustic management nepomůže. Není to nic tragického, disk je určitě v pořádku. Ale nic jiného z počítače neslyším, tak bych se chtěl zbavit i tohoto a mít neslyšný stroj ;-)

[QUOTE=johny__g;87997]
Co se týče jednoplotnových disků, existuje jedna verze Seagatu 250 GB s jednou plotnou, údajně jsou celkem tiché ale osobní zkušenost nemám.[/QUOTE]
No, když už 250GB, tak bych bral radši Samsung HD250HJ, ten je taky s jednou plotnou. Ale to už se mi zdá přece jen málo. Na stávajícím disku mám pořád plno (fotky v RAWu a rodinná videa).
[QUOTE=johny__g;87997]
Ten 1 plotnový WD 320 GB by mě také zajímal, uvažuju o novém disku a ticho je hlavní prioritou.[/QUOTE]
Zatím zkušenosti uživatele jsou tady: http://www.planet3dnow.de/vbulletin/showthread.php?threadid=332031 Pochvaluje si ticho a stěžuje si na špatné přístupové doby.

Prý jej teď testují na anandtechu, tak uvidíme. I z testů WD GP vyplývá, že v reálných aplikacích nemusí být špatná přístupová doba až tak velkým handicapem.
Zoidik (1405)|7.2.2008 06:27
s tím WD3200AAKS bych nijak nerozvažoval. Mam ho doma ještě ve spojení s WD2500YDRE a WD1200JB(myslim že JB - je starej 4 roky skoro ) a jsou téměř neslyšitelné. Klidně si ho pořid. Co se týče toho hluku tak s jak píší ostatní něco s diskem, ale pokud je nekvalitní bedna, nebo blbě uchycené, tak to tomu taky nepřidá
vitekv (59)|7.2.2008 08:38
Tomu disku fakt nic není, pouze jsem dost náročný. Za bednu dám ruku do ohně, ta je tuhá jak hrom - pečlivě jsem ji vybíral. Jak se dá blbě uchytit disk? V gumovém pavouku jej sice zavěšený nemám, ale se silou dotažení jednotlivých šroubků jsem si pohrál myslím dostatečně.

A k těm diskům - WD1200JB mám taky. Používám jej v externím rámečku na přenos dat. Když se točí, tak je to jak siréna. Sice na staré 30GM IBM nemá, ale jsem rád, když jej vypnu. To Hitachi je oproti němu fakt neslyšné. Asi máme jiné požadavky.

Mám obavu, že starší verze WD3200AAKS by mě taky neuspokojila. Nebo už máš tu novou? Měly by jít poznat podle toho, že novější už nemá napájení pomocí molexu, ale pouze SATA.
Styryx (351)|7.2.2008 09:50
Co vím, tak provozně nejtišší jsou Samsungy, ale někteří si stěžujou, že vibrujou (tj. záleží pak na skříni, a jestli je to v silentmaxu, tak by to nemusel bejt problém). Navím jsou hodně "chladný". Moje skušenosti jsou zatím vezkrze pozitivní, ty samsungy neslyším vůbec ani při seeku, na rozdíl od starších Seagate, ty jsou proti nim brutálně hlučný. Navíc ty Seagate mají standardně cca o 3 stupně vyšší teplotu (a to jsou v místě, kde je lepší proudění vzduchu, když jsem je dal obráceně, měly Seagate cca o 8 stupňů víc).
Ovšem nemám úplně nejtišší počítač, např. větrák na proc., a 3 větráku v case určitej hluk způsobujou, 8800 GTS je taky lehce slyšet, takže jestli jsou ty samsungy skutečně neslyšný nemůžu říct na 100%. Každopádně já je neslyším :)
Zoidik (1405)|7.2.2008 09:56
vitekv : je to ta nová verze, pouze SATA napájení. Jj asi máš pravdu máš jiné nároky a sluch jako netopýr jak se již někdo zminoval. Při běžném provozu v pokoji o diskách nevim, pokud je absolutní ticho, tak samozřejmě neco slyšet jde, ale to je u všecho.
vitekv (59)|7.2.2008 10:00
[QUOTE=Styryx;88140]Co vím, tak provozně nejtišší jsou Samsungy, ale někteří si stěžujou, že vibrujou (tj. záleží pak na skříni, a jestli je to v silentmaxu, tak by to nemusel bejt problém). Navím jsou hodně "chladný". Moje skušenosti jsou zatím vezkrze pozitivní....[/QUOTE]
Tak to jsi mě trochu nahlodal. Samsung je mi už delší dobu sympatický kromě ticha právě těmi teplotami a vychytanou elektronikou. Je pravda, že vibrace na rozdíl od jiného kraválu, potlačit jdou. Pokud by byly trochu nižší než u toho Hitachi, tak by to mohlo být v pohodě. Škoda, že se ještě neprodávají ty méně kapacitní modely z F1 série.
vitekv (59)|7.2.2008 10:11
[QUOTE=Zoidik;88141]vitekv : je to ta nová verze, pouze SATA napájení.[/QUOTE]
Tak to je dobrá zpráva. A zdá se ti o poznání tišší než ty ostatní dva?
ICEBOSS (3435)|7.2.2008 10:37
[quote=tequilla;87973]protoze v disku by melo byt vzduchoprazdno...[/quote]
neni :)

