reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co rikate na bocni vetracek?

Rasty_CZE (49)|11.2.2008 18:16
Mno?Z leve bocnice mam 8cm ventilator,ktery fouka nejspis dovnitr uz nevim radsi jsem ho vypojil.Kamarad rikal ze je zbytecny akorat prej narusuje proudeni vzduchu tak se chci zeptat co je na tom pravdy?Jestli je tam k necemu dobry nebo zbytecny.
Zeli (397)|11.2.2008 18:20
To je tezky rict, zalezi na mnoha faktorech. Jak mas resenou skrin, co vsechno v ni mas, jak mas komponenty chlazeny, kde ten pocitac mas polozenej atd. Mozna kdyz sem hodis par fotek, tak se bude lip radit...
P@pi (1519)|11.2.2008 18:52
Ano, opravdu to narušuje přirozené proudění vzduchu ve skříni, ale...

Proč si to neověříš sám a ptáš se zkušenějších kamarádů? Třeba zrovna v tvojí sestavě to teploty sníží.
Vem si nějakej měřící soft na všechno co můžeš (CPU, NB, GPU, HDD a případě další) a změř si teploty s ním a bez něj v zátěži, ne?

Logicky by to mělo pomoci GPU, naopak by mohlo trpět něco jiného. Záleží čeho také chceš snížit teploty. Jestli ničeho, tak to vyndej, aspoň to bude tišší ;-).
Rasty_CZE (49)|11.2.2008 19:42
Tak se ptam na forum kdyz tady maj zkousenousti nekteri tak proc ne :) fotky budou casem :)
Zoidik (1405)|12.2.2008 06:36
[QUOTE=P@pi;89416]Vem si nějakej měřící soft na všechno co můžeš (CPU, NB, GPU, HDD a případě další) a změř si teploty s ním a bez něj v zátěži, ne?[/QUOTE]

Dobrej je EVEREST. Používám 4.20 a je tam těch teplot hafo.

Měl jsem Athlon64 3000+ v sc 754. Přehříval se mi a při 60°C se restartoval PC přidal jsem do boku větrák s tunelem přímo na CPU. V zátěži maximálně 45°C, bez zátěže 30°C. Jeden dalšíš větrák pod zdrojem. Mě tohle řešení pomohlo neskutečným způsobem.

Pokud zjistíš, objem vzduchu, který je foukán ven a kolik ho jde do vnitř, tak zjistíš jestli si to mužeš dovolit. Já jsem na tohle neměl čas, musel jsem a pomohlo. Nesmí se ti prostě hádat vzduchové proudy ve skříni a pořádek v kabelech taky dělá hodně.
...No...Name... (586)|12.2.2008 17:03
Já takhle z boku chladím Athlona64 3800+ takt na 2,65GHz a je to taky znát...Ze 45°,které byly v klidu když procesor nebyl nataktovaný,jsem je teď dostal na 38°.Musel jsem tam ale dát i filtr,takže už je to tak kolem těch 40-42°...To je ale zpusobeno taky tím,že na boku nemám moc výkonný ventilátor...takže neprotlačí dost vzduchu...
Rasty_CZE (49)|12.2.2008 19:50
No me v everestu ukazuje CPU teplotu 45stupnu ale ty 4jadra ze maj 60 stupnu.Tak nevim co je spravne.Jinak bocni tam asi davat nebudu uz.Dam dopredu a dozadu 12cm ventilatory to by melo stacit:
husky14 (4214)|12.2.2008 19:57
[QUOTE=Rasty_CZE;89737]No me v everestu ukazuje CPU teplotu 45stupnu ale ty 4jadra ze maj 60 stupnu.Tak nevim co je spravne.[/QUOTE]Spravne je oboji... teplota CPU je teplota "na povrchu", teplota jader je samozrejme vyssi.

A jestli jsou ty teploty v idle, tak je to dost a nez nejakej 8cm fan z boku by ses mel spis zamerit na lepsi chladic CPU.

Ty teploty vyzkousej jeste odecist v BIOSu nebo zkus Coretemp.
Rasty_CZE (49)|12.2.2008 21:25
Jo na CPU mam uz vybranej chladic ale resim prave skrin aby to pekne foukalou pryc :)
trodas (1753)|13.2.2008 01:13
Me se osvedcily na hi-performace comply chlazene vzduchem (voda rulez) iCute kejsy s NICIM NERUSENYM 120mm ventiltorem vepredu na 7V a je to tiche a studene. Docela. Bocni vetrak na 5V by byl tichy a pomohl by ale urcite.
Logicky - cim vic vzduchu dostanes do kejsu, tim lip.