Jinak 7K250 nejsou hlucne disky, jenom maji kocky.

Ted jsem koupil P7K500 320GB, mam je v gumickach a slysim velmi jemne jen seek.

Pokud mas teploty v norme, zvazil bych oblepeni bocnice a kose s diskem jeste nejakou odhlucnovaci hmotou. :confused:
vitekv (59)|7.2.2008 12:13
Doufal jsem, že s tichým diskem nebude to oblepování potřeba. O chlup to zvýší teplotu, takže se musí víc roztočit větráčky, ale díky oblepení by ještě nemusely být slyšet... No, asi to zkusím. Máte zkušenosti s hmotami od Akasy / Silentmaxxu nebo s běžnými koberci? Dříve jsem oblepoval karimatkou, ale ta moc nepomohla.
vitekv (59)|8.2.2008 14:18
[QUOTE=ICEBOSS;88164]
Ted jsem koupil P7K500 320GB, mam je v gumickach a slysim velmi jemne jen seek.
[/QUOTE]
Tak řadu P7K500 jsem v záplavě modelů přehlédl. Díky za upozornění - je to jasný favorit. Myslím, že tady nebude až tak ořezaný výkon, jako u WD GP.

Máš k němu ještě nějaké zajímavé info? Seek mi nevadí, u toho čekám, že bude slyšet vždycky, hlavně aby v klidu nebzučel a nevrčel. To Low RPM idle na 4500 ot/min zní zajímavě ;-)
Encore1106 (424)|8.2.2008 21:21
Mohl by někdo rozvést (případně odseparovat do zvláštního tématu), jak je to s tim podtlakem/vakuem/vzduchem/plynem v disku? Dík
Janyk1 (997)|9.2.2008 20:30
Imho nevim kam bych to napsal, ale s tichem to dost souvisí, takže nadpis bych dal stejnej: Kterej ten WD 320GB je jednoplotnovej? WD3200AVJS? Ja chci 320GB co nejtišší a jednoplotnovej se na to hodí.
vitekv (59)|10.2.2008 10:17
[QUOTE=Janyk1;88900]Kterej ten WD 320GB je jednoplotnovej? [/QUOTE]
Časem to budou všechny, ale teď je zrovna přechodné období, takže je to docela loterie. Už se určitě prodává jednoplotnová verze WD3200AAKS, ale jak se pozná, těžko říct. Mělo by to jít poznat podle čísla série: WD3200AAKS-00B3A0 je ta novější, starší WD3200AAKS-00SBA. Ale byl jsem se ptát ve čtvrtek v obchodě a tam měli úplně jiné označení. Snad by to taky mělo jít poznat podle toho, že novější verze již nemá molex napájení, ale jestli to platí na 100%, těžko říct.
Nejjistější bude počkat, než se staré verze doprodají nebo se dívat na datum výroby.
ICEBOSS (3435)|10.2.2008 19:02
[quote=vitekv;88532]Tak řadu P7K500 jsem v záplavě modelů přehlédl. Díky za upozornění - je to jasný favorit. Myslím, že tady nebude až tak ořezaný výkon, jako u WD GP.

Máš k němu ještě nějaké zajímavé info? Seek mi nevadí, u toho čekám, že bude slyšet vždycky, hlavně aby v klidu nebzučel a nevrčel. To Low RPM idle na 4500 ot/min zní zajímavě ;-)[/quote]
ses z brna? :idea prijd si ho poslechnout :). Jinak na 4500 to ma zaparkovany hlavicky na rampach :)
speedsnail (4876)|10.2.2008 19:06
[QUOTE=vitekv;88955]Časem to budou všechny, ale teď je zrovna přechodné období, takže je to docela loterie. Už se určitě prodává jednoplotnová verze WD3200AAKS, ale jak se pozná, těžko říct. Mělo by to jít poznat podle čísla série: WD3200AAKS-00B3A0 je ta novější, starší WD3200AAKS-00SBA. Ale byl jsem se ptát ve čtvrtek v obchodě a tam měli úplně jiné označení. Snad by to taky mělo jít poznat podle toho, že novější verze již nemá molex napájení, ale jestli to platí na 100%, těžko říct.
Nejjistější bude počkat, než se staré verze doprodají nebo se dívat na datum výroby.[/QUOTE]

Podle toho napájení se to nepozná. Mam WD3200AAKS (ser. cislo ted nenajdu, nad diskem je dalsi disk) asi 2 mesice takze to bude asi 2plotnovej a ma pouze Sata napajeni. Takze jedine pockat.
vitekv (59)|10.2.2008 23:31
[QUOTE=ICEBOSS;89162]ses z brna? :idea prijd si ho poslechnout :). Jinak na 4500 to ma zaparkovany hlavicky na rampach :)[/QUOTE]
Díky moc za nabídku ;-) Už jsem přesvědčen a objednávám 2 plotny - 500GB. Přestože jsem nepřítel zjednodušeného hodnocení dobrá značka / špatná značka, tak Hitachi je u mne pořád trochu jiná liga než WD.
Zoidik (1405)|11.2.2008 06:04
[QUOTE=vitekv;88149]Tak to je dobrá zpráva. A zdá se ti o poznání tišší než ty ostatní dva?[/QUOTE]

Rozhodně je tišší než ten starý 120GB disk, už má přece jen něco nalítanýho. Pokud mam všechny disky v klidu, tak neslyším ani jeden z nich.
ICEBOSS (3435)|11.2.2008 09:23
[quote=vitekv;89260]Díky moc za nabídku ;-) Už jsem přesvědčen a objednávám 2 plotny - 500GB. Přestože jsem nepřítel zjednodušeného hodnocení dobrá značka / špatná značka, tak Hitachi je u mne pořád trochu jiná liga než WD.[/quote]
jakoze mas hitachi za lepsi nebo za horsi? :idea
vitekv (59)|11.2.2008 09:28
Za lepší. Nechci rozpoutávat flame, ale od té doby, co se o hardware zajímám, tak IBM / Hitachi byli u konzumentských disků vždy výkonově na špici.
Brecht51 (55)|14.2.2008 15:15
Nevíte někdo jaký je rozdíl mezi WDC SE16 WD2500AAKS a WD2500KS
tgfh (2985)|14.2.2008 15:53
AAKS je novější než KS, tudíš je lepší, ale zanedbatelně :)
vitekv (59)|14.2.2008 16:19
Rozdíl je v hustotě zápisu:
2500KS původně 83GB na plotnu - 3 plotny / 6 hlaviček, teď údajně 2 plotny / 4 hlavičky
2500AAKS 167GB na plotnu - 2 plotny / 3 hlavičky / kolmý zápis
tgfh (2985)|14.2.2008 16:21
KS má jako AAKS 2 plotny, s hlavičkama nwm