Na "prirozeny proud vzduchu" moc nedej. Ventilatory nejsou zadny prirozeny proud vzduchu a take funguji :) Je fakt, ze je dobry se zamyslet nad tim, jak chces, aby vzduch v kejsu proudil a podle toho konat - davat kabely, upravovat... Ja to mam jasny, u tech iCute kejsu. Zepredu nasavam 120mm fanem a jde to pres HDD a mobo castecne do CPU fanu a tim do PSU fanu a ven, PLUS mam vzadu kompletne otevrenou "lochnu" na dalsi 120mm fan. Funguje to skvele.

Konfigurace vyrobce byla jeden 120mm fan vepredu tlaci vzduch dovnitr, pak jeden 120mm vzadu co ho vyfukuje ven a pak jeden 80mm z boku co fouka na grafiku tak asi. Pozice a diry jsou tam i na 92mm fan, pruhledna kejsa z boku s zebry v tom miste.

Nechal jsem z toho jen jeden fan na 7V. Bohate staci na AXP 2400Mhz :) Na narocnejsi masinku to ale stacit nemusi...!
ICEBOSS (3435)|15.2.2008 14:41
ve vetsine pripadu je perforace bocnice tak mizerna, ze instalace jakehokoliv vetraku je skoro zbytecna. pokud uz vetrak trosku fouka, pak dela kraval. Navic krasne vnitrek zanasi prachem - coz by resil prachovy filtr - jenze to je zas dalsi snizeni ucinnosti. Vetsina chladicu jsou chladici veze a ty zenou vzduch zepredu nebo zespodu. Imho prakticky zbytecna vec...
nicanikdo (25)|15.2.2008 21:12
Já osobně větráčky v bočnicích nemám rád.. preferuju proudění vzduchu stylem vepředu nasát prohnat přes disky a ramky pak to vezme fan na procíku a vzadu vyfouknout.
Z tohoto důvodu mi vadí i kejsy které mají perforované bočnice.
ICEBOSS (3435)|16.2.2008 17:35
peroface bocnice nad grafikou se ovsem hodi. zvlast na nektere zravejsi typy to rozhodne neni spatne.
trodas (1753)|16.2.2008 22:30
[QUOTE]peroface bocnice nad grafikou se ovsem hodi. zvlast na nektere zravejsi typy to rozhodne neni spatne.[/QUOTE]

Presne. Kvuli prehrivajicim-se mosfetum ;)
A tady se mi zda, ze je jediny mozna pouziti bocniho vetracku - na to, aby foukal primo na tu grafiku... Ovsem stahnout tak na 5V a mozna i pridat ten prachovy filtr... ;)
Pavel Boček (4169)|17.2.2008 00:40
Preferuji též předozadní proudění, ALE souhlasím s tím, že pokud tunel fouká přímo na grafickou kartu, která vzduch vyfoukne ven, je to dobré řešení :)
Rasty_CZE (49)|18.2.2008 05:58
Mno tak ja jsem ten bocni ventilator prendal tak aby foukal ven :D Ale nema to asi zadnej vliv takze ho odpojim .
trodas (1753)|18.2.2008 11:55
No, ono pokud nejde o neomezovany 120mm vetrak, tak to asi nema moc cenu... Ale 120 na 5V bych na grafiku i foukat nechal, pokud bych nemel davno vodnika :D
Rasty_CZE (49)|19.2.2008 18:15
No nemam ho na bocnici ale v zadu.Chtel bych vedet jak se nazyva ta koncovka je skoro stejna jako u chladice akorat ze je na tri konce a ne na 4 jak u CPU chladice.Mno a jeste jestli jdou regulovat otacky nejak toho ventilatoru.
080219_171018.jpg 080219_174429.jpg
kane.shw (1231)|19.2.2008 18:56
[QUOTE=Rasty_CZE;92362]No nemam ho na bocnici ale v zadu.Chtel bych vedet jak se nazyva ta koncovka je skoro stejna jako u chladice akorat ze je na tri konce a ne na 4 jak u CPU chladice.Mno a jeste jestli jdou regulovat otacky nejak toho ventilatoru.[/QUOTE]