167GB na plotnu u 250GB AAKS? To jako že má jedna 167GB a druhá 83GB? Nebo je to 167 a 167 a využívá 1,5 plotny? Trochu divné
vitekv (59)|14.2.2008 16:53
[QUOTE=tgfh;90413]
167GB na plotnu u 250GB AAKS? To jako že má jedna 167GB a druhá 83GB? Nebo je to 167 a 167 a využívá 1,5 plotny? Trochu divné[/QUOTE]
Co je na tom divné? Přece každá plotna má dva povrchy (dvě strany), každá strana má jednu hlavičku. Když tedy u plotny jednu stranu s jednou hlavičkou nevyužiješ, tak máš plotnu s poloviční kapacitou.

Takže ano - opravdu se požívá 1,5 plotny. Máš ve skutečnosti 320GB disk, ale to je ti houby platné, využiješ jen 250. Samozřejmě platíš za 250. To je prostě marketing, aby se pokrylo co možná nejširší spektrum s minimem modelů.
Sieben (513)|14.2.2008 17:17
tak sem si pořídil Hitachi DeskStar P725050GLA360 tj P7K500 500GB ...a zatím spokojenej...neslyším ho, teďka se formátuje:slug...v noci snad přihodím nějaký info,
ale zatím spokojenost:) :thumb
vitekv (59)|14.2.2008 17:20
Gratuluji k nákupu a těším se na poznatky. Dej vědět hlavně, co vibrace a jiné zvuky v klidu. Díky.
tgfh (2985)|14.2.2008 17:49
[quote=vitekv;90431]Co je na tom divné? Přece každá plotna má dva povrchy (dvě strany), každá strana má jednu hlavičku. Když tedy u plotny jednu stranu s jednou hlavičkou nevyužiješ, tak máš plotnu s poloviční kapacitou.

Takže ano - opravdu se požívá 1,5 plotny. Máš ve skutečnosti 320GB disk, ale to je ti houby platné, využiješ jen 250. Samozřejmě platíš za 250. To je prostě marketing, aby se pokrylo co možná nejširší spektrum s minimem modelů.[/quote]
To jsem ani nevěděl :)
Sieben (513)|14.2.2008 23:00
tak moje poznatky:
na disk momentálně nahrávám cca 80GB dat....
rychlosti dle servant salamandera: velké soubory ~50-60MB/s, malé(fotky a pod) ~20-30MB/s:thumb
teploty: v klidu ~33°C v zátěži ~39°C :cool:
nad diskem je systémovej disk kterej má 45°C, pod diskem je prázdno, průvan je minimální,leč přesto je. takže tepltoy jsou super.
Hluk - slyším jak hrabe Seagate ST3320620A (320GB), ale Hitachi nejde slyšet, možná je ot proto,že je skovanej v CASE,ale i když přiložím ucho k bočnici..ticho, zatím nejtišší disk co mám;) (Seagate ST3160023A -2x a nějaký WDčko -vše ATA)
Takže já jsem zatím plně spokojen:inlove
v příloze máte SMART

tak poté co sem zkopíroval těch skoro 80GB...tak Hitachi měl 40°C a Seagate ze kterýho se kopírovalo měl 48°C :)
tak sem ještě přidal obrázek z HD Tach
hitachi.JPG HDTach.JPG
ICEBOSS (3435)|15.2.2008 12:01
akorat ta pristupovka je celkem hrozna...
vitekv (59)|15.2.2008 13:02
Je to záhada, ale u těch nových disků (obecně - Hitachi, WD, Samsung) se ukazuje, že přístupová doba není všechno. I disky s dobou 16-18ms dokáží reálně v aplikacích konkurovat a předčit předchůdce s 12-14. Je to divné, ale je to tak - naštěstí pro uživatele :)
pavel_p (993)|15.2.2008 23:11
Zkus tady v downloadech najít WinAAM, nastavit rychlejší mód a zhodnotit hlučnost znova + postnout seek (ostatní věci jako sekvenční rychlost by měly zůstat stejné). Také můžeš zkusit h2benchw - aplikační testy pro obě nastavení. Sekvenční rychlost je u nových disků vyšší, ale přístupová doba se projevuje také (swapování, prohledávání disků, antiviry, načítání aplikací s velkým množstvím knihoven bez superfetch)
vitekv (59)|16.2.2008 01:10
No, neřekl bych, že Hitachi dává defaultně AAM na nějakou jinou hodnotu, než Vypnuto = maximální výkon. Ale za ověření to stojí.
Sieben (513)|16.2.2008 13:10
bohužel mi WinAAM nejede, nalhásí to chybu...
Es wurde keine ATA-Festplatte gefunden, die 'Acoustic Management' unterstützt!
sestava je viz podpis...
maxflowfx (6)|16.2.2008 13:27
vitekv: Z vlastni zkusenosti ti muzu jako velmi tichy disk doporucit Samsung rady T334S, to jest dnes v nejvyhodnejsim pomeru cena vykon ve verzi 750GB pripadne pak 1TB. Mam i starsi model T166S v kapacite 500GB a ten je stejne tichy avsak ma mirne vibrace, coz pri uchyceni do case muze vadit. T334S doporucuju i z duvodu, ze je cca o 20% rychlejsi nez predchudce.
vitekv (59)|17.2.2008 23:37
[quote=maxflowfx;90956]vitekv: Z vlastni zkusenosti ti muzu jako velmi tichy disk doporucit Samsung rady T334S, to jest dnes v nejvyhodnejsim pomeru cena vykon ve verzi 750GB pripadne pak 1TB....[/quote]
750GB je zbytečně moc. Už půl roku čekám, jestli se začne dodávat 320GB s jednou plotnou. Evidentně nestíhají výrobu a já už dál čekat nemůžu.

Snad zítra konečně přijde ten Hitachi.
Wlcek (379)|17.2.2008 23:55
To doufám, po přečtení tohoto threadu je to u mě taky horky favorit na upgrade. Už nad tim uvažuju delši dobu a potřebuju něco co bude minimalně vibrovat a vydavat malo hluku. mam totiž papirovou skřiň.

Tak jak ho budeš mit, podrob ho testum a pak řekni, jak je na tom po strance hlučnosti.
boboco (1987)|18.2.2008 20:07
Dnes jsem měl možnost vyzkoušet jednoplotnový WD3200AAKS. Disk je od staršího modelu s více plotnami na první pohled odlišný (nižší - reps. lehčí a nálepka s popisem je celistvá - nemá uprostřed vyříznuté kolečko jako to běžně WD mívají). Konkrétně ten můj byl vyroben v Lednu 2008. Co se týče vybrací, teplot, hlasitosti seeku - vše perfektní, ALE disk který jsem zkoušel opravdu ošklivě pískal na dost vysoké frekvenci. Když byl ve skříni, nebylo to téměř slyšet, ale po sundání bočnice člověka za chvíli pěkně bolela hlava. Teď je otázka, zda to je vlastnost nového modelu a nebo zda to byla vada konkrétního kusu. Nebýt toho pískání, jednoznačně nejtišší disk kterej jsem kdy slyšel.
Wlcek (379)|18.2.2008 20:23
Chtěl si řict neslyšel, dokud si nesundal bočnici :-)

Neměli byste po ruce někdo ještě jeden kus?? Aby se to s tim piskanim potvrdilo nebo vyvratilo??
boboco (1987)|18.2.2008 20:26
Slyšel jsem to i přes bočnici, ale pokud člověk nemá PC u hlavy, je to vcelku v poho - se sundanou bočnicí to byl ale opravdu děs...
vitekv (59)|19.2.2008 00:45
Tak to je docela smutná zpráva, myslel jsem, že bude tišší.