Jestli tomu správně rozumím, tak se ptáš proč má jeden ventilátor pro připojení 3 piny a druhý (od chladiče cpu) 4 piny?
Je to proto, že 4pinové připojení využívá tzv. PWM regulace k ovládání otáček ventilátoru. Otáčky se snižují, či zvyšují pulsy, podle jejich četnosti se fan točí rychleji, či pomaleji. Na jednu stranu tím nevzniká defacto žádné teplo, na druhou se tím údajně zkracuje životnost samotného fanu (to je 1. diskutabilní, 2. prostě zase platí pravidlo - vždycky je něco za něco). U tohoto způsobu připojení si nejčastěji ovládá BIOS sám otáčky podle teploty cpu (teda je to ideální stav, kdy musí správně fungovat i čidlo teploty, což je občas problém:() a nebo je k tomu už výrobcem MB dodáván nějaký sw-fanregulátor.

No a 3pinové připojení zase reguluje otáčky fanu snižováním napětí (ovšem zase se zvyšuje proud). Odpory a poťáky ale zase přeměňují "bržděnou" energii na nežádoucí teplo, avšak se zase údajně šetří fany, protože je přísun energie konstantní (zas je to diskutabilní ;))

Každopádně aby ti v obou případech správně fungovala regulace otáček fanů, je potřeba mít spráný čipset (mnohdy i správnou verzi BIOSu), čidla i software k ovládání. U 3pinového připojení zvlášť. Občas se ti to prostě nesejde a nedomluvíš se s tím ani za nic. Nebo budeš jen chtít taktovat a BIOS desky to nějak nepochopí a vypne PWM úplně (kdysi i můj případ :))A pak ti zase zůstane klasické "molexové" regulování ;) - 5V, 12V,...
Rasty_CZE (49)|19.2.2008 19:51
Dekuju za vysvetleni. :)
dolar8 (74)|24.2.2008 21:37
přesně tenhle problém sem řešil asi tak před týdnem na bočnici mam 2 výřezy na větráčky jeden je vyříznutý aby foukal směrem na grafiku a druhý kousek vedle od procesoru. Po několika testech jsem usoudil že grafiku chladit nepotřebuju tak jako procesor proto jsem kvůli hlučnosti dal do bočnice jenom 1 větráček a udělal z papíru tunel který fouká přímo na ventilátor procesoru teplota se mi tím snižila z 55°C na 48°C v plný zátěži. Určitě si to musíš vyzkoušet sám...
OdMajkla (369)|6.3.2008 20:16
jakým sw zatěžujete procesor a čím měříte teploty? tedy pokud se mohu zeptat :)
Zoidik (1405)|7.3.2008 05:44
Měření - Everest
Zátěž - Orths

Když jsem zatěžoval C2D pomocí SuperPÍ, tak se uloha rozdělila mězi obě jádra 50/50, Orthos je zatíží obě na plno
Rasty_CZE (49)|7.3.2008 05:52
Ja merim taky v everestu je dobrej.Ukazuje dost hodnot a velice rozsahli informace o PC .
Zoidik (1405)|7.3.2008 06:00
Ano evrest je dobrej, ale dost mě zklamalo, že již neni verze 4.20 free.... Aspon jsem ji nenašel, tak jsem našel číslo. Dřív jsem měl desku od ASUSe a ten dodával ASUS PROBE. Měl i historii průběhu teploty, to je celkem mrzí že everest nemá formou nějakého grafu
OdMajkla (369)|7.3.2008 13:29
Ja používám Everest Ultimate Edition. A ten ORTHS se dá tady někde stahnout?
Zoidik (1405)|7.3.2008 13:36
Stáhneš ho třeba tady https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=309 jinak pokud nemáš ultimate tak nevidíš uplně všechno. Když jsem použil starší tak neznal spoustu věcí z mého PC, takže jsem taky přešel na ultimate
mech13 (5526)|7.3.2008 13:43
nevim jestli funguje intel TAT na quadu, ale jestli jo tat testuj s nim
OdMajkla (369)|7.3.2008 18:44
Da se Intel TAT stahnout zde? Byl by odkaz ?

Já mám ultimate. psal jsem to níže :)
mech13 (5526)|7.3.2008 19:22