Mám to zmiňované Hitachi 500GB a taky to zrovna tichošlápek není. Vibrace úplně stejné jako předchozí T7K250. Sice tak nebzučí, ale dost výrazně "sviští" (tření rotujících ploten o vzduch?). Takže příště jedině WD GP.
Ještě jej nemám v Silentmaxxu, třeba se to zlepší, ale zatím žádné extra nadšení. Nejspíš se fakt nevyhnu oblepování skříně nějakou tlumící hmotou.
Wlcek (379)|19.2.2008 02:18
Tak hned dvojite zklamani. Ale to maš dvouplotnovy disk, ne?? Myslite že jednoplotnovy na tom bude lip?? Mě totiš taky dost zaleži na hlučnosti.
Sieben (513)|19.2.2008 08:49
no já jsem spokojenej, protože ten disk prostě neslyším, nejvíc mi hučí fan ve zdroji,pak CPU(už je na 80% a stejně je slyšet) a pak disky a pááák až v zádu ten novej disk.
No snad se to zlepší v tom silentmaxxu..ale já ho fakt neslyším:) a ticho je důležitý bo s ním spím(příjemně ševelí:thumb)
vitekv (59)|19.2.2008 09:44
Chtělo by se mi věřit, že jednoplotnový na tom bude líp (podle specifikací má v klidu 2,6 Belu vs 2,8 Belu). Ale jak píše boboco, i relativně tichý disk s jednou plotnou umí hvízdat :mad:

U mně to není žádná tragédie, ale když už mám tichý počítač, tak mi vadí každý zvuk navíc, který slyším (dělám hlavně v noci a PC mám na stole vedle sebe, tak proto).
johny__g (6387)|19.2.2008 10:13
[QUOTE=boboco;91983]Dnes jsem měl možnost vyzkoušet jednoplotnový WD3200AAKS. Disk je od staršího modelu s více plotnami na první pohled odlišný (nižší - reps. lehčí a nálepka s popisem je celistvá - nemá uprostřed vyříznuté kolečko jako to běžně WD mívají). Konkrétně ten můj byl vyroben v Lednu 2008. Co se týče vybrací, teplot, hlasitosti seeku - vše perfektní, ALE disk který jsem zkoušel opravdu ošklivě pískal na dost vysoké frekvenci. Když byl ve skříni, nebylo to téměř slyšet, ale po sundání bočnice člověka za chvíli pěkně bolela hlava. Teď je otázka, zda to je vlastnost nového modelu a nebo zda to byla vada konkrétního kusu. Nebýt toho pískání, jednoznačně nejtišší disk kterej jsem kdy slyšel.[/QUOTE]

Nezkoušel jsi ho i v jiném PC? A to pískání bylo podobné jako špatně zalité cívky nebo zvuk ložisek? Uvažoval jsem že ho koupím, ale takhle? Pokud je to pískání opravdu tak nepříjemné, tak je to podle mě i důvod na reklamaci, třeba je to opravdu jen vada kusu.
boboco (1987)|19.2.2008 12:08
dělal to všude, byl zvuk ložisek. Já pevně doufám, že se jednalo pouze o vadu tohoto jednoho, protože jestli ne, je to velká škoda. Uvidíme, zda se neozve někdo, kdo jej má také. Skoro všude mají ještě staré modely, tenhle nový má prozatím bezpečně Abacus.cz.
johny__g (6387)|19.2.2008 14:36
Mám v úmyslu ho koupit, napsal jsem do Softcomu jestli už ty nový modely mají, tak uvidíme.